Píše se rok 1993, ve Rwandě vypukla kmenová válka mezi Hutu a Tutsii. Celý svět v čele s OSN fatálně selhal a nyní jen prostřednictvím médií bezmocně přihlíží jednomu z nejmasovějších a nejkrutějších pogromů od konce 2. světové války. Paul Rusesabagina je managerem hotelu, který za normálních okolností slouží diplomatické smetánce a bohatým cizincům. Bez váhání otevře brány luxusního resortu bezbranným uprchlíkům. Těch se tam až do konce konfliktu postupně tísní 1268. Jeden muž tak zmohl tisíckrát víc, než tisíce vojáků mírových vojsk. Konflikt si za pouhé 3 měsíce trvání vyžádal skoro milion lidských životů. (oficiálny text distribútora)

Roman.Ticka

Podobně jako tady je problém přeceněn díky silnému apelu na pseudomorálku a pocitům špatného svědomí být jaksi v pozadí nezúčastněni genocidních praktik na cizích rasách, národech, původních obyvatelech části nebo celého území, státu, a proto když stádně nahodím pětihvězdu a připojím litovačný koment, trošku si ulevím. Co na tom, že o palčivé složité problematice vím houbec, že např. přes veškerou dlouholetou pomoc stále hladoví a umírá ve velkém většina 3. světa, hlavně že jsem v teple a pohodlí civilizačního konzumu. Pokrytectví se zaměňuje za solidaritu a tak by se dalo pokračovat do nekonečna. Přitom stačí prolistovat historii, použít selský rozum a nabubřelá falešná bublina by rázem praskla. No co už, takoví jsme my lidé, hříšní, kajícní, hodní, zlí, zaslepení, hloupí, v globálu bezcitní sobci. ()

Ivoshek

Tak tohle je moderní, postkoloniální Afrika - chaos, bída, zaostalost, primitivní nenávist a okamžitá ochota masakrovat bližní, pokud k tomu je aspoň trochu příležitost. Je to dobře podané, skvěle zahrané a historicky (vcelku) věrné. Doporučuju. Jediné, s čím nesouhlasím, je skryté poselství filmu, že za genocidu mohou Evropani a vyspělý svět jako celek. Nemohou. Čas kolonií skončil a teď si musí své problémy řešit Afričané sami. Jsem velmi zvědav na další filmy z okolních zemí. ()

Ilicka

Schindler působící ve Rwandě, Hutu Don Cheadle, kašle na rasovou nesnášenlivost a pomáhá tisícovce lidí přežít otřesnou genocidu Tutsiů. Civilní, velice dojemný příběh. V souvislosti s tímto snímkem doporučuji dokument Poslední spravedlivý. ()

Exkvizitor

Nevím, jestli to bylo mým momentálním rozpoložením v sále kina, ale film mě nenadchnul. Nic proti technické stránce věci (např. herecké výkony jsou vážně výborné), ale příběh byl poněkud moc černobílý a zalidněný schématickými charaktery: hodný manažer hotelu, podlý majitel skladu potravin, hodná pracovnice červeného kříže, zlý recepčí. A ve větším měřítku je pak vlastně celý film o boji mezi dobrem (rwandské etnikum Tetsuů) a zlem (rwandské etnikum Hutuů) - jedinou vyjímku pak tvoří hlavní hrdina. Zvláště srandovní mi přišel hlas v hutuském rádiu, který mluvil podobně jako dr. Evil (ďábelsky). Abych zase nepřeháněl, není to zdaleka tak hrozné jako třeba americká agitka "Slzy slunce". Jenom už jsem viděl x lépe prokreslených snímků o genocidách - proto jsem u tohoto musel být cynický. ()

Ištván87

Tento film ukázal, jak takové zlo vážně vypadá. Ačkoliv vím, že k událostem ve Rwandě došlo již před patnácti lety, stejně jsem u tohoto filmu zatínal pěsti a třásl se. Když vidím, co dnes dělají Hutuové v Kambodži, tak je mi jasné, že existuje absolutní zlo. Např. šílený africký kmen, který žije jen proto, aby se snažil vyvraždit celý svět. Pro Evropana je to čtyřiašedesát let po smrti Hitlera naprosto nepochopitelné myšlení. ()

mm13

!!! ---- SPOILER ---- !!! ...môžete ma považovať sa prízemného uchyláka, ale ja by som práve tu a na rozdiel od väčšiny divákov rozhodne pritvrdil! Áno, grafické znázornenie násilia nie je vždy tým najpôsobivejším prostriedkom na vykreslenie hrôz, toto je však svedectvo o genocíde! Naviac som nechtiac a priskoro prenikol do spôsobu, akým Hotel Rwanda od Terryho Georgea k divákovi prehovára a žiaľ po väčšinu projekcie vedel, že sa to pre hlavných aktérov skončí radostne. Napríklad scénu, kedy postava Dona Cheadlea letí na strechu v tušení priam shakespearovskej tragédie, som doslova odzíval a to aj napriek jeho bezchybnému hereckému výkonu ... Oceňujem ale snahu tvorcov o neprikrášlenie čo do politických súvislostí, i keď aj tu by sa našiel priestor na ešte väčšiu bezohľadnosť, zbabelosť a slabosť. ()

becki_tu

Další z řady vynikajicích filmů o hrůze moderní války, který ve mě zanechal hlubší stopu. Tentokrát se příběh odehrává v africké Rwandě, rozdělené belgickými kolonizároty na dva nesmiřitelné tábory Hutů a Tutsiů. Za lhostejného přihlížení zbytku světa se ve Rwandě udál jeden z největších masakrů po 2. světové válce. Nádherná ukázka, jak jeden člověk s dobrým srdcem, s dobrými kontakty a spoustou peněz, především na úplatky, dokáže skoro nemožné, a to nejen pro dobro své rodiny a svých přátel. Silné válečné drama, postavené především na mrazivé atmosféře a na vynikajicím výkonu "správce hotelu" Dona Cheadlea, by nemělo nechat snad nikoho chladným. ()

Listeroman

Velice silně emocionálně nabitý film, který mě ohromil. Příběhy postav byly tak smutné že jsem si říkal to skončí špatně, to skončí špatně.. Fandil jsem jim do posledních minut. Takhle silný film jsem už dlouho neviděl. Nebylo to americké a to je poznat... ()

Lacike

Je pravda, ze je to skôr limonada, ktora sa vyhýba krutym scenam a cely ten masovy masaker je zredukovany na pribeh hlavneho hrdinu a jeho rodiny. Ale prave tym si ma film ziskal. Fakt nemusim za kazdu cenu vidiet nechutne brutality. Aj bez toho viem, ze genocida nejakej skupiny je totalne zlo. No a vzhladom na to, ze nejaki anonymni africania bezneho europana alebo americana nezaujimaju, tak pokladam za vhodne, ze ten masaker sledujeme z pohladu par hlavnych postav, ktore si ma dokazali ziskat natolko, aby ma ich osud zaujimal a skutocne sa o nich bal. Bonbonikom pre mna je kratka ucast Jeana Rena, ktory tu ma najdojimavejsiu scenu v celom filme. Ten jeho rozhovor, ked sa s nim Don Cheadle luci po telefone je riadny dojak. No a aj to doslovne posolstvo, ktore natvrdo povie Joaquin Phoenix o tom, ze ked nejaky clovek v TV uvidi, co sa deje v Afrike, tak si povie, ake je to svinstvo a potom bude dalej pokracovat v jedle, na mna funguje. Z hercov najviac exceluje charizmaticky Don Cheadle, ktory nie je od zatiacku vykresleny ako bezchybny hrdina. Oporou mu je verna manzelka v podani Sophie Okonedo. V epizodkach vyniknu aj hviezdne xichty a zvysok tvoria neznami cernosi, ktori predvadzaju kvalitne vykony. Vysledkom je skoro az pohodovy dojak o neskutocne krutych udalostiach, ale radsej si znova pozriem Hotel Rwanda ako Schindlerov zoznam. 9/10. ()

Gwaihir

Výjimečný, realistický a velmi sugestivní pohled na občanskou válku, v níž bylo, v důsledku umělého rozdělení obyvatel na vládnoucí a podřadnou rasu, povražděno tolik lidí, že se stala nejhorší genocidou od Druhé světové války. Na pozadí tohoto hrůzostrašného masakru se odehrál příběh muže, který chtěl jenom v klidu vést hotel ke spokojenosti svých evropských nadřízených, ale který se díky své povaze stal jedním z největších hrdinů všech dob. Když jsem tento film viděl poprvé, nebyl jsem schopen slova a musel jsem přemýšlet o tom, co jsem viděl. Pokaždé, když se na to dívám, tak mě to znovu dostane a prožívám ty nejhlubší pocity. 100 % ()

6thSun

Takovej emotivní nášup, že jsem po dokoukání seděl před bednou ještě půl hodiny úplně vyřízenej. Jenže pak sem "šel dojíst večeři" a zase vedu ten svůj bezkonfliktní živůtek (proti masakru ve Rwandě určitě) a na tenhle film si vzpomenu akorát, když chci někomu vyblejt svý nejoblíbenější celuloidový zážitky. Můžem se rozplývat, jak moc jsme empatický, když nás dojímaj podobný filmy, ale k čemu to je? Zvedne někdo prdel a začne takovýhle problémy řešit? Ne, maximálně tak pošleme dárcovskou sms do Afriky. Ale možná, že se někdo takovej někde našel. Pak by Terry George a stejně tak neuvěřitelně sugestivní Don Cheadle zasloužili Nobelovku za přínos světovýmu míru. 95% ()

rawen

Až se stydím to psát, to co se dělo ve Rwandě je samozřejmě děsivé a film to popisuje silně a "vkusně" (dá li se toto slovo na tomto místě použít) - pokud mám ale Hotel Rwanda brát jako film a ne humanitární propagandu, nemůžu být úplně spokojený... Zase píšu "spokojený" a připadám si jako úchylák :) Hlavní je. že je prostě dobře, že to vzniklo a že se filmu dostalo náležité pozornosti, má totiž neocenitelný edukativní význam... 8/10 ()

maseer2

velmi působivé zpracování Rwandské genocidy, které ovšem trochu doplácí na to, že se točí výhradně kolem postavy Paula Rusesabagina, což tak trochu ubírá prostor detailnějšímu vyobrazení samotného konfliktu.. chtělo to trochu víc emocí a lépe navodit atmosféru bezvýchodnosti, brutality a všech těch zvěrstev a dal bych 5* ()

bouncer

Film, který přichází s podobným principem jako Schindlerův seznam a stejnou silou působí na city diváka. Nejdříve jsem si říkal, že jednou mi takový patos stačil, ale nakonec jsem opět podlehl a "nezůstal chladným". Opravdu síla, kterou by měl každý cynik jako já vidět. ()

Hwaelos

Kdo chce vidět silný příběh, ať se podívá na hotel Rwanda. Ale je dobré si na další dny koupit tubu prášků na spaní... ()

murakamigirl

Hotel Rwanda vlastní 1 z najnádhernejších filmových citátov, citát nezmerateľnej ľudskosti, nádeje, statočnosti... a ten znie: "Vždy je miesto." Jeden z najsilnejších odkazov na nádej, aký kedy vo filme odznel. (Vplyv času je na to krátky!) Kvality snímky sú zjavné každému. Na viac už nemám slov. Nechcem...... Zaujímavé komentáre: kleopatra, KevSpa, Boss321, pshimi ()

Tři nejlepší hrané filmy o Africe

Tři nejlepší hrané filmy o Africe

01.12.2019

Charlize Theron versus Vikingové

Charlize Theron versus Vikingové

25.10.2012

Bohužel, prozatím jen jako producentka. Její společnost Denver & Delilah totiž pro stanici ABC natočí pilotní film nového historicko-dobrodružného seriálu The Clan. Ten se bude odehrávat v raném… (viac)

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz