Příběh prince, jehož život je zakletý v náhrdelníku, ukrytém v útrobách ryby, je plný dramatického napětí, úkladů a osudových předpovědí. Mladému zamilovanému páru, který našel před zuřící bouří útočiště na zámku, ten pohádkový příběh vypráví zámecký kastelán a všichni tři se stávají jeho aktéry. (oficiálny text distribútora)

hanagi

Celou dobu se mé generaci snaží vnutit, že princezna je Libuška Šafránková a princ je Pavel Trávníček...A že pohádka musí být líbivá, tak trošku rozverná, přímočará a prostě "hezká". Tak na mě to neplatí! Už navždycky - Jana Preissová a Petr Štěpánek! Příběh trochu syrový a trochu provázaný s realným světem, smutný a pochmurný, o to víc působivý! ()

flanker.27

Tyhle staré pohádky svou křehkou krásou a zároveň vyspělostí dalece předstihují to, co se dnes za pohádky vydává. Příběh nejen romantický, ale i dost smutný, protože nekončí úplným vítězstvím dobra, ale pouze shledáním dvou milujících se lidí. Jo, princezna Miroslava dokázala projít širým světem s dokonalým účesem a v šatech bez šmouhy či stop po pomačkání, ale to prostě k celé té poetice patří (je to herdek princezna). Ostatně mám takový pocit, že Janu Preissovou tituluji nejkrásnější princeznou vůbec. ()

sportovec

Pohádka spíše pro dospělé, ale tajemností a napínavostí děje tak trochu i pro děti. S málo prostředky bylo vykonáno opravdu mnoho; mnoho udělalo i zvlášť kvalitní a v lecčems neobvyklé herecké obsazení. ()

Jezinka.Jezinka

Poetický ponurý příběh, kde zlo je potrestáno, ale nenadejde dobrý konec. Temné, svíravé, smutné. Kde jsou dnes princové mých mladých let? Kde jsou ty krásné princezny, démonicky krásné žárlivé potvory a vznešení moudří králové? Když si v souvislosti s názvem pohádky odpovím "na hřbitově zakopáni", asi budu za cynika. Paní režisérka si v pohádkách dost libovala v tom, že svého manžela odkládala na máry. Obdivuji princeznu Miroslavu, která trpěla zimou a klesala horkem, jak putovala sama krajem, ale přesto byla dokonale upravená, učesaná a princeznovsky krásná. Krom toho, stejně jako všechny ostatní dámy v téhle pohádce, měla krásné šperky. Proč už nežijeme v dobách perlových ozdob do vlasů? Jako dítěti by se mi to nejspíš nelíbilo, konec by mi připadal otevřený a atmosféra temná. Jenže ... pohádky nejsou primárně dětský žánr. ()

Arsenal83

Hm, ako rozprávkovo znie už len ten názov. Mŕtvy princ! Krása, óda na skapacinu a to ešte v čiernobielom, že ani havrana od holubice mieru nerozpoznať. Inak ale prekvapivo celkom pozitívny príbeh a herecké výkony nepopierateľne dobré. ()

Una111

Neplánovaně jsem se v sobotním ránu podívala na tuto pohádku a nelituji toho. Příběh je zarámovaný do současnosti a to celkem přirozeně. Na několika místech je opravdu napínavá, s pečlivou výpravou a s dobrými hereckými výkony, především vyniká Ladislav Pešek v dvojroli Ondřeje a kastelána. Příběh oživují dvě nebo tři písničky s poetickými texty, jejichž autorem je Pavel Kopta. A jako milý bonus: Pohádka byla natočena na hradě Křivoklátě. ()

fragre

Krásná, poetická a hororově laděná pohádka, kterou jsem si ještě trochu pamatoval ze svého pozdního dětství, a to hlavně díky Janě Preissové v dobových minišatech (seklo jí to). Dnes mi jen trochu vadilo, že je ta princezna stále tak šik, když má za sebou takový vandr. Ale moc pěkné písničky. ()

blackrain

Začalo to jako horor. Běsnící počasí. Dva mladí lidé skrávající se po stromy. A název pohádky taky není zrovna dvakrát přívětivý. Bouřka to byla parádní. Nejsem si jistá, jestli by v dnešní době pustil kastelán někoho k sobě na zámek, ale budiž. Nemohl by bez toho vzniknout tenhle krásný příběh, kde se prolíná realita s legendou. Ladislav Pešek moc hezky vypravoval. Taky bych celá napnutá poslouchala. Alena Vránová uměla hrát pěkně závistivé ženské. Takové mrchy jí šly. ()

rakovnik

Podivná pohádka s přesahem minulosti do současnosti. Příběh při své délce zkratkovitý, postavy se chovají občas divně a konec je buď bezradný, nebo tak skvěle vymyšlený, že jsem jej moc nepochopil. ()

Skuby47

Nevšední černobílý příběh odehrávající se ve dvou časových rovinách. Současnost prolínající se s dějem trošku smutné a trošku ponuré pohádky, nepůsobí nijak nepatřičně. Přispívají k tomu skvělí herci, romantické hradní prostředí, příjemná hudba a originalita tohoto starého dramatu. Je to jedna ze zapomenutých ale pro pamětníky nezapomenutelných pohádek, která by si zasloužila nový kabát. Musím prověřit, jestli osloví i moji malou vnučku. ()

Kalidor_

Tato pohádka se dětem asi moc líbit nebude, stylem vyprávění a celkovým pojetím je spíše pro dospělé. A možná proto jsem byl velmi mile překvapen, některé herecké momenty byly fascinující (např. promluva Radovana Lukavského alias svatého muže ke královně). Co bych však vyzdvihl je velice nadstandardní hudba Zdeňka Marata k takovému typu pohádky. Jo a Jana Preissová byla okouzlující (opět). ()

vitekpe

Krasna Preissova, krasna Vranova. Raz-kral spise zaporakem. Pesek vypravecem. Jde vice o poeticky televizni film s pohadkovou naladou, nez o cistokrevneou pohadku v podobe, na jakou jsme od tv zvykli... ()

MickeyStuma

Klasická televizní černobílá inscenační pohádka upoutá především ve svém pohádkovém romantismu v době renesance. Poetické ladění přednesu dodává na síle umění a kouzlu příběhu v poněkud temné atmosféře ve spojení s černobílým obrazem. Televizní klasika, která už nové generaci nic neřekne, ale ty starší jistojistě potěší. ()

anitae

Černobílá, poněkud ponurá pohádka. Vypravěč - kastelán Pešek vypráví mladé dvojici příběh o tom, jak se král s královnou dočkají vytouženého syna. Královna má tajemství, život syna bude šťastný jen do té doby, co bude žít stará ryba, která má v břiše skříňku s náhrdelníkem, který pokud někdo začne nosit syn zemře. Sestřenice se tajemství dozví a dá chytit rybu, a začne šperk nosit. Princ žije jen v noci, pro svého mrtvého ženicha přichází princezna Miroslava, a ukradne první dvorní dámě náhrdelník.... ()

ostravak30

Dost ponurá pohádka bohužel utrápí diváka nudou. Počátek je neobvyklý neboť začíná prakticky v současnosti a tytéž postavy, které se účastní vyprávění pak hrají i v příběhu samotném. Ten je ovšem ponurý a a prakticky nedojde dobrého konce. I když...jak se to vezme. Po zajímavém počátku následuje dlouhé období nicoty, kdy Ladislav Pešek spíše vyšetřuje jako detektiv než přijde na to, co se stalo a jak to vyřešit. Úplně pohádku neodsuzuji, ale můj subjektivní názor je takový, že mě to fakt nebavilo. ()

Pitryx

Umírání toho prince jsem se řehnil ještě deset minut poté. Jen se divím, ž ještě během toho nestihl třeba turnaj rytířů nebo tak něco. Černobílá pohádka, kde jsou karty jasné a v podstatě nepřináší mnoho nového. Náznak nápadu tu však je. Herci to nebrali moc vážně, ale zase tak špatné to nebylo. Dávám však nižší hodnocení kvůli způsobu podání, tedy formou vyprávění třetí osoby. Nebylo to sice křečovité, ale rušilo mne to při sledování příběhu samotného.  30  % ()