Old Boy

• Česko Old Boy (viac)

Únos Dae-sua se odehraje rovnou před jeho domem, kde dosud poklidně žil se svou rodinou. Kdesi v podivném domácím vězení se dozví z televize, že jeho žena byla mezitím brutálně zavražděna a on že je z vraždy podezírán. V tmavé místnosti stráví patnáct let, než se jednoho dne stejně nečekaně probudí na svobodě. Od té chvíle se upne na pomstu neznámému vězniteli. S pomocí mladé Mido jej najde, jenže dotyčný muž ho postupně usvědčí z dávné viny. Spletité drama je plné napětí a tajemnosti, ale podle slov režiséra je především úvahou o pomstě a o touze, kterou každý zažije, ale málokdo uskuteční, protože společnost ji zatracuje jakožto negativní a zkázonosnou. (oficiálny text distribútora)

Phillo

Umelecké dielo, ktoré rovnako funguje aj na poli "tarantinovskej" zábavy. Obrazové majstrovstvo použité v prospech širšieho diváckeho záberu. Dokonalosť, fajnšmekerská povinnosť a kult. Typický príklad filmu, ktorý vie čo chce, dokonale to prezentuje a nakoniec uspeje. P.S.: Amerického remake-u sa bojím, nielen kvôli tomu, že herecký prejav Min-sik Choia je nenapodobiteľný. ()

WinstonS

Představte si, že stojíte u telefonní budky a zatímco váš přítel hovoří s vaší dcerou, vás najednou někdo unese. A drží vás patnáct let v jedné místnosti bez oken a s televizorem, aby vás poté najednou zničehonic pustil ven. Co byste v tu chvíli dělali? Asi se snažili přijít na to, co tohle všechno mělo znamenat. A zhýralý Dae-su není výjimkou. Za živiot už dovedl ublížit hezké řádce lidí, takže teď se zoufale snaží přijít na to, kdo z nich stál za tím, to se mu stalo. Pravda je ale až neskutečně mrazivá... Příběh muže jdoucího za odplatou za patnáct ukradených let s takovou vehemencí, až se vám z něj tají dech, je vystavěn na jednoduchém základu, na nějž se nabaluje dynamická režie, úchvatný soundtrack a rytmicky dokonalá kamera oscilující mezi dechberoucími bleskurychlými akčními sekvencemi a dlouhými vizuály. Forma nad obsah? Ale kdeže. OLDBOY je film, který se do vás svým příběhem zakousne a při závěrečné katarzi vám půjde hluboko pod kůži. _______ "Kladeš si špatnou otázku: neptej se, proč jsem tě unesl. Zeptej se: proč jsem tě pustil?" ()

RomanHyde

Oldboy není můj šálek .. uznávám však že pro lidi jiné chutě, řekněme té Tarantinovské, je to velmi atraktivní a zajímavá podívaná. Z Oldboye ve mne zůstalo několik momentů na které jen tak nezapomenu. Určitě né na scénu s chobotnicema a taky třiminutová bitka bez střihu je geniální. Oldboye ocenil i sám mistr Tarantino a pokud patříte mezi jeho fanoušky, nenechte si jej ujít. ()

Andresito

Všichni to známe. Čtyřiadvacáteho se po všech nutných formalitách, s několika kostmi v krku, konečně dostaneme ke stromku a začne se rozbalovat. Zlehka ochmatáme dárky vypadající moc měkce na to, aby byly nečím jiným, než jen nudnými svršky, a vrhneme se na to s už na pohled trochu tužší konzistencí. A hele, tamhleten vypadá obzvláště nóbl a extra, a dokonce má na sobě něco napsáno v korejštině. Vánoční papír lehce upatlaný od krve, ale komu na tom sejde, hlavně, že rozbalování je tak zábavné. Prodíráte se poslední vrstvou balícího papíru s motivem vytrhaných zubů, neskutečně vás mrazí po celém těle a těšíte se, co že to jako bude uvnitř. A ... chvilka napětí ... zase jenom ponožky. OldBoy je hrabě Monte Christo pro 21. století, s několika vizuálně strhujícími scénami (tu v chodbě si budu pamatovat do smrti), jehož možná až zbytečně složitý průběh zakončí banální finále, které zbytek natolik degraduje, až je to člověku skoro líto. 75% ()

sedlo03

wow.WOW! Chan-wook Park je asi můj osudovej režisér, vždy se mi při jeho filmech stane něco ..velkého, bohužel to není vždy v dobrém slova smyslu, v sympathy for Mr. Vengeance dokonce v tom nejhorším :(.Každopádně trochu složitější příběh, kterej by měl být pro nás nevzdělance z Evropy trochu osekanější a jednoduší, ale i tak to byl neuvěřitelný zážitek, který tu prostě nenajdete. Story jako blázen, ta hudby, ty efekty. Geniální. Hold Asiati a zvláště Korejci jsou jiní and they ROCK! 85% ()

werewolf69

Na obale DVDčka bolo uvedené Q. Tarantino prehlásil, "Tento film je tarantinovštejši než čokoľvek, čo som natočil ja sám". Musím priznať že to bol spočiatku hlavný dôvod prečo ma tento snímok zaujal. Osobne som tam žiadne podobné znaky v podstate nenašiel. Ale som rad že kvôli tomuto nápisu sa mi podarilo objavil niečo fakt skvele. Myslím že toto je jeden stých najlepších filmov ktorý som za poslednú dobu videl. Tentoraz mi Južná Kórea dokázala že vedia točiť aj niečo iné než len romantické drámy. ()

Atheas

Opravdu netuším, kdo, proč a co takové filmy točí. Určitě jsem byl překvapen. Jenže je to velice silný snímek a kdo zrovna neví na co jde kukat, tak může být mírně překvapen nebo i znechucen. Prostě se mi nelíbí, že takhle to někdo natočí, to korejské komedie, ty budu stravovat mnohem lépe. I když ta scéna jak tam zbije tu spoustu lidí a pak chtěl odjet výtahem dolů-byla docela fajn. ()

Brylin

Nápadité - krutě hravé, zábavně bizardní, ale ke konci, jak začíná Oldboy rozplétat nitky motivů a příčin, se příběh stává tragickým a temným tajemstvím, jež nemělo být nikdy prozrazeno. Přebal DVD nelže, vskutku tarantinovštější než samotný Tarantino. Čtyři hvězdy. ()

JM87

V žádným případě nemůžu říct, že by tenhle film byl blbost, ale bohužel film kladl až moc otázek, řešení nebylo až tak zajímavý a ve finále to bylo moc komplikovaný. Nicméně chápu lidi, kterým se to líbí. ()

M1k9

Většina dobrých asijských filmů má zajímavý dar, určitou posvátnost, legendárnost, nezapomenutelnost. Má to jistě mnoho vysvětlení, ale důležitější je fakt, že Oldboy zde také spadá. Tím moje pozitiva končí. Film si bere za příklad zmíněného Tarantina, samozřejmě Matrix a pár dalších dobových filmů a chce těžit z přesunu na nový trh diváků. Tak to s odstupem času a emocí cítím. Samozřejmě není zdaleka sám. Nicméně filmy očividně přebírající cizí myšlenky vyzdvihují právě tvůrce původních snímků a to, jak moc byly a stále jsou dominantní. Uznávám, že tam je i velká porce mé osobní háklivosti. Když se na film podívám nezaujatě, v první polovině nic nechápu, nemám jak. Od určité chvíle naopak chápu vše až moc dobře. Je to frustrující. (V dobré náladě může člověk sledovat herecké výkony a tak podobně.) Křivka zajímavosti filmu klesá a klesá. Až na jeden malý pikantní detail mě závěr ani trochu nevzrušil. 4/10 ()

VictorMartel

Trochu mě zaráží, že nakonec musím známkovat 4/5 (70 %), protože v druhé polovině to byla místy hrozná šlichta. Překombinovaná řecká tragédie. Jenomže jsem byl tak učarován audiovizuální produkcí a zprvu i dialogy, že žraní živých chobotnic a dvojnásobný incest s mi nesrozumitelnými motivacemi extrémně nadsazeného padoucha ve své cinefilní povrchnosti přejdu. Do druhého dílu trilogie pomsty jsem prozíravě nevstupoval s očekáváním, jsem dost zkušený, abych věděl, jak jeden ohromný zážitek s tvůrcem může být vystřídán příšerným, průměrným nebo neurčitým. / Slavná citace prokazatelně poprvé zazní v básni Solitude (Ella Wheeler Wilcox, 1883): „Laugh, and the world laughs with you; Weep, and you weep alone.“ / CITACE: „Lidi jsou zbabělí, protože mají příliš mnoho představivosti.“ ()

Muel

| Show East | Park je obrovský frajer. Filmy točí s neobvyklími zápletkami, scény v jeho filmoch ma dokážu emočne strašne rozbiť a to všetko v užasne krásnom viazuálnom kabáte. Oldboy toto všetko s prehľadom spľnuje, ale vedel by som si to predstaviť ešte lepšie. Ešte vypiplanejšie čo sa zvratov týka a čo sa vykúpenia hlavnej postavy týka. Neviem presne čo, možno by ma to na ďalšie zhliadnutie neštvalo, ale evidentne tomu chýbalo ešte niečo viac. Inak sa ale jedná o dokonale nasnímaný film. Scéna bitky na chodbe musí byť jedna z najlepšie choreograficky zkonštruovaných akčných scén, aké som kedy videl. Pecka. Viac TU. | Hodnotenie: 8/10 | ()

TheSpearCZ

Originální zápletka, která si ten nejsilnější záběr nechává až na, dnes již, kultovní konec. Bohužel, mě film ale zklamal svým zpracováním, které bylo až přespříliš monotónní a nezáživné, navíc si myslím, že není nijak těžké vyvodit závěry už během první poloviny filmu, což tomu také moc nepřidává. Právě tenhle typ filmů, který spoléhá jen na závěrečných pět/deset minut musí být proveden opravdu dokonale a musí nechat člověka bezradného až do samotného konce (dokonalým příkladem budiž první Saw), to tady nebylo, a proto jsem si to neužil. Čisté 3* ()

jorgus

prvni na co si vzpomenu je uzasny herecky vykon hlavniho predstavitele...za rok 2005 me zadny jiny vic neoslovil. Hutna atmosfera, obcasne vylety jinymi smery a hlavne opet neholywodsky pribeh delaji z tohoto filmu zalezitost nutnou ke shlednuti. ()

Martyr

Super, super a ešte raz super. Musím sa priznať, že je môj prvý kórejský film a možno preto som čakal niečo oveľa horšie. Perfektná kamera, príbeh a ešte lepší zvuk. Celý film sa výborne pozerá a dej sa vykresluje veľmi pomaličky. Pri konci som to dlho rozdýchaval. Fantastický soundtrack! 95% Dodatočne : Najlepší ázijský film, aký som kedy videl Po čase mi je moj komentar vzhladom na kvalitu Oldboya vyslovene smiesny :-) ()

Korejský mstitel a další krvavá sága

Korejský mstitel a další krvavá sága

20.09.2012

Chan-wook Park se proslavil tzv. „trilogií o pomstě“, která zahrnuje dnes už kultovní kousky Sympathy for Mr. Vengeance, Sympathy for Lady Vengeance a Old Boy. Pak si natočil několik žánrových… (viac)

Záporáci pro Oldboye a pokračování 300

Záporáci pro Oldboye a pokračování 300

21.12.2011

Starořecká řežba 300: Battle of Artemisia nedávno přišla o hlavního představitele, když Joel Edgerton odmítl hrát athénského generála Themistokla, který velel řecké flotile v námořní bitvě u mysu… (viac)

Remaková smršť: Oldboy, Poltergeist, Kruh...

Remaková smršť: Oldboy, Poltergeist, Kruh...

03.12.2011

Producent Roy Lee v tom umí chodit. Živí se téměř výhradně remaky a jejich sequely. Mezi jeho nejbližší projekty patří americká předělávka kultovního korejského Oldboye. Spike Lee začne natáčet v… (viac)

Spike Lee chce pracovat s kladivem

Spike Lee chce pracovat s kladivem

08.07.2011

Remake korejského kultu Oldboy patří v žebříčku nejzbytečnějších hollywoodských projektů na medailové pozice. Bylo tomu tak už v době, kdy měl hlavní roli v režii Justina Lina hrát Nicolas Cage.… (viac)