Nikto nepozná jeho minulosť, dokonca ani on sám. Prečo sa ho však pokúšajú zabiť?
Jednej búrlivej noci vyloví talianska rybárska loď z mora muža, skôr mŕtveho ako živého. V chrbte má guľky a pod kožou štítok s číslom bankového konta v švajčiarskej banke. Trpí úplnou stratou pamäte. Postupne zisťuje, že ovláda bojové umenia, dohovorí sa v niekoľkých jazykoch a že si poradí s každou zbraňou. V zürišskej depozitnej schránke, nájde hneď niekoľko cestovných dokladov, vysokú hotovosť, pištoľ a meno Jason Bourne s parížskou adresou. A tak Márii, prvému dievčaťu, ktoré stretne, ponúkne 10-tisíc dolárov za cestu do Paríža. Až tu, s pomocou Márie, ktorej život prevrátil hore nohami, začne skladať prvé kamienky do mozaiky svojej tajomnej minulosti... (oficiálny text distribútora)

Gromit

Však už se tím nějak prokoušu, další díly budou lepší, říkal jsem si. Jenže z Agenta bez minulosti se nakonec vyklubal skvělý film se spoustou dechberoucí akce. A další dva díly to všechno ještě překonaly. Wow! ()

Astrebleue

Nejsem obdivovatel akčních filmů, ale podívala sem se na to.A byla sem hódně překvapená jaký věci se v tomhle žánru dají natočit.Celý film mi přišel vzatý z naprosto jiného úhlu než jsem zvyklá a hlavně hudba, ta se vážně povedla, u titulků sem si jí musela pustit víc nahlas.Co nejdřív chci vidět pokračování. ()

Rodin

Naštěstí nejde o tupý remake Bournea s Richardem Chamberlainem. Výborná špiónská akční podívaná, ke které jsem přistupoval trochu s obavami (viz zmíněný strach ze zbytečného remaku), nicméně byl jsem mile překvapen, hlavně pro mě jindy poněkud nestravitelným Mattem Damonem. 85%. ()

zmates

Slovy majora Borovičky "tak soudruzi, asi takto má vypadat zakopaný tank". Opravdu si přesně takto představuji akční film. Agent, kterej zbytečně nežvaní, ale když už, tak nic ve stylu "ty brejle stály 500 dolarů...!" Bojové scény jsou vskutku propracované a o něco uvěřitelnější než u konkurence, zápletka nikterak složitá ani nikterak stupidní. Nehemží se to technickými vymoženostmi ani odpornými padouchy s jedním okem a třemi zuby. Mattovi musíte fandit od první minuty, Chris je správnej zmrd, jen ta Němka mi nějak leze na nervy...ale budiž, nějaká modelka se zářivym usměvem by tam působila jako pěst na oko. ()

aa12

Ze začátku se mi to trochu zdálo nudné, ale to rychle opadlo. Hlavně se mi líbí prostředí ve kterém je to natočeno a tento film působí neuvěřitelně autenticky. ()

Shredder

Teoreticky nejde zas o tak nadstandartny snimok ako by sa mohlo zdat, Liman totiz vari z uz dobre znamych surovin, ci uz je to siet agentov,muz na uteku,autonahanacka v strede mesta, ci sede eminencie v pozadi tahajuce za nitky. Ocenujem, ze to ma hlavu a patu, nie je to zbytocne nelogicky preplacane ako pri mnohych dnesnych akcnych filmoch, kde sa snazia napchat do deja co najvacsie mnoztvo esencii aby okuzlili divaka a nakoniec aj tak vznikne trapna zlatanina. Bourne si cely cas zachovava realisticku atmosferu a Damonovi to proste uverite, je to presne jedna z tych roli kedy mate pocit, ze sa pozerate na realnu postavu a nie herca. ()

Epimetheus

Výborný akčný, špionážny triler. V tejto vete skutočne všetky slová platia v tom najlepšom zmysle. Matt Damon bol skvelý, Franka Potente sa k nemu hodila perfektne. Akciou nabitý film, kde som sa nenudil ani na sekundu. A až na Matrix, neviem, v akom filme sú lepšie bojové scény ako tu. Ak áno, napíšte mi to do správy. Fakt špica. Záverečná pesnička od Mobyho, mimochodom moja obľúbená :-) 5 z 5 jednoznačne. ()

hero_bk odpad!

Zhruba od třetiny filmu jsem si připadal jak Olinčina matka ve filmu Nuda v Brně, kde pije kafe s Rohypnolem a mumlá si, jak je neuvěřitelný, co se dneska prodává, ale pořád pije dál, tak já jsem kroutil hlavou, jak je neuvěřitelný, co se dneska natáčí, ale ten film jsem nevypl, protože jsem pořád čekal něco jako rozuzlení, něco, co by té sračce dalo hlavu a patu. Místo toho jsem se ale dočkal jen strašně amatérsky natočenejch bitek, honiček ve stylu Kobry 11, milionu naprostejch nelogičností, hnusoxichta Damona, a neuvěřitelné naivity prošpikované ještě větší naivitou. Opět se asi projevil golfistův syndrom - golfista napsal - nelze hodnotit jinak než 5*, tak prostě všichni dávají 5... ()

Čiban

výborný akčnách s Matt Damonem který je tajný agent ale neví o tom.postupně zjištuje kdo je a okolo něho se začnou dít divné věci-jako že najde 8pasů,zbran,dost peněz a začně po něm nekdo střílet. 5/5 ()

Petike

Pred viac ako 4 rokmi (wow) som napísal: "Neviem, prečo tu každý skloňuje slovo 'akčný'. Veď tej akcie tam zas toľko nie je ! :-) Poviem to na rovinu: Toto je hádam prvý špionážny film, ktorý sa mi skutočne páčil - predovšetkým pre jeho (relatívne) reálne vyznenie a "krimi-road movie" atmosfére. Bourne je po sakramentsky dlhom čase prvý tajný agent, ktorého najväčšou zbraňou sú jeho znalosti a zručnosti, a nie arzenál technických hračičiek od výmyslu sveta. A platia pre neho fyzikálne zákony, čo je vo väčšine súčasných špionážnych filmov vec neznáma. No dobre, priznávam, že akčný skok zo schodov, výstrel v letku a drsnejšie pristátie bolo trocha príliš za pačes. :-)) Ale inak platí, čo som povedal. Matt a Franka sú podarene zladenou a aj vcelku vtipnou dvojicou. Vďaka vám, tvorcovia, že ste už nebohého Ludluma uprosili, aby spolupracoval na scenári filmovej adaptácie svojho románu (i keď už nutne modifikovanej vzhľadom na nedávne dejiny). Jeden z filmov, ktorý podľa mňa vrátil upadajúcemu žánru lúč nádeje..." Dnes píšem: Ani s odstupom času názor a hodnotenie ktovieako nemením. No jasné, je to len začiatok, je to pomerne štandardný akčný thriller, Bourne sa ešte len obtrel o povrch svojej minulosti a neponoril naplno do brodenia sa jej temnými vodami. Supremacy je psychologickejšie a Ultimatum veľkolepé finále ? Áno, o tom nepochybujem. Ale tento diel má spomedzi všetkých najbližšie k pravému road movie, postačia mu podstatne úspornejšie kulisy a hlavný hrdina pri úteku pred prenasledovateľmi necúva zo striech poschodových autogaráží a nedostáva sa z búračky bez väčších škrabancov (pozerám sa na teba, mierne preakčnené Ultimátum). Navyše, dve akčné scény (naháňačka na Mini Cooperi ulicami Paríža a povestná haluz na točitých schodoch) sú naďalej na popredných miestach môjho rebríčku tých najpamätihodnejších. Spolu so Supremacy jeden z vrcholov doterajších neo-noirových filmov tohto storočia. :-) //// Look at this. Look at what they make you give. //// Zaujímavé komentáre: Douglasovo vyjadrenie o "atmosfére podstatnejšej ako ruvačky a gadgety" dokonale vystihuje moje vlastné pocity. Ďalej Tosim, Lima, golfista, Isherwood, Enšpígl. ()

Izz

Jediný Bourne,kterého jsem viděla.Než mě začnete mlátit,nechte mě to vysvětlit :-) Agent bez minulosti je docela svižný a slušně zahraný thriller,ale Liman mu nedokázal dát jakoukoliv přidanou hodnotu,což mělo za následek,že osudy Jasona Bournea mi byly naprosto ukradené.A to je průšvih.Další díly tedy logicky šly mimo mě,ale nevylučuji,že Greengraasův přístup by mi byl bližší. ()

AweDuckling

Pro Jasona Bourna v podání Matta Damona mám opravdu slabost. Další můj oblíbený suverénní hrdina, co se s ničím nemazlí a prostě dělá, co má/musí/chce. Film má úžasný spád, děj je propracovaný. Naprosto plných 100%. ()

Crysis52

Výborný špionážny thriller a začiatok jednej z najlepších špionážnych serií. Matt Damon sa svojej úlohy zhostil zo cťou a predvádza jednu zo svojich najlepších filmových rolí . ()

darthvader77

Zdá se že do módy přichází Amíci, kteří v Evropě ztratí paměť a na konci zjisti že jsou ve skutečnosti nájemní vrazi nebo tajní agenti a to v tom dobrém slova smyslu. ()

fantomas19

Americký akčný film z roku 2002 v réžii Douga Limana zo života tajných agentov. Jason Bourne (Matt Damon) po strate pamäti zisťuje, že je vycvičený na prežitie a zabíjanie. Nájsť stratenú identitu mu pomáha Marie (Franka Potente), avšak činnosť Bourna pátrajúceho po vlastnej identite ohrozuje zvláštny program tajnej služby a preto sa Bourne stáva hlavným podozrivým v prípade vraždy afrického diplomata a najmä terčom pre svojich kolegov. Hra na schovávačku, naháňačky s políciou a rafinované pasti so skrytými odkazmi odkryjú Bournovi viac informácií, ako je schopný prijať. Bourne Identity sa stal úvodným filmom o agentovi Bournovi v doterajšej trilógii (Bourne Supremacy a Bourne Ultimatum - oba už v réžii Paula Greengrassa). ()

kyLuke

Žánr akční je můj velmi oblíbený a tím víc jsem se těšil na tento film,ale zároveň jsem se netěšil jak budu zklamán.Jak bych po tomhle mohl být zklamán?Vždyť má tato jízda vše co by mít měla.Dobrou režii,alespoň jeden uspokojivý výkon(Brian Cox),dobrý scénář a dobrou hudbu.Toto mínění ještě zvyšuji neboť je režie sice prapodivná,ale brzy jsem se s tím smířil,herecký výkon již jmenovaného výborný,scénář skvělý a hudba výborná.Nevím proto co vytknout(ano možná režii,ale.........).Jedná se proto o prvotřídní akční Thriller,jenž se řadí na špičky filmografie roku 2002.Bournova identita začala skvěle,jen jsem po filmu chytil pocit,že by se mohlo vytěžit jetě víc.Tento pocit jsem brzy ignoroval a když jsem ho ignoroval a pokoušel jsem se dělat jako by film nikdo nerežíroval původních 90% zvedám na pět hvězdiček.Jen 90% je to ale stejně. ()

Matt Damon a Casey Affleck v bostonské vykrádačce

Matt Damon a Casey Affleck v bostonské vykrádačce

30.04.2024

Jamie Dornan bude turistou v Austrálii

Jamie Dornan bude turistou v Austrálii

28.01.2021

Britský herec Jamie Dornan (Synchronic, Anthropoid) byl obsazen do hlavní role v připravované koprodukční limitované sérii s jednoznačným názvem The Tourist. Natáčení šestidílného seriálového… (viac)

Producent Jasona Bourna uvažuje o restartu

Producent Jasona Bourna uvažuje o restartu

26.05.2020

Producent akční série Jason Bourne Frank Marshall v čerstvém rozhovoru uvedl, že hledá nového filmaře spolu s námětem pro další film. Jednalo by se tak o šestý snímek celkem, není přitom však jasné,… (viac)

Připomeňte si začátky kultovních postav

Připomeňte si začátky kultovních postav