Hviezdna brána: Atlantída

• Česko Hvězdná brána: Atlantida (viac)
Kanada / USA, (2004–2009), 71 h 12 min (Minutáž: 41–44 min)

Predloha:

Brad Wright (poviedka)

Joe Flanigan, David Hewlett, Rachel Luttrell, Jason Momoa, Torri Higginson, Paul McGillion, David Nykl, Robert Picardo, Rainbow Sun Francks, Mitch Pileggi (viac)

V Antarktíde vedci objavili starú základňu z antických čias. Odhalia v nej odpovede na tisícročné tajomstvá, napríklad aj to, že stratené mesto Antikov - bájna Atlantída - sa v súčasnosti nachádza v galaxii Pegasus. Expedíciu, ktorá sa do galaxie Pegasus vydá preskúmať Atlantídu, vedie dr. Elizabeth Weirová (Torri Higginsonová), bývalá veliteľka SGC, spolu s podplukovníkom Johnom Sheppardom (Joe Flanigan). Na hviezdnej bráne je však potrebné zadať až osem symbolov a zdroj energie vystačí len na jedno otvorenie červej diery, preto sa expedícia nemusí už nikdy vrátiť na Zem. Expedícia pozemských kolonizátorov odhaľuje v Atlantíde množstvo šokujúcich skutočností z histórie Zeme a dozvedá sa informácie o našich predchodcoch - Antikoch, ktorí dnes tvoria najpočetnejšiu rasu vo vesmíre. Pozemšťania nadväzujú vzťahy s obyvateľmi okolitých planét, potomkami Antikov. Neustále ich však sužuje hrozba útokov zo strany agresívneho nepriateľa, krvilačnej rasy Wraithov, ktorí z ľudí vysávajú životnú energiu, pretože ju sami potrebujú na to, aby prežili. Naši noví Atlanťania sa snažia pomáhať ostatným a brániť Atlantídu za každú cenu, pretože Wraithovia by mohli objaviť Zem a nájsť tu svoje nové loviská. S riešením problémov významne pomáha aj český vedec dr. Radek Zelenka (David Nykl), povestný svojimi typickými hláškami v rodnej češtine. (TV JOJ)

MacGyverCZ

Souhlasím s uživatelem Malarkey. Skvělý seriál (90%), O'Neillovská originální SG-1 je však o několik tříd výš (100%), sice ne v technologii, ale v charakterech všech hlavních postav a také mytologii starověkých kultur odvlečených ze Země těmi slizskými hady Goa'uldy. :) ()

Anduril

SGA je super upgrade SG1. Dokonca premakane na seba naväzujú. Nové svieže prostredie, s novými postavami, charaktermi, premyslenou psychológiou a vzťahmi ktoré medzi nimi fungujú viac ako dobre. Hlášky sú stále prítomné a nie menej zábavné ako v SG1. Pekne ma prekvapila postava doktora Zelenku, pozitívne vidieť medzi americkými vlajočkami na uniformách aj českú. Nový nepriateľ má svoj štýl a stojí za to. Seriál to určite nieje tuctový, je v ňom kopec prekvapivých zvratov a nápadov. Proste ma prekvapil, pobavil a povzbudil, že z témy SG sa dá čerpať aj kopec nového. Úplne odporúčam SG nadšencom. ()

Ydrosten

4 hvězdy. Stejně jako SG-1, tady není nouze o nouzové situace a i herci jsou sypmpaťáci. A že vedení převzala žena, taky není na škodu (proč ne) Writi, sice hodně připomínaly už provařené Goauldy i když bez červíků v hlavě, ale byly zase o něco jiní. Poslední díl, byl takový zmatený a bylo by asi dobré vědět co bylo z městem dál (přeci jen si nedokážu představit jak město rozloze celého ostrova jen tak nechají v prostřed nějvětšího přístavu na světě) U herecké sestavy zamrzí, že se Robert Patrick nezdržel déle. Co se týká "oběvu" Momoi, tak mi z jeho herecké kariéry Ronan sedl asi nejvíc. Málomluvný bijec co umí hodit stejně sarkastickou hlášku jako Richard Dean Anderson. No a roztomilé zlatíčko Jewel Staite byla v každém záběru ozdobou celého dílu. A v dalším pokračování dostal i Ronon parťačku v podobě Sharon Taylor, takže i v bojích bylo komu koukat na zadek :) Někde kolem 3 serie mi začal silně vadit David Hewlett (ten namyšlenej chytrolín "všude sem byl, všechno znám") a díky němu jsem se na to na nějaký čas přestal dívat. ()

yossarian-

Ja si myslím že kvalit SG-1 nedosahuje ani náhodou. Je to celé moc uspěchané, charaktery postav nejsou ani vzdáleným odleskem toho co si pamatuju z SG1. Jedna z hlavních postav je Rodny, což je nafoukany, sebestředný génius, který trpý občasnými záchvaty hrdinství. Není mi ani trochu sympatický. Dal bych tři, ale tenhle seriál má pro mě jako pro občana této republiky jedno velké pozitivum. Jmenuje se Dr. Radek Zelenka. Je tam sice spoře, ale pokaždé když uvidím na jeho rameni naši vlaječku - slza ukápne:-) A když popisoval vyzdvižení Atlantis nad hladinu v češtině, to byla prostě paráda. ()

Grepfruit

StarGate Atlantis mám mnohem radši než SG1. Vitálnější mladší herci, vtipnější dialogy, exotictější Atlantis(lepší než SGC) a Čech v expedici(Zelenka rulezzz).Pravda, život vysávající nesmrtelní emzáci nejsou moc originální, ale čert to vem. Jen doufám žebude mít Atlantis minimálně stejně řad jako SG1 ()

Tryman

Musím říct, že zpočátku jsem pochyboval o tom, že bych si tenhle seriál vůbec někdy pustil. Jenže nakonec jsem se na něj stejně podíval a koukám na něj dodnes, i když už se nám bohužel chýlí ke konci. SGA není lepší než SG-1, ale naštěstí není ani horší. Rozhodně se nemusíte bát, že by to bylo jen kopírování námětů hlavního seriálu, protože to tak není. SGA si jede svou vlastní linií, která je i sama o sobě dost zajímavá. Za velké plus považuju větší důraz na meziplanetární politiku a obsazení Davida Nykla. ()

asfalt

Nie je to síce SG1, ktoré sa mi páči viac, ale aj tak, kult je kult. Takže sa musím priznať, že pri tomto som tiež trávil veľa času :-) ()

Deever

Důstojný spin-off Star Gate, která od šesté série brutálně upadala. Tento fenomén potkal i Atlantis, ale nedá se nic dělat. Každopádně je pravdou, že některé náměty jsou už poněkud ohrané, nicméně Atlantis je zase více nadsazené a nebere se tak vážně. ()

Hightower

Rád bych tomu dal pět hvězd, ale chyběla tomu ,,šťáva" z předešlého seriálu Hvězdná brána SG-C. Sice na začátku v úvodním pilotu je Jack a Daniel,je to na škodu, že tam není celá SG-1, ale což i takto mělo jemný nádech staré dobré Hvězdné brány. Chci jen říci( spíše napsat), že některé další díly jsou takové nemastné neslané, ale naštěstí takové nejsou všechny. Co mě však dostalo, je Dr.Zelenka se svým slovníke(že by nás takhle vnímali ve světě?)- ,,nahňahňat" nebo ,,ty vole, mi to máme". Je vidět, že české ,,hlavičky" se dostanou všude. Co se týče osazení, je vidět jakoby chtěli tvůrci navázat na minulý seriál a do čela týmu postavili vtipkující, drsnou, střílející a pak se ptající postavu Joe Flanigana. Dále ani nevynechali mimozemšťana ve své sestavě a pak také ,,chytrou hlavu", ale tentokráte no handsame, poněvadž v dámském provedení ty vědecké nesmysly zněly jen o něco lépe. Ale přesto je to nejlepší sci-fi seriál. ()

Philipus

Nějak nerozumím tomu hodnocení. Mně ten seriál až tak dobrý nepřijde. To už se mi víc líbila ta první verze s Tielkem, atd. A že tu hraje Čech? No a? Seriál si mě vůbec nezískal.. triky netriky. Je to pořád a to jedno dokola. ()

redwik

Po Stargate SG-1, presnejšie teda niekde okolo siedmej série, prichádza na scénu aj Atlantis. Mnohí fanúšikovia (medzi nimi aj ja) hovoria "to už nemôže byť také dobré", no už po pár častiach sme dostali jednoznačnú odpoveď: môže. Nové postavy prechádzajúce cez hviezdnu bránu dodali sérii šmrnc, noví priatelia a nepriatelia dávku napätia a všetci dohromady nevyhnutný humor. Veľmi dobre funguje spolupráca a odkazy na pôvodný seriál a časom som si uvedomil, že toto sa mi páči ešte asi o trošku viac. Odporúčam pozerať v pôvodnej angličtine, hlášky Radka Zelenku sú na nezaplatenie. Joe Flanigan - Lt. Colonel John Sheppard /:/ Rachel Luttrell - Teyla Emmagan /:/ David Hewlett - Dr. Rodney McKay /:/ Jason Momoa - Ronon Dex /:/ Torri Higginson - Dr. Elizabeth Weir /:/ Paul McGillion - Dr. Carson Beckett /:/ David Nykl - Dr. Radek Zelenka /:/ Jewel Staite - Dr. Jennifer Keller /:/ Kavan Smith - Major Evan Lorne /:/ Rainbow Francks - Lt. Aiden Ford /:/ Robert Picardo - Richard Woolsey /:/ Mitch Pileggi - Colonel Steven Caldwell /:/ Christopher Heyerdahl - Todd the Wraith /:/ Robert Davi - Commander Acastus Kolya ()

Torpid

Viděl jsem všech sto dílů a některé i opakovaně. Byl bych pokrytec, dát míň než 4*. Záležitost natolik odtržená od reality, že mi poskytla téměř nekonečný relax. Seriál mne dokázal postupně přednastavit do polohy, kdy jsem oceňoval kvalitu a četné fušersví vnímal jako poezii nechtěného. Někdy slušný nadhled, fungující humor, dobře vystavěné drama, kvalitní animace, sympatie k některým postavám /Joe Flanigan, David Hewlett/, téměř dokonalá a sympatická asexualita lidské rasy. Někdy dekorace, za které by se nemusel stydět ani Ed Wood, pobíhání po lese s šestirannými pistolkami a po vyprázdnění zásobníku jejich časté a zoufalé odhazování do porostu, někdy opakování příběhu a mnoho dalšího. Zvláštní pozornost zaslouží jedna z nejhorších hereček, jakou jsem kdy viděl jménem Rachel Luttrell. Ta mne přinutila často úplně ignorovat příběh a věnovat se pouze jejímu mimickému hraní obličejem. Sice pořád vystrkuje pěknej čokoládovej pupík, ale její zpožděný wtf grimasy jsou opravdu jedinečný. Dočetl jsem se, že hezky tancuje a zpívá, přesto ji stále podezřívám z nějaký lehčí mentální retardace. Do tohodle eposu to celkem pasovalo. ()

PEZ

Stargate Atlantis umne nadviazal na pôvodný seriál s novými postavami (plus s jednou menej významnou z SG-1) a vytvorili kompletne nové prostredie. Prvá séria začala bežať počas 8. série SG-1, takže tri roky tvorili dvojitý tandem. Väčšinu času na seba príliš nenadväzovali, ale občas sa isté previazanie, alebo náražky na jeden druhého našli. Prvá séria bola ešte dosť priemerná, ale postupom času išla kvalita hore a najmä sa viac a viac rozvíjali season arcy a aj prepojenia jednotlivých postáv medzi oboma seriálmi. Od tretej série už bola Atlantis vysoko návyková a normálne mi bolo ľúto, že tá piata je posledná. No seriál sa dostal na métu 100 častí, čo sa máloktorému podarí, takže vďaka tomu sa sága Hviezdnej brány rozrástla fakt parádne. A to nás ešte mala čakať Stargate Universe. Mimochodom, veľmi dobrú rolu tu našiel Jason Momoa, ktorý neskôr zasvietil ako nový Barbar Conan a onedlho bude hviezdiť ako Aquaman. ()

LordMysti

Atlantis těží ze dvou výborných nápadů - z velice populárního světa SG a z objevování neznámého spolu se svízelnou situací celé expedice. Vše až neskutečně dobře ladí a když k tomu přičteme na seriál originální a povedené vizuální efekty, max. hodnocení je na světě. Spolu s BSG jeden z nejlepších sci-fi seriálů všech dob (alespoň pro mě), i když BSG je pojato více lidsky a "reálně". Obojí má ale své nezaměnitelné kouzlo. ()

Teleri

Povedený seriál na motivy hvězdné brány. Výběru nejlepších v různých odvětví lidské činnosti se podaří prostřednictvím Brány najít bájnou Atlantidu. Nachází se v souhvězdí Pegase. Svým příchodem ale lidstvo probudí staré zlo - rasu Wraihů a musí mu čelit. Cestují po různých planetách a odhalují odkaz dávných předků. Mám nyní rozkoukanou 2. sérii a jsem potěšen, že neztrácí na první. Stejně jako u první série je velký rozdíl mezi kvalitou jednotlivých dílů, ale ty povedené za to stojí. 7. díl byl opravdu dojemný. ()

Zemřel David Ogden Stiers z MASHe

Zemřel David Ogden Stiers z MASHe

04.03.2018

Khal Drogo Aquamanem?

Khal Drogo Aquamanem?

16.06.2014

Jason Momoa ušel od Ronona z Hvězdné brány dlouhou cestu. Jeho Barbar Conan sice moc fanoušků předlohy nenadchl a záporácká role v akčním béčku Jedna mezi oči mnoha lidem unikla. Ještě předtím, než… (viac)

Hvězdnou bránu čeká reimaginace

Hvězdnou bránu čeká reimaginace

30.05.2014

U Croma! Conan je z Havaje

U Croma! Conan je z Havaje

23.01.2010

Startoval kariéru jako model, pak ukazoval vypracovanou postavu v Pobřežní hlídce, několik let hvězdil jako drsný hláškař Ronon Dex v Stargate: Atlantis, brzy se objeví v adaptaci fantasy bestselleru… (viac)