Obchodník s autami Jerry Lundegaard má finančné problémy, ktoré sa rozhodne riešiť tak, že si najme dvojicu kriminálnikov, aby uniesli jeho ženu kvôli výkupnému, ktoré budú požadovať od jeho bohatého svokra. Tento nápad sa stal začiatkom série zlých rozhodnutí, ktoré priniesli smrť mnohým ľuďom. Dnes už kultový nezávislý thriller, ktorý vyniká typickým coenovským čiernym humorom získal dva Oscary z celkovo siedmych nominácií. (STV)

EvilPhoEniX

85% Ou shit, tak tohle je nadhodnocenost jako kráva, za co?! Průměrní herci, nijak objevná zápletka( to, že je podle pravdy, neznamená, že je hned super), minimum zvratů, pomalé tempo, málo vtipu, no zkratka nejtuctovější kriminálka z nejtuctovějších, která mě potěšila vlastně jen díky dvou gore scénám, ale jinak nuda. 50% ()

novoten

Když se to se**, tak se to se** pořádně. A nejlíp vám o tom poví Steve "Funny in general" Buscemi. A možná i všichni, kdo měli co dočinění s událostmi od Losího jezera, včetně těhotné šerifky, vyčůraného vedoucího prodeje a málomluvného magora se zálibou v řezačce na dřevo. A proč? Pro trochu peněz. ()

tron

V dobrom (?) nepríjemný triler, ktorý sa snaží tváriť ako čierna komédia, ale je asi taký vtipný, ako... no proste je nepríjemný a mrazivý. Nezabudnuteľné herecké kreácie (McDormand, Macy, Buscemi, Stormare), zimná atmosféra a desivý príbeh. Bratia Coneovci sa do toho riadne opreli. Ale ja mám zo snežných trilerov predsa len o čosi radšej Raimiho Jednoduchý plán. ()

B!shop

Tohle musel natocit genius. Takhle vybornej krimi thriller se jen tak nevidi. Vse je zde vyborne - hudba, herci, kamera, pribeh. To vse zasazeno do zasnezeneho prostredi Minnesoty. Uz takhle by to byl vynikajici film, ale pripoctete si jeste nezamenitelny styl Coenu, inteligentni dialogy, cerny humor, uzasneho Macyho a Buscemiho a par drsnejch scen a mame tu jeden z jejich nejlepsich filmu a jeden z mych nejoblibenejsich. ()

dO_od

// Oh yah. Po úvodním díle druhé řady Farga jsem už neodolal a musel se konečně podívat, kde to všechno začlo. Vítejte v Minesotě, zemi věčné zimy, srandovního akcentu a fakt moc milých lidí (kteří ale pouze vypadají mile, do cesty za štěstím bych se jim být vámi nepletl). Coeni to trefili už tehdy, stejně jako mi sedli pokaždé i ve zbytku jejich filmů, takže už je asi konečně na čase jednoho z nich šoupnout k těm mým oblíbeným pisálkům, u kterých se dá vždycky skvěle inspirovat. Co se Farga - seriálu týče, jsem moc rád, že tenhle krvavý, černohumorný svět žije dál a stále někdo přichází s novými a novými historkami, ze kterých člověku běhá mráz po zádech. Beru to jako takový moderní, sněžný pulp. A hrozně to žeru! ()

Slasher

No, nevynášel bych to tak do nebes... Je pravda, že tenhle film je vlastně bezchybný a perfektně vygradovaný - ač se to k závěru schyluje celou dobu a vy si říkáte, tak to sakra musí stát za to, nic vás nezklame. Což je záhada, protože ve skutečnosti ten konec není nijak extra dramatický ani vychytralý nebo dechberoucí, prostě jen dokonale uzavře poklidný celek. Kdyby takhle vyrovnaná a dobře zvládnutá byla alespoň polovina filmů, top stovka by asi byla dost vyrovnaná... Také bych vypíchnul inteligentní humor a rozhodně charaktery, nebo spíš herce. Dvojka gaunerů v podání Buscemiho (klasik) a Stormarea se prostě nezapomíná, nešťastník William H. Macy a sympatický mimoň John Carroll Lynch (ten vrah ze Zodiaca) to samé. Prostě herecké obsazení ve stylu takových těch nezaměnitelných ksichtů, které většinou neznáte jménem ani si nevzpomenete kde jste je sakra už viděli (pokud nejste přímo filmový maník), což je nakonec další plus protože každý zahrál úplně přesně co měl. Moc hezký film, ale působil na mě malinko unyle. Mohl by jen trochu přibrat na působivosti a hodnotil bych nejspíš maximem. Small town. Big crime. Dead cold. ()

RHK

Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire. Díky Bohu, další film bratří Coenů, který má atmosféru, koule a švih. Charismatem tak na úrovni Tarantinových raných filmů, Gaunerů a Pulp Fiction. Ještě ne dokonalé, ale skoro. A sakra dobrý scénář. Suše pragmatická těhotná policistka, sníh, krev, násilí a kupa mrtvol. Fargo. http://www.csfd.cz/film/1606-fargo/videa/ ()

Boss321

Původní plán byl jen unést manželku na objednávku manžela, který potřebuje peníze. Vše nakonec skončilo brutální vyvražďovačkou, při které zahynulo sedm lidí a další dva šli za mříže. Asi takhle by se dal shrnout výborný příběh bratří Coenových do pár vět. Výborně propracovaný scénář, brilantní režie a skvělé herecké výkony "policistky" Frances McDormand a dua vyděračů Steva Buscemiho a Petera Stormara. Co víc si od filmu přát?...... ()

DaviD3141

Bratia Joel a Ethan Coenovci sa preslávili svojím šiestym filmom Fargo. Tento thriller s dômyselnou zápletkou je efektne zasadený do Minnesoty, abstraktnej krajiny nášho detstva – nehostinnej, vetrom ošľahanej tundry pripominajúcej Sibír, nebyť dílerov Fordu a reštaurácií Hardee. Postava Marge v podaní skvelej McDormandovej je pravdepodobne najlepšia (a samozrejme aj najsympatickejšia) ženská úloha, akú kedy Coenovci napísali. Film má úžasnú kameru, snímajúcu zasneženú krajinu, a plynulo sa pohybuje medzi čiernym humorom, kriminálnou drámou a geniálnou komédiou, pričom rozpráva veľmi zaujímavý príbeh. Čiastočne štylizované dialógy, taktiež dôležité vo filmoch bratov Coenovcov, tu vďaka rytmickému „yah-yah“ miestneho minnesotského dialektu nadobúdajú ďalší rozmer. 80% ()

Jara.Cimrman.jr

"Zavři už tu hubu! Nebo tě přestěhuju do kufru." V únosech mám jistý rezervy, takže pokud bych chtěl někoho unýst, tak bych se s důvěrou obrátil na odborníky. Třeba na takovýho legračního Carla a mlčenlivýho Gaeara. To by určitě dopadlo skvěle. Ti dva byli fantastičtí už při  "dokonale promyšleným" únosu, ale i potom ukázali svý přednosti - vraždy, sex a zahradní drtič. Já se s nimi skvěle bavil, styděl jsem se za naivního koumáka Jerryho a fandil Marge, aby při zatýkání nezačala rodit. A taky jsem se rozhodl, že nikoho unášet nebudu, protože mamonem opovrhuju a vězeňská móda mi nesluší. Stejně by to dopadlo nějak takhle. ()

zputnik

I takové věci se dějí hluboko ve vesmíru, totiž na Zemi. A stačí k tomu vlastně "málo": vzít několik nepříjemných životních situací, smíchat je dohromady, okořenit špatnou shodou okolností a máme tu neskutečně mrazivé drama o tom, že události v životě mohou nabrat směr, který si vlastně nikdo nepřeje. Není však již cesty zpátky K filmu: bratři Coenové zpracovali tento smutný příběh vynikajícím – tj. realistickým a přesto citlivým – způsobem. Je až s podivem, kolik toho dokázali "obrazem a zvukem" předat: šílenost některých lidských činů, prázdnotu leckterých životů, kterou nepřehluší ani puštěná televize, ale také (na druhou stranu) krásu "obyčejného" života. Bylo by také chybou opomenout realistické zachycení zimní (mrazivé) atmosféry - při sledování snímku FARGO tak lehce může dojít k tomu, že i v letních vedrech bude mít divák tendenci dát si na hlavu ušanku. Shrnuto a podtrženo: Snímek, jehož zpracování Vás bude uchvacovat a při jehož sledování si společně s policistkou Marge Gundersonovou (Frances McDormand) řeknete: "Proč?" ()

H34D

Fargo mi v mnohém přijde jako takový upgradovaný Blood Simple. Upgradovaný o rozvětvenější a bohatší děj, ale stále ctící Coenovská pravidla velice chytré zápletky, nezměrné absurdity, špetky černého humoru a jakési všudypřítomné "smůly" hlavních postav. Nevidím v tom přímo genialitu, konkrétně Big Lebowski je zábavnější, Millerova křižovatka dějově hutnější a Země, která není pro starý hardcorovější, ale i tak je Fargo velice nápaditý a promyšlený film. Zvlášť stojí za pochvalu provázanost hereckých výkonů a scénářem předepsaných postav, Stormaremu a Buscemimu pouliční gangsteří náramně sedí a W. H. Macy je taky naivní looser k pohledání. 8/10 ()

xxmartinxx

Fargo je spolu s Lebowskym Coenovic nejslavnější kousek. Není rozhodně nejlepší, ale jistě neurazí. Millerovu křižovatku či Bartona Finka si ale užívám zásadně víc. Neutápějí se tak ve stylu a fungují i coby příběhy. ()

dobytek

Až na to, že postava těhotný policajtky je sympatická asi jako hovno na botě a všichni pořád řikaj "YA, YA, YA", tak je to fakt super film. A Peter Stormare při práci s drtičkou je mega-hustej. I když on je mega-hustej skoro celej film. update: Abych pravdu řek, tak já mam Fargo radši s dabingem a zvyšuju svoje hodnocení ze 4 na 5 hvězdiček. Myslete si o mně, co chcete, ale to "směšný nářečí, kterýmu nikdo moc nerozumí" mi fakt lezlo na nervy. S dabingem mam pocit, že tam mluvěj aspoň trochu jako lidi a já si ten film mnohem víc užiju. ()

charlosina

Nejoblíbenější Coeni. Nejlepší černá komedie všech dob. Nejdojemnější thriller všech dob. Nebo já nevím, co to vlastně je... ale hrozně mě to baví. ()

Shit

Frago se dá zařadit k úplně nejlepším krimi thrillerům všech dob. Sice se děj jen tak pozvolna vleče, ale tim dochází k ještě větší působivosti a hudba, která má podbarvovat atmosféru sice neni nikterak výrazná, ale je stejně působivá jako scény ke kterým hraje a můžu říct, že ty scény až skoro berou dech. Stejnětak berou dech i herecký výkony, tady se snad nedá označit kdo z herců je nejlepší. Jak dvojice zabijáků Steve Buscemi a Peter Stormare, přičemž Stormare je snad jeden z nejkrutějších psychopatů/zabijáků co jsem kdy viděl, tak i Macy nebo Frances McDormand jsou prostě úžasný. Výbornej scénář + skvělá režie Coena už jen dává tu pomyslnou třešničku na dort, aby se to dalo označit za excelentní dílko. A skutečnost, že je příběh podle události, která se opravdu stala , dává filmu ještě větší nádech realističnosti. ()

flanker.27

Tedy že by mi tento film něco dal, tak to tedy nedal. To, že něco boří zavedené postupy ještě neznamená, že je to samo o sobě hodnotné. Není v tom ani mnoho vtipu, ani napětí, člověk sice žasne, čeho jsou jiní lidé schopní, ale to je asi všechno. ()

Morien

(1001) Nejzábavnější Coeni? To by byla panečku motivace tenhle film strhat, že nenaplňuje očekávání. Největší švanda ale je, že tyhle a jiné podobné nálepky dávají filmům diváci, filmy samy od sebe nejsou nic. Nebo tak něco. Toliko k filozofickým myšlenkám, jež se obvykle u komentářů objevují. Nebo by měly, ale co já vím. Dále bych chtěla vyjádřit obdiv scénáři a figurám v něm vylíčeným, neboť v tom tkví klíč k úspěchu - výrazné typy obsazené výraznými herci. Výrazně. Ráda bych proto vyzdvihla práci lidí, kteří rozhodli, že postavy budou hrány těmi lidmi, kterými jsou nakonec hrány. Také bych chtěla ocenit úsilí 12 otců poutníků, kteří někdy kolem roku 1607 zcivilizovali barbarský Nový svět a položili tak základy společnosti, ze které si tento film utahuje. Chtěla bych, aby William H. Macy věděl, jak moc pro mě znamenají jeho modré oči a žabí ústa roztažená do úsměvu, když dělá, že je šťastný a že už odeslal ta sériová čísla vozidel. A nakonec bych chtěla poděkovat mé matce, že mě porodila a umožnila mi, abych napsala tento komentář. ()

ORIN

V porovnání s Jednoduchým plánem veliké zklamání, ve tvorbě bratří Coenů jen mírný nadprůměr. Doufám, že Fargo je ten typ filmu, který zraje jako víno, poněvadž se mu v dohledné době chystám dát ještě jednu šanci. ()

Noir Film Festival 2021: Filmy bez předsudků

Noir Film Festival 2021: Filmy bez předsudků

18.08.2021

Noir bez předsudků bude stěžejním tématem 9. ročníku Noir Film Festivalu, který se letos stěhuje na nové místo – hrad Český Šternberk, v jehož pěti interiérových sálech a na hradním nádvoří bude od… (viac)

Coeni míří na Netflix

15.10.2016

Letní kino MeetFactory startuje 1. června

Letní kino MeetFactory startuje 1. června

26.05.2016

Letní kino patří k prázdninovým měsícům stejně neodmyslitelně jako slunce nebo koupání a teplé letní večery přímo vybízejí k tomu, užít si nějakou tu filmovou laskominu pod širým nebem a s… (viac)