Seriál Etiketa nabízí jednoduchou, přehlednou, poučnou, vtipnou, ale nezesměšňující formou základní orientaci při společenských událostech všech úrovní - od soukromé návštěvy přátel po večeři u hlavy státu, tudíž od každodenních aktivit až k "výjimečným" událostem, na které by však měl být každý alespoň trochu připraven.

V posledních letech se zmnohonásobil počet lidí, kteří navštěvují nejrůznější společenské akce - mnohem víc než dříve navštěvujeme restaurace, party, recepce, společenské večírky, prezentace různých firem, vernisáže, divadla, bály, koncerty, kina atd. Taková demokratizace společenského života s sebou nese nejen potřebu znát společenská pravidla, ale i třeba změny v tradičním rejstříku oblečení; dnes už na společenské akci málokdy najdeme pána ve fraku či žaketu, pánové klobouky nesmekají, protože je obvykle nenosí, a jak se správně obléci na garden party - hlavně žádné "lodičky" - ještě nikdo nikomu neporadil. Seriál dává před přísnými normami přednost zdravému rozumu a prezentuje současný standard a ideál etikety. Rozumné délky jednotlivých dílů a zábavná forma dávají naději na udržení divákovy pozornosti a zapamatování si základních pravidel. Cyklem provází Ladislav Špaček, důvěryhodná osobnost, pro niž je dané téma očividně domácí půdou. (oficiálny text distribútora)

P33t33

Docela elegantně se panu Špačkovi povedlo sladit zábavu a vtip (který se ale opakováním začíná mírně vytrácet) s poučnými informacemi. Ty jsou prezentovány velice nenásilnou formou. Já můžu být panu Špačkovi vděčný, protože jsem Etiketu využil i jako studijní materiál na stejnojmenný předmět ve škole. ()

carl.oesch

Popravdě, někteří lidé se chovat neumí, ale těm podobný pořad nepomůže. Jiní se formálně chovat umí, ale po morální stránce jsou to zrůdy a psychopati, kterým je třeba se (i přes jejich vybrané způsoby, perfektní vzhled a často dokonale podanou, ale ve své podstatě povrchní vzdělanost a znalosti) buď vyhnout (je-li to možné) nebo je nemilosrdně zválcovat (není-li vyhnutí). A u těch jsou ony dokonalé způsoby jenom jedna z jejich zákeřných zbraní. Formálnost, uhlazenost a jistá dávka snobství včetně onoho rádoby humoru (počínaje - nevím proč - Špačkovým intrem v křoví na Karláku) a končící přitroublými "demonstracemi" chyb a dokonce špatností může oslovit zase jenom snoby a lidi, kteří v těch často si protiřečících pravidlech a zásadách hledají něco víc, než v nich je. Problém je, že inteligentní člověk (se vzděláním a postavením ve společnosti inteligence nemá nic společného, někdy naopak) díky své inteligenci ví, jak se chovat má, jak se má obléknout a co je kdy a jak vhodné. A vezme-li si někdo k saku adiasky, nedělá to z něj špatného člověka. Jeho inteligence mu napoví (inteligentní lidé bývají bystří pozorovatelé a umějí ze svých pozorování vyvodit důsledky), že je jediný a příště už si vezme polobotky nebo se někoho zeptá. A nemusí rozhodně vždy a ve všem předvádět okázalost v kombinaci se záplavou kategorických příkazů. Člověk, který se k vám bude chovat laskavě, vstřícně, pomůže vám, nemusí vědět, jakým příborem se jí ryba, z jaké sklenice se pije šampus a jako boty musí mít k fraku. Nakonec, zoufalá snaha jistého Václava Havla, postavit se na roveň TGM byla stejně marná a směšná, jako snaha jednoho z jeho věrných - Ladislava Špačka, stát se Guthem-Jarkovským. Pro někoho jeden z nejúžasnějších a nejvtipnějších věcí z dílny chrámu a tvrze české kultury ČT, pro jiné odpad. Ti co hodnotí odpadem (dost expresivním, ale pro mně pochopitelným způsobem) jsou mně neskonale blíž, ale tu jednu hvězdičku musím dát za Helenu Plecháčkovou, její roztomilý kukuč a fakt, že to je bohužel jedna z těch mnoha hezkých a sympatických hereček, které ovšem díky tomu, že se věnují hlavně divadlu na "oblasti" se ve filmu ani v tv (všech) objeví tak leda v reklamě na Prostamol (či jak se to jmenuje...). ()

old salt

Výborná věc. A jsem rád, že ji ČT vydala. Tohle lze doporuřit naprosto všem !!! A líbí se to i mým školním dětem. Špačku blahopřeji !!! ()

Ellush

Po pravidelných a opakovaných projekcích jednotlivých epizod v rámci výuky základů společenských věd, se na pořad Etiketa stávám takřka odborníkem. :) Ale upřímně, ve vší vážnosti se tento seriál řadí mezi ty skutečně velmi přínosné, protože téměř každý občas tápe, kdy a komu podat ruku. A právě toto seriózní a ve všech směrech striktně vzdělávací téma povznáší především Ladislav Špaček, následován plejádou etiketních pomocníků, svým charizmatem na populárně-naučný sitcom, který ve své stručnosti, vtipu a nadhledu zkrátka nenudí. ()

Desmi

Etiketa je jeden z ryze naučných krátkometrážních seriálů, které mají díky panu Špačkovi styl a půvab v dnešních filmech tak ojedinělý a cizí. Pokus udělat z obyčejných lidí trochu civilizovanější a kulturnější národ nelze neocenit nejvyšším počtem bodů. ()

Teachman

Tento televizní pořad je vhodný nejen do hodin výchovy k občanství nebo českého jazyka a literatury. Žáci se při něm mohou dozvědět o pravidlech slušného chování. ()

Kinderr

Skvělý pořad, který by měl za svůj život určitě vidět každý a něco si z něj odnést!!! Základy slušného chování ve společnosti jsou prostě základ. ()

Peddro

Výborně natočený pořad, pan doktor Špaček a jeho kolegové se snaží s decentní dávkou humoru, aby se v ČR snížil počet buranů a neomalenců, kteří jsou schopni jít na pracovní pohovor v džínách a tričku. Jen je škoda, že se jeho opakování nevysílá častěji, prospělo by to mnoha lidem bez vkusu a soudnosti. ()

OLAFtrueLOVE

IMHO seriál zastaralý jako sama etiketa, která pro mne představuje soubor často směšných pravidel, jež i v těch lepší případech pokrytecky popírají svou dobrou podstatu a dnes již tvoří více toxicity než slušnosti. Ale má to dobrý výklad. Je to krátké, výstižné a určitá bizarnost prakticky všeho nakonec tvoří recesivní, vtipnou podívanou a spoustu příležitostí se o něčem s přáteli pohádat. ()

Jurator

Jeden z mála pořadů (možná jedinný), kterému se nedá vytknout absolutně nic. Tady se dá naprosto oprávněně použít ono slavné rčení ,,škola hrou". Vše je profesionálně vysvětlené a humorně podané - tím pádem je každé pravidlo skvěle zapamatovatelné. Čím častěji na to člověk kouká, tím více se baví a tím víc se vzdělává. Dávám pět hvězdiček, protože víc nemám. ()