Kdo by se odvážil zabít dítě?

(festivalový názov)
  • Španielsko ¿Quién puede matar a un niño? (viac)

Pár anglických turistů projíždí Španělsko a dostane se do vesnice, kde však není žádný dospělý, ale jen děti, které nic neříkají a koukají na ně s potutelným úsměvem. Dvojice postupem času zjišťuje, že s dětmi není něco v pořádku, a i když jsou to jen děti, mohou být nebezpečné... (markettka)

gumli

Veľmi originálny horror.Z iných komentárov som už vedel že film začína ako čiernobiely dokument,tak som nebol z toho prekvapený.Aj po príchode manželov na ostrov sa to pomaly rozbieha,prázdne ulice,opustené obchody,nikde nikoho.A potom už len samé deti.Film vytvára pocit hrôzy takmer z ničoho,len z pohľadov a zo zvláštnych úsmevov detí.A aj z toho telefónu,ktorý je nastavený na najvyššiu hlasitosť.Kde deti zabíjajú dospelých,tak takýchto filmov je viac,ale sú úplne iné,tento je taký svojský.Všetko vypadá reálne,slnko svieti,biele domčeky mŕtvoly sú pekne poskryvané.Deti sa kúpu v mori,smejú sa,akokeby sa nič nestalo.Dosť desivá scéna je,keď ešte nenarodené dieťa zabije matku zvnútra.A to ešte nie všetko,detí zrejme majú na pláne ovládnuť celý svet.Z toho začiatku filmu vyplýva,že tie chladokrvne vraždiace deti z ostrova sa týmto spôsobom snažia pomstiť za všetky detí,ktoré trpeli v nezmyselných vojnách. ()

honajz2

Kam se na tohle hrabou Kukuřičné děti! A takové Eden Lake už vůbec nezmiňuji, to zdaleka nemá ani na ty Kukuřičné děti... Škoda těch pár pitomostí v chování postav, protože jinak mě to naprosto pohltilo po celou stopáž a v neutuchajícím napětí jsem čekal, jak tahle dvojice na ostrově ovládaném čímsi posednutými dětmi dopadne. A jestli mě něco obzvlášť potěšilo, tak to, že se tu Španělé ničeho nezalekli a nic kontroverzního nevynechávali, protože u tohohle námětu se člověk podvědomě obává, že absolutně nic drsnějšího neuvidí, ale to tady opravdu nevidí. Tady jsou děcka opravdu vidět při vraždění a i naopak, ve finále dokonce přijde i solidní masakr, takže jsem (v pozitivním slova smyslu) dost čuměl, protože u hororu z roku 1976 jsem to úplně nečekal. A dokonce to, docela originálním způsobem skrze úvodní dokumentární část, i prozrazuje, co těm děckám dost pravděpodobně je. Naštěstí si to ale nesnaží hrát na nějaký těžký přesah (to by závěr vypadal jinak, MOŽNÝ SPOILER byť by dopadl stejně KONEC SPOILERU), jen se to takhle snaží vysvětlit vše na venek skryté a zároveň to i krásně poslouží jako taková příjemná antikoncepční reklama, ale to asi každý horor s námětem vraždících dětí. A je v tom i vidět značná inspirace Městečkem prokletých a Rayem Bradburym, ale ještě víc je v tom opravdu vidět, jak moc to King vykradl. Vždyť už jen ty detailní záběry na srp to dost jasně ukazují... Silné 4* ()

Caminzind

Že Španělé horrory neumějí, je pro mě známá věc. Tenhle sice není špatný a docela i funguje, schází mu však vůdčí smyslutvorná myšlenka, o kterou se autoři ani nepokusili. Zdejších 77% je ovšem absurdních. ()

JasonCZ

Adios! Bastardi malí 😂 skvěléj horror. Francouzský Them z roku 2006 je podobný tomuto filmu a jeste Come Out and Play (2012, Mexiko) ()

MrPierc

Neherci, autentičnost a hodně nepříjemná pravda běhající po ostrově. Roztomilý smích nevinnosti vás hypnotizuje celý film. Všechny bych je zabil a bez výčitek. Už si to nikdy nepustím, byl jsem z toho filmu rozčarován. ()

dubinak

Who Can Kill a Child bych popsala slovy mrazivé, depresivní, tísnivé, špinavé a hlavně noční můra každého turisty. :D Sice mám pár výtek, kvůli kterým mé hodnocení považuji spíše za slabší plnou pěst, ale vzhledem ke stáří tohoto díla jsem ochotná přimhouřit očko. K těm výtkám řadím spíše řemeslnou stránku, efekty byly malinko nedotažené, dialogy naopak silně přitažené za vlasy a občas sloužily vážně jen jako vatová výplň, která ubírala filmu na kráse. Chybou bylo také občasně hloupé chování postav. Když ale nad tímhle mávnu rukou, dostala jsem opravdu nepříjemný report z dovolené jednoho očekávajícího páru, který se šťastného konce opravdu nedočká. Z dětí šel strach, celá stopáž je opojena velice nepříjemnou, hustou a zpocenou atmosférou, až mi u ní taky začlo být horko. Je to zkrátka opravdu nepříjemná, realistická naháněčka s děsivým a zároveň smutným vyústěním. ()

majo25

Film na rozmedzí trileru a hororu s originálnou mysterióznou zápletkou, ktorý však nie je dostatočne dovysvetlený. Aspoň teda, prečo to tie deti robili? Nejaký pohľad z očí do očí a deti sa menia na maniacke usmievajúce sa monštrá bez zábran, ale aj bez typických detských potrieb. Atmosféra na poloopustenom ostrove i spracovanie (teda okrem lacne vyzerajúceho dokumentárneho intra) sú na solidnej úrovni, ale chýbalo mi väčšie napätie. Predsalen, keď sa malé deti (do rokov) vyrútia na dospelého, pôsobí to viacmenej smiešne, než strašidelne. ()

Khumbac

Španělsko BRAVO ! Děti asi nakažené měsícem, nemají rady dospěláky, tak si s nimi pohrají...Manželům se dovolená vymkne z rukou. Těhulka s chotěm, spoceným jak kdyby dělal přesčas v kotelně, uvíznou na ostrově s ostrovníma dětma. Čím více se film schyloval ke konci, tím se chystá pro diváka lahodnější překvapení. Smutné a kruté. Hudba v napjatých scénách a atmosféra je majsterštich a 36 let starý VHS rip mi ještě, díky zvuku, umocnil zážitek. V podstatě by se dalo říct, že se jedná o katastrofický až pandemistický film :) ()

danoo

Film je spontánny, improvizovaný (čo je bohužiaľ, na niektorých miestach aj patrične cítiť) španielsky príspevok k . e x p l o i t a t i o n . 70-tych rokov. Podobne ako Texaský masaker motorovou pílou (1974) znepokojí a navodí nepríjemné pocity, a predsa motivácie aktérov sú nevysvetlené, overtúra je príliš „vleklá“ - a mohol by som ďalej pokračovať vo výpočte negatív, ktoré sa dajú jednoducho subsumovať pod konštatovanie: veľmi zle napísané, veľmi dobre natočené. ()

Tomes83

4 hvězdy za pečlivě budovanou nejistotu! Kde jsou všichni obyvatelé ostrova? Proč jsou tu jen děti a navíc tak agresivní? Dokázalo by dítě zabít? A dokázal bych já v krajní situaci zabít dítě?! ()

hanagi

Zákeřný útok na diváka a jeho city, rafinovaně podpořený emotivním autentickým prologem! Bože, já si vážně umím vybrat (dnes už jsem se o podobné téma jednou otřela), rozhodně nedoporučuji těhotným ani čerstvým maminám a vůbec citlivým povahám. Viděno během Season Challenge tour 2015. ()

Narya89

Musím přiznat, že podle hodnocení jsem od filmu čekala víc. Atmosféra a všechno určitě zajímavé, navíc další ze série filmů o krutosti dětí, např. ale s Eden Lakem se to nedá srovnat. Vadilo mi např. to, že nebylo vysvětleno, co se vlastně dětem stalo a dalších pár nelogičností v chování dětí - jak třeba odešli a nechali je a pak zase začli útočit, atd. Konec každopádně zajímavý, něco takového jsem nečekala a dokazuje to jenom to, že děti máme spojené s určitou představou o nevinnosti a té se snažíme za každou cenu nevzdat a omlouvat je jakýmikoliv způsoby. I když to, že nikdo není schopen zasáhnout mi přijde trochu přehnané, určitě bych nestavěla zdraví dítěte (zvlášť když vím, čeho je schopné) nad svůj vlastní život. ()

Šakalík

Ještě předtím, než jsem se pustil do mexického remaku, podíval jsem se na tenhle letitý originál. Musím říct, že mě docela mile překvapil. Zpočátku sice potrápí diváka pomalým rozjezdem, ale jakmile se manželé dostanou na odlehlý ostrov, nabere film grády. Vzhledem k roku vzniku filmu nelze očekávat žádné akční orgie, což ale bohatě vynahrazuje hutná atmosféra a výborná hudba. Filmaři možná trochu zbytečně vpašovali do děje poněkud melodramatický motiv jednání dětí (dospělí způsobují války, ve kterých nejvíce trpí děti – a tak se děti preventivně postaví proti nim). Taky jsem nepochopil, proč ti malí parchanti nezamordovali oba hlavní protagonisty hned po příjezdu na ostrov, ale o čem by to pak vlastně bylo, že? :-) Každopádně na bezmála čtyřicet let starý snímek to není vůbec špatné pokoukání, ale bez vytáček dodávám, že mě živější a hlavně kratší remake bavil přece jen o něco víc. ()

vitekpe

Prvni co mi prislo na mysl, jsou Hitchcockovi Ptaci...akorat, ze tady jsou to deti. Uvodni dokumentarni sceny z valek jsou opravdu strasne, a u me osobne vzbuzuji mnohem vetsi des nez nasledny hororovy film. Ten je navic prilis dlouhy a tak je problem udrzet pozornost po celou dobu. Byt to o pul hodky kratsi, bylo by to lepsi. Pokud ale prehlednete par nelogicnosti v deji, muzete se pokochat klasickou sedmdesatkovou atmosferou a trochou kecupove krve. Neni to zadny brutal, spis psycho... 3+ ()

Adramelech

Podobný námět jako v Kingově povídce Děti kukuřice, ale ne tak psychologicky vypointovaný a méně elegantně zpracovaný. Prvních cca deset minut, kde se ukazují autentické záběry z koncentračních táborů a válek, by bylo třeba vystřihnout, protože s filmem v podstatě nijak nesouvisejí a působení tohoto hororu nikterak neumocňují. Chování postav místy postrádá logiku. Kdyby chlápek, poté co byl svědkem první akce vražedných harantů, pravdivě informoval manželku a oba by se neprodleně pokusili z ostrova uprchnout, mohli se zachránit. On místo toho bloumá hotelem, sem tam zakopne o mrtvolu, vrtí hlavou nad tím nepořádkem, ale že by možná neměl nechávat manželku samotnou, ho ani nenapadne. Jenže někdy se filmové postavy musí chovat jako tupci, protože jinak by film v důsledku jejich racionálního uvažování a logického jednání předčasně skončil. Filmaři jsou však asi placení podle stopáže natočeného filmu, a proto něco takového nemohou potřebovat. Představuji si, jak José Luis Alcaine povídá Narcisu Ibáñezi Serradorovi: „Cos to do toho scénáře napsal, kámo? Ten chlap se chová jak debil. Na to se nedá koukat.“ A Narcis na to: „Hele, José, jestli si chceš vydělat prachy, tak nekecej a toč. Jak jsem to napsal a jak to zrežíruju, tak to taky bude! Já vím, co dělám.“ ()

Hugomil

Nepříliš známý kousek, o to však lepší. Syrová, letní atmosféra opuštěného ostrova je naprosto úžasná. Za málo peněz hodně muziky. Téměř by se dalo předpokládat, že na tom samém ostrově natočil Stuart Gordon svůj Dagon ()

Disease

Oldschool je oldschool, takže je třeba prokoukat se pomalým začátkem, ale jakmile začne znepokojující atmosféra, všechno je v pořádku. Výborné finále, které funguje i za denního světla. ()

aLPaC

Ačkoliv jsem viděl první remake, tento film je mnohem lepší. A to i přesto,nebo možná právě proto, že je o 25 minut delší. Skvostný originální námět, znepokojivá atmosféra prázdného ostrova (až na děti), fantastický závěr. Dojem mi kazili jen dva hlavní představitelé, kteří mě oba děsně štvali. ()