Vojna svetov

• Česko Válka světů (viac)
USA, 2005, 116 min

Scenárista David Koepp sa inšpiroval slávnym románom H. G Wellsa, ktorého témou je invázia Marťanov na planétu Zem. Jeho príbeh však presunul z konca 19. storočia do horúcej súčasnosti. Robotníka Raya Ferriera (Tom Cruise) trápia problémy v rodine, ktorej členovia si prestávajú rozumieť. Ray sa stane svedkom zvláštnej udalosti, ktorá navždy zmení životy ich všetkých. Akýsi ohromný vojnový stroj na troch nohách sa vynorí z hĺbky zeme a skôr, ako ktokoľvek stihne zareagovať, začne spaľovať všetko vo svojom dosahu. Normálny deň sa náhle zmení na najhroznejší zážitok ich života... (TV Markíza)

Echelon1

No, po druhom zhliadnutí som o dačo zmenil názor na tento film. Nie je to zlé, ale je tam veľmi veľa nezmyslov, ktoré sa mi tu nechce rozoberať. Ale hlavný problém je, že tento film nie je až tak pre diváka ako ja. Nechcem vidieť ako civilisti neustále unikajú a pri tom riešia svoje trápne rodinné problémy-ale jasné, veď Američania, že? Vizuálna stránka je úžasná, aj mimozemské stroje, ale bolo tam primálo bojov. Mám radšej filmy ako Deň nezávislosti, kde je vojna vo veľkom, tu je jedna poriadna scéna s vojenskou technikou a ešte niekoľko záberov na vojakov a techniku. Inak nič. A preto nemôžem dať 5*. Ale za tie zaujímave stroje a skvelú vizuálnu stránku dám 4*. ()

M1k9

Ku svému prospěchu mě minula jak knižní předloha tak i dřívější verze filmu. Četl jsem si dost komentářů a našel jsem hodně kritiky se kterou musí každý jednoznačně souhlasit. Jenže já bych nad většinou těch věcí s prominutím jen mávl rukou. Nějaká averze vůči Dakotě Fanning mě vůbec netrápí a ve filmu ji beru jako fakt. Dále bych se ohradil vůči atmosféře. Já jsem se docela bál i po druhém zhlédnutí. A konec? Trochu jednodušší než bych čekal. Velice umírněný a nejlépe stravitelný pro všechny. Upřímně, stále mě nenapadá lepší způsob jak film natočit. Pro mě je to nadprůměrné Sci-Fi. Tom Cruise a Steven Spielberg - magické spojení. 8.5/10 ()

Kratoc

Jako sorry Spielbergu, ale tohle byl úlet! Je mi jasný, že tohle měl být blockbuster, takže divák musí držet ústa a krok. A pokud ústa otevře, tak jedině k tomu aby si do nich nacpal praženou kukuřici. Jenže co je moc, to je příliš. Cesta jednoho táty (ať hraje Cruise jak dobře chce), který přežije absolutně vše co na něj "vetřelci" přichystají a je fuk nakolik vše postrádá logiku. Jsou tam velcí ufouni? Jsou! Jsou tam triky? Jsou! Je tam Tom Cruise? Je! Tak diváku buď z ticha a koukej. Ale sorry takhle ne - ne od Spielberga. P.S. A ještě k tomu ječící Dakota. V půlce filmu jsem začal fandit ufounům, aby už ji konečně drapli a něco s ní udělali. ()

RomeroIsGod

Rodinný drámo naroubovaný na sci-fi řežbu s emzákama? No něco takovýho z toho vylezlo a bohužel to není dobrá kombinace. Světlý chvíle se najdou, ale stejně tak i nudný desetiminutovky. Pár dobrejch akcí, dobrý efekty a trapnej konec. Co se dá dělat, další zabitá příležitost. 65% ()

Skarface

Dle mého názoru užasně natočený film který si získal muj obdiv ! A nemužu si odpustit říct jak mě pobavila parodie na válku světu :D ()

Brylin

Spielberg znovu dokazuje, že má jedinečný cit a nadání točit kasovní trháky pro celou rodinu, a to de facto v kterémkoli žánru. Drama mimozemské invaze se odehrává ve druhém plánu, v pozadí příběhu lehce ztraceného a sobeckého otce, který se snaží postarat se o své děti a najít k nim opět bližší vztah. Film má spád, umí zahrát na city, nabízí úžasné triky a téměř každý si v něm najde postavu, s niž se může alespoň částečně ztotožnit. Avšak právě to je pro mě i hlavní mínus Války světů i většíny Spielbergovýh rodinných filmů: úlitby dětem a matkám v roli vřískající dcery (skvěle zahrané Dakotou Fanning, ale její postava mi není sympatická), úlitby teenagerům v roli syna, jeho prvotní averzi, vzdoru a konečnému smíření s tátou, i klišé rozvedené rodiny a ambivalentního vztahu bývalých manželů, a zmínil bych i heroickou scénu zničení tripodu zevnitř. Na druhou stranu mě zaujala psychologie davu, obzvláště ve scéně s autem, skvělá kamera, výborná gradace atmosféry ve sklepě i napětí z přímého vizuálního kontaktu s vetřelci. Spielberg je mistr, který dokonale ví, jak vydělat peníze a já zase vím, že pro mě jsou jeho filmy často příliš mainstreamové, než aby dosáhly na nejlepší hodnocení. Za mě čtyři hvězdy. ()

crozet

Film trpí rozbujelým syndromem přetrženého kotouče v promítačce (optimista by řekl něco ve smyslu "...tempo, kvalita a obsah narace většiny příběhu není kompatibilní s tempem, kvalitou a obsahem narace jeho závěru..."). Useknutý a odfláknutý závěr je naštěstí nemálo vyvážen mistrným režijním zobrazením psychologie neštěstí a paniky optikou obyčejného fotra. Navíc řekněme, že Tom Cruise je dobrý herec. ()

Chosé85

Vizuální a triková jistota, to jsou filmové atributy, které se ve filmu objeví. Výprava do zdevastovaného městského okolí vás pohltí a stejně tak strach o hlavní postavy, i když Dakota již dost přehrává. Co ale Válce světů škodí je unáhlený konec a krátká stopáž (116 minut je na tento typ filmu docela málo), kterou bych bez problémů navýšil o čistých 30 minut. Nosné rodinné téma je zbytečně na první pohled do očí bijící, ale to se dalo od Spielberga čekat. Literární předlohu jsem nečetl, takže nesrovnávám. Co mě ale fascinuje, je fakt, že Spielberg dokáže během jednoho roku natočit Válku světů a na druhém konci spektra drama ze 70. let Mnichov. To opravdu umí jenom pár režisérů. Podle mého názorů si toto sci - fi zaslouží vyšší hodnocení, a to zejména na IMDB. 80%. ()

JK-Stinger

Povedený sci-fi thriller, kde jsem byl neustále napnutý a nakonec by to bylo i na plný počet, ale ten přehnaně happyendový konec to prostě musel srazit dolů. ()

embecka odpad!

Už dlhšie rozmýšľam, ako vysvetlím a obhájim svoj postoj k tejto filmárskej obludnosti. Jeden z mála filmov, ktorého pointu som nie že nepochopila, ale ani nenašla. Pre mňa dve hodiny strateného času, čo viac, dve hodiny hodné rozčúlenia. Slizký Cruise v úlohe otca dementa, debilný príbeh rozbitej americkej rodinky, príde megalomanská katastrofa sveta už pomaly v deviatej minúte filmu, mimozemšťania sú absurdné neuveriteľné počítačom vytvorené stvorenia, dialógy hlavných hrdinov sú stelesnením scenáristického vygrcania, k tomu všetkému slovenský dabing v leveli -10. Monumentálne kolosálna hlúposť. Myslela som, že prvýkrát, keď som to videla, som mala len zlý deň. Nie, ten deň bude rovnako zlý vždy, keď sa táto prehnane cenená somarina niekde objaví. Keby to natočil niekto neznámy, s neznámymi hercami, bol by to béčkový a možno aj céčkový film, ktorý by nikoho neohuroval a predával by sa v stánkoch v papierových obaloch za jedno euro. Hawk. ()

Hepy13

Nejde o klasický útok mimozemšťanů, a následný boj s americkou armádou, který jsem očekával. Jde vlastně o to, jestli se Tom Cruise se svojí dcerou odstane z bodu A do bodu B. ()

Lilloos

Mimozemšťani patří mezi moje oblíbené filmové aktéry a pár filmů o nich jsem už tedy viděla. A tak musím zklamaně poznamenat, že přes parádní vizuál a věrohodné herecké výkony (Cruise a moje oblíbená Dakota), Spielberg nepřinesl nic nového. Jedná se jen o skvělé zpracování omletého schématu zlí ufouni ničí Zemi. Tohle veledílo naprosto postrádá alespoň miniaturní náznak originality. A nenechám si vnutit, že tu mi měl zprostředkovat přihlouplý půlminutový epilog bez wow efektu. ()

blazir1 odpad!

Co je na tehle spatne zahrane, spatne zrezirovanre zpatlanine nonplus ultra presne super, ze tu litaji sama hodnoceni 4-5 hvezd? To tu ted na CSFD hodnoti amici(pro ktere to bylo primarne natoceno)? Vcetne zevrubneho vysvetleni pro jednodussi jedince(kteri neumi cist a tudiz nevi o cem to v knize bylo), kde se dozvime ze diky neskonale dobrotivosti naseho Pana Jezise ktery vyrobil bakterie lidstvo vyhralo... Jeden by si rekl CTKJ(WTF)? Prectete si original od H.G. Wllse a nekazte si to touhle monstrcypovinou. Steven Spielberg senilni, coz evidentne kulminovalo u RPO. Takhle zprasit klasiku, uff. No, zda se ze podobny osud zacina stihat i CSFD, viz zejmena to cimdalvic ujetejsi nerealna nadsena hodnoceni ultrasrajd ala mmj. vyse zminovane RPO. Skoda, kdysi bylo CSFD dobrym radcem zda-li shlednout film. Dnes skoda mluvit. ()

TheSpearCZ

Nevěřím tomu, že tohle v roce 2005 natočil Spielberg. Líbíla se mi ta komorní atmosféra a s tím i celkový styl natočení tohohle katastrofického snímku, navíc v doprovodu ostříleného Toma Cruise a tehdy největší dětské herečky Dakoty Fanning, která měla opravdu mega potenciál, každopádně nejsem spokojený, protože je to i na samotný žánr katastrofických filmů jedna velká habaďura, co se týče scénáře. A ani tak nejde o emzáky jako o to, jak se zrovna chová hlavní dvojka. První polovinu ještě beru, ale to co přišlo po ní, to vzít fakt nemůžu. Čekal jsem větší biják. Čistě 3* ()

Curunír

Velice kvalitní adaptace Wellsovy knížky, které rozhodně neuškodilo převedení do současnosti. Spielberga nezajímá osud společnosti jako celek, ale soustředí se na vnímání katastrofy očima vybraných jednotlivců, kteří navíc nemají vyřešené vztahy mezi sebou. Těmi jednotlivci jsou rodina jeřábníka Ferriera a to, že vlastně během celého snímku sledujeme jen je, dodává filmu na působivosti. Otec (výborný Cruise) se snaží zachránit jen sebe a své děti, nehraje si na žádného hrdinu, který by se snažil nějakým způsobem zachránit lidstvo před mimozemskou agresí, a právě o to je to celé zajímavější a uvěřitelnější. Klidně věřím, že by se to celé takhle nějak mohlo přihodit. Když k tomu přidám Spielbergovu vybroušenou režii, skvělé triky, které se ale nehrnou dopředu, ale zůstávají jako kulisa a to je jen dobře, vychází nám z toho velice solidní film. A i ten zde proklínaný závěr mě přišel naprosto normální a navíc podle knihy. Ale na 5* tomu něco chybí, nevím přesně co, ale to bych se musel bavit ještě o trošku více nebo o trošku více dojmout, aby to bylo za plný počet. ()

Berry

Když se na to podíváte zpětně, tak si musíte položit otázku: Jak to, že ti ufoni nepřišli na to, že tu jsou mikrobi (kteří je jen tak mimochodem můžou zničit), i když nás pozurují a studují milion let?!_____ V každém jiném filmu by mě to asi naštvalo a úplně zkazilo dojem z filmu, ale u Války světů to neplatí ani v nejmenším!!! Skvělá akce se suprovými triky a hlavně Tomík Cruise, který naštěstí není jeden z těch typických amerických hrdinů, pro které je typické, že se snaží vlastnoručně zachránit svět i za cenu vlastní ztráty jako v každém podobném filmu... Tom tady hraje úplně obyčejného chlapa, který se snaží zlepšit vztahy mezi níma jeho dětmi (v celku zajímavá Fanningová i její filmový bratr). Konci filmu by se taky dalo co vyčítat, ale i tak považuju Válku za jeden z nej filmů Stevena Spielberga. A koho nezaujme film, tak určitě alespoň ten Tom nahoře (bohužel jen nahoře) bez. ()

storq

Tak takhle opravdu ne! Spielberg to už přepísknul. Efekty jsou opravdu první cenová skupina, brilantně vyšperkované. Navíc takhle narychlo udělané a to ILM ještě měla při tom plné ruce práce s jinými projekty (Ostrov,...). Jinak příběh stojí za nic. Přikláním se k KevSpa - Fanning je opravdu přemrštěně hysterická a spíš na pár facek. Robbins mi ve své sklepní roli přišel spíše směšný. A vůbec, proč zrovna Cruise má přežívat a unikat neustále jako James Bond, když kolem umírají miliardy ostatních lidí a on stejně svět nespasí. Nakonec si to všechno sama země přebere. Takže o čem to vlastně je?O ničem. Zbytečný film. Ty 3* alespoň za ty skvostné efekty. ()

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

19.04.2024

Parazit Davida Koeppa našel režiséra

Parazit Davida Koeppa našel režiséra

24.04.2020

David Koepp je nejen filmový scenárista stojící za snímky jako Válka světů, Jurský park, či Mission: Impossible, je totiž zároveň i úspěšným spisovatelem. Jeho nejnovější knížku, v originálním názvu… (viac)

Kdo napíše Indiana Jonese 5?

Kdo napíše Indiana Jonese 5?

21.03.2016

U Disneyho konečně pohnuli s Indiana Jonesem. Pátý díl půjde do kin 19. července 2019 a natočí ho Steven Spielberg, samozřejmě s Harrisonem Fordem v hlavní roli. George Lucas by se na pokračování… (viac)