Harry Potter a Kameň mudrcov

• Česko Harry Potter a Kámen mudrců (viac)
Fantasy / Rodinný / Dobrodružný / Mysteriózny
Veľká Británia / USA, 2001, 152 min (Special Edition: 159 min)

Harry Potter je sirota a žije u svojich jediných príbuzných, Dursleyovcov. Tí sa o neho starajú naozaj len z povinnosti a najradšej by boli, keby mohol ísť Harry preč. Ich želanie sa naplní, keď malý Harry dovŕši 11 rokov. To je vek, kedy sa začína povinná školská dochádzka na Rokfortskej strednej škole čarodejníckej - Harrymu začnú chodiť listy, ktoré však jeho strýko s tetou ignorujú, navštívi ho sympatický polobor Hagrid, a na jeho odporúčanie sa dostane do Rokfortu, kde spolu so svojimi dvoma novými kamarátmi Ronom Weasleym a Hermionou Grangerovou zažíva najväčšie dobrodružstvá svojho života. (TV Markíza)

Crixus

První díl Pottera jsem viděl někdy v době, když už byl v kinech čtvrtý díl. Do té doby jsem asi ani netušil, že něco takového existuje. Ale jakmile jsem dokoukal jedničku, tak jsem si musel půjčit na VHS ve videopůjčovně i další díly. Následně jsem se pustil i do knížek. První díl mě skutečně zaujal. Chlapec, který se stal vyvoleným a vystoupil ze všedních dnů a vstoupil do světa plného magie, kde ho lidé znají, někteří i uznávají. Svět kde je možné projít zdí na nástupišti. Pomocí pláště se stát neviditelným. Přimět věci levitovat pouze mávnutím své hůlky. Moci lítat na koštěti, což do té doby byla výsada jen starých čarodějnic s bradavicí na nose. První díl Harryho Pottera se mi zalíbil natolik, že jsem začal vyhledávat a číst i jiné fantasy knížky. ()

Armin82

Začátek celé této série, který svou roztomilostí předčí všechny ostatní díly. Na kouzelnické dobrodružství má vlastně i to největší kouzlo. Režie v podání Columbuse byla sázka na jistotu, protože on prostě s prckama natáčet umí. Vlastně i John Williams byla sázka na jistotu. Scény s košťaty a famfrpálem (snad to píšu dobře) byly parádní, stejně jako moudrý klobouk, vlastně celé to seznamování hlavních hrdinů s novou érou života bylo super. Mám rád tento díl a určitě je jeden z nejlepších celé série ---->90% ()

deLaFere

Jak napsal sniperjosef, první část série je především pro mladší publikum a v rámci všeobecného konsensu souhlasím s tím, že snímek postrádá invenci. Kámen mudrců zdaleka nedosahuje kvalit knižní předlohy, která je veselá, hřejivá a velmi milá, film je dost šablonovitý a někteří dětští představitelé trochu přehrávají. Musím přiznat, že mi ve filmu chybí ta temná atmosféra pozdějších dílů. Na druhou stranu špatný snímek to určitě není. Myslím, že tři hvězdy jsou tak akorát. ()

junglewar

Naprosto skvostná trilogie, schválně říkám trilogie, jelikož uznávám jen a pouze první tři díly. První díl naprosto kouzelné a pohádkové zasvěcení do kouzelnického světa se kterým člověk začal vyrůstat. Pak druhý díl, který je taky pohádkový, ale trochu s temnější zápletkou a tajemným způsobem, kterým se Voldemord snaží dostat zpět k životu,a upozorňují, že v naprosto důstojné formě (ne jako nějakej plešatej retard bez nosu). A pak tu máme třetí díl, což je naprosto skvostné zakončení celé trilogie. Jde o nejlepší díl s kterým, když člověk vyrůstal, tak si to musel náramně užít. Brumbál stále důstojný a mocný čaroiděj. Třetí díl miluju. To kombo s časovou linkou a vůbec všechno je skovost. Je to na delší rozbor, ale spíše k pivu. :D ()

Sweat55

Zbytečně natahovaná a nudná pohádka o čarodějovi. Když jsem byl menší, tak jsem se bavil neskutečně a mám na to skvělé vzpomínky (proto za 3*), ale dneska už to ani nedám do konce. A navíc to strašně ošklivé CGI, z toho se mi chtělo brečet. ()

fallanga

První díl velkolepé série, který ve skutečnosti není ničím velkolepý, ale spíše pomalý, plný klišé a hlavně nudný úvod do děje. Kdo by čekal, že z této pohádky se stane velkolepé fantasy. Je zde představen celkem zajímavý vesmír a sympatické postavy, je tady náznak nějaké větší zápletky a hlavně to má vše pěknou pohádkovou atmosféru. Jak jsem již zmínil, příběh je ve skutečnosti klišé, ale to se promíjí, vzhledem k tomu, že to prostě je pohádka a je to mířeno na mladší publikum. ()

holub109

Efektně natočená zábava pro celou rodinu od Columba, na knižní předlohu to nemá, každopádně je to dobrá fantasy, které slibuje do budoucna další pokračování, trio dětských herců obstojné, stejně jako vtipný Hagrid a vše je zde ještě podtrženo charismatickým Alanem Rickmanem v roli Severuse Snapea 80% ()

Likan7

Po letech jsme se s přítelkyní rozhodli zkouknout všechny díly Harryho Pottera a po skončení Kamene mudrců musím jít s hodnocením o stupeň nahoru. Je to pohádka až na půdu, fantasy se tady ještě nekoná, to ale neznamená, že to je úplně špatně. Divák by měl s postavami stárnout, takže jednička je pro ty nejmení, který se zaháčují a stráví s Harrym celé dospívání, podobně byly psány i knižní předlohy. I když musím uznat, že triky i na tehdejší dobu jsou příšerný, dá se to přežít bez újmy. Vzpomínám si, že jsem s Harrym začal když byl natočený Vězeň z Azkabanu, tudíž jsem jsem se zpětně podíval na první dva díly. Kdybych na to koukal hned po premiéře, tak bych u toho asi nevydržel. ()

GTS_PUNK

Keď J. K. Rowling napísala prvú knihu o mladom čarodejníkovi - sirote, pravdepodobne ani sama netušila, aký celosvetový fenomén sa jej práve podarilo vytvoriť. Od prvého knižného vydania trvalo iba štyri roky, kým sa príbeh Harryho Pottera (Daniel Radcliffe) začal písať aj na filmovom plátne. Pod režisérskou taktovkou Chrisa Columbusa sa divák poprvýkrát ponára do magického univerza Harryho Pottera, čarodejníckej školy Hogwarts a všetkého, čo k tejto sfilmovanej knižnej sérii patrí. Prvá časť je po príbehovej stránke skôr akousi "zoznamovacou". Harry Potter sa dozvedá, že je čarodejník, pomerne rýchlo si zvyká na celý čarodejnícky svet a nastupuje do prvého ročníka, kde sa stretáva so svojimi dvoma budúcimi najlepšími priateľmi a spolužiakmi, dvoma ďalšími hlavnými postavami - Ronom Weasleym (Rupert Grint) a Hermionou Granger (Emma Watson). S nimi sa hneď ako prvák púšťa do skúmania tejto školy a tajomstiev, ktoré ukrýva, aby nakoniec čelil svojmu najväčšiemu nepriateľovi. Dnes už môžeme povedať, že v rámci celej ságy je prvá časť v porovnaní s väčšinou nasledujúcich iba akousi milou fantasy rozprávkou, čo jej však v žiadnom prípade nijak neuberá na celkovej kvalite. Ak sa totižto na film zahľadíme ako na komplexný celok, uvidíme, že divákovi ponúka všetko, čo od dobrého filmu očakáva. V prvom rade je to samozrejme príbeh, do ktorého keď sa divák naplno dostane, ani si neuvedomí, ako rýchlo dokážu prejsť dve a pol hodiny. Áno, príbeh je pútavý po všetkým stránkach, pretože je v ňom obsiahnuté napätie, akcia, tajomno či skvelo zakomponovaný humor. Navyše je každý z týchto príbehových prvkov podaný spôsobom, ktorý pobaví a zaujme diváka ktorejkoľvek vekovej kategórie. Pravdepodobne aj to je jeden z dôvodov, prečo je zo ságy Harryho Pottera taký obrovský celosvetový fenomén, ba až kult. Magická rozprávkovosť príbehu graduje ku koncu, kedy sa stáva o niečo viac serióznejším, pričom predstavuje dobrý odrazový mostík pre ďalšie pokračovania. Snímok nie je "zoznamovacím" iba po príbehovej stránke, kedy uvádza diváka do celého kúzelníckeho univerza, ale najmä vtedy, keď dôjde na postavy. Mladý Daniel Radcliffe hrá veľmi obstojne, podobne ako aj Emma Watson a Rupert Grint, ktorého hlášky skvelo dopĺňajú jednotlivé scény. Okrem trojice hlavných protagonistov sú tu predstavené aj mnohé dôležité či menej dôležité vedľajšie postavy celej ságy. A aj napriek tomu, že mnohé z nich nedostávajú na obraze príliš veľa priestoru, sú nielen pre tento film nepostrádateľnou súčasťou. Draco Malfoy (Tom Felton), Hagrid (Robbie Coltrane), profesor Snape (Alan Rickman) či profesorka McGonagall (Maggie Smith). Oni aj ďalší síce stoja aspoň v tejto časti v Harryho, či ak chcete v Radcliffovom tieni, ale bez nich by príbeh nebol taký, aký je. Celkový pozitívny dojem z filmu však umocňujú aj viac než obstojné a zaujímavo spracované efekty či parádna a jedinečná výprava, ponúkajúca množstvo unikátnych lokácií, ktorým samozrejme dominuje čarodejnícka škola Hogwarts. A čerešničkou na torte je tak známy a skvelý soundtrack od Johna Williamsa, ktorý keď divák započuje, hneď vie, že sa bude diať čosi magické. Harry Potter and the Philosopher's Stone je nielen úvodnou časťou jednej z najveľkolepejších filmových ság histórie, ale najmä skutočne príjemným rodinným fantasy filmom, ku ktorému sa divák nejedenkrát s radosťou vráti. Vďaka svojmu skôr rozprávkovo ladenému príbehu sa odlišuje od svojich pokračovaní, ale to mu nijakým spôsobom neubližuje. Skôr práve naopak. Svet Harryho Pottera tu nie je temným miestom, ale iba svojským čarodejníckym univerzom, do ktorého by sa nejeden divák rád pozrel. A aj napriek tomu, že tento snímok Chrisa Columbusa určite nie je dokonalým filmom, spomínané aspekty sa v ňom skvelo preplietajú, čím vytvárajú pozoruhodný a nadpriemerne kvalitný divácky zážitok. Prvý rok Harryho Pottera na čarodejníckej škole Hogwarts je tak niečim, čo by nemal vynechať žiaden filmový fanúšik. () (menej) (viac)

balcazar

V 27 rokoch som sa aj ja dostal k filmovému kultu s názvom Harry Potter. Prvá časť možno oproti ďalším (najmä od 4. časti) vyzerá filmársky nedokonalo, prináša však veľa zaujímavého. Život Harryho u Dursleyovcov, odchod do Rokfortu, postupné zoznamovanie sa so spolužiakmi, učiteľmi, Hagridom či svetom čarov a s tým spojenými novinkami. K tomu všetkému príde nečakaná zápletka a prvý súboj s Voldemortom, pardón, s Veď viete kým, a v poriadne napínavom závere príbeh pekne vygraduje. ()

E lan

Velmi kvalitně, věrně zpracovaná vynikající předloha dětské fantasy knížky. Herecky skvěle obsazené, trikově hodné době v níž se to natáčelo. ()

Nix

První díl do světa mudlů a kouzelníků, poprvé jsem se setkal s fenoménem Harry Potter a až po shlédnutí filmů jsem se dostal ke knižní předloze a nemohl jsem udělat lépe ( jen v rychlosti, knihy jsou jiný level a rozhodně doporučuji), ale nejde odepřít snahu a skvělý vyprávění, je jasný, že představit všechny postavy nejde a už vůbec ne děj, co se bude odehrávat, každopádně jako pohádka to funguje na jedničku a svět a vše kolem něj si člověk zamiluje. ()

rublik05

Kamenem mudrců to všechno začalo. Všechno to šílenství okolo mladého čaroděje, které trvá už téměř čtvrt století. První díl je ještě spíše trochu dětský, funguje jako takový úvod do celé ságy, představuje jednotlivé postavy a celý kouzelnický svět, ukazuje život na škole, výuku, sport, vše má mimořádně příjemnou atmosféru, svižné tempo, povedenou gradaci a pořádné finále. Vizuál je přímo úchvatný, hudba podmanivá, z filmařského hlediska filmu nelze absolutně nic vytknout. Herecké obsazení je geniální, každému herci jeho role sedla jako ulitá. Takřka dokonalé rodinné fantasy, které i po 20 letech stále nemá konkurenci. 10/10. ()

neo93

Úvodní díl z potterovské série, který přišel do kin již v roce 2001. A musím uznat, že mě bavil i po těch několika letech, co jsem ho celý už neviděl. Přeci jen začátky většinou všech světů bývají vždy skvělé, v případě čarodějnického světa, včetně školy v Bradavicích to platí dvojnásob.  Seznámení se se svými přáteli, rozřazení do kolejí, poznání odvěkých rivalů, první hodiny magie nebo třeba prvotní nadšení pro Famfrpál. Všechny tyto více či méně důležité události tvoří osu vyprávění v celé sáze o Harry Potterovi, proto jsou i tak kouzelné, zejména v tomto filmu. Samozřejmě, že první díl je opravdu dost dětský, ale ve výsledku to vůbec nevadí. ()

Hellknight12

Knihy som síce nečítal ale mám pár krát vypočuté audioknihy, takže aj keď to nerád robím v tejto sérii budem porovnávať film s knihou. Za mňa najlepšia časť, hlavne kôli tomu, že sa verne drží predlohy. Herecké výkony sú skvelé. Či už sú to deti alebo dospelí Pri dĺžke 152 min tu pekne spracovali charaktery všetkých hlavných postáv. Hudba je dnes už ikonická. Príbeh je zaujímavý a veľmi dobre spracovaný. Samozrejme nie je to 100% prepis knihy a je tam toho dosť vynechané ale v tomto prípade mi to nevadilo. Čo sa týka atmosféry, tak tá sa pomaly stupňuje. Je tu aj pár vtipných momentov, ktoré pekne sedia. V podstate príjemná rozprávka pre deti aj dospelých. Moja najobľúbenejšia scéna je, keď Harry prvý krát objaví zrkadlo z Erisedu. Celkové hodnotenie za mňa je 100%. Film jednoznačne môžem odporučiť. ()

Baron Noktur

Nemasný, neslaný začiatok veľkolepej ságy o Harry Potterovi. Na film sa díva vlastne aj pekne, ale celé je to akési plytké, ako keby sa film len neustále hľadal. Neurazí, ale ani nenadchne. ()

Threepwood

Příjemné zpracování knihy.Jako fanoušek jsem spokojený,ale nebránil bych se tomu,kdyby se tvůrci nebáli více experimentovat a nedržet se tak otrocky knižní předlohy.Daniel Radcliffe vypadá přesně jako Harry,ale bohužel jeho herecký výkon je STRAŠNÝ. ()

Oldmanka

Nevím, kolik lidí, kteří tenhle film viděli četlo i knižní předlohu. Mě osobně přišla neskonale lepší. Obsazení mi docela sedlo, i když věřím, že kdyby producenti filmu vynaložili ještě více úsilí, našli by kluka, který by se hodil na Pottera, a i přes nízký věk by ho zahrál poněkud líp, než Radcliffe. Další věc, kerá mi vadila, byla scéna, kterou vynechali a pozměnili, scéna, kdy se trio Harry a Hermiona snaží dostat Norberta z hradu, tahaj se s ním v krabici přes celý hrad, a a když ho předají přátelům Ronova bratra, a vracejí se do své věže, najdou před obrazem ležet Nevilla. Díky vynechání téhle scény pro mě trochu ztácí smysl část, kdy se Neville snaží triu zabránit aby šli zachránit kámen mudrců. Když ale odšečtu tyhle drobné nedostaky, zbyde mi dobrý rodinný film, který sice nen tak dobrý jako kniha, přesto se však hodí pro lidi, kteří jsou líní číst první dva díly, a chtějí číst rovnou třetí. Ti se prostě podívají na film. Proč by se namáhlali, že? ()

Symfonická show Christmas in Hollywood

12.04.2023

HBO plánuje seriálový remake Harryho Pottera

HBO plánuje seriálový remake Harryho Pottera

04.04.2023

Tohle už bohužel není apríl. Server Bloomberg totiž přes noc přišel s nečekanou zprávou, že se HBO blíží k uzavření dohody ohledně nového seriálu vycházejícího z knižní série Harry Potter od… (viac)