Zaklínač

Poľsko, 2002, 10 h 50 min (Minutáž: 50 min)

Réžia:

Marek Brodzki

Predloha:

Andrzej Sapkowski (kniha)

Michał Żebrowski, Olaf Lubaszenko, Zbigniew Zamachowski, Agnieszka Sitek, Andrzej Chyra, Anna Dymna, Daniel Olbrychski, Ryszard Kotys, Paweł Małaszyński (viac)

Vedle světově proslulé tolkienovské trilogie Pán prstenů, získal v posledních letech mezi fanoušky fantasy neobyčejnou slávu a uznání také polský spisovatel Andrzej Sapkowski se svým hrdinou zaklínačem Geraltem. Ten je hlavní postavou jeho povídek vydaných v knížkách Zaklínač, Meč osudu, Poslední přání a také románové pentalogie Krev elfů, Čas pohrdání, Křest ohněm, Věž vlaštovky a Paní Jezera. Není vůbec náhodné, že řada fanoušků a obdivovatelů téměř okamžitě vytvořila nový fenomén, jehož součástí jsou fan kluby a internetové stránky. V dílech Sapkowského jsou zaklínači dokonalí bojovníci překračující možnosti lidského vnímání. Smyslem jejich existence je zabíjení stryg, vlkodlaků, upírů, bazilišků a dalších netvorů, které pronásledují lidi.
Bělovlasý zaklínač Geralt z Rivie se však trochu "vymkl" z řad běžných zaklínačů. Není jenom mistrem různých druhů zbraní, ačkoliv sám nejraději zápasí s mečem, také trochu rozumí magii a je schopen bojovat s každým protivníkem. Nikdy nezůstává pouze chladnokrevným profesionálem, má lidské stránky a slabosti. Postupně vychází najevo, že neměl možnost si svůj osud svobodně zvolit, stejně jako je donucen draze platit za schopnosti a dovednosti nedosažitelné a často rovněž nepochopitelné běžným smrtelníkům. Proto vyvolává strach a zároveň nevraživost a odpor těch, jejichž životy vlastně chrání. Přesto je Geralt, podobně jako ostatní zaklínači "odsouzen" k vyhnanství a životu na samém okraji jakési středověké společnosti, jež v mnohém připomíná i naši současnost. Problémy, konflikty, fobie a rozpory "našeho" světa se zde promítají do světa imaginárního a fantastické postavy rytířů, čarodějů, trpaslíků a nebo elfů nám tak připadají důvěrně blízké a jejich jednání logické. (oficiálny text distribútora)

BMAJTZ

Knihu jsem nikdy necetl tak jsem nic zvlastniho neocekaval a svym zpusobem jsem udelal dobre. Serial to vskutku neni uplne spatny koukat se na nej da a ani pribehy nejsou uplne nejhorsi jen proste tech zaporu je vice nezli kladu. Tak prvne pribeh neni spatny ale to jenom prvni polovina serialu zlomi se to nekdy kolem 7. ,8. epizody kdy se zacne neustale opakovat stejne schema a Geralt zacne vyznivat jako ubrecena naivni holka, ale budiz pribeh se i tak da zkousnout. Co se mi ovsem dost nelibilo bylo docela dost exterieru, chtelo to natocit trochu jinak ne az tak moc realne kdy nektere sceny vypadaji jako by je nekdo natocil do home videa. A nektere exteriery byly vylozene hrozne, ackoli bych zaklinace zaradil do doby tezkeho stredoveku tak se na platne vyskytuje pocetne mnozstvi dokonale zrenovovanych budov coz je na prvni pohled vic nez patrne a takhle bych si stredovek teda neprestavoval. Ostatni efekty jsou sice dost prumerne nicmene na to ze jde o polsky fantasy serial daji se snest. Dale co me ovsem zarazilo bylo dle meho nazoru nedostatecne rozliseni jednotlivych ras v serialu. Prestoze jsou zde trpaslici, elfove a ruzni dalsi nelisi se v podstate vubec nicim od obycejnych lidi (mimochodem kdo mohl vymyslel, ze elfove do jednoho budou vypadat jako vyznavaci hippie stylu musel byt fakt totalni vul). Dale je treba zminit skvely herecky vykon Michala Zebrowskiho ktery je vice nez dokonaly (opravdu dobre zahrana demonicka postava), ale naopak vylozene spatny vykon Zbigniewa Zamachowskiho alias Marigolda (hodne bych se divil pokud by tahle postava nekomu nelezla na nervy). Hudba je dalsi velke plus ktera tomuhle dilu vylozene sedi. No a to by bylo asi tak vse zklamani to pro me nebylo a prestoze me celkove hodnoceni neni nikterak vysoke bavilo me to. Fantasy mam rad tudiz vsem nadsencum do tohoto zanru bez tezkeho srdce doporucuji pro ostatni pouze na vlastni nebezpeci s tim, ze je lepsi nic neocekavat. Snad bych jeste pridal vidinu do budoucna - doufam, ze se tohohle dila jeste nekdy nekdo ujme a pretvori v novou serii protoze napadu je tato serie plna. ()

Dromed

Seriál s výborným dějem, ale hrozným zpracováním. Škoda, kdyby zaklínač vypadal jako Hra o trůny , byla by to jiná podívaná. Ještě pochválím hlavního hrdinu, vypadá opravdu přesvědčivě v roli zaklínače. ()

Lexion69

Absolutně nechápu zdejší hodnocení. 65%.....?! To si děláte prdel.... Atmosféricky totální nářez. Fantastické ozvučení ze kterého běhá mráz po zádech, nanejvýš povedená výprava-ano, přesně tak POVEDENÁ některé místní analityky to asi překvapí, ale šestákovej, polskej seriál z přelomu tisíciletí NENÍ LOTR, a i přesto to naši severovýchodní sousedé zvládli na jedničku a výborně vystihli náboj slovanské fantasy(pochybuji že to většině místních, zajisté velmi fundovaných kritiků dojde, ale fantasy ani zdaleka nezačíná ani nekončí Tolkienem). Dále samozřejmě slušné obsazení ze kterého bych vypíchl ultimátního Zebrowského, jen těžko budu hledat lépe ztvárněnou fantasy postavu než je Geralt v jeho podání. Povedené souboje(zvláště ten s Renfri je lahůdka) a solidní triky(OK ten drak.......). Jistě není to dokonalé, místy to skutečně působí jako spatlanina a rozhodně by neškodilo děj kapánek zhustit ale po pročtení zdejších směšných kritik zvedám hodnocení na max. A poserte se z toho! ()

Zagros

Svět Zaklínače mám velmi rád, především tedy jeho literární ztvárnění. Pětidílná hlavní sága mě dokázala už vícekrát pohltit a vždy jsem ji četl s nadšením a zaujetím jako málo co. Proto jsem se i na seriál velmi těšil. Nevím, jestli je to láskou k předloze a k celému jeho světu, ale mně se líbil i tento seriál. Ano, dá se vytýkat mnohé, ale tvůrci dokázali vytvořit pro mě fungující a zábavný svět. Navíc mi Michal Zebrowski do role Zaklínače padl náramně. Tempo je pomalejší a spíše než akci se věnuje postavám a příběhu, což mně nevadí a tím pádem jsem dokázal i odpustit viditelně nižší rozpočet. Možná o to víc se těším na přicházející seriál The Witcher, kde se naopak bojím, aby se tvůrci neutopili v akci a efektech… budu držet palce spolu se všemi fanoušky, abych si pak nemusel spravovat chuť v geniálních RPG hrách od CD Projektu. ()

Callas

2/10 Jen díky promyšlenému, originálnímu a kouzelnému fantasy světu, který dokázal Sapkowski vytvořit v našich představách, jsem obětoval čas na pár dílů tohoto bezduchého torza zvaného "Wiedzmin". Všechny úžasné nápady a zápletky, ba dokonce i některé charakterové vlastnosti hrdinů jsou tímto paskvilem absolutně shazovány. Mnohé klíčové scény působí až komicky, souboje (v knize velmi precizně a odborně popsané) jsou odbyté a choreogrficky opravdu amatérské (což je ve srovnání s předlohou úplná pěst na oko). Zaklínač bez pochyby patří mezi klenoty fantasy literatury, proto upřímě doporučuji vyvarovat se prvnímu kontaku s ním v podobě této grotesky. Raději sáhěte po knihách a těšte se na úžasný příběh, který vám s lehkostí a svižností naservíruje sám Sapkowski. ()

eagle-eye

Důkaz o tom, že i bez triků jde natočit výpravnou a poutavou fantasy. Vyloženě jsem se těšil na každý díl a Zebrowski mě naprosto uchvátil. Nedávám plný počet vzhledem k amatérským výkonům některých vedlejších postav, jinak maximální spokojenost. ()

Michalechal

Sapkowského ságu o zaklínači Geraltovi z Rivie jsem četl zatím dvakrát ... miluji počítačovou hru na motivy této knihy, ale seriálové zpracování mě velmi zklamalo. Amatérské, bez pořádných efektů ... Troufám si říci, že pokud by tuto ságu kdokoliv (neříkám jen Hollywood) uchopil, jinak, lépe - pak by klidně mohl být na úrovni trilogie Pána prstenů či jej dokonce překonat. Takže stále čekám a doufám v ono "jiné uchopení" ... ()

Zmrv

Není to tak špatný jak se o tom říká, ale pořád je to dost hrozný. Fakt že technicky i hereckýma výkonama je to na úrovni Conana s Arnoldem z 82 tomu fakt moc nepomáhá. Navíc je přítomná klasická neúcta ke zdrojovému materiálu (díly zpracovávající přímo povídky patří k té půlce co se jakž takž dá sledovat) a naprosto nevhdoný výběr herců co se vzhledu týče. Na druhou stranu je třeba říct, že Źebrowski nehraje vůbec špatně a hudba je taky docela solidiní. Navíc je to většinu času ohromná nuda. 45% ()

Xavi6

Na tohle jsem narazil jednou čistě úplnou náhodou na ČT1 a nemohl jsem se od toho už odtrhnout. Jedná se sice celkem starší seriál, takže grafické efekty nejsou na tak dobré úrovni, na jaké by radši měli být, ale musím uznat, že se s tím producenti celkem dost poprali a vznikal z toho čistá paráda. ()

Milodar

Seriál mi dal hloubku, kterou jsem v něm našel, aniž bych to čekal. Atmosféra je naprosto fantastická, umocněná hypnoticky se opakujícími hudebními motivy. Nízký rozpočet zde odvedl skvělou práci. Vynikající postavy - bard Maringold, rytíř Tři Kavky atd. Je zde všechno důležité - přátelství, láska, intriky, faktor ženy, mudrování, nejasný souboj dobra a zla. Málokterý seriál jsem shlédl vícekrát. Snad jen Twin Peaks, Game of Thrones a ... Zaklínače. Před shlédnutím doporučuji vypít nějaký ten povzbuzovací "lektvárek" a vžít se do Geralta z Rivie, sympatického odpadlíka, a jednoho z mála filmových hrdinů, který se stane hodným otčímem. ()

bloodcountes

Knížku jsem četla před delší dobou a film jsem taky viděla dávno, nechápu, proč jsem se k seriálu dostala až teď. Ale je to moc dobře. Nebudu ho porovnávat s předlohou, vezmu ho tak jak je a mě se líbil hodně. Samozřejmě hlavně Geralt, bez kterýho si to fakt neumím představit (plus podle mě dokonalý dabing) Ostatní casting - včetně výborného malého Geralta - byl perfektní. Výprava, exteriéry, kamera a hlavně hudba výborné. Ty boje s obludami byly - možná záměrně - upozaděny, zatímco hlavní pozornost byla směrována k obecně lidským existenciálním otázkám kdo jsem, odkud přicházím a kam jdu, komu ne/pomáhat, koho ne/zabíjet, kd je moje místo zároveň s iniciačními prvky, kdy ne obřad Zaklínačů, ale až nalezení Ciri (Grálu) znamená pro muže zralost, dospělost. Znamená moment, kdy se z vycvičeného dítěte a mladého muže ovládaného cizími kodexy a "osudovým předurčením" stává svobodný dospělý muž, schopný vlastní volbou převzít zodpovědnost za sebe a svůj život, případně i za životy další. Jelikož si myslím, že seriál má nespravedlivě nízké hodnocení, za to, co mi dal, a za Michala Zebrowského dávám i tu pátou. ()

willis

Skoro u každého dílu jsem tak po deseti minutách začínal bojovat s únavou a většinou mě probraly až závěrečné titulky. Z téhle mé zkušenosti by si někdo mohl myslet, že seriál je magický a já byl očarovaný, ale není to pravda. Je to NUDA. A hrozná. Zebrowski sice fyzicky odpovídá postavě Geralta, ale to je tak vše. Souboje prakticky nejsou a když někdy Zaklínač bojuje, je to většinou neohrabané a zmatené máchání mečem místo elegantního, rychlého a efektivního souboje speciálně vycvičeného a lektvary nadopovaného zabijáka. Poláci umí natočit slušné filmy a i za levný peníz se dá natočit něco lepšího než tenhle amatérsky působící fantasy nepodarek. ()

Ukko

Velmi rozporuplný seriál. Je vidět, že je točený za velké peníze (na polské poměry). Hrají tam výborní herci a nutno podotknout, že hrají dobře. Hudba je taky povedená a výprava dokonale podbarvuje temnější fantasy atmosféru, polské cihlové hrady totiž v zaklínačovi opravdu sedí. Nicméně po scénáristické stránce to poněkud pokulhává a hlavně poslední díly jsou "o ničem". Obzvláště fanoušci knižní předlohy musí prskat, protože je toho hooodně pozměněno a to k horšímu. Důkazem je sice výborný herec Zbigniew Zamachowski, který sice hraje dobře ale do role Marigolde se absolutně nehodí. Ale i tak musím doporučit. Pokud hledáte pohodový fantasy seriál na nedělní dopoledne a nevadí vám překopaný Geralt, budete spokojeni. ()

LBsmoke

Zebrowski perfektní Geralt.. hudba sic se často opakuje je velmi dobrá.. krásná příroda, výlety na koni.. vizuálně fajn aj laciný boj s příšerkami nevadil jen mě štvalo těch pár digi potvor.. ke konci lidi řeže jak máslo ale ten skill se mu dá uvěřit..a do té základní linie patří ještě to že se zotavuje a někdo ho ošetřuje.. scénáristicky to mohlo být lepší bo předpokládám že předloha je vynikající.. mouchy to má ale moc sem je nehledal užíval sem si to jako malý i teď.. pocitově je to hodně příjemné.. ()

Frederika

Nedovedu si představit, jak seriál snímají diváci neznalí předlohy, ale mě se líbil. Herci byli vybráni skvěle - Geralt i Marigold jsou jako šiti Zebrowskimu i Zamachowskimu na míru, hudba doprovázející seriál je krásná, prostředí hezké. To, že triky jsou na mizerné úrovni, se tvůrci snažili zakrýt tím, že se je snažili příliš nepoužívat a radši příšery moc neukazovali - ty kousky, které však vidět byly, jsou nadmíru roztomilé nebo vtipné :) Ani seriál celkově není ochuzen o dobrý humor či WTF momenty. Má sice své nedostatky, ale jako fanoušek jsem schopna je přehlédnout. A jestli někdo někdy natočí pořádnou epickou fantasy podle knížek, tak budu v sedmém nebi :) ()

gumolit

Priznám sa že k tomuto TV seriálu som sa dostal len po premiére nového Zaklínača a môžem povedať že na TV seriál to šlo.Je vidieť že peniaze moc neboli v tej dobe samozrejme ani technologia nebola tak vyvinutá čo seriál brzdilo ovšem predstaviteľ Zaklínača mi prišiel oveľa lepší než Henry Canvill a to je už čo povedať.Za zhliadnutie stojí aj táto séria určite. ()

tragicus

Samurajske mece, Marigold sedlakem misto svihackym basnikem a opravdovy kladas, rytir bez hany a strachu, neporazitelny Geralt... Snad jedinymi klady je animace zlateho draka, Ciri a jedna dryada. Predlohu autori mozna cetli, ale rozhodne ji bud nepochopili nebo jsou to opravdova polena filmariny, ze nedokazali prenest byt jen spetku puvodni kvality. Skoda, predloha je jedna z mala fantasy, ne-li jedina, ze ktery se dal vytezit vynikajici film (i serial) i pro ty, kteri tomuto zanru zrovna neholduji. ()

Eterninox

Tak na tomhle seriálu se podařilo snad jen obsazení hlavní role. Všechno ostatní skvělou knižní předlohu przní hůř než nadržení rekruti kopytníky v Marigoldových baladách. Sám Sapkowski na tuhle produkci při jedné besedě dštil oheň a síru, a celá aula jen přikyvovala... 20% ()

kdosizrosy

Chudák Geralt a spol. To, čím jsou knížky tak brilantní a osobité, tady tvůrci doslova pohřbili. Udělat ze svůdníka a krasavce Marigolda něco jako přitloustlého Robina Hooda a z čarokrásné Yennefer obyčejně vypadající holku ve fantasy kostýmu je prostě moc. Drsní zaklínači z Kaer Morhen se ohání samurajskými šavlemi a příšery jsou spíše k pousmání. O celkovém řešení kostýmů se radši nezmiňuji. Jediné, co se dá snést, je postava Geralta. Zkrátka radši si přečtěte knížky nebo si aspoň zahrajte hru, pokud chcete dostat alespoň přibližný nástin toho, jak to ve světě Zaklínače vypadá. Protože tohle je fakt peklo (přitom zaklínač je na zfilmování ideální!). ()