Čerstvý absolvent university Norville Barnes přijíždí do New Yorku hledat své štěstí v oblasti obchodu a financí. Ve stejnou dobu, kdy Norville získává místo v podatelně velké společnosti Hudsucker Industries, vrhá se její zakladatel Waring z okna 44. poschodí na chodník... Správní rada panikaří. Hudsuckerova smrt znamená, že jeho podíl na majetku firmy bude nabídnut široké veřejnosti. Pouze jeden člověk zůstává chladným - Sidney J. Mussburger. Má totiž plán - nasadit na místo prezidenta společnosti naprostého imbecila a změnit tak zájmy společnosti na zájmy členů správní rady. Ale kde najít takového troubu, který by vše bez otázek přijal? V tom přichází do místnosti Norville Barnes... (Warner Home Video CZ)

Klajnik

Na tento film jsem narazil, když jsem vyhledával satiru a opravdu to je satir na korporaci. Někdo tento film stylově přirovnává k Burtonovi a současně se zmiňují pojmy jako "hravost". To vše je na místě. Hudsucker Proxy má takový pohádkový nádech: To je dáno značně groteskní pojetím, které je velmi výstřední. Postavy mají až karikaturní pojetí (namydlený ťulpas, obsluhovač výtahu, ostrá novinářka...) a současně to (nejen) svou rychlo-mluvou připomíná filmy z 40. nebo 50. let (třeba Život je Krásný z roku 1946). Rychlá mluva je otravný prvek starého Hollywoodu. Producenti věděli, že na filmy se víc chodí, když mají dobré tempo, což mylně považovali za rychlost/rychlý spád. To vedlo k nepřirozeným, afektovaným a poněkud křečovitým hereckým výkonům, protože herci byli instruováni k rychlé mluvě. V dětství mi takový herecký projev byl natolik nepříjemný, že jsem na staré filmy koukat prakticky nedokázal. Stále to považuji za vadu (tvůrce by měl cítit, že občas je vhodné nechat scénu volně dýchat), ale už v tom spatřuji i jisté kouzlo. Coeni se o toto kouzlo pokouší, ale možná tlačí až příliš na pilu. Ona ta afektovanost a umělost totiž na jednu stranu otravné je. Paradoxně mě film ale začal pořádně bavit až v momentě (čas 0:29:00), kdy se Robbinsův Barnes stal nastrčeným prezidentem společnosti a na scéně se objevila novinářka v podání Jennifer Jason Leigh (ta mě bavila i v Osmi Hrozných), které to přijde jako nějaká habaďůra. Tahle novinářka mluví strašně rychle, což ale dává smysl vzhledem k frenetičnosti její profese - současně má ostrej jazyk, je asertivní a cynická. To činí kombinaci, která to pro mě činí snesitelným. Nejhorší je, když je postava neustále pozitivní a rychlost její mluvy není kontextuálně smysluplná. Film mě od té doby bavil dalších 40min (do času 1:10:00), kde byla na trh uvedena obruč a celé rozvíjení tohoto konceptu bylo humorné. Posledních 40 minut ale nastane taková okoukaná dramatická linka, které není zábavná, jelikož film nestojí na kvalitách příběhu (o čemž vypovídá i deus ex machina rozhřešení). Stojí převážně na roztodivných postavách, což je takový Coenovic trade mark. Problém je, že afektovaně přiblblý protagonista mě docela sral, takže těch posledních 40 minut, které se k němu zase více váží, mě nebavilo i z tohoto důvodu. ()

(Z)denny

Známé české přísloví "Dejte blbci funkci a on vymyslí razítko (nebo lejstro - podle regionu)" transformovali bratři Coenové do americké podoby "Udělejte z trotla presidenta společnosti a on vymyslí gymnastický kruh". Tento trotl, byl alespoň trochu užitečný, narozdíl od většiny presidentů českých společností.. ()

Pavelos

To by asi bylo moc hezké kdyby takovýto vynález postavil znovu na nohy takovou obrovskou korporaci jako byla Hudsucker Industries.. Ale jinak parádní příběh, to bych chtěl aby se mě stalo taky:-) ()

Nolanofil

A taký dobrý film to mohol byť. Začína to pekne, naivne, zoznamovanie sa s prostredím a potom nuda a černoský herecký prejav Jenifer Jasonovej. A romantická línia tiež nefunguje, v jednej scéne novinárka nadáva na Norvillea a v druhej sa ho zastáva, cíti k nemu niečo. Jeden z najslabších Coenových filmu, ktorý si zapamätáte len kvôli hudbe. ()

malenfant

Jeden z mých absolutně nejoblíbenějších filmů. Vzhledem k hodnocení ostatních jsem asi "jinej", ale první polovina filmu je taková jízda, že si jí pouštím velmi pravidelně. Absolutně secvičené choreo incl. střípky neuvěřitelných scének absolutně vyváží trocha uvadající druhou půli a komu se ten film nelíbí, ničemu nerozumí. A na to vsadím svoji pulitzerovku!!! ()

Gastovski

Je to taková pohádka na dobrou noc. Děj místama nezáživný, pár dobrých scének a vtipných okamžiků tu je, ale celkově od Coenů velmi slabé. ()

kailik

Zajimava komedie, teda az na ten konec, o tom sem si nevedel co si mam myslet, ale kdyz to patri do fantasy zanru tak to je v poradku. ()

Lukin413

Film, postavený na nadsázce a satiře, kdy vyznění filmu je dané již úvodními scénami sebevraždy pana Hudsackera a Norvillovým postáváním u úřadu práce. Některé scény (zasvěcování Norvilla do chodu zásilek ve společnosti, proces schvalování výroby nového vynálezu) připomenou Burtona nebo Gilliema, ale stále je to film Coenových, nabitý podivnými nesympatickými figurkami. Tim Robbins je prostě imbecil, Jennifer Jason Leigh je feministka s komplexem, Paul Newman si pak užívá svoji roli manipulátora a bezcitného obchodníka. I když druhá polovina filmu začne lehce ztrácet tempo, závěrečný rozhovor "s nebem" opět vrátí film do pětihvězdičkových vod. 90 % ()

zahadum

Mám rád bratov Coenovcov ale tomuto filmu som skutočne nejak neprišiel na chuť...ako tu niekto spomínal tak z filmu je fakt trošku cítiť Burtona. ()

troxor

Komedie, která má o kolečko navíc... Víte, takové to pro děti... Ale teď vážně - je to naprosto šedá průměrná komedie. Humor se poněkud vytratí po několika scénách, vetře se nuda. Zápletka je odporně kýčovitá (a nehorázně podlézá mainstreamovým divákům), tak, že by se za ní styděly i filmy ze třicátých let. Tenhle film asi byl myšlený jako pocta klasickým komediím Franka Capry. Na ty ale rozhodně nemá - a vůbec, proč chodit ke kováříčkovi, když tu máme kováře? Bratři Coenovi jsou dobří (Fargo, Muž který nebyl), mají ale i slabší chvilky...(třeba tady). ()

Aspman

Nepopsatelná atmosféra, super hudba, jako vždy skvělý Tim Robbins a Jennifer Jason Leigh s přízvukem, který by si sám o sobě zasloužil pět hvězdiček. Taková milá komedie s mnoha nezapomenutelnými scénami a super nápady, jak už je u Coenů zvykem. Pro mě je to rozhodně jednička mezi filmy od Coenů a jeden z nejoblíbenějších filmů už po prvním shlédnutí. ()

Axident

Po pravdě řečeno - pro mě zklamání, osvědčené ingredience, můj oblíbenec Tim Robbins, potažmo Newman, samozřejmě Coeni a dostatečně švihlý příběh... Asi bych to přičetl 14 letému odstupu, s kterým se to ke mě dostalo, v době vydání bych asi vrněl blahem, takhle zpětně mě to dost nudilo a vnímal jsem spíše tu ne úplně roztomilou praštěnost než geniálnost... ()