Píše se rok 1949. Ed Crane (Billy Bob Thornton) je kadeřník v malém městečku Santa Rosa někde na jihu Kalifornie. Jeho žena Doris (Frances McDormand) pracuje v místním obchodě a potají preferuje intimní společnost svého šéfa, Velkého Davea (James Gandolfini). Ed prostě nemá jediný důvod ke spokojenosti se svým doposud marněným životem. Jednoho dne se přijde k Edovi ostříhat člověk jménem Creighton Tolliver. Svěří Edovi svůj tajný sen - založit velkou síť chemických prádelen. Bez počátečního kapitálu deset tisíc dolarů je to ale stále jen sen

Každá scéna buduje tu následující, jedno překvapení za druhým exploduje s nemilosrdnou logikou, každý záběr je vybírán s maximálním účinkem, enigmatická tvář B. B. Thorntona se zarývá hluboko do paměti - tomu všemu dohromady se říká režisérská virtuozita. (oficiálny text distribútora)

pakobylka

Brilantně vyprávěný, pomalý, ale o to bezútěšnější příběh. Pojednává o bezmezné ironii osudu - TOHO osudu, který se zpravidla chová jako cynický hazardní hráč, hraje vabank a na výhře mu nezáleží ... osudu, který nezná city ani svědomí - a nikomu neskládá účty ze svých činů. Ani zdaleka ho nemáte ve svých rukou, i když si to s troufalou naivitou myslíte. Pokud si vás vybere jako objekt pro své zlomyslné vtípky, nic s tím nenaděláte. Uvolníte jen docela malý kamínek - a aniž to tušíte, uvedete zároveň do pohybu ničivou lavinu, která smete a zpřehází celý váš dosavadní život. Tak buďte spokojení s tím, co máte - jak sami uvidíte, může být DALEKO hůř. ()

c.tucker

Pro mě nejlepší film od Coenů, ta atmosféra, černobýlá kamera, stoicky klidný Billy Bob Thornton. Plus některé pronesené hlášky a jen chování v některých situacích mě prostě perfektné rozesmálo. ()

mortak

Když si Crane vybavuje při automobilové nehodě svuj život, vzpomíná na příhodu, kdy jeho žena Doris odpálkovala obchodního cestujícího (tj. vytvářela hráz, jež byla snem o čistírně bez vody překročena), nalila si svojí denní dávku chlastu, posadila se na druhou stranu pohovky a řekla, že je jí dobře. Coenové evokují klasiku Pošťák zvoní vždy dvakrát (viz automobilová nehoda), ale místo spalující vášně nabízejí chlad B.B.Thorntona a F.McDormand a za pomocí dokonalé noirové kamery a stylizace vytvářejí odcizený svět amerického maloměsta. Film, který vám vezme dech! ()

Carrie_3

Pokud bych měla zvolit nejlepší film, za kterým stáli bratři Coenové, volila bych právě tento. Nutno podotknout, že jsem neviděla všechny jejich "kousky". Pomalý rozjezd i v podstatě celý děj je pro něj tak typické, chmurná atmosféra se skvěle zvolenou podtrhující hudbou a černo-bílé provedení jsou jeho další charakteristiky. "Muž, který nebyl" - Billy Bob Thorton - charismatický muž, který po celou dobu snímku udržuje stoický klid a mnohdy tak diváky dovádí k šílenství. I přes fakt, že osobně jsem neustále nevrlá a upřednostňuji, když film ubíhá, v tomto případě jsem s pomalým plynutím neměla žádné problémy, vychutnávala jsem si vynikající scénář a netypickou atmosféru. ()

Flyer

Bratři Coenovi opět vytvořili zajímavý koktejl, tentokrát smíchali dohromady film noir, černou komedii a kriminálku. Výsledek? Senzační. Film má nádherně ponurou atmosféru, vynikající příběh a před hereckým výkonem B.B. Thorntona smekám. U mě je zatím Muž, který nebyl nejlepším filmem této bratrské dvojice. ()

moviefilm

Čo povedať? Bratia Coenovci každopádne urobili vynikajúci film, ale ako tu už niekto spomenul, je to geniálne napísané (skvelý príbeh, aj dialogy), zrežírované, zahrané (Billy Bob Thornton mal by nominovaný na OSCARa), nasnímané, navrhnuté (výborné kostýmy, aj výprava), ale niečo mi k dokonalosti chýba. P.S.:Súhlasím s POMOm (aj s jeho spoilerom). ()

tom88

Silná dráma bratov Coenovcov, bohužiaľ nie tak známa a nie tak výrazná ako by si možno zaslúžila. Skvelý Billy Bob Thornton aj viacerí herci. Čiernobiela mi v tomto prípade neprišla ako najšťastnejšia voľba. Skôr by som si predstavil taký pochmúrnejší vizuál do žlto-šeda. Dej je síce fajn, ale v určitých okamžikoch nudí a človek stráca prehľad (čiastočne). Pár minút menej by možno neuškodilo. Inak má film svoje kúzlo. 80% ()

Radiq

Coenovka jak vyšitá. Co herec, to skvost a co skvost, to Coenovic dvorní herec. Černobílá stylizace tomu dokonale sedla. Chvilkama se mi to zdálo trochu zdlouhavy, ale dycky se v tom našly prvky, díky kterejm mi bylo u tohohle filmu dobře. Nasnímané perfektně a zpomalené záběry použité na ty pravé záběry. Gut. ()

Mylouch

Smutná antihrdinská figura hlavní postavou neo-noirové variace (skutečně v B&W) na Bogarta a s oživlým Joe E. Brownem v podání Christophera Kriesy. V žánrové parafrázi s klasickým voiceoverem, na které mě rušila právě ukecanost vedlejších mužských postav i do prázdna vyznívající závěrečná mnohomluvnost hrdiny hlavního a stylová nedůslednost filmu, zahřál hlas obhájce ex-offo Garrowaye. Příběh o nadpozemské spravedlnosti s cigárama a Beethovenem, ve kterém vám patolog nic neulehčí, dokud neodlétne poslední talíř a nezhasnou světla. Skvělý Thornton, celkově málem 4*. Ale kde je těch mých 10 000 ?...na to platí aplikovaný Heisenbergův princip neurčitosti: přesná částka=nepřesná poloha. ()

Noviik

Spousta skvělých částí, které dohromady netvoří ten očekávaný celek. Billy Bob Thornton ve svém výrazu naprosto bezchybný, hudba příjemná, režie precizní, příběh poutavý a černobílé zpracování pochopitelné. Celek u mě ale nezabodoval... ()

eJacques

... Hodně zvláštní a hodně dobrý film... Kdo nemusí bratry Coenovy, může se nudit, ale tenhle film patří určitě mezi ty nejstravitelnější... Atmosféra 50.let, dějová zápletka pěkně promakaná... Hlavní hrdina (hraje Thornton) opravdu flegmatik až za hrob, skvěle zahrané... Pozor, černobílý snímek (což mu neškodí, ale přidává).. ()

Cedr

Už několikátý snímek Coenů, který ve mě chvílemi vyvolával pocit, že tohle je film přesně podle mého vkusu... ale pak najednou... zase pocit opačný, že to není tak skvělé jak se zdá a něco (něco docela dost málo) k té ultimátnosti chybí. (Možná tady to je konkrétně tím na co poukázal ve svém komentáři POMO.) ()

Mona07

Za každým rohem na mě čekaly překvapení, které vyvolávaly velké zvraty, s kterými tento film nešetří, ale to mi vůbec nevadilo - naopak. Líbilo se mi vyobrazení toho, jak může zdánlivá "maličká" skutečnost ovlivnit v takové míře spoustu dalších následujících situací, které na sebe vzájemně navazují. Působilo to na mě jako princip kulečníku. Coenovi u mě zabodovali. 9/10 ()

hans500

Velmi dobrý film, především noir atmosféra a hudba jsou excelentní, ale i herecké výkony byly skvělé a režie se scénářem taky dobrá. ()

chelseaman22

Po úmorné páteční směně není nic lepšího, než když vás manželka čvachtající se ve vaně požádá o oholení nohou, aby nemusela dát z rukou páteční Blesk. Podnapilý příbuzný z druhého kolena mastí na praseti skrz párty stan, přičemž úchop láhve whisky by Tennessee je více než jistý (menší borci o pět stop vedle závodí v "bezrukovém" pojídání borůvkového koláče, jež byl zakoupen ve Wall-Martu, jenž má vlastní pekárnu, kde jsou rozpékány polotovary ze země, kde znárodňování v L. P. 1948 dosáhlo "jen" 80%). Nevěra se v černobílém světě krutě nevyplácí: Buzyman je zabit dámským nožíkem směr KRKAVICE a žena je umístěna do nápravného zařízení, kde se po pár týdnech oběsí. Nechci se zdáti necitlivým, ale přirovnání "vypařil se jako Japonec v NAGASAKI" způsobilo destabilizaci mé pravé ruky, jež držela hrnek s kávou. Nic proti morálním kvalitám pana Eda, ale odmítnout orál od sedmnáctileté Scarlett... 83% Celosvětový výdělek k 15. 6. 2013: $18,916,623, což je 0,95 násobek budgetu ()

Ogen

1 hvězdička za Billyho, 1 hvězdička dolů za podivné UFO a jinak zbytek hvězdiček za celkem dobrý příběh, který nadchne tím, že stačila aby se stala jedna věc jinak a mohlo to být jiné. Ve filmu je zřejmé že... Karma existuje :) ()

LeoH

Úžasně stylový obraz nepatrnosti a absurdity lidského pinožení… Napoprvé jsem se úplně neporovnal s mírou cynismu, podruhé o cca dekádu později a blíže věku hlavních postav už jsem si ji dokázal užít, ale stejně, jiskérka naděje by tomu neuškodila. ()

Noir Film Festival 2021: Filmy bez předsudků

Noir Film Festival 2021: Filmy bez předsudků

18.08.2021

Noir bez předsudků bude stěžejním tématem 9. ročníku Noir Film Festivalu, který se letos stěhuje na nové místo – hrad Český Šternberk, v jehož pěti interiérových sálech a na hradním nádvoří bude od… (viac)