Mississippi, třicátá léta. Tři trestanci Everett Ulysses McGill (George Clooney), Pete (John Turturro) a Delmar (Tim Blake Nelson), vzájemně spoutáni, zdrhají z lapáku krajinou v naději na nalezení pokladu o výši 1 200 000 dolarů. Na cestě potkávají bluesmana Tommy Johnsona (Chris Thomas King), který se k nim připojí a společně u místního hudebního vydavatele nahrají písničku, která se stane přes noc hitem jihu. Jenomže získat poklad a ve zdraví přežít extempore s Ku-Klux-Klanem a nesmlouvavé policejní pronásledovatele nebude zrovna hračka... (oficiálny text distribútora)

suicide

Pokud by někdo hledal nějaký příjemný filmík na odreagování se, tak bych rozodně doporučoval tenhle, který je plný jemného humoru a skvělých písní - zvláště pak *I Am A Man Of Constant Sorrow*. Další podobný film by na 5* neměl, ale tenhle mi skvělě sedl, zabavil mě, zlepšil náladu, takže nelze jinak. ()

Maq

Nenudil jsem se a nehledal a nenašel žádné závažnější sdělení. Určitě mi to nepřipadalo zdlouhavé. Viděl jsem ulítlou komedii plnou zábavných charakterů, situací a hlášek. Stylová, velmi dobrá zábava. ()

topi

Tak tenhle film mě absolutně nesedl a vůbec mě nebavil. Ani různý přechody kamer s různými barevnými filtry mě vyznívaly hrozně. Celkovej příběh mě málem unudil a hlášky, které asi měli být srandovní mě vůbec nerozesmály, právě naopak. Tenhle film už si jen tak nepustím. Pro mě prostě hovadina a nechápu, že to natočili bratři Coenové. Jednu hvězdu za tři nádherné " sirény " , které v řece prali prádlo. Jinak hotová ztráta času. ()

PogoJoe

Ještě nikdy mě z žádného filmu nebolela tolik hlava, jako v tomhle případě. Tolik přišerné muziky, tolik uhozených zvukové vjemy rušících popěvků, téměř v jednom kuse. Zvláštní film, u kterého jsem měl na jedné straně problém dokoukat ho do konce (nakonec jsem tu trpělivost v sobě nalezl), ačkoliv jsem zde našel i okamžiky pozitivní. Ale těch tu je k vidění dle mého názoru málo a celkově film působí zvláštně a vůbec mi nesedl. A nejenom mě. Bylo to utrpení, které už nikdy vidět nechci, ačkoliv originalitu a nápady tomu upřít nemohu. Proto nakonec dávám dvě hvězdičky. ()

Aiax

Patřím k těm, kdo tohle naprosto nepochopili. Zřejmě to není jedna z těch skvělých, univerzálně pochopitelných pecek, které Coenovi obvykle točí. Bratříček je skoro výlučně pro Američany, nejlépe jižany, a vůbec nejlépe Texany nebo Arizoňany, řekl bych. Asi podobně by působil na průměrného Američana třeba seriál Chalupáři. Nepochopil by to a nudilo by ho to, třebaže to je skvěle natočené a skvěle zahrané. Takže jedna hvězda za nepopiratelně mistrovský styl (jak je u Coenů zvykem) a dokonalého Clooneyho (jak je zvykem u Clooneyho). ()

Gianni_B

Jsem si naprosto jist, že tohle je typ filmu, který se mi s každým dalším zhlédnutím bude líbit víc a víc. Teď už jenom čekat, při kolikátém zhlédnutí (a jestli vůbec) přibude pátá 'vězdička. A přečtu si Odysseu :) ()

salalala

Tak filmařsky skutečně perfektní, dobře odvedená práce. Coenovi si zas vyhráli s barvami, atmosférou a hlavně hudbou, ta je úplně úžasná. Herci taky dobří, nejlepší je Turturo, ale nezaostává ani Clooney, i když se někdy zbytečně moc pitvoří. Problém je asi ve scénáři, neboť některé dost vtipné scény střídají scény méně vtipné a někdy až trapné. Nevím, možná to asi Evropané nechápou a je tam něco příliš amerického. Ale celkově dávám čtyři, protože je to příjemné retro s vynikající dobovou atmosférou a pár režijními libůstkami. ()

Lucjen

Ale áno, bolo to... zlaté :) Atmosféra 30. rokov je úžasná, hlavne hudba. Clooney samozrejme švihák, no najviac sa mi páčila jeho osobnosť, ktorú zahral na jednotku :) "Je pre to rozumné vysvetlenie.." :D Ani som nečakala, že ma to bude tak baviť. Striedalo to humor, napätie, pohodu.. možno trochu neprimerane, ale všetko vykompenzovali tí traja chlapíci :) ()

major.warren

Bratříčku, kde jsi? je příjemná retro coenovská story. Občas to ale Coeni trochu přehánějí. Jestli si divák myslí, že když se bratři Coeni přesunou z mrazivého prostředí Farga do osvícené Mississippi třicátých let a nebude to náročná škola, tak se plete. Bratříčku, kde jsi? se napohled může jevit jako prima nenáročná krimi komedie, avšak uvnitř si drží jasný coenovský styl, vizuální stylizaci, chytrost a černočerný humor - to vše přidáno k hudebnímu podkresu příběhu, který je prostě sám o sobě výtečný. Jako vždy napsali bratři velice originální příběh, na který se divák prostě musí těšit. Značná dějová i stylová inspirace v Homérově Odyssee jen dokazuje preciznost a jedinečnost bratrů Coenových, což vlastně není pro jejich diváky žádná novinka, protože Coeni jednoduše umí udělat z lehkého tématu pořádnou myšlenkovou hru. Místo bájné historie dosadili děj do Mississippi třicátých let, a hrdiny zvěčnili do podoby tří trestanců Everetta, Petea a Delmara. George Clooney vede herecké obsazení od první minuty a hraje na Oscara, ať už se jedná o jeho jedinečné monology, kdy jako zaprášený vězeň na útěku neztrácí svou spisovnost, či nutnost zachovat si nádherně učesané vlasy, tak při scénách, kdy se zpívá, a kde to skupině od Bobří řeky svědčí vůbec nejvíce. John Turturro hraje otřelého Petea též excelentně, a stejně tak třetí Tim Blake Nelson, coby společník Delmar - oba dva předvádějí perfektní dvojici, která s Clooneyem prchá z vězení za "bájným pokladem," který Clooney před svým vstupem do vězení kdesi ukryl. Právě to je bod, který u filmu trochu zamrzí, protože Coeni ho sice utnou cynicky absurdně vtipným způsobem, ale rozjezd a dějová linie jejich putování není dotažená. Režijně bratři drží své řemeslné kvality jako vždy vysoko - pokud se tedy tomu, co Coeni, či Tarantino točí, dá říkat řemeslo - lépe pojmenováno jako autorský styl. Bratři vytvořili opět stylizovaný žánr, kde se mísí krimi komedie s hudebním dobrodružstvím a politikou protřelého jihu. Na rovinu musíme uznat, že film Bratříčku, kde jsi? není zhola pro každého. Opravdu ocenit ho může buďto milovník bratrů Coenů, tedy hodně náročný divák, nebo milovník Homéra. Samozřejmě tvůrci neopouštějí svůj zavedený minimalismus a absolutní nezávislost, která ze snímku přímo srší. Stopáž je ideální. Začátek je prostší a divák moc neví, co si od filmu do dalších minut slibovat. Specifická vizuální barvitost se táhne až nepříjemným způsobem celým filmem, ale v úvodu doslova bodá do očí. Diváka děj chytne, až v okamžiku, kdy skupině trestanců zastaví lupič George Wilson se svým samopalem, což je tak třicátá minuta. První část je více ošemetnější, ne tak zábavná, a spíše nevýrazná, když pomineme nádhernou poetiku s němým černochem na drezíně, kde si kamera Rogera Deakinse přímo libuje, a nahrávání výtečné písně u slepého nahrávače. Jakmile se však dostaneme do druhé půlky, Coeni přicházejí s pořádnou zábavou - absurdní humor, cynické násilí pod dubem, jedinečná scéna s dívkami u řeky, nápad s žábou, ku-klux-klan, směřující k finální pecce na pódiu. Kontrast je: první půlka 60% - druhá půlka 80%. Jak je dobrým zvykem tvůrců, nemáme tu jen tři hrdiny. Mísí se nám tu jednotlivé příběhy od začátku do konce - jež jsou ve finále nádherně propojené. Máme tu černého kytaristu, nahrávače, guvernéra "Taťuldu," a jeho volební partu, které si divák prostě musí zamilovat, Everettovu ženu v podání Holly Hunterové, jejich sedm holek, jejího povedeného nováčka Wernona, a spoustu dalších osob, které zamotají děj do jednoho velkého klubka. Výprava a kostýmy jsou velice pěkné, a hudební atmosféra - sice tentokrát bez přímého soundtracku od Curtera Burwella, ale s písní "Am A Man Of Constant Sorrow " od T Bone Burnett, a s mnoha dalšími příjemnými hudebními klasikami, které příběh příjemně osvěží. Ve shrnutí Coeni natočili dobrodružnou retro krimi komedii s hudebním repertoárem o bandě trestanců, z nichž se stanou hvězdy a milovníci samotného guvernéra. A jak bývá zvykem, i Bratříčku, kde jsi? bratrská dvojice tvůrců uzavřela pořádným koncem. 70% a krásné čtyři hvězdičky. Nejlepší scéna je finální vystoupení kluků od Bobří řeky. () (menej) (viac)

Skip

Výborný film s jedinečnou atmosférou. Coenové jsou prostě borci, i když sem tam šlápnou na můj vkus vedle, ale to není tento případ. ()

Tygrys

Přiznávám, že napoprvé se mi to zdálo hodně průměrné, jenže když jsem Bratříčka shlédl podruhé tak jsem se bavil náramně. Celá trojice uprchlíků v čele s Clooneyem byla perfektní, velmi dobře se taky povedlo vystihnout atmosféru doby Ameriky třicátých let. Bezkonkurenčně nejlepší na tomhle filmu je geniální hudba. Po Big Lebowském je toto moje nejoblíbenější Coenovka. ()

rastlinka

Coenovský rukopis čitateľný od prvých minút. Veľmi milá komédia, ale na druhej strane nič extra... A prekvapená som bola faktom, že aj keď country muziku nejak moc nemusím, tu mi nevadila a dokonca ma celkom bavila (v kontexte filmu). ()

dyfur

...atmosféra vykreslená dobre,ale príbeh nie je...film o ničom....ani po rokoch som tomu neprišiel na chuť...taká samoúčelná exhibícia G.Clooneyho.... ()

Kate...

Opravdu úsměvný film, který svým originálním příběhem poukazuje na to, že nejde pouze o komedii. Celý děj se nese ve skvělé atmosféře té doby, krásné stylizaci prosluněné krajiny a hlavně chytlavé hudby. A díky těm třem a jejich dialogům se prostě musíte tak nějak usmívat. ()

-Knight-

Skvelé audiovizuálne predstavenie v podaní Clooneyho, Turturra a Nelsona. Nesmierne množstvo krásnych obrazov, výbornej súdobej bluesovej a countryovej hudby, užasne absurdných dialógov a vyhúkaných ksichtov. Coenovci natočili ďaľšiu komédiu, ktorá nezapadá medzi svojich kolegov na poličke filmov, ale na druhej strane ponúka oveľa viac ako len humor. ()

Clooney natočí scénář od Coenů

Clooney natočí scénář od Coenů

26.10.2015

Spolupráce bratrů Coenových a George Clooneyho zatím čítá Bratříčku, kde jsi?, Nesnesitelnou krutost a Po přečtení spalte. Už brzy uvidíme jejich čtvrtý společný film, retro komedii Ave, Caesar!, tím… (viac)

Clooney & Coen Brothers

Clooney & Coen Brothers

25.11.2005

Herec George Clooney už má za sebou dvě úspěšné práce se scénáristicko režijně producentským duem Ethanem a Joelem Coenovými, kterými byli filmy Bratříčku, kde jsi? a Nesnesitelná krutost. Nyní se… (viac)