Hviezdna brána: Atlantída

• Česko Hvězdná brána: Atlantida (viac)
Kanada / USA, (2004–2009), 71 h 12 min (Minutáž: 41–44 min)

Predloha:

Brad Wright (poviedka)

Joe Flanigan, David Hewlett, Rachel Luttrell, Jason Momoa, Torri Higginson, Paul McGillion, David Nykl, Robert Picardo, Rainbow Sun Francks, Mitch Pileggi (viac)

V Antarktíde vedci objavili starú základňu z antických čias. Odhalia v nej odpovede na tisícročné tajomstvá, napríklad aj to, že stratené mesto Antikov - bájna Atlantída - sa v súčasnosti nachádza v galaxii Pegasus. Expedíciu, ktorá sa do galaxie Pegasus vydá preskúmať Atlantídu, vedie dr. Elizabeth Weirová (Torri Higginsonová), bývalá veliteľka SGC, spolu s podplukovníkom Johnom Sheppardom (Joe Flanigan). Na hviezdnej bráne je však potrebné zadať až osem symbolov a zdroj energie vystačí len na jedno otvorenie červej diery, preto sa expedícia nemusí už nikdy vrátiť na Zem. Expedícia pozemských kolonizátorov odhaľuje v Atlantíde množstvo šokujúcich skutočností z histórie Zeme a dozvedá sa informácie o našich predchodcoch - Antikoch, ktorí dnes tvoria najpočetnejšiu rasu vo vesmíre. Pozemšťania nadväzujú vzťahy s obyvateľmi okolitých planét, potomkami Antikov. Neustále ich však sužuje hrozba útokov zo strany agresívneho nepriateľa, krvilačnej rasy Wraithov, ktorí z ľudí vysávajú životnú energiu, pretože ju sami potrebujú na to, aby prežili. Naši noví Atlanťania sa snažia pomáhať ostatným a brániť Atlantídu za každú cenu, pretože Wraithovia by mohli objaviť Zem a nájsť tu svoje nové loviská. S riešením problémov významne pomáha aj český vedec dr. Radek Zelenka (David Nykl), povestný svojimi typickými hláškami v rodnej češtine. (TV JOJ)

noriaki

Znatelně kvalitnější seriál než původní Hvězdná brána. Uhlazenější, se zajímavějšími postavami, s minimem hloupého humoru a hlavně temnější atmosférou. Přesto má ke špičce daleko. Stále jde v první řadě o prvoplánovou předvídatelnou zábavu bez zbytečných emocí, morálních dilemat, či jiných hlubokých myšlenek. Epizody nejsou moc nápadité a základní schéma se často opakuje. Jak je u Stargate zvykem, kromě mírného sblížení postavy nepodléhají prakticky žádnému vývoji. Celkový dojem u mě zvedá výborný Rodney McKay, a samozřejmě věčně brblající Radek Zelenka. Hodně silné tři hvězdičky. ()

asirtes

Dynamika deja so šialene dobrými scénarmi a neskutočný optimizmus tejto posádky/hereckej zostavy je tak strááášne moc nákazlivý... A Wraith Todd je najsympaťáckejší záporák EVER! ()

Tomatáš

Mladší bratříček nepřekonatelné SG-1...Zajímavé je provázání děje, nové výzvy, nepřátelé a všelijaké problémy...Občas mi leze na nervy totální nepřemožitelnost celého týmu..je to až moc nápadné...závěr?Odkazuji na mou první větu.. ()

Brandon

Charisma, charisma, charisma. Intergalaktičtí "čmeláci" vysávající život jsou fajnově strašidelní, ale ta lidská posádka Atlantidy nemá potřebnej vodpich. Takové neškodné myšky. Slabá trojka. ()

Aven

Nevěřil jsem, že to někdy napíšu, ale Atlantis je pro mě lepším seriálem než SG1, byť jen o fous. Ten pomyslný fous je reprezentován především hostováním postav ze SG1, minirolemi známých tváří jako je Dany Trejo či Marc Dacascos, česky klejícím doktorem Zelenkou a především způsobem, jakým tvůrci Atlantis uchopili. Stargate Atlantis má totiž nejenom nadhled a řadu sebeparodických hlášek, ale umí být i hororově laděný (3x12 Echoes), akčně nářezový (3x04 Sateda), překvapivý (2x18 Michael), komediální (2x04 Duet) a, pro mě překvapivě, i emočně velmi silný (3x17 Sunday, wow!). Tohle všechno dělá z SGA velmi kvalitní seriál, kterému vděčím za řadu příjemně strávených večerů u monitoru. Nechť je mu odměnou můj jubilejní 500. komentář. ()

Beatle

7.2. 2011 Zatím jsem na 60%, protože mi SGA přijde jen jako velice slabý odvar SG1. Pravdou ale zůstává, že jsem zatím v půlce druhé série, takže se to časem možná zlepší a já své hodnocení změním. Je však pravda, že je zde mnoho věcí, co mě baví, ale hlavně mnoho věcí, nad kterými mi hlava stojí. Elizabeth Weir například, má být trénovaná diplomatka, mluvit asi miliardou jazyků a být schopná vyjednávat i za těch nejhorších podmínek. Ale zatím to vypadá, že je to tak nepochopitelná "humanistka", že mě nedává smysl, že jí vůbec někdo do vedení kdy postavil. Navíc celkově neustálé podrývaní toho, jak se snaží SGC pomáhat na provozu SGA, mě přijde dost hloupé. Jasně, Atlantis je na jiné planetě, ale program Hvězdné brány začal na Zemi už bůh ví kdy a stejně si všichni na SGA myslí, že když přijde něco/někdo z SGC je to automaticky špatné a proti nim. John Sheppard je sice takový ten typ něco mezi Mitchellem a O'Neillem, ale i tak bych mu asi velení moc nesvěřila. Je to labil :) Ale je to celkem dobře vypadající chlap, tak mu labilitu malinko prominu....tedy až na ty (dokonce i v seriálu) zmiňované Kirkovské komplexy, které má - viz. S01E14 Sanctuary byl nejenže hloupý scénáristický nápad, ale zároveň taková vykrádačka Star Treku TOS, že si nejsem jistá, jestli to byl záměr, výsměch anebo to mysleli vážně. Mimozemští členové SGA jsou celkem v pohodě. Jsou to mimozemšťani, takže menší výkyvy jim taky promíjím. I když třeba Ronon Dex se mi jeví jako charakter sympatický, sexy a vyrovnaný. Ale prozatím si jen stěžuju, takže přeskočím na to, proč se na SGA koukám a dokoukám - Rodney McKay, Radek Zelenka & Carson Beckett. Tihle tři jsou moje alta trinita seriálu (škoda jen Becketta ve třetí sérii, no). Jsou chytří, vtipní a na rozdíl od všech ostatních mi jejich charaktery přijdou vyvážené a prozatím stálé. U Davida Nykla jsem ani nečekala, že by mohl být tak zábavný, takže až zase přijede na Festival fantazie, zajdu se na něj podívat, abych si to ověřila. Na druhou stranu jsem velice hrdá, že se v SGA nachází někdo z České republiky (jak doopravdy, tak v seriálu). Avšak tak jako tak, hypochondrický, egoistický, sebechválou trpící Rodney McKay je u mě na žebříčku postav úplně nejvýš, neboť má všechny nepěkné charakterové vlastnosti, jaké lze u vědce mít, a přitom je to stále postava, která když na to dojde, dokáže určit co je dobré a co zlé a dokáže se (i když třeba neochotně) obětovat nebo uznat chybu. Rodney je kombinace Daniela "osina v zadku" Jacksona & Samanthy "technoblábol" Carterové. Musím prostě uznat, že ve chvílích americko-kanadského heroického myšlení ala "své lidi neopouštíme", stojím většinou na jeho straně, neboť jsou sice jeho nápady mnohdy dost nehumání a sobecké, ale občas mi přijde, že má více velitelského myšlení než celá základna dohromady (tím nechci říct, že by posílal neustále lidi na smrt, ale velitel hold musí vědět, co znamená "přijatelné ztráty"). No...už jsem se ale dost vykecala. Jen jsem vynechala Wraithy a jak defacto SGA porušuje primární direktivu - která je sice ze Star Treku, ale i Antikové mají svoje "nevměšovat se do cizích záležitostí", takže co dává SGA právo vybíjet rasu, jejíž největší chybou je, že mají hlad? To už by vegetariáni mohli taky začít kosit všechny masožrouty jen proto, že se zvířata nemohou bránit. Ne, fakt se omlouvám, mám SGA docela ráda, ale tohle je hodně nedomyšlené. Goa'uldi v SG1 jsou něco jiného. To je otroctví a s ním spojené zneužívání....ale pokoušet se vyhladit nebo geneticky upravit rasu, která se živí na lidech (a jen proto je nenávidět), se mě zdá tak nějak špatně. Jak říkám. Zatím 60%, ale věřím, že to třeba časem bude lepší :).........................................16.2. 2011 Právě jsem dokoukala kompletně celé SGA a měním své hodnocení na 4* (ale tedy slabších 4*, takže řekněme 85%) a to všechno, co jsem psala předtím, myslím stále vážně. Jen od doby, co začne Atlantis velet Carterová, jsou prostě ty díly lepší a lepší a vtipnější a lekavější a zajímavější. Celkový dojem výborného seriálu pak dodělává čtvrtá a pátá série, které až na drobné nedostatky, jsou velmi povedené. Co mám na to říct, když to má jen 5 sezón? I need to feed on something else, now...ale na SGU ještě nejsem připravená :) () (menej) (viac)

venalce

Tohle je přesně ten typ seriálu, který vás donutí nesnášet český dabing. Zabije totiž spoustu vtipů, které jsou...v češtině. Kolikrát se vám stane, že v anglickém filmu/seriálu začne postava nadávat krásnou češtinou bez jakéhokoli přízvuku? Hláška "I'm trying do prdele!" budiž vzorovým příkladem. Ať žije Dr. Zelenka! Mám tenhle seriál radši než klasickou Hvězdnou bránu z více důvodů než jen kvůli přítomnosti české postavy. Dalším důvodem je McKay, hypochondrický a víceméně egocentrický génius, kterého musíte milovat pro jeho lidskost mezi samými neohroženými hrdiny. Navíc se v seriálu téměř nevyskytuje okatá propaganda americké armády, která mi pila krev v SG-1. Tady mi občas lezli na nervy Wraithové, ale to už je můj problém. ()

chubaka

Do sledování tohoto seriálu jsem šel s velice skeptickým přístupem a ve výsledku naprosté nadšení. Na každou epizodu jsem čekal, jako dítě na novou hračku. Velmi se mi také líbilo propojení s původní SG. No sečteno, podtrženo, jasných 5*. ()

Fakipics

Zcela bezduché dialogy mě naplňují určitou zábavou, abych nezmáčkl tlačítko stop, takže pokračování hvězdné brány určitým způsobem funguje a nebo už jsem tak zoufalý z toho, že nemám co sledovat. Dodatek: Tlačítko stop jsem zmáčkl po čtvrtém díle. ()

MishKonn

Skvělý casting, kreativní příběhy, a oproti takovému Star Treku má Stargate: Atlantis velké kouzlo v tom, že zdánlivě i pro hlavní dějovou linku "nedůležité" díly vždy alespoň něco málo přihodí do celkového toku událostí. Ano, je to naivnější a ano, scénáristicky je to v podstatě okopírovaná SG-1 (co se týče ústředního týmu - hláškující velitel, cizinec, vědátor a zvíře)...ale ty neuvěřitelně cool postavy je tak příjemné sledovat, že je to vlastně jedno. ()

fabecc1222

Atlantida je v podstatě klonem původní Hvězdné brány. Přebírá od tím v podstatě veškeré základní principy, co se týče stylu jednotlivých epizod, hlavních antagonistů. ale i složení hlavního týmu. A ono to v podstatě vůbec nevadí, protože to stále funguje. Tím, že se přesouváme do jiné galaxie, tak i recyklované zápletky dostávají takový nový náboj. Plusem pro českého diváka je poté účast Davida Nykla, který v originálním znění procpal do seriálu několik dnes už kultovních českých replik. Zelenka - čeština . Je věčnou škodou, že vlastně všechny tři SG seriály skončily bez úplného zakončení. Ano, původní SGC se dočkalo zakončení v podobě dvou filmů, ale v plánu byl i třetí film. Tady, u Atlantidy, byl v plánu taktéž film, ale bohužel se ho nepodařilo realizovat. Atlantida se asi nestala tím ikonickým seriálem, jako byla původní Hvězdná brána, ale zábava je to stále velmi kvalitní. ()

Ravi

Zpočátku velmi zajímavý, postupem doby pokulhávající za originálem. Audiovizuální nadhoz přebil dějové smeče a z výkonů výborného obsazení nezbylo mnoho. Českého fandu sice potěší doktor Zelenka, ale jen kvůli tomu na SGA nekoukám. Průměrné, avšak ne špatné, snad jen trochu křečovité. Sem tam překvapí, sem tam zklame. Zkrátka jasných 60% = 3/5 ()

Myrreczech

Velmi povedený spin-off k SG-1, který mě překvapil svou kvalitou a novým originálním dějem. Samotná Atlantida je kouzelné místo s vlastním duchem, který se line celým příběhem. A noví záporáci jsou zase o kousek strašidelnější než předchozí. Ale ze stínu SG-1 se nikdy nedostane. EDIT po druhém shlédnutí. Sledoval jsem příběh souběžně s SG-1 a ta provázanost byla opravdu sympatická. Co se stalo v jednom seriálu ovlivnilo dění v tom druhém. Wraithi na své temnotě nic neztratili a jsou asi lepšími záporáky než Goauldi. Příběhově se dokáže staršímu sourozenci téměř vyrovnat, jen občas mě už nebavilo, jak moc nesmrtelní a úžasní jsou členové teamu plk. Shepparda. A ještě tomu ubírá množství opravdu nesympatických - až dementních postav, a že scénáristé nechali zemřít nejlepší postavu seriálu. Celkově ale výborný seriál, který baví i po letech. Jen škoda, že už se nedovíme jak to všechno v galaxii Pegas dopadne. ()

Kosmik 1

Výborný seriál, který v mnoha ohledech sice nepředčí klasický SG seriál, přesto je v něm spousta věcí zdařilých a originálních. Skvělé efekty jsou jednou z věcí, které tady naopak převyšují svou kvalitou nad původním seriálem. Výběr hlavních hrdinů vyšel na jedničku, hned jsem si všechny oblíbil. Samozřejmě jsem byl úplně mimo z Dr. Zelenky a jeho českých hlášek, ty mě prostě dostaly a které jsem skutečně nečekal a vždy mě potěšily. :-)) Takže Dr. Zelenka naprostý favorit. Z těch co byli vidět poněkud více, určitě Rodney. Stargate je kult a Atlantis k němu patří jakbysmet. Neznám lepších seriálů a s tolika pokračováními. 100% ()

Ev.D.

Mě tenhle seriál hodně baví a když je v televizi tak ho opravdu sleduju pravidelně. Což je blbý ,že ted už v televizi moc nebývá. Škoda skvělý seriál.. ()

wenca

Stargate Atlantis... ač valnou měrou čerpá inspiraci z původního seriálu Stargate SG-1, nakonec ho překonal. Tipl bych si, že dobrá polovina seriálu je lehce pozměněná kopie situace, co se odehrála v SG-1, a navíc si "přinesli" i Replikátory (jiná verze) a Asgardy. Nevadí, 95% všech dílů bylo brilantních, objevilo se daleko méně vyplňovaček (tj zbytečných dílů) a celkově to má lepší děj, posloupnost a rychlost.. Mě osobně se Atlantis začala víc jak SG-1 líbit s druhou řadou. Mrzí mě, že nakonec nedopadl film. Samozřejmě, že Český vědec Radek Zelenka, který v každé řadě serialu řekne alespoň 10 českých vět (bez anglických titulků) potěší. Reprezentuje Českou republiku v galaxii Pegasus :))) Za mě 5 hvězdiček. ()

Zemřel David Ogden Stiers z MASHe

Zemřel David Ogden Stiers z MASHe

04.03.2018

Khal Drogo Aquamanem?

Khal Drogo Aquamanem?

16.06.2014

Jason Momoa ušel od Ronona z Hvězdné brány dlouhou cestu. Jeho Barbar Conan sice moc fanoušků předlohy nenadchl a záporácká role v akčním béčku Jedna mezi oči mnoha lidem unikla. Ještě předtím, než… (viac)

Hvězdnou bránu čeká reimaginace

Hvězdnou bránu čeká reimaginace

30.05.2014

U Croma! Conan je z Havaje

U Croma! Conan je z Havaje

23.01.2010

Startoval kariéru jako model, pak ukazoval vypracovanou postavu v Pobřežní hlídce, několik let hvězdil jako drsný hláškař Ronon Dex v Stargate: Atlantis, brzy se objeví v adaptaci fantasy bestselleru… (viac)