Nikto nepozná jeho minulosť, dokonca ani on sám. Prečo sa ho však pokúšajú zabiť?
Jednej búrlivej noci vyloví talianska rybárska loď z mora muža, skôr mŕtveho ako živého. V chrbte má guľky a pod kožou štítok s číslom bankového konta v švajčiarskej banke. Trpí úplnou stratou pamäte. Postupne zisťuje, že ovláda bojové umenia, dohovorí sa v niekoľkých jazykoch a že si poradí s každou zbraňou. V zürišskej depozitnej schránke, nájde hneď niekoľko cestovných dokladov, vysokú hotovosť, pištoľ a meno Jason Bourne s parížskou adresou. A tak Márii, prvému dievčaťu, ktoré stretne, ponúkne 10-tisíc dolárov za cestu do Paríža. Až tu, s pomocou Márie, ktorej život prevrátil hore nohami, začne skladať prvé kamienky do mozaiky svojej tajomnej minulosti... (oficiálny text distribútora)

AllShallFall

Více než špičkový film. Jinak se to nazvat nedá. Mysteriozní příběh, nabitý akcí, nervydrásajícím dramatem a šťastným koncem. Začátek Bourneovo trilogie ve mě vzbudil obrovské nadšení. Na pokračování se nebudu dlouho přemlouvat:-) ()

Sašenka165

Je to zmatené, je to na mě příliš rychlé, mám v tom guláš. Navíc jsem se u toho dost nudila. Damon se mi nelíbí ani jako herec, natož pak jako agent Bourne. Celá trilogie mě prostě neoslovila a mám nepříjemný dojem, že jsem asi jediný člověk ne světě s takovým problémem... ()

swamp

Třešnička uvozující zbylé dva našlapané díly této trilogie (zatím), ale nenechte se mýlit - perfektně funguje jako samostatná jednotka. ;) ()

Okara

Dnes již legendární obdoba Bonda, kterou mám ovšem raději nejen díky originálnímu námětu s amnézií agenta, ale mnoha dalšímu. S temnou špionážní atmosférou jde po celou dobu ruku v ruce napětí a akce, výborná volba postav v čele s charismatickým Damonem a tvůrci se šťastně vyvarovali veškerých nelogičností, neboť za celou dobu jsem nezaznamenal ani jednu. Pravděpodobně i díky tomu mám z celé Bourne ságy nejraději právě tento první díl. Nejlepší soundtrack z filmu: At the farmhouse. 90 % ()

Ant

Jestli jsem dvojce dala 4*, tak první díl si tutově zaslouží 5*. Výborná ústřední postava, poutavý příběh, evropské neokoukané lokace, sbírka skvělých herců - perfektní zábava. ()

predators

Vynikající thriller, je až s podivem, že mě nějak minul a vidím ho poprvé až nyní. Možná i proto dávám za 4*, protože na mě působí trošku starším dojmem a když se podívám, jak kvalitně natočené filmy v roce 2002 vycházely, tak si myslím, že se na tom mohlo trochu zapracovat. Ale to je jen maliná vada na jinak vynikajícím a napínavém filmu. A dokonce i Matt Damon se na tu roli fakt hodil.80% ()

Eawy

Pre mňa osobne zatiaľ ten najlepší thriller, čo som asi videla. Je to nadupané, Matt a Franka sa dokonale dopĺňajú. Jej postava mi nevadí, on koná racionálne a nie ako dáky bezmozgový superhrdina. Soundtrack úžasný, rovnako ako aj scenár, akcia v každom rohu. Clive Owen, ktorý je sexi a povie 4 vety. Pochopiteľný príbeh, z otvoreným koncom. Dej plynie súvisle a bez menšieho zaváhania, netešíte sa na koniec. ešte som nevidela Mýtus a Ultimátum,a veľmi sa na ne teším. 100% ()

nascendi

Keď som asi pred troma rokmi videl Agenta bez minulosti prvýkrát, vyfasoval odo mňa 4 hviezdičky. Pri repete som jednu pridal a dnes, keď som film videl tretí raz, som u hodnotenia zotrval. Všetko vo filme malo svoje miesto a tvorilo kompaktný celok. Nehodlám na ňom vyhľadávať chybičky, ani porovnávať ho s mýtusom alebo s ultimátom a už vôbec nie s inými filmovými postavami (Bond, McClane). K spokojnosti mi stačí, že aj pri tretej projekcii som sa výborne bavil a to sa mi stáva u máloktorého filmu. ()

CaptainNor

Šedou mlhou průměru probleskuje jen několik barevných fragmentů v podobě zdařilých akčních scén. Kdyby v záhlaví profilu chybělo zařazení Thriller, Mysteriózní a Drama, vůbec by mě to nepohoršilo. Film je slušným akčňákem, pro Novu dobrým, pro kino a DVD málo. Ale i tak je moje představa o akčním hrdinovi poněkud odlišná od dětského obličejíku Matta Damona a moje soudné „já“ se zuřivě brání uvěřit mu byť jen nos mezi očima. Být hostinským, budu mít problém natočit mu pivo bez občanky, přestože měl v pinglu průkazů víc než dost. ()

nash.

Výborná akční jízda, která se nesnaží ohromit velkolepostí, ale sází spíše na atmosféru, napětí a herecké výkony. Při repríze už sice vím, že je to všechno jen takový komorní rozjezd, ale možná o to víc jsem si některé momenty vychutnal. Matt Damon je skvělý a od zmateného mladíka v neomylného nepřemožitelného zabijáka se proměnil plynule a téměř nenápadně. Jeden z nejlepších žánrových kousků počátku první poloviny prvního desetiletí nového století.. ()

silentname

"The Bourne Identity bol podľa mňa veľmi vydareným otvorením skvelej akčnej série. Možno by som nepovedal, že som ostal úplne nadšený, no rozhodne sme tu mali skvele napísaný príbeh s veľmi dobre zrežírovanou akciou a postavami, ktoré sme chceli sledovať ďalej. Film plynie relatívne schopne, má dobré boje, skvelé naháňačky a okrem toho Matt Damon v tejto role absolútne funguje. Myslím si, že pre fanúšikov akčných filmov to rozhodne bude film, ktorý ocenia. A ja som ho ocenil popravde tiež. Franka Potente je veľmi sympatická a musím priznať, že jej postava ma skutočne fascinovala. Rovnako aj Julia Stiles. Celkovo, ako som povedal, dobré otvorenie série. Hodnotenie: B+ ()

PetrPan

Zcela bez pochyb až Jason Bourne udělal z Matta Damona  velkou filmovou hvězdu. Ikonický akční hrdina, který se dočkal několika velmi slušných pokračování  a který  je dnes už de facto nostalgickou vzpomínkou na áčkový akční film.  Elasťáci se superschopnostmi jej totiž pohřbili, ale tak věřme, že to bude jen jepičí epizoda a skuteční hrdinové zase povstanou.  Dal jsem si snad už čtvrtou nebo pátou reprízu a vůbec mi tenhle snímek nestárne a nepřestává mě bavit svou přímočarostí a žánrovou čistotou. Pět pěticípých,. ()

Slarque

Matt Damon nevypadá jako akční týpek, ale možná i proto je jeho Bourne uvěřitelnější. Špioni by měli vypadat nenápadně, ne jako jeho britský kolega se shodnými iniciály. Scénář není zrovna nějaká perla, ale Doug Liman se ukázal být překvapivě schopným režisérem, takže mě akční scény málem zdvihaly z křesla a při těch ostatních jsem se také rozhodně nenudil. ()

WANDRWALL

Každý člověk má minulost, celé lidstvo má minulost, i tahle planeta má minulost, i vesmír má minulost. Anebo vše je lež, a vše je tedy jinak. ()

Happens

Dlouho se neobjevil na scéně film, kde by došlo k plynulé souhře hned několika prvků kvality akčních filmů, výborná choreografie, precizní zpracování fungování bezpečnostních složek, propracovanost detailů, navíc příběh a režie jsou brilantní. Mezi akčními filmy rozhodně špička. 95% ()

Bachy

Původně jsem chtěl hodnotit jednotlivé díly až podle dojmu celé série, ale nikam dál zatím jít nehodlám. Nevšiml jsem si jedné jediné výjimečnosti za celou stopáž. Tohle není snímek pro mne. Potěšilo jen pár minut s Clivem. Damonovi se dál budu vyhýbat. ()

klerik

Priznám sa, že Mattovi Damonovi som dosť brutálne nedôveroval, no nakoniec je tým najlepším vo filme. V akciách je úplne presvedčivý, bitky sú krásne tvrdé a nekompromisné, celé to poháňa skvelá hudba skvelého Johna Powella... Scenár trochu klišé, no film ako celok sa vlastme ano moc nezaoberá otrepanou zápletkou, ale len ponúka pár pekných akcií... Trochu ma mrzelo, že naháňačka bola natočená slabšie ako som po Smithovcoch čakal (miestami sa však aj tak podobala na RONINA)... ()

Chrustyn

Trochu zklamání. Nečekal jsem sice žádný trhák ale myslím, že to mohlo být i lepší. Film má hlavní plus v tom, že jen trapně nekopíruje klasického agenta bez minulosti ale, že se jím spíše jen inspiruje. ()

SeBig

Dřív mě Bourne moc nelákal a když jsem ho uplně poprvé tak sem tomu asi nevěnoval pozornost ale ted když jsem to shlídnul všiml jsem si jaký to má skvělý a napínavý děj agenti jsou po agentovi a celý film si kladete otázku kdo je vlastně Bourne? Jaktože umí tak skvěle bojovat a střílet? Hodně dobrý a napínavý děj + good hudba. Clive Owen se mi ve filmu líbil nejvíce. ()

Matt Damon a Casey Affleck v bostonské vykrádačce

Matt Damon a Casey Affleck v bostonské vykrádačce

30.04.2024

Jamie Dornan bude turistou v Austrálii

Jamie Dornan bude turistou v Austrálii

28.01.2021

Britský herec Jamie Dornan (Synchronic, Anthropoid) byl obsazen do hlavní role v připravované koprodukční limitované sérii s jednoznačným názvem The Tourist. Natáčení šestidílného seriálového… (viac)

Producent Jasona Bourna uvažuje o restartu

Producent Jasona Bourna uvažuje o restartu

26.05.2020

Producent akční série Jason Bourne Frank Marshall v čerstvém rozhovoru uvedl, že hledá nového filmaře spolu s námětem pro další film. Jednalo by se tak o šestý snímek celkem, není přitom však jasné,… (viac)

Připomeňte si začátky kultovních postav

Připomeňte si začátky kultovních postav