Hviezdna brána: Atlantída - Série 1

(séria)
Kanada / USA, (2004–2005), 12 h 34 min (Minutáž: 41–42 min)

Predloha:

Brad Wright (poviedka)

Joe Flanigan, Torri Higginson, Rachel Luttrell, Rainbow Sun Francks, David Hewlett, Paul McGillion, David Nykl, Craig Veroni, Dean Marshall (viac)

Elerrina

V první sérii se Hvězdná brána Atlantida teprve tak trochu hledá. Je to tedy o seznamování se s novým prostředím a o prvních kontaktech, ať už s budoucími spojenci (Athosiané), nepřáteli (Wraithové) nebo s těmi, kdo se tváří jako spojenci a vyklubou se z nich nepřátelé (Genii). Bohužel absentuje humor a důraz je kladený spíš na pocity ohrožení a frustraci z neznámého. ()

Blazkowicz

Začátek byl, jak bych to slušně řekl, ne moc povedený. Tím nemyslím scénář, ale spíš věci technického rázu. Střih a hlavně kamerové záběry působí v prvních epizodách opravdu strašně. Úroveň původní Hvězdné brány byla v nedohlednu. V průběhu série se to zlepší a spolu s příběhem mě to naštěstí udrželo se dívat, protože jinak jsem přemýšlel, že snad víc než jednu sérii nedám. 4-* ()

Likan7

Jako spin-off kultovní Hvězdné brány to funguje celkem dobře. Atlantida sice nemá tak vymazlený postavy a charaktery, nahrazuje to ale modernějším hábitem a dostatečně zajímavými nepřáteli. Wraitové jsou, alespoň na začátku, stejně zajímavý jako byli svého času Goaldové. První výstřel dobrý, uvidím, co bude dál. ()

• Epizoda je věnována vzpomínce na výkonného producenta vizuálních efektů Boba Scarabelliho, který zemřel 8. září 2004. (ryccoly)
  • Český dabing vypustil jednu temnější část dialogu. V českém dabingu Sheppard (Joe Flanigan) řekne před posledním útokem na Genie Fordovi (Rainbow Sun Francks): „Když bude třeba, střílejte,“ zatímco v původním znění pronesl: „You're not gonna need that thing, shoot to kill“ („Tohle nebudete potřebovat, postřílejte je“). (vojtaruzek)
  • V epizodě se hlavní tým dostane pomocí energetické mlhy zpět na Zem, kde byl velitelem Stargate Command generál Hammond (Don S. Davis). 1. série Atlantidy je však v časovém souladu s 8. sérii Hvězdné brány (od r. 1997), kdy byl však velitelem zařízení generál O´Neill (Richard Dean Anderson). Na konci dílu se sice dozvídáme, že se tým ve skutečnosti na Zemi nikdy nedostal, nicméně jednotliví členové zažívali virtuální realitu sestavenou z jejích vzpomínek, a tedy generál O´Neill měl být velitelem Stargate Command. (O´Neill)