Heinrich Harrer (Brad Pitt) je rakúsky občan, ktorý opúšťa krajinu v roku 1939, kde zanecháva svoju ženu Ingrid (Ingeborga Dapkunaite) bez ohľadu na to, či sa jej to páči alebo nie. Spolu s ďalšími mužmi ide do Himalájí, kde podniknú horolezeckú výpravu na horu Nanga Parbat. Tam ho však čakajú rôzne nepredvídané okolnosti a keď vypukne vojna, stane sa aj on vojnovým zajatcom. Tam mu Ingrid odpovedá na list a oznámi mu, že sa im narodil syn. Ingrid sa chce rozviesť a synovi, ktorý má teraz dva roky, už povedala, že jeho otec zahynul. Táto správa posmelí Harrera k rozhodnutiu - jemu a ešte niekoľkým mužom sa podarí ujsť z väzenského tábora, avšak len Harrer a Peter Aufschnaiter (David Thewlis) prežijú a stanú sa jedinými cudzincami v tibetskom zakázanom meste. Harrer sa pokúša skontaktovať so synom, ale ten mu napíše, aby mu viac neposielal listy - veď nie je jeho otec... Harrera to veľmi zarmúti. Vtedy mu však doručia aj list od malého Dalai Lamu (Dorjee Tsering), ktorý ho pozýva na návštevu. Po stanovení pravidiel, čo Harrer počas návštevy smie a čo nie, prichádza na stretnutie. Postupne sa Harrer s Dalai Lamom spriatelí, stane sa jeho blízkym dôverníkom a jeho život sa definitívne a navždy zmení. V tom čase sa však stupňuje napätie medzi Tibetom a Číňanmi... (TV Markíza)

C0r0ner

Nejlepší příběhy píše samotný život, což přesně platí pro Sedm let v Tibetu. Kdo by řekl, že se takto nemožná věc může stát? Být to vymyšlený příběh, tak by to byl myslím propadák kvůli nesmyslnosti. Takhle je z toho velmi silný (ač poněkud natažený) zážitek s originální tematikou. 85% ()

tomtomtoma

Tento film se dle mého názoru obdivuje pro tři aspekty. Těmi jsou úchvatné velehorské scenérie společně s obrázky dalajlámova paláce, obletovaná herecká hvězda v hlavní roli a vznešené poselství lidskosti tibetského buddhismu. Jinak jde o výpravný výtvor s komerční hrou na umění. Kontroverzím se vyhýbá jako čert kříži a předkládá zcela jednostranný úhel pohledu, který klouže po povrchu, ale nikdy se pod něj ze strachu nepodívá. Na druhou stranu je to pochopitelné, pokud se chce v rámci svého sdělení upozornit na hodnoty, které jsou v prosperujících západních společnostech neznámými pojmy. Samozřejmě v té lehké popkulturní formě, srozumitelné širším masám. A tak film vznešeně a bez urážek plyne ve své víře a naději v lidskost. Hlavní postavou příběhu je sebestředný rakouský horolezec Heinrich Harrer (zajímavý Brad Pitt), kterého vlastní ambice stále ženou k prokazování své výjimečnosti a připravenosti na vše. A musí urazit dlouhou cestu k poznání sebe sama a podstaty lidskosti. Druhou hlavní postavou je vedoucí horolezecké expedice Peter Aufschnaiter (sympatický David Thewlis) s jednodušším, praktičtějším i lidštějším nazíráním na život. Ústřední postavou, pro kterou vznikl tento film, je čtrnáctý dalajláma (příjemný Jamyang Jamtsho Wangchuk, jako mladší Sonam Wangchuk a jako nejmladší Dorjee Tsering) a jeho seznamování se západní civilizací prostřednictvím Harrera. Z dalších rolí: skromný a uctivý vládní sekretář a pozdější ministr s nelehkým rozhodováním Ngawang Jigme (příjemný B.D. Wong), vzdělaný tibetský diplomat s pomocnou rukou Kungo Tsarong (zajímavý Mako), opatrný vládnoucí tibetský regent (Danny Denzongpa), naléhající a pragmatický čínský velvyslanec (Victor Wong), šarmantní a vzdělaná tibetská švadlena Pema Lhaki (půvabná Lhakpa Tsamchoe), laskavá dalajlámova matka (Jetsun Pema), či nespokojená Heinrichova manželka Ingrid Harrer (Ingeborga Dapkunajtě). Já lituji, že vnikl pouze opatrný popkorn zajímavého sdělení. Ostatní se mohou rozplývat nad jedinečným filmovým výtvorem hollywoodské komerce. Má vyvolávat smutek a uvědomění, ale předkládá optimismus a prostou radost ze života s vyhýbáním se západní spotřebě. ()

Cheeter

Film jsem viděl kdysi dávno a pamatoval jsem si dobře, jde o řemeslně dobře udělaný snímek s kvalitním obsazením. Jen asi málo chyb by se zde našlo. Naopak, spíš mě zaujalo, jak tvůrci dovedli vykreslit tibetskou nehybnost a izolovanost před okolním světem. To se ne každému povede, hádám že jiný tvůrce by to dokázal přeskočit a naopak tam zakomponovat dalajlámův útěk v roce 1959. ()

Andre3000

Ja nevím, asi mi vadí jak je to hodně profláknuté a každý říka jak je to skvělý film, až se mi to přestává tolik líbit. A Pitta v poslední době už vůbec nemusím. ()

pakobylka

Citlivý a emotivní snímek o hlubokém a oddaném přátelství ve stínu událostí, které vedly k násilné a neospravedlnitelné okupaci Tibetu. Životní příběh horolezce Heinricha Harrera, odvážného a podnikavého, ale především sebestředného a lehkomyslného mladíka, který byl zvyklý jít si za svým cílem - a nebrat přitom na nikoho ohledy. Jeho cesta do Himalájí měla původně trvat jen několik měsíců, ale díky světové válce se protáhla na dlouhých sedm let, během nichž poznal sám sebe a naučil se nahlížet na svět jinýma očima - s pokorou a s otevřeným srdcem. ()

Juto

,,Sedem rokov v Tibete" je ambiciózny a dobrý film, ktorý by mal zaujať trpezlivého diváka, ale robí chybu mnohých filmov o cestovateľoch a prieskumníkoch: zaoberá sa skôr ich dobrodružstvom ako tým, čo objavia. 6/10 ()

BoXBe

Krásný skutečný příběh a nádherné scenérie, co víc si můžu přát, když se chci podívat na film, který se jmenuje Sedm let v Tibetu a který si nehraje na životopis Dalajlámy a nemá snahu mapovat ztrátu Tibetské nezávislosti. Film je příběhem o člověku, který nalézá sám sebe a vztah k okolnímu světu na pozadí vypjatých historických událostí a toto zvládli odvyprávět režisér, scénaristi i herci na jedničku. Jeden z mála filmů, kde jsem ochotný snést přeceňovaný přístup Johna Williamse k hudbě, tentokrát opravdu nepřehrává, protože ono je těžké masívy nejkrásnějšího pohoří na světě přehrát smyčci....:) Těším se zase někdy, až přijde nálada. ()

Carrie_3

Tento film mě opravdu překvapil, autobiografické snímky mám docela ráda, protože se v nich dozvídám o životech lidí, o kterých jsem ve valné většině nikdy ani neslyšela, že někdo takový žil - a tímto případem je i Heinrich Harrer. Je zajímavé sledovat tak neuvěřitelný příběh života tohoto muže, který nás postupně provede Himalájemi, nakonec se můžeme seznámit se životem mnichů v Tibetě a dokonce i Dalajlámy. Obsazení Brada Pitta do hlavní role, bylo podle mě také vcelku dobře zvolené, přesto si myslím, že tento film určitě není pro každého, některého z vás by mohla znudit i jeho délka, ale i tak ho můžu jedině doporučit... ()

mortak

Myslím, že religionistické obory toto vyučují v předmětech s názvem Hollywoodský budhismus. Film nefunguje ani jako dobrodružná podívaná, ani jako úvodní přednáška pro dychtivé budhismu. Annaud pod tíhou tématu zapomíná na tempo, manipuluje s fakty, a to jen proto, aby naplnil uměle vytvořený koncept duchovní cesty jednoho evropana. Přitom Harrer je ukázkový příklad na jednu stranu fyzicky silného jedince, na druhou stranu duševního slabocha potřebujícího mít vždycky nějakého vůdce. Zamlčení jeho oddanosti Adolfu Hitlerovi, od kterého plynule přešel k Dalajlámovi, považuji za největší zápor filmu. A tak nakonec jsem si odnesl jen jeden poznatek. Tibetští kadeřníci se museli školit v Evropě, jinak si nedovedu vysvětlit ten dokonalý účes Brada Pitta po celou dobu jeho tibetského exilu. ()

forsythia

Člověk někdy musí dojít na konec světa (nebo na jeho střechu), aby pochopil to, co má na dosah ruky. Vlastně nemá. Protože dokud má, tak nechápe nic. ()

KajusaK

Velice hezký film s Bradem v čele. Poutavé od začátku do konce. Pěkná doprovodná hudba, skvělá kamera a ty krásné výhledy na Himaláje. ()

Radiq

Jednoznačně nejlepší film Jean-Jacques Annauda. Nádherné exteriéry (ta příroda je tam prostě úchvatná), kostýmy, výprava, chytlavej příběh odehrávající se ve složité době, podle pravdy, utlačování Čínou, Dalajláma, Himaláje, Tibet, pro holky fešák Pitt. To jsou jednotlivé kousky, které z toho dohromady dělají jeden z nejlepších filmů, co jsem kdy viděl. Protože kromě těchto kousků je tam toho ještě mnohem víc, ale to už si každej musí najít sám. Nějak nechápu tady to chabé hodnocení, ale nedejte se tím zastrašit, šit to není šit... Všichni v tom hledají něco víc, ale mě zaujal hlavně ten životní příběh jak Heinricha Harrera, tak jeho přítele Petera Aufschnaitera i tibetského duchovního vůdce... ()

Decker

Annaud ma neuveritelny cit pro filmy tocene v prirodnim prostredi. Dokaze neomylne prenest atmosferu Tibetu na filmove platno a ke vsemu dokaze divaka prikovat k zidli a nechat ho hltat tyto hody. Co se tyce hereckych vykonu a samotneho obsahu tak si myslim ze obsazeni hezounskeho Pitta do role nemeckeho horolezce Harrera bylo vynikajicim tahem nebot Pitt se do role vzil az prekvapive prirozene a snadno a je velmi pevny v kramflecich i pri vypjatych scenach kdy se ma ukazat i emotivni cast postavy. Tento film mi prirostl k srdci jeste o to vice ze z celeho srdce miluji hory a Tibet predstavuje ty nekrasnejsi horske scenerie jake si clovek muze predstavit. ()

Motinski

Prvá hodina (možno hodina a pol) skvelý výpravný film s nádychom dobrodružna a peknými exteriérovými scénami. Brad Pitt hral dobre, tam nie je o čom, aj Thewlis mu zdatne sekundoval ale ku koncu sa stráca šťava. Keď sa dej odohrával už len v Lhase myslel som že príde niečo čo diváka viac chytí za srdce, poprípade nejaký hlbší filozofický presah aspoň na konci filmu, no nič také sa nestalo. Aj vzťah medzi Dalajlámom a Heinrichom bol umelý a nefungoval na mňa ako niečo prirodzené. Z toho záveru sa mohlo vyťažiť viac. ()

Hodný, zlý, ošklivý a Usáma

Hodný, zlý, ošklivý a Usáma

15.10.2008

Taky vám už Jean-Jacques Annaud chyběl? Jeho návrat k „dobrodružnému přírodopisu“ Dva bratři se sice kdovíjak nevydařil (a určitě nedosáhl kvalit legendárního Medvěda), ale stejně je škoda, že tvůrce… (viac)

Sláva, drogy a sebevražda

Sláva, drogy a sebevražda

15.01.2007

Jako již tradičně vám přinášíme ty nejzajímavější aktuality, které se o právě skončeném víkendu ve světě filmových pásů a movitých celebrit vyrojily. Zavzpomínáme na nejznámějšího novodobého… (viac)