Film je adaptací stejnojmenné ručníkové pentalogie od Douglase Noela Adamse, který je také autorem části scénáře. Vypráví o tom, že země musela být zničena, aby mohla být vybudována mezigalaktická dálnice. Její zánik přežije pouze jeden pozemšťan Arthur Dent (Martin Freeman). Ten se se svým mimozemským přítelem, který je zároveň redaktorem nejnakupovanější knihy jménem Stopařův průvodce galaxií (a byl na Zem vyslán, aby aktualizoval informace obsažené v této knize) vydá stopem do vesmíru. (oficiálny text distribútora)

T-pack

Podle mě dost možná nejpodhodnocenější film na téhle databázi, byť objektivně je jeho skóre vlastně docela slušné a mezi takovou tou obecnou top 200 bych ho neviděl, nakonec skončil i v mojí top 10. Na jednu stranu za to může i neuvěřitelně hvězdné obsazení v čele s mými oblíbenci Martinem Freemanem a věčně okouzlující Zooey Deschanel a Stephenem Fryem jako dokonalým hlasem pro průvodce samotného. Knihu jsem četl až po shlédnutí filmu, přiznám se že zatím pouze jednu, a umím si tak představit, že být nejprve čtenářem a až pak divákem, můj nadhled bude také notně rozostřen. Spousta lidí zde ve svých komentářích, ale především hodnoceních, naráží na tu pravdu starou fousatou, že film nemůže dosahovat kvalit původního materiálu. Zbývá mu tedy předvést kvality jiné. To je ovšem věc, kterou si sám Douglas Adams uvědomoval a aktivně pracoval na tom, aby každá reinkarnace Stopařova průvodce dobře seděla formátu. Máme zde tedy snímek, který sice vznikl celkem dlouho po Douglasově smrti, zakomponovává a zohledňuje však spoustu jeho originálních nápadů pro filmovou podobu a ačkoli nemusí být dokonale věrný předloze, je perfektně věrný autorově filosofii. Mluvíme tu o velmi chytrém a promyšleném snímku vytvořeném s láskou, který si zaslouží být viděn alespoň dvakrát, jelikož děj se může zdát poněkud matoucí a některé nápady mohou na první zhlédnutí uklouznout vaší pozornosti, ale jakmile film vidíte vícekrát, bude se vám na něj koukat stejně pohodlně, jako oblékat se do čerstvě vypraného, lehce obnošeného županu. Film jsem viděl už asi sedmkrát a například teprve dneska mi došlo, jak skvělá a dojemná je scéna s puškou úhlu pohledu, kdy Tricia střílí po Zafodovi, a může za to právě ta zvláštní chemie mezi filmovou Trilian a filmovým Arturem - něco, co v knize nenajdete a co by jí ani neslušelo, ale ve filmu to prostě šlape. A s takovou musí člověk ke snímku zkrátka přistupovat. Je to filmový Stopařův průvodce po galaxii a je sakra dobrej. ()

noriaki

Adamsův humor je hodně hodně okecávací, vysvětlovací a přirovnávající, což se na filmové plátno zrovna nehodí. Film je proto nejsměšnější v animovaných pasážích z Průvodce a obecně kdykoliv, když se ozve vypravěč. Od knihy se odlišuje ve dvou podstatných věcech - přidává romantickou linii, která proto nepřekvapivě moc nefunguje, a eliminuje myšlenkovou hloubku předlohy. V ní je Marvin temnější, Zafod kupodivu komplexní osobnost a děj protkaný filosofií. Tahle adaptace je ovšem tak neodolatelně roztomilá, že jsem jí všechny nedostatky rád odpustil. ()

lennyd

Arthur Dent (Martin Freeman) už od rána začíná tušit, že tento den nebude jako každý druhý. Zvlášť když jej probudí zvuk bagrů, které chtějí srovnat jeho dům se zemí, neb se v dané lokalitě má stavět dálnice - o čemž byl Arthur informován na vývěsce na nedalekém úřadě. Ale to není vše, čeho by se měl obávat - brzy zjišťuje, že celá Země bude zničena, neb stojí v cestě mezigalaktické dálnici. Naštěstí Arthurův přítel Ford si ví vždycky rady - aby ne, je to protřelý mimozemšťan a vždy s sebou nosí ručník. Podaří se mu Arthura zachránit a vzít ho na cestu, na kterou nikdy nezapomene... Knihu Douglase Adamse jsem četl několikrát, a vždy jsem se bavil perfektně. A ač už si ji nepamatuji úplně do detailů, musím uznat, že se jí film drží +/- věrně, a i několik nepředstavitelných scén se podařilo docela hezky zfilmovat. Bohužel pro ty, kteří knihu nečetli bude mít film hodně hluchých míst, ale to už je holt riziko podnikání. Chválím taktéž herecké obsazení (Martin Freeman, Mos Def, Sam Rockwell či Zoey Deschanel), a i vizuální triky jsou docela fajn, a depresivní robot Marvin kraluje. A nakonec jen úryvek z knihy, který si asi navždycky budu pamatovat: "Dálnice jsou zařízení, které umožňuje jistým lidem řítit se z bodu A do bodu B značnou rychlostí, zatímco jiní lidé se značnou rychlostí řítí z bodu B do bodu A. Lidé, co bydlí v bodě C, který leží přesně uprostřed, se občas musí divit, co je na bodě A tak úžasného, že se taková spousta lidí z bodu B jen třese na to, aby se tam dostali, a co je tak zajímavého na bodě B, že takové spousta lidí z bodu A stojí o to se tam dostat. A často si přejí, aby se lidi už jednou ksakru rozhodli, kde vlastně chtějí být. Pan Prosser chtěl být v bodě D. Bod D neměl žádné zvláštní umístění, byl to prostě kterýkoliv příhodný bod hodně daleko od bodů A,B a C. V bodě D by měl pěknou chaloupku se zkříženými sekyrami nade dveřmi a trávil by příjemné chvíle v bodě E, což byla vzhledem k bodu D nejbližší hospoda.... ()

Pavlínka9

"Má ručník, utíkejte" :D Tohle je jeden z nejšílenějších filmových počinů, co znám a taky jeden z těch nejbláznivějších, na které se ale velice ráda podívám znova :D Je to tak praštěný, ujetý, šílený, zmatený, hlavní postavy jsou totálně pomatený :) Ale je to super :) Je tam plno "anglických" hlášek a já mám tento humor ráda :) Přesto, že jsem to viděla naposledy již mnóóóho let zpět, i tak se mi plno věcí vybavovalo a nejlepší je pro mě prostě Mos Def, kterého v těchto šílených rolí, vidím ze všeho nejradši :) Knihu jsem nečetla, ale byla bych radši, kdyby takovýchto šílenoství vzniklo více :) Dont panic :) ()

mikestiff

Jeden z mála filmů, kde bych ocenil dvojitou délku. Jedná se totiž jen o sled scének, které moc nemá co spojovat a všechny postavy mi byly celkem ukradené. Nebyl totiž ani čas je pořádně představit a sžít se s nimi. Promarněná šance, protože vizuálně je film zajímavý a některé nápady výborné. ()

Beatle

Až budete před zažehnutím pohonu nepravděpodobnosti poslouchat vogonskou poezii, tak pochopíte, že Stopařův průvodce vlastně vůbec není tak špatný, jak jste si mysleli! ;) ()

LeG!oN

Knihu jako obvykle neznám, ale film se mi celkem líbil. Hlavně asi kvůli efektům, které jsou opravdu parádní. Jinak je to strašně střeštěná komedie, jako vždy, ne pro každého. ()

Aven

Kdybych neznal Adamsovy knihy, dal bych o hvězdičku víc, takhle je to sice vtipné, má to spád i typický anglický humor, ale na literární tvorbu Douglase Adamse to jednodušše nemá (btw myslel jsem, že nejvtipnější knihy píše Terry Prattchett. Chyba - objevil jsem Dlouhý temný čas svačiny duše - všem doporučuji). ()

sochy.zirafka

Knížku jsem nečetl, ale film mě celkem pobavil. Planeta úředníků byla dokonalá, robot v depresi paradoxně roztomilý a odpověď na všechno změnila můj život. ()

MIGHTTREE

Zajímavé a humorné zpracování, podivného putování po galaxii se zdrcujícím odhalením. Kdo se trochu snaží vidět věci v přeneseném významu je nadmíru spokojen. Účelně vytvořené postavy mají své předem dané místo a konečný celek je výborný. Originální.... ()

drake31

Ako som len mohol prehliadať tento klenot. Film je plný skvelých absurdných situácií s humorom ktorý posielal do kolien. Plný pekného vizuálu všetkého čo je vo filme k videniu. Perfektné postavy kde dominuje tá "neživá" - Marvin. Absolútne nemám čo vytknúť, bavil som sa od začiatku až do konca. (Asi si idem zohnať knižnú predlohu) ()

VanTom

Jako divákovi neznalému kultovní předlohy mi šla hlava šejdrem z této ujeté, absurdní, ztřeštěné grotesky narvané tolika bizarnostmi, že jsem vyhlížel každou normálnější scénu (a že jich moc nebylo). V mnoha situacích hmatatelně nevyužitý potenciál potvrzuje, že Adamsův humor funguje v původním formátu o dost lépe (holt titulky se nestíhají číst a "vychutnávat" v klidu), přesto výsledek působí tak nějak upřímně sympaticky a pohodově. ()

Mishqo

Milý kus filmárčiny, svojím spôsobom vtipný, vtipne absurdný s pekným vizuálom, dobrými hercami a úžasným mánio-depresívnym robotom. Ale ako celok to veľmi na mňa nezapôsobilo. Preto "iba" 70% ()

Castrator

Nezfilmovatelná kniha byla nezfilmovaná opravdu špatně a při sledování filmu by mohl mít leckdo pocit, že slavná Adamsova kniha je veleobří hovadina. Film se nelíbí mnoha fandům knihy, nelíbí se ani těm, co knihu nečetli. Důvod je prostý, Stopařův průvodce po Galaxii je totiž špatný film. Nezábavný, nudný, vleče se, je v něm minimum toho, co dělá Adamsovu knihu knihou zábavnou - humoru. ()

Všivák

Nečekal jsem nic a jsem za to rád. Že jsem strávil film takový jaký je. Zkousnul jsem pitomou lovestory nebo ošklivé ztvárnění Marvina. Příběhově se film moc knihy nedrží a ani poselství moc nevystihuje (žádné nebylo). Film mě na jednu stranu dost štval. Příběh byl vlastně úplně jiný a horší. Občas ale padnul dobrý vtípek a předčítání ze Stopařova průvodce byly řádky z knihy. Hlavně žádnou paniku. ()

Master19

Je mi 42, takže jsem se dopracoval do věku, kdy je neznalost stopařova průvodce ostuda. Knížku jsem přečetl v létě na dovolené jedním dechem a pak přišel na řadu film. Věděl jsem, že to chci v tomto pořadí, abych měl možnost si to v hlavě vybudovat podle sebe. Při sledování filmu jsem pak měl luxus podivovat se nad tím, jak je to všechno jinak. Chtěl jsem napsat špatně, ale není to pravidlo. Třeba Zafoda jsem si představoval naprosto odlišně a Trillian jsem v knížce moc neřešil, přičemž ve filmu mě okouzlila. Může ze to ale nejspíš Zooey Deschanel, kterou jsem si musel teď vygooglit a zjistil jsem, že je o pět dní mladší než má žena... Je fajn podívat se na zhmotnění něčeho nezhmotnitelného, ale rozhodně bych nedoporučoval dívat se na film bez znalosti knihy. ()

10. ročník Future Gate sci-fi film festivalu

10. ročník Future Gate sci-fi film festivalu

13.09.2023

Shyamalan: Rostliny jsou špatné, áno?!

Shyamalan: Rostliny jsou špatné, áno?!

01.06.2007

Nightovi (jak mu říkají anglicky mluvící publicisté, pro něž je přízvisko Shyamalan nezvládnutelný jazykolam) se to nakonec podařilo. Jak asi víte, po vlažně přijaté Ženě ve vodě už se hollywoodští… (viac)