Obchodník s autami Jerry Lundegaard má finančné problémy, ktoré sa rozhodne riešiť tak, že si najme dvojicu kriminálnikov, aby uniesli jeho ženu kvôli výkupnému, ktoré budú požadovať od jeho bohatého svokra. Tento nápad sa stal začiatkom série zlých rozhodnutí, ktoré priniesli smrť mnohým ľuďom. Dnes už kultový nezávislý thriller, ktorý vyniká typickým coenovským čiernym humorom získal dva Oscary z celkovo siedmych nominácií. (STV)

Varan

Komické gegy, vtipně zpracovaný příběh podle skutečné události. Bratři Coenové si dali záležet, aby tento film dostali na příčku nejlepší filmy minulého století. ()

Rozjimatel

[3,5*]     "Shut the fuck up! Or I'll throw you back in the trunk, you know?" "Jesus, that's more than I've heard you say all week."     Krimi thriller z mrazivého prostredia, s parádne mrazivou atmosférou, okorenený typickým coenovským čiernym humorom. Dielo s kultovým statusom, zaradené aj v zozname 1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete, ktoré bratov Coenovcov definitívne vyšvihlo do prvej režisérskej ligy. To, čo ho robí takým výnimočným, je najmä skvelý scenár (Oscar) s množstvom drsných scén (odpravenie policajta, štiepkovač a ďalšie), podmanivá obrazová (Roger Deakins) i hudobná (Carter Burwell) stránka a v neposlednom rade aj výborné herecké výkony, v ktorých vynikajú hlavne moja obľúbenkyňa Frances McDormand (Marge) a Steve Buscemi s Petrom Stormareom ako neskutočná zločinecká dvojica - urečnený Carl a mlčanlivý Gaear (priam ukážkové hovädo, aké sa len tak ľahko nenájde). Príbeh tvorcovia zasadili do bizarného zapadnutého sveta, v ktorom je jedna žena škaredšia ako druhá a jedná postava tupšia ako druhá (policajt). Dôvod, prečo mi tento film na prvé pozretia až tak nesadol, je nechutne slizká postava Jerryho Lundegaarda (neviem, či mám Williama H. Macyho za to stvárnenie velebiť, alebo haniť), ktorý mi je vrcholne nesympatický aj s celou jeho rodinou (škaredá a strašne tupá manželka, arogantný, despotický svokor) a kazí mi zážitok z celého filmu. Inak ale nemám veľmi čo vytknúť, film u mňa dokonca časom rastie a po viacnásobnom zhliadnutí, podobne ako aj v prípade No Country for Old Men (2007) (čo je v podstate také "Púštne Fargo"), zvyšujem svoje hodnotenie na 4 hviezdičky.      "What'd this guy look like, anyway?" "Oh, he was a little guy... Kinda funny lookin'." "Uh-huh. In what way?" "Oh, just in a general kinda way." ()

GREGOIRE

Typická absurdita a černá komičnost zločinu od Joel Coena. K čemu všemu může vést banální zápletka. Podobně jako ve „Zbytečné krutosti“ upoutá výkon Frances McDormandové v hlavní roli. Nemá to chybu. ()

Alf

celkem průměrný film, Coenovi jsou určitě hodně talentovaní (viz Záskok), ale bohužel se často rádi podbízejí lidem, kterým není žádný zážitek dost silný, což takhle příště dát přímo do sálu buchar a vylosovat z diváků jednoho "šťastlivce" ? uspokojilo by to nadšené filmové fanoušky, nebo by to bylo už jen zívačka ? ()

mota

Bezchybně natočeno, sic drobet neuvěřitelný scénář (jestli se ve skutečnosti něco takového odehrálo, museli být všichni pěkně hloupí). ()

fastum

Bylo to zajímavé. Mělo to myšlenku. Chvílemi brutální a chvílemi vtipné. Zní to jako dokonalý film. Přesto tomu něco chybělo. ()

Mouzon

Nekonečně bílé, nekonečně strohé, nekonečně drsné. Kam se jen podíváte, všude je bílo. Téměř všichni v tomto kraji doplňují každou pronesenou větu mocným "OU YEAH". Zasněženou krajinou se blíží auto, které řídí hlavní hrdina tohoto navýsost suchého filmu. Jak již Pavel Dobeš prozíravě poznal, nejhůř je na tom chlap. když mu ukradnou sebevědomí. Bez patřičné dávky, bez toho, aby si mohl dupnout u vlastního stolu, když je to zapotřebí, bez toho je chlap rozpadající se troska, která je nebezpečnější, než se na první pohled zdá. Nekonečně bílá krajina, která je na plátně ještě zkrášlena nádhernou úvodní melodií, se stává dějištěm, protagonistou i mlčenlivým pozorovatelem příběhu o tom, jak věci dopadají, když všem zúčastněným naráz vypadnou otěže z rukou... Všichni herci (bez vyjímky, opravdu) byli skvělí. Každá z postav vypovídá o něčem jiném, každá si nese svá vlastní trápení, přání a tužby, postoje jednotlivých protagonistů se nádherně protínají, dochází ke kolizím, Coenové vytvořili kolbiště, kde napětí kontrastuje se zasněženými pláněmi, kde se střetávají tragicky egoistické individuality, aby to nakonec odnesli ti, kteří si vůbec nic zlého nepřáli. Postava Frances McDormand to vystihne naprosto přesně, když si povzdechne nad absurditou celého případu. Tolik mrtvých! A pro co? Pro peníze... Těhotná policistka, esence skromnosti a nezištné lásky, se brodí sněhem směrem k neúprosnému vyústění - ačkoliv se některým scénám na plátně chechtáme, nic k smíchu tu vlastně ani není. Před No Country for Old Men tu bylo Fargo. Hodně zvláštní film. Hodně smutný. ()

evil_ryu

W. H. Macy je veľmi sympatický a dôveryhodný herec. Bolo mi ho normálne ľúto :D. Vynikajúce vedľajšie postavy, hlavne Steve Buscemi, a jeho typická roľa, čo naozaj môžem. Zvýšená brutalita filmu do deja veľmi dobre zapadá. Vlastne ani neviem čo filmu vytknúť. Proste nenápadne sa tváriaci filmík, ktorý je lepší ako si kto môže myslieť. 5* ()

r.deshain

Říká se, že Coeni mají dva druhy fanoušků. Fargovce a Big Lebowce. Doufám, že vám nebude vadit, že jsem naplno zástupcem obou skupin. Bezvadných scén ve Fargu je nespočet. Toto režiserské dou si vůbec pokaždé velmi užiju. Plné krásných barevných obrazů, podpořené výbornými herci. Steve Buscemi nám znovu ukazuje, jak skvěle se hodí pro role, jako jsou tyto. ()

D3VIL

65% - Možná jednoduše nejsem typem diváka pro "detektivky" tohoto druhu. Ano, několikrát jsem se od srdce zasmál, ale stupidita postav a všechny ty narážky mně přišly vtipné tak do půlky filmu. Všechno má svou míru a podle mého to Coeni s humorem tentokrát trochu přepískli. Oceňuji originalitu, skvělého Buscemiho a několik opravdu výtečných scének a hlášek. ()

Oyer

Neřekl bych, že příběh je něčím extra výjmečný, ale každopádně je velmi dobře uvařený i naservírovaný. Žádná nudná pasáž. Má to švih. Ideální délka hodiny a půl. Stormareho jsem přesně v takovéto roli chtěl vidět! ()

zelvicka.

Roztahané, spousta nudných scén a nezáživných dialogů dohromady tvořících umělecký nášleh jako bič. Perfektní postavy, bravurně zahrané, a kdo nemiluje Margie Gundersonovou nemá srdce! ()

geimz

Fargo je mierne nekonzistentný v tempe a príbehu, postavy má však skvelé a prepracované (hlavne Peter Stormare a jeho nezabudnuteľná scéna s drtičkou), no robí veľmi málo na to, aby dokázal diváka vtiahnuť do diania a privodil mu zážitok. Coenovský štýl ma tak aj naďalej, hoci s výnimkou bravúrneho Biga Lebowskeho, obchádza. ()

lukasd

Filmy bratrů Coenových mě obvykle dokážou uspat během pár minut a Fargo bohužel není výjimkou. Jediné, co mě celkem pobavilo byla likvidace Buscemiho v drtičce. 50% ()

Noir Film Festival 2021: Filmy bez předsudků

Noir Film Festival 2021: Filmy bez předsudků

18.08.2021

Noir bez předsudků bude stěžejním tématem 9. ročníku Noir Film Festivalu, který se letos stěhuje na nové místo – hrad Český Šternberk, v jehož pěti interiérových sálech a na hradním nádvoří bude od… (viac)

Coeni míří na Netflix

15.10.2016

Letní kino MeetFactory startuje 1. června

Letní kino MeetFactory startuje 1. června

26.05.2016

Letní kino patří k prázdninovým měsícům stejně neodmyslitelně jako slunce nebo koupání a teplé letní večery přímo vybízejí k tomu, užít si nějakou tu filmovou laskominu pod širým nebem a s… (viac)