Kapitán Willard si počas služby vo Vietname získal povesť vynikajúceho vojaka, poveria ho preto dôležitou misiou - nájsť a zlikvidovať plukovníka Kurtza, ktorý dezertoval a vedie svoju súkromnú vojnu proti všetkým. Cestou proti prúdu Mekongu spoznáva najpodivnejšie a najstrašnejšie aspekty vojnového pekla a dostáva sa stále bližšie a bližšie k samotnému srdcu temnoty. (STV)

lehkoživka

Zatraceně silný film.. na Sheenovy oči, pot, déšť a bláto jen tak nezapomenu. Škoda některých samoúčelných metafor a především toho "sci-fi" konce - realita války je, myslím, dostatečně šílená sama o sobě, nebylo třeba ji "vylepšovat". ()

mich4l.b

Tak jsem rád, že mám tuhle tříhodinovou depresivní jízdu za sebou a doufám, že dojmy bizarnosti a šílenství budou brzy zapomenuty a nahrazeny něčím příjemnějším, ale moc tomu zatím nevěřím. Silný zážitek! ()

mamutt

Kdybych nebyl voják asi bych si film hodnotil líp. Vadila mi spousta věcí, které byly dosti nereálné a tak nějak samoúčelné. ()

vlasto24

Nie je o čom, jeden z najlepších vojnových filmov. Silný príbeh, silné postavy, skvelý režisér, skvelá kamera, skvelé...všetko. ()

reiser

Vojna, nech už akákoľvek, je vďačná téma. Ak sa tvorca filmu zameria na tie správne, čo najsilnejšie, najotrasnejšie momenty, ktoré boli a sú súčasťou akejkoľvek vojny, nemusí sa ani veľmi snažiť a má záruku, že pozornosti neujde. Stačí mať tučný rozpočet (čo samozrejme nie je problém), chytiť sa toho najšokujúcejšieho, čo vojnová tematika ponúka, bez štipky tvorivosti to prepísať na plátno a o "veľký" film je postarané. Vyroniť slzu pri fascinujúcich záberoch na deportáciu židov, prestať dýchať pri pohľade na masakru amerických vojakov a potom podať ruku tvorcom - ďakujeme, bol to strhujúci film, zaslúžite si oskara. Apocalypse Now je o niečom úplne inom. Hádzať ho do jedného vreca s filmami s "vojenskou tematikou" a porovnávať ho s nimi nemá logiku. Je to film s dejom, ktorý je síce postavený na reálnom podklade americkej invázie do Vietnamu a dokonca i teoreticky s reálne možným príbehom, no predsa vás pri záverečných titulkoch neminie pocit, že to, čo ste videli, bola len jedna veľká, očarujúca halucinácia. Apocalypse Now je totiž experimentálny briliant ďaleko presahujúci medze skutočnosti, resp. jej suchopárneho vnímania. Je to pohľad tvorivého človeka, umelca, ktorý ťaží nie z toho, aká uchvacujúca skutočnosť vie byť, ale z toho, ako uchvacujúco ju on dokáže uchopiť. To, že ide o vojenskú tematiku, nie je pre úspech tohto filmu vôbec podstatné. ()

Griswold

Rozhodně jeden z nejlepších filmů všech dob, ale zároveň dost velký nápor na psychiku - proto ten film tak dalších 10 let neuvidim. Každopádně scéna útočích vrtulníků za doprovodu Jízdy Valkých od Wagnera je famózní. Po Kmotrovi jde o Coppolovo 2. nejlepší dílo. ()

Carnosaurus

Film vybroušený jako diamant. Coppola postupně dávkuje atmosféru strachu a nejistoty symbolickou cestou proti proudu řeky. Ve filmu je opravdu málo racionálně smýšlejících postav a postupem času jich neustále ubývá. Líbí se mi scéna, kdy důstojníci pouští Martinu Sheenovi záznam s hlasem Marlona Branda. Jde o chytrý tah jak navodit pocit strachu a povzbudit diváka, aby vydržel až do konce filmu a počkal si na Branda v celé své "kráse". Jeho postava je dokonale napsaná a každé jeho slovo mě doslova přikovalo k filmu. Samozřejmě je zde spousta zajímavých postav a událostí, ale všechny se sbíhají a vyúsťují v Brandově promluvě o hrůze. Nevím proč, ale film ve mně vyvolal vzpomínku na Tenkou červenou linii. Oba dva se vyznačují určitou fascinací přírodou. Zatímco Malick v "linii" nacházel v přírodě klid a vysvobození z nesmyslnosti lidského počínání, Coppola používá cestu do hloubi pralesa jako metaforu cesty do záhuby. Příroda je zde nelítostná, má až hororové vzezření a skvěle doplňuje pocit neustále se stupňujícího šílenství, které obklopuje hlavního hrdinu, excelentně ztvárněného Martinem Sheenem. ()

Gynekolog007

Apokalypsa se asi některým lidem nebude líbit. Musíte se zajímat o Vietnamskou válku, aby vás to alespoň trochu bavilo, ale i tak to možná hodně lidí nepochopí. Snímek v podstatě kritizuje prohnilost velení americké armády. A ukazuje jak traumatizující zážitek může ve Vietnamu zažít i zkušený kapitán. Na začátku se objeví píseň The End od Doors, která se tam velice hodí. Dokonalý film! ()

Trinculo

"Konečně jsem potkal plukovníka Kurtze". Film, o kterém bylo řečeno a napsáno mnoho a hodně. Cesta po řece je retrospektivou, která není cestou do temné džungle, ale je cestou k jádru Willardova světa. To všechno co Willard potká jsou jen extrémní polohy toho, co nechal doma. Srdce temnoty je Willardovo, Kurtzova, patří k Západu. Film je zde mnohem lepší než knižní předloha. Pocit po tomto filmu bylo zvláštní mrazení ... ()

Maiken Algren

To je prechod cez všetky kruhy pekla. Aby ste nakoniec zistili že ten Satan je vlastne celkom milý človek. Ale inak, čo sa týka myšlienky aj formy, povinné čítanie. Úplne zaslúžene. ()

DonFrolimo

Ohromující opus, divoká královna všech starověkých válečných písní, bolestně uhrančivá symfonie žhnoucí tak krystalickou obrazivostí, že skoro jakoby vidíte narativní strukturu jako měňavou hru rozšklebených stínů uvnitř pralesa plného plamenů. S obrazivostí tak dokonalou, že příběh prohořívá skrz jednotlivé mistrně tvarované detaily a je jejich živým viditelným srdcem - srdcem temnoty. Nevidět Coppolův meisterstück nevěřil bych, že je vůbec možné přetavit Conradův styl podobný velkým plátnům s barokními figurami potopenými v šerosvitu jejich vnitřních pochybností, posvátné tragiky a ne zrovna spasné ironie v podobné podobenství na stříbrném plátně. Ten film je fascinující požár, od nějž nemůžete odtrhnout oči. Požár obojetný - spalující (své hrdiny stejně jako snahu o konstantní postoj k nim - ze strany diváka) i očistný, tvořivý - tvořivý jako božstvo života (všechna stvoření jsou krásná a pomíjivá - obrazy, děje, promluvy, emoce, svět jako okamžik na věčnosti... což je zdrojem úlevy). Málokde opravdu dojde k takové katarzi. ()

gezper

Opravdu až nelidsky dokonalé dílo po spoustě stránek (kamera, režie, zvuk&hudba, stříh, atd.) jehož sledování si vyžaduje strávení více času než u běžných kousků (v mém případě DC 202 min.) nepříliš potěšájícím, spíše depresivně a naturalisticky podaným pohledem na Vietnamksou válku. Ale ona by to mohla být jakákoli jiná válka, každá je ve výsledku stejně zbytečná a zničující pro všechny zúčastněné. Coppola je génius, navozená atmosféra postupně víc a víc houstne, až už se bezmocnost a zbytečnost dá krájet. Nepříliš známý, skoro až svým synem Charliem zastíněný, Martin Sheen v roli průvodce dílčí spionážní akce odvádí dobrou práci. Ve vedlejší roli polo-šíleného poručíka Billa Kilgora zaujme, opět do té doby též dosti neznámý, Robert Duvall. Konec filmu je pro mne malinko úlet, ale celet to nemá šanci ohrozit - navíc s minimalisticky hrajícím Marlonem Brando, který podivnou pasáž dorovná. [100%] ()

Misterioso

K tomuhle filmu těžko hledat slova. Apokalypsa v pravém slova smyslu. Jeden z nejlepších filmů, které kdy byly natočeny. Těžko se dohadovat, jestli je Coppolovo vrcholným dílem Kmotr nebo právě Apokalypsa. Jen co se rozezvučí hudba a slova "The End" od The Doors a sledujeme otáčející se větrák v přítmém pokoji nebo sťatého Martina Sheena, je jasné, že tenhle zážitek nebude jen tak ledajaký. A pak se to všechno rozjíždí. Kapitán Willard dostává důležitou misi, musí najít plukovníka E. Kurtze (jeden z další řady geniálních výkonů Marlona Branda, který se v podstatě jen skrývá v přítmí, a přesto dokáže způsobit mrazení v zádech), který "zešílel." Postupem času proti proudu řeky Mekong příběh houstne, a divák obklopený peklem tak může zažít ledacos zajímavého. Jedna z nejlepších kamer "ever seen", výborný hudební podklad (bombardování vesnice za zvuků Jízdy valkýr), famózní režie (v 70. letech měl Coppola prostě neskutečnou formu) a výborní herci (jak evergreen Brando, tak Robert Duvall a jeho "I love the smell of napalm in the morning" či o nic horší Martin Sheen jako hlavní hrdina příběhu). K tomu silný filosofický podtext, který rád budu s každým dalším zhlédnutím více a více poodhalovat a zamýšlet se, co všechno tím chtěl básník říci. Na první zhlédnutí doporučuji spíše normální verzi, z vlastní zkušenosti totiž vím, že napoprvé není úplně nejlepší sledovat "redux". Apokalypsa je prostě zážitek, který musíte prožít, byť vás po jejím zhlédnutí čeká pravděpodobně pěkná depka. Já si tu depresi ale rád prožívám při každém zhlédnutí jednoho z mých nejoblíbenějších filmů. EDIT Jednoznačně sahejte po rozšířené verzi, ta atmosféra je totiž natolik omamná, že ty více než tři hodiny utečou jako voda. ()

sasabetak

Tak u tohoto filmu když jsem se dodíval, tak jsem ještě deset minut seděl a díval se do vypnuté televize. Opravdu drsná ukázka z války ve Vietnamu z pekla, které vás provází celým filmem. Útoky napalmem, autentické vrtulníky a hlídkové čluny. To vše zde bylo naprosto přesně. Prostě bomba. ()

punco

Pompézna pekelná( a to takmer doslova) vietnamska jazda s absolútne geniálnymi scénami, výbornými monológmi aj dialógmi a neopísateľnou atmosférou. Jednoznačný vietnamsky víťaz v histórii kinematografie pre mňa po každej stránke!!! ()

ThePaul

Hrôza, des, strašné scény, smrť som priam ja sám cítil na jazyku a zo zatajeným dychom som sledoval čo sa stane, a v hlave - hlava sa šla zblázniť... toľko depresie, strachu a napätia, ktoré sa dalo priam krájať som už dlho vo filme nezažil. Hotové vietnamské peklo. ()

Desmi

Zajímavý válečný film, který na svůj žánr není zas tak brutální. Pár mrtvol tam bylo, ale ne moc. Za to dávám hvězdu navíc. Hlavní herec podobný Charlie Sheenovi odvedl fakt dobrou práci. Sežral jsem mu všechno. Jediným problémem Apokalypsy je podle mne její délka. Sedět u filmu dobře přes 3 hodiny je prostě moc. Na druhou stranu v tom táhlém příběhu alespoň člověk pochopí myšlenkové pochody vojáků a dokáže film vstřebat. Doufám, že toto vysvětlení by mi nabídl samotný režisér, protože jinak bych snímek musel hodnotit jako průměrný, a to by si ASI nezasloužil. =) ()

Produkce Coppolova Megalopolis se zmítá v chaosu

Produkce Coppolova Megalopolis se zmítá v chaosu

10.01.2023

Opakuje se snad historie a nadělí nám legendární režisér Francis Ford Coppola (Kmotr) další Apokalypsu? Na takové soudy je asi brzy, pro tuto chvíli to ale vypadá, že produkce na vysněném projektu… (viac)