Návrat

• Česko Návrat (viac)

Pokojný život dvoch bratov vyruší nečakané objavenie sa ich otca, ktorého im pripomínala už len 10 rokov stará fotografia. Je to naozaj ich otec? Prečo sa vrátil po toľkých rokoch? Deti nájdu odpovede na vzdialenom a opustenom ostrove, kde cestujú s mužom, ktorý ich životy prevráti hore nohami. Drsná krása severského jazzier a lesov dodávajú pôsobivej ľudskej dráme veľmi zvláštnu dimenziu. Keď som nakrúcal tento film, nevnímal som ho ako obyčajný alebo sociálny príbeh. Do veľkej miery predstavuje mytologický pohľad na ľudský život. Prial by som si, aby si diváci práve toto uvedomili skôr, než vstúpia do kinosály. - A. Zvjagincev (oficiálny text distribútora)

farmnf

Vzhledem k závěru, složeného z fotografické sekvence v tom cítím nezávislou ruskou tvorbu. Kluci hrají tak věrně, jako by se už na Moskevské akademii filmového umění byli mrknout. Děj velmi neobvyklý, 2 synům se vrátí otec po 10 letech, proč a kde byl, zde není vyjasněno, snad v kriminále, ve válce. Klukům rozpatlávaným opuštěnou matkou nyní nastává Saigon (já ho měl celé dětství ale byl jsem na to neustále trénován-tito hoši ne). Režisér Zvjagincev občas situaci nezvládá a krmí nás zbytečnými scénami, zato autor hudby, tuším Děgarčev, strčí do prdele Petera Gabriela, konkrétně mám na mysli http://www.csfd.cz/film/8251-posledni-pokuseni-krista/. no a kameramana již vychválili jiní...Mrkněte se http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=Jb4C79k2k7Q ()

Hebča

Film, z kterého na člověka padne pocit prázdnoty. Pusté město, vyprázdněná restaurace, neobydlený ostrov a do toho tři hlavní hrdinové, jejichž vztahy zrovna nečiší rodinnou pohodou. Stísněný pocit navíc podtrhuje ticho, při většině scén je slyšet pouze moře, hudba je použita opravdu minimálně (a slovo minimálně je ještě hodně nadnesené). Ale to všechno jsou klady (ač to tak nemusí vypadat), které jen podtrhují výjimečnost filmu. 16.1.2007 ()

Karush

Režisér predviedol skutočne presvedčivú prácu, aj napriek tomu, že to bol prvý jeho film. Film, ktorý si bezpochyby zaslúžil patričné ocenenie za komornú atmosféru a obrazové vyjadrenie frustrujúceho vzťahu synov a otca. Sivastý tón prostredia s tou pochmúrnou atmosférou náležite podporili dramatickosť filmu. Vozraschcheyniye pracuje ozaj s malým počtom dialógov , ale o to viac povedia obrazy a veľavravné pohyby hlavných predstaviteľov, ktorí zahrali so skutočne veľkou prirodzenosťou. ()

Yoshimitsu

Silný příběh dvou mladíku a navráceného otce po 12 letech, kteří překvapí skvělými hereckými výkony a držení ponurné atmosféry po celý film, ale k dokonalosti mi tam ještě něco chybělo. Dávám 80% ()

Kmotr76

Můj třetí Zvjagincev, po jeho dvou nejnovějších filmech viděných v kině jsem si pustil ten úplně první. Je až fascinující, že se jeho styl prakticky nezměnil. Když už si z jeho filmů neodnesete podobné myšlenky, určitě ve vás zůstane skoro identická pochmurná nálada. Návrat je samozřejmě mnohem míň ambiciózní než Leviatan a Nemilovaní, a možná v tom tkví jeho kouzlo. jednoduchý přímočarý příběh. Autoritářský otec a dva synové, které vzal po nečekaném návratu na výlet. Opuštěný ostrov a moře. Zvjagincev z toho dokázal vykouzlit velice poetické dílo. Od plného počtu dělí Návrat jenom ne úplně uvěřitelný konec, kdy se podle mě postavy chovali trochu moc afektovaně a nelogicky. A především asi fakt, že jsem, na rozdíl od Leviatana a Nemilovaných neměl možnost vidět v kině. ()

TerezD

Citlivě podaný příběh dvou chlapců a jejich znovu zjeveného otce. Můžeme zde vidět kontrastní vztah, který každý z chlapců zaujímá ke svému otci. Také vizuální stránka je opravdu excelentní, depresivně laděná ruská krajina má své osobité kouzlo. Vyjadřuje pocity, které jsem prožívala během sledování. Jediné malé mínus dávám mnoha nezodpovězeným otázkám, je až překvapující, že i přes svou neobjasněnost snímek chytlavě vtahuje diváka do sledu událostí. ()

dANo

Krásne filmové dielo, plné nádherných obrazov, s vynikajúcimi hereckými výkonmi 3 hlavných postáv a hlavne so zaujímavým scenárom, ktorý tým, že skrýva fakty z minulosti, umožňuje divákovi domyslieť si súvislosti a pochopiť konanie otca... fakt výborný film. ()

fefee

Krásna hudba a ešte krajšia kamera, výborné herecké výkony mladích detí...Film ma vtiahol do deja a to je podstatné. ()

Narya89

Představte si, že jste zase dětmi. Jste malým klukem, vyrůstajícím v rodině bez otce, pro kterého nejbližší člověk je jeho bratr, s kterým si zrovna moc nerozumí. A z ničeho nic, je tu otec. Bez slůvka vysvětlení vás naloží a odváží kamsi pryč. Ptáte se, jaký ten otec je? No, řekněme...očividně ne takový, jaký by měl být. Trochu moc panovačný a přísný, trochu málo srdečný a milý, trochu hodně agresivní a nelítostný a trochu méně chápavý a sdělující své pohnutky. Tak co budete dělat...konformně nedávat najevo své názory, úslužně poskakovat a snažit se mu zavděčit, aby neměl důvod dát průchod svému vzteku? Nebo se ve vás prostě cosi zablokuje ve chvíli, kdy už je toho ponížení prostě moc a Vy dál nemůžete, prostě už ne. A postavíte se mu. Ano, tuto cestu si zvolil mladší z bratrů. Ale zmůže vůbec něco? Co zmůže dítě proti dospělé síle, proti autoritě otce? Podívejte se a zjistíte to. Za sebe říkám nádhera - kvalitně zpracovaný ruský film o trochu nestandardní rodince s nestandardními charaktery...i když co je ten standard, že? Já se v tom například krásně našla. ()

hroubek

Krásně natočený film. O filmu jsem si nic moc nezjišťoval a o to více jsem byl překvapený, jak moc dobrý je. Film se hodně moc povedl a hezky ukazuje, že v jednoduchosti je síla. Obyčejný příběh, jenž je vyprávěn s takovou lehkostí, citem a uvěřitelností, že jsem jen koukal a spokojeně kýval hlavou. Příval emocí a myšlenkových pochodu, které jsou uvěřitelné a navíc výborně zahrané. Ústřední herecké trio odvádí fantastickou práci a dobře se kouká na jejich bolestivé sbližování. Režisér Andrej Zvjagincev drží film pevně v rukou a servíruje nám emocionálně silnou podívanou. Celý film funguje, má dobré tempo a neokoukané prostředí, které velmi krásně prodává klidná kamera. Návrat je povedený film a moc mě těší, že jsem ho viděl. Velké poděkování patří uživatelce leila22, za tuto filmovou výzvu. ()

Marrdaa

Nechtěli by páni a dámy "pětihvězdičkáři" napsat spoiler ? Nebo se tady zase budou rodit noví géniové, co si vše domyslí podle svého a když se jich zeptám, jak to tedy dopadlo? Odvětí jen "mě se líbilo spíš to zpracování, víšco...". Aha, no mě taky. 60% ()

Richard_Ba

Chladný film, z chladného prostredia o chladnom otcovi z chladnej krajiny...ako vidíte jedná sa o veľmi horúci film. Zo všetkých strán na vás útočí ten emocionálny chlad, ktorý sa napriek tomu, že sedíte vo vyhriatej miestnosti dokáže zaryť až do kostí, tak, že máte chuť nájsť čo najviac prikrývok aby ste mohli film ďalej sledovať bez ujmy.____ Nie je to film, ktorý sa chce každému páčiť, a ani to nie je film, ktorý sa chce predať. Je to Film. Málo snímkov si tento titul zaslúžia, ale Vozvrashcheniye medzi ne patrí. ()

ondrech

Kamera: Mikhail Krichman ..... čistá práce s kamerou, celý film je jeden velký řez. navíc prostředí ostrova je tak krásně vykreslené, že bych neváhal a hned se tam prestehoval. Skvělá práce! ()

FIBO

Vozvrashcheniye je film (dá li se to nazvat vůbec filmem) zvláštním. Jeho atypičnost tkví v tom, že sám o sobě nejde hodnotit hvězdičkami jako dobrý nebo špatný. Každý hodnotí určité filmové kvality event. to, co si z filmu vzal (nebo nevzal). Můj postoj je rozpačitý, už při čtení jeho obsahu (ne na CSFD) jsem tušil, že jeho hodnocení bude složité a bude vyjadřovat spíše subjektivní pocit diváka k němu. Filmové řemeslo - líbila se mi kamera, hudba, svým způsobem i herecké výkony... scénář, ten se dost těžko hodnotí, protože se Vám buď líbí, nelíbí nebo ho tak úplně nepochopíte. Je zde velmi málo herců a je zde kladen důraz na city, (ne)pochopení a generační odstup. Samotný příběh je velmi jednoduchý až triviální a jeho provedení je opět... zvláštní. Tři hvězdičky nebo čtyři, těžko říct, ani jedno nedokáže vystihnout postoj diváka vůči filmu jako takovému. Osobně můžu říct, že jsem děj docela prožíval, ale skutečně mě to za srdce netrhlo. Konec je takový divný, ve své podstatě posledních 15-20 minut nevypovídá prakticky o ničem a je už jenom zdánlivým dokreslením, jak to celé asi dopadne (i když hlavní děj už v podstatě skončil). Psychologicky je to dobré a divák je nucen se zamýšlet, kdo je ve skutečnosti ten špatný, nebo zda-li vůbec je někdo nebo není špatný. Rusko je drsná země a slyšel jsem hodně příběhů založených na pravdě, které v podstatě mají alespoň zdánlivě podobný motiv (v tom směru, jak může být s dětmi zacházeno). Smutné je to, že hlavní představitel (Andrej) krátce po uvedení filmu do kin skutečně zemřel. Je to tak trochu paradox vůči několika scénám a myšlenkám ztvárněným ve filmu. Co je ale film oproti lidskému životu. ()

mohamedsfinger

Film, jenž mi ukázal, že ruská kinematografie stále žije a má co nabídnout. Celý příběh je zdánlivě prostý a strohý, stejně jako dialogy, ale o to více prostoru dostává divákova mysl, jež musí opravdu silně zapojit svou imaginaci. To proto, že nám není předloženo nic, kromě právě se odehrávajícího příběhu, což má za důsledek to, že divák se ani přes pomalé tempo nedokáže od filmu vůbec odtrhnout, protože tak touží po nějaké informaci, které by se mohl chytit. Ale nejsilnější stránkou filmu jsou emoce a právě náznaky ukryté tak nějak pod povrchem, které si musí každý objevit sám. Mně naprosto neznámé hercké trio (charismatický Lavroněnko, jenž dokázal z malého prostoru vytěžit opravdu mnoho; Vladimir Garin, který se předvedl hlavně v první polovině snímku, ale už bohužel žádnou roli neztvární, protože se krátce po natáčení utopil; Ivan Dobronravov, jenž ve svém věku odehrál roli doslova neskutečně a budu ho dále sledovat) předvedlo výkony, které byly tak dokonalé, že opravdu někdy zapomeneté, že jde o herce a ne o skutečné postavy. Kamera (doplněná navíc velmi zvláštním filtrem) opravdu připomíná Tarkovského filmy a když jsem viděl to, co mi plyne na obrazovce, tak mi opravdu spadla čelist. Stejnětak jsem si užival opravdu hypnotickou práci se zvukem a hudbu, která je použita přesně tak jak tomu má být. Ale nic by do sebe nezaklaplo tak dokonale bez bravurní práce režiséra, který na sobě nedá poznat, že jde o jeho debut. Toto filmové zjevení budu hojně doporučovat, i když vím, že mnohým se svým Návrat pojetím nezvaděčí. ()