Život je krásny

• Česko Život je krásný (viac)
Dráma / Fantasy / Rodinný / Romantický
USA, 1946, 130 min

Réžia:

Frank Capra

James Stewart, Donna Reed, Lionel Barrymore, Thomas Mitchell, Henry Travers, Beulah Bondi, Frank Faylen, Ward Bond, Gloria Grahame, H.B. Warner (viac)

George Bailey (James Stewart) je čestný a skromný občan, ktorý vedie malú rodinnú banku, napriek pokusom silného bankára ho zničiť. Na Štedrý večer náhle zmizne veľká suma peňazí, hrozí mu, že vina padne naňho. To by znamenalo nielen úpadok rodinnej banky, ale aj veľký škandál. A tak sa rozhodne spáchať samovraždu, ale keď sa to chystá urobiť, stane sa niečo mimoriadne...Známa filmová klasika od amerického režiséra Franka Capra. (TV Lux)

novoten

Tenhle film není bez chyby. Ve druhé polovině se komplikace hlavního hrdiny až příliš začnou natahovat a závěrečná procházka s andělem neskutečně irituje tím, že George ani po x-té názorné ukázce své hypotetické neexistence nedokáže pochopit, která bije. Jenže o tom Caprova vánočně rodinná oslava života není. Není o detailech, není o tom, že bude divák studovat příběh. Je to jenom o tom, že stojí za to žít, mít někoho rád a i přes nutnost vzdát se svých životních snů se nezastavovat ve snaze o cokoliv. Je zvláštní shoda náhod, že jsem film pustil právě v náladě, kdy se mi zdálo, že osobní, studijní i jakákoli jiná situace je prostě špatná a oproti mým libovolným dřívějším problémům mě žádný film nedokáže rozptýlit. A právě Život je krásný ve mě něco probudil. Ten pocit, že právě ve chvílích, kdy si myslíme, že nemůže být hůř, může blízko nás být třeba právě naše životní štěstí. ()

belldandy

Film tak pozitivní, až to může mít někdo za nevkusné. Funguje jako dokonalý lék na všechny životní neduhy - když je mi zle vždycky se k němu vracím. - Je to příběh o tom, že ikdyž od života nedostane právě to, co jste chtěli, přesto můžete zjistit, že byl "krásný". A taky je to o tom, že každý má zde ve světě své nezastupitelné místo a jeho život má tedy hluboký smysl. Jak krásně útěšná myšlenka to je. - Jestli to tak náhodou není, je přesto dobré alespoň jednou za čas tomu věřit. A u tohohle filmu se tomu věří moc snadno. ()

Goldbeater

Život je krásný a tohle je opravdu krásný film. It's a Wonderful Life se stal americkou vánoční klasikou a není se čemu divit. Kdo by si tenhle film hned po zhlédnutí neoblíbil? Já se moc příjemně bavil. James Stewart je ve své roli moc sympatický a i zbylé herecké osazenstvo bylo vybráno skvěle. Někomu může možná vadit ta mírná pohádkovost, ale mně to přišlo roztomilé a myslím, že tenhle snímek si své místo v řebříčku nejlepších filmů zaslouží. ()

VenDulin85

Taková obrácená Vánoční koleda po americku, ovšem z let dávno minulých, černobílých a proto velmi sympatická. I když jsou zde postavy vylíčeny velmi jednostranně, buďto dobré až na půdu nebo zlé jak samo peklo, a dějová linie velmi naivní, nevadí to ani co by se za můj krátký nehet vešlo, protože.. prostě proto, herci vás o tom přesvědčí, 130 minut uplyne jako voda a na konci slepecky tápete kolem sebe, kam že jste odložili kapesník. ()

maseer2

klenot světové (resp. americké) kinematografie o dobrákovi, který právě na své dobráctví doplácí a neustále je nucen obětovat své vlastní sny kvůli druhým... ve druhé polovině začne sice film působit trochu natahovaným dojmem a zejména procházka s andělem je zbytečně dlouhá (a trochu otravná díky "natvrdlosti" hlavního hrdiny), ovšem pak přijde závěr, který by dnes byl hodnocen jako obrovské klišé, ale v takřka 70 let starém snímku působí neuvěřitelně přirozeně, upřímně, laskavě a mile.. suma sumárum jde bez debat o jeden z nejdojemnějších filmů, co jsem kdy viděl.. ty nejsilnější 4* ()

• James Stewart a Donna Reed si svoje role zopakovali v roce 1947 v rozhlase. James Stewart pak ještě v rozhlasové verzi pro NBC Radio Theater (1949). (džanik)
  • Původní název filmu měl znít "The Greatest Gift" (Největší dar). Tak se totiž jmenovala novela Philipa van Dorena Sterna, jenž posloužila jako předloha filmu. (kosticka7)

Letní filmová škola - akreditace již v prodeji

Letní filmová škola - akreditace již v prodeji

16.06.2022

Slavnostní zahájení 48. Letní filmové školy proběhne již tradičně v sobotu, festival ale své brány otevře už v pátek. Celosvětově první veřejnou projekci dokumentu o Michaelu Kocábovi uvedou jeho… (viac)

Klaus je Bůh či Bůh je Klaus?

Klaus je Bůh či Bůh je Klaus?

12.05.2006

Nepřišlo vám někdy, že ve skupině rodinných amerických filmů o Vánocích a Santa Clausovi a znovunalézání Ducha Vánoc něco chybí? Mně ne a velmi jsem se mýlil. Jean-Claude La Marre, herec, producent a… (viac)