Nikto nepozná jeho minulosť, dokonca ani on sám. Prečo sa ho však pokúšajú zabiť?
Jednej búrlivej noci vyloví talianska rybárska loď z mora muža, skôr mŕtveho ako živého. V chrbte má guľky a pod kožou štítok s číslom bankového konta v švajčiarskej banke. Trpí úplnou stratou pamäte. Postupne zisťuje, že ovláda bojové umenia, dohovorí sa v niekoľkých jazykoch a že si poradí s každou zbraňou. V zürišskej depozitnej schránke, nájde hneď niekoľko cestovných dokladov, vysokú hotovosť, pištoľ a meno Jason Bourne s parížskou adresou. A tak Márii, prvému dievčaťu, ktoré stretne, ponúkne 10-tisíc dolárov za cestu do Paríža. Až tu, s pomocou Márie, ktorej život prevrátil hore nohami, začne skladať prvé kamienky do mozaiky svojej tajomnej minulosti... (oficiálny text distribútora)

marttaN

Jelikož jsem fanda Roberta Ludluma tak knížku jsem četl asi tři krát. Na tenhle film jsem se samozdřejmě tešil jak malý kluk. Musím bohužel konstatovat, že Damon mě v roli Jasona Bourne'a vůbec nesedl (a to nesrovnávám děj knížky a filmu) ()

Greg25

Scéna z druhé poloviny filmu, kdy Deamon dopadá na tlouštíka z několika pater domu a poté odchází po svých jen s drobným šrámem mi absolutně zkazila celý zážitek z filmu. Reklama jak hrom na to, že ve snímku hraje Clive Owen a nakonec jsem mohla být ráda, že vůbec za celou dobu promluvil a čas strávený na plátně by se počítal spíše na vteřiny než minuty. Jinak jsem byla příjemně překvapena, hlavně dobrým scénářem. Ale říkám za tu "trapnou" scénu u mě mínus 15%. Takže celkově 70%. ()

newt17

Zvláštní symbióza mezi realistickým psychologickým dramatem a lehounce nadsazeným akčním thrilerem funguje na výbornou. Výsledek nemá žádná hluchá místa a je výborným rozjezdem výborné série. ()

Brejlil

Snad bych měl dát pět hvězdiček, ale to by musel tento film existovat sám o sobě... Ale to ne, on komerčně uspěje, a hned jsou tu další dva díly, které jsou, obávám se, lepší a rozhodně nápaditější. Takže notoricky známý příběh: Polomrtvý muž si jen tak plave na hladině Středozemního moře... Ale asi už jste to viděli, že? Nemá cenu příběh rozpitvávat, není zas nijak originální, šťávu mu dodává zpracování, které je skoro bez hluchých míst. Bohužel, režie je spíše řemeslně zručná, než opravdu nápaditá, a také Praha v roli Curychu mně Pražana spíše ruší. Naštěstí jsou tu další dva díly, a ty pět hvězdiček dostanou. Takže shrnutí, jako samostatný film za pět, jako rozjezd série "jen" za čtyři. ()

kubyno

První zásadnější otázka - kdo je ten kluk? Víme to po chvílí a zároveň to nevíme až do konce ''Ultimáta''... Skvělý scénář (takovýhle námět a akci ukočírovat až do konce je sakra těžký), skvěle rozvinutý v parádní akci, u které pořád čekáte co bude dál a nedá vám vydechnout. Matt Damon je neskutečně sympatický. Co se týče srovnání s ostatníma dílama? No pro mě dost těžké, mně se mimořádně líbily všechny tři díly, nemám výtky (zatím) ani k jednomu. Bournova triologie je špička svého žánru. ()

Atheas

Bourne znamená pro každého diváka těžce poctivou filmovou práci. A s jistou dávkou jistoty musím přiznat. Je to zážitek. Nic víc, nic míň. ()

RomanHyde

U mě čtyři a půl hvězdy. Nechávám si rezervu pro další díly, které jsou "prý" lepší :) Ovšem i Agent bez minulosti je prvotřídní bezchybná práce, tedy jízda, která nenechá diváka vydechnout. Matt Damon se v této roli cítí jako ryba ve vodě a role mu krásně sluší, ostatní jen sekundují této one man show :) Pane režisére Limane díky. Kdo umí umí, kdo neumí čumí, jako já :) ()

JM87

Tomuhle filmu jsem se hrozně dlouho vyhýbal. Nemám rád všechny ty Bondovky a supertajný agenty, který umí všechno, všechny porazí a všichni zvítězí. Jenže tohle je jiný, už jenom námět, kdy Matt Damon neví, kdo je, co se stalo a tak dále dělá svoje. Dále ta Evropská atmosféra je kouzelná, vážně máte pocit, že se opět nedíváte na jeden z těch tuctových amerických akčních kravin s americkým prostředím. A jako třešnička na dortu je naprosto vynikajicí Franka Potente... je charismatická, dodává tomu šmrnc a scény s ní a Mattem to zvedaj o 100 procent. Vážně su příjemně překvapenej. Rozhodnej jsem zvědavej na další díly :) ()

Kratoc

Takhle nějak si představuji James Bonda oproštěného od pohádky. Aneb chlapecký kukuč Damona skončí v okamžiku, kdy po něm začne jít první agent a pak už je to jízda od začátku až do konce. ()

fildatriska

Trochu jsem měl obavy, protože Matt Damon, leč skvělý herec, mi prostě do role superagenta neseděl. Nuže zdání klame, od scény na ambasádě jsem mu věřil naprosto všechno. Ohromný spád děje zajišťuje sezení s otevřenou pusou až do titulků s Mobym. Bylo fajn vidět scény natáčené v českých ulicích, nezastavitelného agenta jdoucího za svou identitou a svobodou pomocí skvělého scénáře (taky na tom má určitě podíl knižní předloha). James Bond je super frajer, u kterého se vždy pobavím, ale Jason Bourne má víc citů, lepší výcvik a ani nepotřebuje cool hračky, aby byl tak dobrý. Kéž by bylo víc takových špionážních filmů. ()

Hepy13

Parádní akční snímek laděný do špionážního kabátu, a Damonova nejlepší role. Bond je mrtev ať žije Bourn. Ready Steady Go! ()

Lilloos

Nemůžu říct, že se jedná o špatně natočený film, ale už opravdu hodně dlouho jsem se takhle nenudila. Příčinou nejspíš bude celý ten stupidní (ne)příběh. A to jsem si myslela, že s amnézií je sranda! ()

waits

Bournovu serii (resp. její tří díly s Mattem Damonem) považuji za nejlepší akční podívanou nového tisícíletí, dynamickou, zábavnou, s chytrým scénářem a perfektní hudbou (vedle výborného Powellova podkresu také Extreme Ways od Mobyho). Pamatoval jsem si The Bourne Identity jako nejpomalejší ze všech tří, ale opakované shlédnutí spíš potvrdilo, že je to dáno tím, kam až režisér Greengrass posunul následující dvě pokračování- Ultimatium není pomalé, nemá volná (natožpak slabá) místa k vydechnutí, jen není dotlačené do akční krajnosti ruční kamerou a delšími, gradujícími scénami. Liman zaslouží vychválit do nebes za to, jak točí akční scény - s rychlým střihem, detailními záběry ze všech stran, často z ruky, ale přitom přehledně, divák vidí, co se děje, není unavený obvyklou chaotickou změtí kopajících končetin evokující napětí. A Matt Damon je skvělý ve všech třech dílech, jako agent-zabiják v dech beroucích akčních scénách naprosto věrohodný (ahoj, Tome Cruisi), v Ultimatu je přitom ale lidský, odkrývá svou minulost jako Pandořinu skřínku a je si toho vědom. Bezchybné. ()

Flopik

Matta nájdu v mori so stratou pamäte a tak musí odkrývať kto je a prečo ovláda všetky super chmaty. Popravde námet sám o sebe mi nepríde nijak zvláštny a celkovo tak aj film. Tu mi ostáva povedať, 20 rokov je 20 rokov a rozmaznaný všetkými tými akčnými filmami, mi už prvý Bourn neprišiel ničím zaujímavý. Nie je to zlý film to rozhodne nie, ale na 85% mi to teda rozhodne neprišlo. Akcia fajn, príbeh tiež ale wow efekt sa nedostavil. Medzi 3 a 4*. ()

kaze

Myslim is, ze to bol film, ktorý bol robený trochu s citom. Lebo keď si človek predtým pozrie xXx, tak toto je potom úplne super film:) ()

Berry

Dobrý akční film s ještě lepším Mattem Damonem (kterému mimochodem moc slušel ten hnědej svetr) a dokonale promyšlenými akčními scénami. Kdo by řekl, že se něco tak dobrého dá natočit i v Praze? Skvělá hláška: Asi nejsi doma... (kdo neviděl, nepochopí..) ()

Ulrich

Prvni setkani s Bournem me velmi mile prekvapilo. Misto bezhlave akce nam davkuje inteligentni pribeh a uveritelneho hrdinu. Samozrejme ze dojde na bojovky, automobilove honicky a prestrelku na schodisti, ale vse pusobi tak nejak nerusive a autenticky. Damon podava velmi dobry soustredeny vykon a v jeho podani pusobi hlavni postava opravdu verohodne. Bourne Identity je hodne slusny rozjezd k nabusene dvojce. ()

strangercz

Parádní špionážní film který je nabytý akcí od začátku do konce skvělé herecké výkony zamotaný příběh to vše dělá z tohoto filmu velkého konkurenta bondovi ()

Matt Damon a Casey Affleck v bostonské vykrádačce

Matt Damon a Casey Affleck v bostonské vykrádačce

30.04.2024

Jamie Dornan bude turistou v Austrálii

Jamie Dornan bude turistou v Austrálii

28.01.2021

Britský herec Jamie Dornan (Synchronic, Anthropoid) byl obsazen do hlavní role v připravované koprodukční limitované sérii s jednoznačným názvem The Tourist. Natáčení šestidílného seriálového… (viac)

Producent Jasona Bourna uvažuje o restartu

Producent Jasona Bourna uvažuje o restartu

26.05.2020

Producent akční série Jason Bourne Frank Marshall v čerstvém rozhovoru uvedl, že hledá nového filmaře spolu s námětem pro další film. Jednalo by se tak o šestý snímek celkem, není přitom však jasné,… (viac)

Připomeňte si začátky kultovních postav

Připomeňte si začátky kultovních postav