Pred súmrakom

• Česko Před soumrakem (viac)

Film režiséra Richarda Linklatera volně navazuje na jeho snímek z roku 1995 Před úsvitem (Before Sunrise). Film Před úsvitem je romantickým příběhem o lásce dvou mladých lidí, francouzské studentky Celine (Julie Delpy) a amerického mladíka Jesse (Ethan Hawke). Celine a Jesse se setkali ve vlaku z Budapešti do Vídně a děj filmu se odehrával v průběhu dvanácti hodin, po které trvalo jejich krátké setkání ve Vídni. Snímek končil rozloučením obou hrdinů po jedné společně strávené noci. Celine a Jesse se rozešli se slibem, že se znovu setkají ve Vídni po šesti měsících. (oficiálny text distribútora)

stuj

O snění a nadějích. I o výsledku, ke kterému vztahy často směřují. V některých názorech a postojích se člověk najde. A po dokoukání zůstane takový divný pocit . . . ()

M.Gift

Tleskám. Jak mě jednička místy dost nudila, dvojka představuje skoro bezchybnou práci scénáristy. Krásné rozpracování hlavních postav, žádné seky jako v jedničce, příjemná romantika a ještě lepší konec. Už se tu nejedná o naivní příběh dvou vysokoškoláků. A přestože je mi hlavní hrdinka stále nesympatická, zahraná je rozhodně dobře. ()

AshMorgan

Při tomhle filmu jsem pochopil co znamená slovo KONTRAST. Některé záběry jsou tak dobře špatné, že to dodává reálnější pocit, pocit že je to opravdu ze života. Tím myslím záběry na temena hlavy herců, záběry ze střechy vedlejší budovy...oproti tomu sem tam dokonalý záběr, v pozadí s krásnou Pařížskou budovou. Více do kontrastu mi ještě přidavá povaha obou postav. I celkově je to plné protikladů je to na první pohled jen nudný rozhovor dvou osob, stačí ale jen trochu naslouchat a zamyslíte se nad tím jak je ten rozhovor inteligentně napsaný a chytí vás to...ten scénář je dokonalý -> Složitý, přitom samotné filmové provedení -> dvou herců, kteří jen mluví a chodí po paříži je jednoduché...Dialog zní složitě, ale když se člověk zamyslí, tak v tom najde tu životní jednoduchost. Některé věci tak prostě jsou, aniž by jsme věděli proč. Jeden nepředvídatelný zvrat v ději, který je jinak lehce předvídatelný snad skoro pro každého. A nakonec to ještě udělalo těžký rozpor ve mě, kdyby mi někdo řekl o čem ten film je, určitě bych si řekl že to je ptákovina a ani náhodou to nemůže být jinak. Měl by mě nudit, ale nenudí. Jde o hodně dobrý film. Na pět hvězd to pro mě není, už jen z důvodu, že je hodně dramat které mě dovedly k slzám a probudily ve mě daleko víc emocí. ()

tomkat

Něžný, intimní film, který vás pohladí jako slunečné jarní odpoledne - zároveň má ale originální formu a dva šikovné herce v hlavní roli. Pokud vám to zní jako selanka, vězte, že umí i škrábnout a jde do hloubky lidských citů (a osudů). ()

Perdol odpad!

U humanitně zaměřeného pseudoscénáristy, kterému ještě nebylo 18 let, by se takovéto dialogy daly možná i očekávat, od rozumného vyspělého člověka schopného sebereflexe už dle mého názoru nikoliv, vydržet se na tento film dívat do konce dokáže snad jen masochista nebo pseudointeligent. ()

bajunta

Fascinujícím způsobem plynoucí dialog, gradace ve vkusně zvolené stopáži, atmosféra Paříže, jedna Francouzka, jeden Američan a kdysi jeden náhodný den ve Vídni. Celkem jednoduché, ale herecký duo-výkon - a snad právě proto - odzbrojující. Film má podle mého ale ještě jednu zvláštnost – kdyby jej nebylo, nikdy bych tak vysoce nehodnotila jeho „první díl“, Před úsvitem, který by pro mne zůstal milým, ale nijak zvláštním filmem. Jeden film bez druhého by utrpěly, kdyby nebyly, musí se vidět oba dva. Jako perlička působí reálnost proměny herců – setkávají se po deseti letech a skoro tentýž časový odstup je i mezi oběma filmy. Parádní, nevídané, skvělé. 100 %. ()

Lilith-ell

Znáte ten pocit, když se vám někdo hodně líbí a najednou zjistíte, že je to asi vzájemné? Nejste si tím úplně jistí, ale máte takový divný pocit v žaludku, srdce vám nepravidelně a rychle buší, musíte se pořád usmívat a nejde to zarazit? Tak takhle mi bylo u filmu, který mi zprostředkoval zážitek zamilování se, jako by se mi to dělo na vlastní kůži. Chybí mi šestá hvězdička! ()

jefljdasfljs

To prostě jednou jeden chlap vyblil na papír všechny hovadiny, co ho napadly, a pak to zfilmoval. Dvě hvězdičky za pár myšlenek, co se mi líbily, jinak děs a hrůza. ()

andy60

Připadal jsem si, jako když sedím v kavárně a poslouchám osmdesátiminutový dialog od vedlejšího stolu, kdo kde byl, co dělal a podobné žvatlání. Od " Před úsvitem" vůbec žádný posun - dva herci a spousta slov, děj, který se nikam nevyvíjí a po několika minutách začne nudit. ( a to jsem skutečně romantik až za hrob) ()

zimi

Jo ti dva se opět potkávají, ale již nejsou, tak najivní, ale krapet jó. Opět skvělé natočené a herecky parádní, jiné názory a přece stále podobné! Oba nemohou na sebe zapomenout a od toho se vyvýjí jejich životy!!! Opět pohled na lásku, život, svět kolem nás a mnoho poznatků!! Bravůrně zvládnutý přechod, od zamilovaných dvacátníků, co vidí téměř dokonalý svět, až po mírně cinické třicátníky co již musí řešit hromadu starostí, v tom je největší síla filmu!!!! Opět jsem si film vychutnal a jsem rád, že jsem jej viděl 7/10 a doporučuji!!! ()

doublefish

Pro mě překvapivé pokračování artového filmu z roku 1995. Jestli to měla být komerčně vykalkulovaná "dvojka", tak mě udělala velkou radost, protože i když jde o setkání Celine a Jesse po 10(?) letech, tak i my jsme od "Before Sunrise" o 9 let zestárli a přijde nám proto pokračovaní příběhu opět ... jaksi ... autentické... Uvěřitelnost Julie Delpy i Ethana Hawke, poetika Seiny, svíravý nedostatek času, ve kterém chceme tomu druhému toho tolik říci, přitom se vlastně neznáme a uvědomujeme si, že v hlubší výměně názorů lehce narazíme a na hlubší polemiku, kterou bychom vášnivě rádi vedli, nemáme čas... To všechno téměř na jeden záběr. Zatímco před lety ve Vídni při loučení pařížské studentky z Paříže s budoucím americkým spisovatelem nevěděli ani oni, jak setkání dopadne, tentokrát to zůstává tajemstvím jen pro nás diváky... Za zmínku stojí příjemná a v ději důležitá hudba šansoniérky Niny Simone, která se premiéry filmu nedožila... ()

verbal_cohle

Moc krátké. Konec předvídatelný a konverzace jsou o polovinu horší než v Před úsvitem. Moc se mi ale líbilo, jak chodili okolo horké kaše a k tomu, co si opravdu chtěli říct se dostali až na několikátý pokus. ()

Konev

Jestliže film Před svítáním stál za nic, tak tenhle za starou bačkoru. Takové vysoké hodnocení a film bez jiskry a šťávy. Jen samé povídání o jejich soukromí... Jsou mnohem romantičtější filmy s úžasnou hudbou, ale ty mají nízké hodnocení. Vážně to nechápu, asi mám jiný vkus... ()

maestrum

Tento příběh(y) mohl být o tolik lepší, kdyby v tom nehrál Hawke. Osobně nic proti němu, ale Delphy hraje tak uvolněně a přirozeně a on vedle ní působí strašně nuceně a nudně. Skoro jakoby věděl, že je v tom filmu omylem. ()

teekanee

Stejně kvalitní jak jednička, možná dokonce i lepší. Líbí se mi jakým vývojem postavy prošli za tu dobu, co jsme je neviděli. Líbí se mi, jak stačí v podstatě hodina a dvojice se sobě náramně otevře a v podstatě navážou tam kde skončili. 86% ()

Sejkorka

Úsvit se mi líbil víc. Možná je to i tím, že Celine dabovala Jitka Ježková. Tahle druhá (?) má takový afektovanější hlas. Je to pořád pěkné se spoustou moudrostí s poměrně veselejším závěrem. Ale v tom prvním dílu bylo přeci jen víc akce, šťávy, pohybu. Když jsem dal "jedničce" 4*, musím tady bodík ubrat. Ale i to je nadprůměr. ()

Natočí Linklater pokračování trilogie Před?

Natočí Linklater pokračování trilogie Před?

23.03.2020

Málokterý režisér využívá plynutí času do takové míry, jako Richard Linklater. Jeho snímek Chlapectví se točil 12 let, romantická trilogie Před úsvitem, Před soumrakem a Před půlnocí zase vznikala s… (viac)

Hawke, Delpy a Před... třetím dílem

Hawke, Delpy a Před... třetím dílem

23.11.2011

Jednou za čas neuškodí trochu kvalitní romantiky. V tomto případě dokonce špičkové romantiky. Ethan Hawke prozradil, že s Julie Delpy a Richardem Linklaterem už asi půl roku mluví o možnosti natočit… (viac)

Jakubisko, třes se!

Jakubisko, třes se!

13.05.2007

...říká Julie Delpy, kterou známe především z dvoudílné konverzační romance Před úsvitem a Před soumrakem. Julie už několik let spřádá plány na film o Alžbětě Báthoryové. K němu si sama napsala… (viac)