Häxan

• Slovensko Haxan: čarodejníctvo v priebehu vekov (viac)

Snímek je dokumentární rekonstrukcí mapující dějiny čarodějnictví. Skládá se z několika částí, které se na čarodějnice, ďábly, báchorky a pověry dívají různými pohledy. Představují rytiny a písemné památky, další hrané části zachycují středověké postupy, nápoje lásky, hony na čarodějnice, čarodějnické léčení, zkrátka vše, co s čarodějnictvím souvisí. Celé vyprávění působí velice realisticky a důvěryhodně, ale současně diváka pobaví svou lehkou ironií. (venus)

Víteček

Historicky přesné to tedy moc nebylo (spíš skoro vůbec), ale podívaná to byla docela zajímavá. Poslední části by prospěli scény s léčbou hysterie. Bez nich byla hodně těžko akceptovatelná. ()

PetraMishka

Unikátní dokumentární snímek, který kombinuje ukázky z knih s hranými scénami. To vše na téma čarodějnictví kdysi, během čarodějnických procesů a dnes. Období honu na čarodějnice je patrně nejpůsobivější částí, kdy je nám předkládám příběh, u něhož tušíme, že dopadne brutálně tragicky, ale přesto se najednou zhoupne do humoru, což je naprosto nepochopitelné, ale opravdu to funguje. Ty přechody zabraňují tomu, aby jakákoliv stránka převážila a snímek ve výsledku zůstal víceméně neutrální. Přesto jsem na konci musela uznat, že mě to pobavilo, poděsilo, ale především hodně překvapilo. Tento snímek totiž působí svým průvodním hlasem a i vizuální stránkou, jako by ho někdo vytvořil včera. ()

bulawaio

Nějaký hororvý zážitek od toho nečekejte. Tento němý film je točený dokumentárním stylem a to velmi povedeně. Dozvíte se opravdu dost informací o pohledu na čarodějnice, o jejich metodách i o praktikách inkvizice. Forma mi připadala spíše zábavná, kterou ještě podrthávala hudba. Ttento snímek určitě stojí za shlédnutí. Jinak dáblové byli zde velmi povedení a libílo se mi jejich zpracování. ()

sibskyn

Jestli by jste měli vidět jen jediný němý hororový film, měl by to být zrovna tenhle! Snímek ukazuje čarodějnické rituály, jak si lidé představovaly peklo a inkvizici(zde se vyskytuje silná kritika na ní). Film má skvělé masky, rychlý spád a snad i trochu šokuje, v kterým jiným snímku uvidíte uvaření v kotli novorozence :). Odvážím se i říci, že se jedná o jeden z nejlepších němých filmů vůbec! ()

Sunwheel

Kultový dokument, kde slovíčko horor v názve môže trošku zavádzať. Svojou originalitou a poetikou sa nezmazateľne zapísal do dejín. Tá v dobe vzniku mohla pôsobiť hororovým dojmom. S danou látkou sa v čase nakrúcania určite javil ako absolútny čo do informácií (a aj kontroverzie vo vzťahu k cirkvi). Hudba brilantne dokresľuje dej a miestami aj stupňuje napätie. Herci hrajú ako o život. Hlavne stará žena odsúdená za čarodejníctvo by si zaslúžila Oscara. Samotný režisér sa párkrát mihne v snímke a viem si ho predstaviť ako herca, ktorý by potiahol nejeden kúsok zo štúdia Hammer. Rarita, ktorú si rád pozriem viackrát! ()

rashnomon

8.6.2023 Dokument o čarodějnictví v průběhu věků, jak sám název prozrazuje, který používá inscenaci a dovolila bych si říct, že i předchůdce dnešního docudrama. Kromě inscenovaných scén, které se ve všech 7 kapitolách filmu vyskytovaly a byly hrány autenticky působícími herečkami, byla ve filmu i lehoulince použita plošková animace, která ukazovala zvěrokruh a planety hned na začátku a při konci samotného filmu. Následně snímek obsahoval několik informací od odborníků, které byly podkládány obrázky (myslím, že i sbírkou Christensena, jelikož on byl lehce obsesivní čarodějnictvím). V obrázcích se často vyskytovalo ženské tělo, dokonce nahé, což mě vede k faktu, že snímek se třeba v Československu vůbec nepromítal a ve většině zemí taky ne. Ženské tělo obnažené bylo haló pro tehdejší komunitu a to víme, jaké haló vzniklo při npř. Exstasi a to tento film je dle mého na tom ještě hůř, co se týče takovýchto erotických a “špinavých” motivů. Nejen ženská těla, ale bylo tu názorně vysvětleno mučení, zinscenováno mučení, probírána posedlost ďáblem – který tam byl názorně ukázán i v lehce sexuální verzi, srovnávány tehdejší čarodějnice s dnešními hysterkami a společností a ukázány nepříjemné motivy pro tehdejší křesťanskou společnost, které byly opakem křesťanství. Takže je dosti pochopitelné, jaké haló by tento film vyvolal a je i zvláštní, že se vůbec ve Švédsku promítal. Mimika tu byla neustále zdůrazňována, protože vypichovala rysy čarodějnic a ukazovala i nadále jejich pocity. A to ne jen u čarodějnic, ale i ostatních. Film byl samozřejmě tónován, často do sépiově hnědé, ale když přišlo na scénu v noci, byla to tmavě modrá. Co se týče čarodějnických nočních scén, pro různé lety na koštěti byli použity dvojexpozice či víceexpozice a i časté prolínačky pomocí více/dvojexpozic. Z historického hlediska je toto naprosto obohacený film, který obsahuje několik teorií, statistik a faktů od tehdejších odborníků a je bohatý všemi tématy, které byly ukázány v hodině a půl. Vše bylo vysvětleno a podloženo. Promítání bylo ve Vitaminu, takže stará továrna a bylo doprovázeno živou hudbou – remixem, vytvořeným přímo pro Häxan. Hudba tomuto filmu dodala naprosto odlišnou a magickou atmosféru, jelikož se jednalo o techno hudbu, s elementy experimentů s hudbou a ruchy a i následnými prvky mystické hudby, což vše znělo nehorázně futuristicky a dělalo tento historický dokument futuristickým a momentálním a následně i podpořilo atmosféru každého záběru ()

jirikzaboj

Během čarodějnické éry nebylo moc dobré být starou a ošklivou. Ale také nebylo dobré být mladou a moc krásnou. Naprostý dokumentární základ etablovaného subžánru, který vypadá na svou dobu opravdu nádherně. Viděno v restaurované verzi, takže jsem si mohl naplno užit veškerou výpravu, která působila až neuvěřitelně realistickým dojmem. Vypravěčské popisky mi navodily tu správnou atmosféru a v rámci silent filmu jsem je uvítal. Příjemná filmová zkušenost a začátek do hororových zákoutí, které definovaly witchcraft žánr. Implementování legend do hraných scén přineslo spoustu ironie, otázek i odpovědí. Čarodějnictví již dnes není aktuální érou, ale stále je pro nás záhadou a funguje jako paralela k neporozumění a přehnaného obviňování. Nádherná message. ()

Megahead

Film "Häxan" bol natočený pred viac ako 100 rokmi a na pomerne dávnu dobu natočenia je celkom podarený, aj keď z dnešného hľadiska miestami aj trošku slabší. Film ma pasáže, ktoré ma bavili viac (skôr tie popisné a informačné) a niektoré menej (niekedy až prehnané herecké stvárnenie daných postáv, prípadne občas aj nudný a zdĺhavý dej niektorých hraných príbehov). Na dobu vydania pôsobilo stvárnenie niektorých strašidiel a čertov asi dosť hrozivo. ()