Jak chutná smrt

• angličtina The Taste of Death
TV spot 2

Juraj Kukura v hlavní roli kriminálního filmu, který se odehrává na pozadí vrcholového střeleckého sportu... Kriminální film režiséra Milana Cieslara vznikl podle literární předlohy renomovaného slovenského spisovatele Ladislava Mňačka. Vypráví příběh navenek úspěšné rodiny, v níž vše plyne zdánlivě podle pravidel a s dostatečným množstvím lesku a třpytu. Pod povrchem hladce fungujících vztahů se však odehrává drama celé rodiny i závažné osobní problémy jejích jednotlivých členů – otce (J. Kukura), matky (M. Šplechtová) a téměř dospělého syna (O. Šrámek). Řetězec nedorozumění, předstírání, nenaplněných ambicí, touhy po penězích i lásce jednoho dne vykolejí rodinný vlak a vyústí v tragédii… (Česká televize)

Skuby47

Amatérský pokus o český thriller, s docela zajímavým námětem, ale naivním a v našich poměrech sotva uvěřitelným provedením a předvídatelným koncem. Herecká šeď bez výrazných výkonů. Zaujalo mne jen Kukurovo prohlášení na synově oslavě, že zásluhou propagační činnosti jeho agentury vyvezeme do zemí Blízkého východu zbraně za miliardu dolarů. Na to kontrovala jeho žena Šplechtová ušlechtilým sdělením, že jejich nadace Otevřená dlaň vypravila několik kamionů s humanitární pomocí obětem války. Tak to dneska na světě chodí. Je to stejně nadčasové jako Jak chutná moc, jenže mizerně zpracované. Ani mne proto nepřekvapuje, že tento film je tak málo vysílaný. ()

fefee

Veľmi pôsobivo snažiac podobať sa americkému štýlu krimi thrilleru, no vyznievajúc dosť amatérsky a hlavné postavy sú kŕčovité až to bolelo. (2,5*) ()

Autogram

Ivana Christová vo filme ako herečka, to som si nemohol nechať ujsť, hlavne že to bolo z čias, kým ešte vyzerala na zjedenie. Na to, že ako neherečka patrila k hlavným postavám, hrala celkom fajn, mohla rozprávať po slovensky, takže nevznikli jazykové problémy. Horšie už to bolo so scenárom, ako kriminálka nula bodov, thriller podobne, snáď ako psychologický by som uznal za jednu hviezdu. A tá druhá je za Christovú a trošku Trošku. –––– Ta holka ale žádnou zbraň neměla. – To nic. Ale trefil ji nádherně. ()

Lukoboss

Nic mně to neříkalo, nezaujalo a neustále jsem přepínal někam jinam. Tím pádem nepovažuji film za dobrý, když ani nejsem schopen se na něj dívat. Něco málo na tom bylo, proto ty dvě hvězdy, ale jinak je to podprůměr. ()

klukluka

Ta manýra je příšerná, ten film je jí kompletně prodchnutej- je to ve scénáři, je to ve výpravě, je to v režii a následně v hereckých výkonech. Paradoxně tomu nepodlehla jen jediná neherečka, tehdy modelka a krátce před tím Miss Československa Ivana Christová. Ta jediná tady byla civilní a relativně přirozená. Líbila se mi i její milostná scéna s revolverem. Jinak je to ale zase Cieslerův pošahanej fucking hell. ()

xaver

Zajímavý snímek, který do jisté míry navazuje na kvalitní detektivní příběhy natočené v 60-tých létech, byť nedosahuje jejich kvalit. Námět dle výborné povídky Ladislava Mňačka byl zpracován již ne tak dobře a Juraj Kukura se na roli otce moc nehodil. Jeho čeština byla nepříjemná a daleko by vypadal líp, kdyby mluvil slovensky, jako Ivana Christová, která jako herečka příjemně překvapila. Marek Vašut pak byl sice víc uvěřitelný než Kukura, ale taky nic moc. Jaroslav Tomsa jako šéf Vašuta pak byl naprostý propadák, i když se objevil jenom sporadicky. Nevím, co vedlo režiséra Cieslara k obsazení špičkového kaskadéra do takového „štěku“. No a akce zásahovky na letišti v závěru filmu byla tak trochu fraška. Celkově pak hodnotím snímek jako průměrný s přihmouřením jednoho oka za tři *. Režisér si však zaslouží maximálně 2 *. ()

Disease

Tvl, co tohle bylo za klauni?!? Nezamýšlená parodie na krimi drama. Odpad nedávám jen proto, že jsem se několikrát, zejména v závěru, od srdce zasmál. ()

mira007

Český krimi thriller, který ve své době působil hrozně moderně jakože americky ,  přesně ten typ filmu, který je jako filmový zážitek sotva průměrný, ale má to spousty věcí, který tento film dělají "nezapomenutelný" - hlavní role Kukura jako despotický otec mladého vraha, Miss Československo Christová jako děsně hot femme fatale ve své jediné filmové roli, Vašut jako děsně drsnej policajt a hlavně song od Tiché dohody Tam kde spí andělé. ()

Ygnor

Velmi slabé, včetně hereckých výkonů, a místy naivního scénáře, na kterém se, jak jsem se zde dočetl, podílel i mr. Vašut. ...a odborní poradci byli asi hochštapleři z Nahoty na prodej ;-P ()

Schlierkamp

Český film podle románové předlohy L. Mňačka popisující okolnosti při chvilkovém selhání mladého nadějného sportovního střelce Roberta Kainara, zastřelivšího v zatmění smyslů dva policisty. Příběh je divákovi podáván v jednotlivých retrospektivních obrazech, jež Mňačko s oblibou využíval, nicméně tentokrát snímku neprospěly a učinily ho pouze více chaotickým. Největší nedostatek filmu spatřuji v nejasném vysvětlení klíčového momentu vraždy, samotné zobrazení činu v jednom z obrazů považuji za pramálo přesvědčivé a absolutně nedostačující. Hlavní roli sotva dospělého syna zámožných rodičů hrál nevýrazný O. Šrámek, jeho matka M. Šplechtová však byla ještě nepřesvědčivější. Herecky mě v tomto snímku zaujal pouze despotický otec J. Kukura a kriminalista Morton v podání sympatického M. Vašuta, co se týče vizuálních kvalit, vyčnívala I. Christová. Dle mého názoru se jedná o ryze průměrný film, jež se snaží působit psychologicky, bohužel však tato psychologie postav není dle mého názoru řádně rozvinuta a navíc se nebojím říct, že snímek v určitých okamžicích nudí. ()

iz67

Tak tohle je dustojna ceska detektivka - tedy: - nulové napětí, neskutečně nerealistické dialogy, směšné postavy. Bože! ()

ostravak30

Jak chutná smrt je zvláštní příběh, ve kterém známe vraha, ale pouze tušíme co se stalo a další součást nevědění se týká motivu. To vše odhalujeme postupně v retrospektivních návratech. Tím pádem se postupně dozvídáme, jak se otcovy (ne)naplněné ambice postupně přenášejí na syna. Ten své sny ovšem vidí jinak. Způsob postupného vyprávění se mi docela líbí, protože divák je stále pod vlivem vlastních domněnek a nejistoty a zároveň dostává prostor pro přemýšlení. Líbí se mi i herecké výkony, dokonce si myslím, že Ivana Christová rozhodně nezklamala. To na herci Oto Šrámkovi byla vidět jistá nerozehranost, možná nezkušenost. Tohle byl jeho první film a určitě by to s dalšími bylo lepší a lepší. Problém vidím v celém odůvodnění střelby do policistů. My totiž vidíme pouze chvíli, kdy je policisty kontrolován, střih a následuje střílení. Tudíž dostat se do pochopení střelby je trochu složité. Syn totiž říká, že chtěl být sám a oni to nechtěli pochopit, což ze záběrů není patrné. Jisté je, že ho kontrolovali, protože jel příliš rychle. Možná ho chtěli sebrat. Ani téměř hollywoodský závěr mi nesedí. Otec se úplně normálně dostává na místo dramatu, ale právě proto, že se zde odehrává tak vypjatá situace je zvláštní, že sebou nemá doprovod. Pak ho policisté vlastně nemohou najít a on si klidně zastřelí vlastního syna. I k tomuto rozhodnutí by ho mělo něco vést, ale my nevíme co. Vždyť nenechá situaci na policistech, ale bere ji do vlastních rukou. Není to špatný námět, jen to celkové zpracování je trochu kostrbaté. Zajímavostí určitě je, že si ve filmu zahráli dva později ještě slavnější lidé. Režiséra si zahrál Zdeněk Troška, v té době už docela známý a reportéra dnešní slavný fotbalový komentátor Jaromír Bosák. ()