Mŕtva zóna

• Česko Mrtvá zóna (viac)

Učiteľ Johnny Smith (Christopher Walken) leží po ťažkej autonehode päť rokov v kóme. Keď sa preberie, jeho život sa od základov zmení: Náhle je nadaný schopnosťou tzv. druhej tváre, ktorá mu umožňuje predpovedať najrôznejšie udalosti. Keď zistí, že úspešný politik a vodca fašizujúceho hnutia chce ako budúci prezident USA začať atómovú vojnu, rozhodne sa naňho spáchať atentát. (oficiálny text distribútora)

ledzepfan

Cronenberg jako rutinér? Světe div se, ale je to tak... Na tohle jsem nikdy neměl moc chuť a teď, když jsem se teda rozhodnul dohnat to slepé místo v Cronenbergově režijní filmografii, už vím, že jsem to vidět vlastně ani nepotřeboval. Průměrná adaptace Kingovy knihy bez sebemenší režijní invence, či snad dokonce stopy rukopisu. 90% filmový King (se všemy klady i zápory co k tomu patří), 10% unavený Cronenberg (skoro to vypadá, že to točil paralelně s Videodromem, jako komerčně nutnou bokovku). ()

ladko

Roky sú na tomto filme už poriadne vidieť a niektoré veci v ňom už dnes v podstate pôsobia veľmi smiešne, hoci sú myslené smrteľne vážne(“Some things are worth waiting for.”). A film dosť trpí roztrieštenosťou(masový vrah, Greg Stillson...) a lepšie by asi bolo, keby sa rozvinul poriadne jeden motív. Ale stále sa našli výborné i prekvapujúce momenty, vďaka ktorým si film dokáže udržať divákovu pozornosť až do konca. ()

MartinezZ

Skvělý Christopher Walken i Herbert Lom, skvělý nápad a zajímavá myšlenka. Rozhodně jeden z nejlepších filmů natočených podle Kingovy předlohy. Já si snad toho Kinga budu muset někdy fakt přečíst :) ()

kareen

Rozhodně jedna z těch lepších Kingových adaptací, ale nezařadila bych ji mezi hororové, to spíš někam k mysterioznímu dramatu, podobně jako třeba Zelenou míli. Film je vlastně sledem různých nesouvisejících událostí, které se dějí v Johnnyho "novém životě" po komatu, jako např. varování před nadcházejícím neštěstím, řešení vraždy a nakonec dojde i na dilema nad předcházení věcí budoucích.Největším kladem snímku byl pro mně vedle vydařené, ponuré atmosféry, především Christopher Walken, který nejenže podal výborný výkon, ale zároveň mi nikdy nebyl sympatičtější než právě zde. ()

Tayen

Cronenberg a King - to je spojení, jehož plodem je ponurý a děsivý film, ve kterém exceluje charismatický Christopher Walken. I přes jeho stáří je to perfektně zvládnuté dílko, které nedegraduje Kingovy knihy, jak je tomu ve většině případů. Pokud na to režiséři nemají, nechápu, proč vůbec sahají po tak těžkém kalibru jako jsou knihy od Kinga, ale u Cronenberga to chápu a chválím ho. ()

mysiak

Dobrý mysteriózny film...zaujal ma, ale nenadchol...zaujímavý Christopher Walken a dobrý koniec...páčilo sa mi to a to mi stačí... ()

MikO_NR_1909

Na úpätí jedinečných schopností istého Johnnyho SMitha nám tu Cronenberg servíruje skvelú politickú a lascívnu rovinu s dopadmi časových, psychologických a existenčných na udalosti, ktoré hýbu svetom a ktoré Smithove schopnosti priťahujú a ničia zároveň. Výborne zreferovaná pocitovka, ako dáka elipsovitá synopsia dbajúca na referenčný odkaz bolestí a vykúpenia a určitého karmického efektu za všetky tie zlé veci, ktoré sa tým bezcharakterným po čase vrátia. Film je navyše pôsobivo stemnelý, používa zúženú kompozíciu a vyniká kryštalickou Kamenovou hudbou, ktorá dotvára výsledný efekt. ()

raimi

EDIT: V roce 2018 jsem napsal uživatelskou recenzi k týhle slavný Kingovce od Cronenberga, která přesně odrážela můj tehdejší pocit z ní. Ale teď v roce 2021 vyšlo nově zmasterovaný blučko, a já si při jeho sledování uvědomil, jak hodně změní zážitek z filmu špatnej přepis. Novej obraz je bez debat naprosto úžasnej a je radost ho sledovat. Kolikrát jsem se přistihl při hlasitém "wow!" a uvědomil si jak precizní vizuální stránku film má. A nejen to, vychutnával jsem si Cronenbergovu perfektní filmařinu, skvostnou atmosféru, vynikající herecké výkony, nádhernou hudbu a radoval se z opojení filmem. KOMENTÁŘ Z ROKU 2018: Cronenbergovka bez Cronenberga, Kingovka bez Kinga. Adaptace téměř oproštěná od klasických poznávacích propriet obou výrazných tvůrců. Nemastná, neslaná deprese s Christopherem Walkenem v hlavní roli, jehož pohled ledovýma očima a pohybová řeč sedí k postavě nevypočitatelného psychopata, a ne k roli obyčejného přátelského učitele ze sousedství. Všechny ty oldskool pletené svetry, škrobená saka, zarámované citáty z bible na zdech příbytků, pošmourné počasí a absence jakéhokoliv humoru nebo i jen úsměvů, dělá z filmu ponurou podívanou, zábavnou asi jako exkurze do ruského domova důchodců. ()

kaylin

Nabízí se otázka. Co by dělal člověk, kdyby měl informaci, kterou má Johnny? Jak by se zachoval? Anebo ještě šílenější otázka – jsou atentátníci v každém případě šílenci, anebo je některý z nich vizionář? Nedozvíme se odpověď, ale dle mého názoru jsou to otázky, které stojí za zamyšlení. Nevíme, jaký dopad mají naše jednotlivé kroky na budoucnost, ale přesto ji utváříme. David Cronenberg dokázal vytvořit krásný příběh člověka, který se rozhodne jednat pro větší dobro. ()

blackrain

Rozhodovala jsem se mezi třemi a čtyřmi hvězdami. Půlkové hvězdičky by se někdy hodily. Hudba v úvodu a průběhu filmu byla krásně dramatická až děsivá, zkrátka taková zlověstná. Dobře dotvářela atmosféru příběhu. Tenhle film stojí na výkonech dvou herců - výborný Christopher Walken a Martin Sheen. Walken byl takový civilní a ty jeho "zvláštní" stavy byly hodně dobře zahrané. Nechtěla bych je mít. Kniha od Kinga je opět lepší než film. ()

rykardo

Pravda..., Cronenberg to tentokrát moc nerozbalil, zato Walken evidentně v nejlepší kondici ( zdraví z něho během celýho flicku přímo sálá, ha ha ) a i když to byla místy trocha nuda, pořád DEAD ZONE vidim jako nadprůměrnej " ejtýstývítriller " , takže nemůžu dát míň jak za čtyři .... ()

Maq

Stephen King není velký spisovatel, nýbrž popkulturní hvězda. Svoji popularitu si zaslouží, protože poutavé příběhy pro celou rodinu psát nepochybně umí. Předlohu v tomto případě neznám, a tedy nevím, zdali je opravdu tak slabá, anebo zda ji zničil scénárista. Každopádně příběh tohoto filmu je až překvapivě slaboduchý. --- Jinak Cronenberg nic nezkazil, Walken uhrál co umí, a Kamenova hudba… Inu, Kamen je v hudbě něco jako King v psaní: nic velkého čekat nemůžeme, ale zafidlá vždy tak nějak uspokojivě. ()

topi

Uhlazenější Conenbergův film podle předlohy Stephena Kinga. Výborně budovaná atmosféra s nakopávajícím koncem! Tohle King prostě umí! Atmosféra by se dala krájet, k čemuž přispívá mimo jiné i vynikající kamera a temná hudba. Skvělý počin. ()

katuska138

Jako milovník Stephena Kinga a jeho tvorby a jako někdo, koho je tato kniha asi nejoblíbenější knihou na světě, mě tento film nad míru urazil. Chápu, že nelze knihu zfilmovat tak dobře. Chápu, že na všechny emoce prostě není ve filmu tolik prostoru, ale tohle??? Abych to vzala od začátku... obsazení mi absolutně nesedělo, vynechat ty nejzajímavější části knihy, taky ubohé. Změnil snad úplně všechno mimo základní kostry. Obrovské zklamání a ještě větší naštvání. Žádných jiných emocí jsem schopná nebyla. ()

salalala

Ač se tu Cronenberg hodně drží při zemi, natočil jeden ze svých nejlepších filmů. Walken je ideálním představitelem Johna Smithe a jeho podstatu vystihl velmi dobře. Martin Sheen si zase roli fanatického politika nesmírně užil a je skutečně radost ho pozorovat. Samozřejmě, že film je hodně osekaný oproti knize (to by musel mít zase tři hodiny), to nejpodstatnější tam ale zůstalo. Cronenberg navíc dokázal přenést na plátno melancholickou až smutnou atmosféru knihy. King totiž podle mě v Johnu Smithovi stvořil jednu z nejsmutnějších postav moderní literatury. Mrtvá zóna je jednou z lepších Kingových adaptací, která určitě má nějaký chyby, ale rozhodně neurazí ani ortodoxní fanoušky spisovatele a pobaví diváky díla neznalé. A to je fajn, 70% ()

Derek

ako pilot k televiznemu serialu by to bolo dobre, ale od cronnenberga by clovek ocakaval nieco viac "edgy", alebo provokativne... ()

Skip

Neznám literární předlohu a tento film by mě k jejímu přečtení moc nenavnadil. Naštěstí dobře vím, že filmoví tvůrci dost často dělají s literárními předlohami doslova psí kusy, přičemž zrovna King neměl, až na pár výjimek, zrovna štěstí s filmovými adaptacemi svých knih. Mrtvá zóna je takový obyčejný, chvílemi i dost nudný thriller, v němž chybí napětí. Námět je sice zajímavý, ale zpracování se zrovna moc nepovedlo. ()