Film Hra o jablko režisérky Věry Chytilové se pokouší komediální formou zachytit podstatu neustálého sporu mezi mužem a ženou a zároveň najít odpovědi na otázku, do jaké míry je možná hra s lidskými city a kdy a jak přestává být hrou. Hrdiny příběhu jsou porodník dr. John, svobodný muž po třicítce, v soukromém životě značně sobecký, a mladá zdravotní sestra Anna Šímová, která vzdor svému na pohled ztřeštěnému chování má k životu mnohem odpovědnější přístup. John k dívce naváže, jako před tím k tolika jiným, povrchní vztah. Jeho hra na lásku se však tentokrát obrátí proti němu. Když se pokusí napravit svou chybu, je už pozdě. Lze si totiž hrát v životě, ale nelze si hrát na život. Proto na Johnovo: "Ale já už si nechci hrát" Anna odpoví: "To je škoda, my právě hledáme někoho, kdo to umí". Motiv jablka, provázející příběh, je symbolem poznání charakteru lidí, symbolem ovoce lidského konání i symbolem plodu lidské lásky - dítěte... (oficiálny text distribútora)

ostravak30

Přesně se dá poznat, že tohle je film Věry Chytilové. Ovšem její filmy jsem nikdy moc nemusel. Podle mě se snaží dost složitým a komplikovaným způsobem vždy obrazně něco vyjádřit. Tentokrát je to nikdy nekončící boj mezi mužem a ženou. Ovšem muž je zde vnímán jako naprosté hovado, který má spoustu žen a přefikne, co mu stojí v cestě. Žena jako ta slabá bytost. Nevinná oběť mužských her. A to včetně té vdané, která odejde od manžela, aby nakonec dostala košem. A stejně té, která se do lékaře beznadějně zamiluje, ale i přes její podrazy dr. Johna na svou stranu nepřetáhne. Chudák muž si pak uvědomí, co je pro něj dobré, ale už moc pozdě. Věra Chytilová byla vždycky trochu feministka. Tentokrát Chytilová alespoň něčím překvapí. Například angažováním tak skvělého herce do hlavní role jako je Menzel nebo v epizodní roli Nárožný či ve vedlejší roli Lábus. ()

Pitryx

Pořád jsem přemýšlel kde ještě byl ve filmu kamelot a jeho hlášky a ono je to zde. Občas jsem se zasmál, ale i jinak celkem bavil. Nezdá se mi to ani nad, ale ani pod průměr. Takže střed. Vadil mi tam ten upištěný zpěv. ** A PŮL ()

Hawaj

Prostě dech beroucí jízda plná života, která vás nepustí až dokonce. Je to tak živočišný zážitek, až mi ani nevadí, zda to má či nemá nějaké poselství či katarzi. ()

Lewaso

Jiří Menzel v netradiční roli, jíž se zhostil se ctí, a Dáša Bláhová jako pako. Jak dokáže ženská zblbnout i největšího sobce a ignoranta a pak utáhnout na vařené špagetě. ()

HrrrOch

Doktor a sestra... možná by se řeklo otřepané klišé, které oprašují i dnešní televizní seriály, ale Chytilová si na tyhle dvě postavy napasuje film, který nevím k čemu bych připodobnil. Je tak svěží a hravý, Dáša Bláhová tak krásně prdlá a Menzel typicky zmatený. Ale pod maskou komedie to vře a bublá a skutečně celý film abstrahuje až k obecnému vztahu muže a ženy. Přitom Hra o jablko není vůbec patetická a velkohubá. Někdo tu psal, že tenhle kousek patří mezi největší české filmy. K tomuhle názoru se rád přidávám. ()

garry

Musím čím dál více souhlasit se schematem feministek. Muži jsou sobci - ženy to mají v životě těžké. Doporučuji k přečtení román Evy Hauserové Cvokyně. ()

martins

Tak to se mi docela líbilo, po 5-ti letém zákazu návrat paní Chytilové k filmu, slušný herecký výkon dua Menzel - Bláhová trocha erotika, slušná zábava. ()

harycek

Tehdy když se to začalo promítat v kině tak pro nás , už plnoleté to bylo na tehdejší dobu něco nevídaného zvláště v oblasti sexu ve filmu , Chytilová byla pro to u nás za revolucionářku !! ()

Eire

Mám Chytilku rád, ale viac mi sedí jej neskoršia tvorba 80/90 roky... Dosť sklamanie z tohto počinu.... 45% 😒😔🤒 ()

Spike86

Filmek z prostředí nemocnice - porodnice zejména o vztazích atd. Celkem příjemná atmosféra, akorát někdy se film nevyvaroval hluších míst. Jinak film vyniká tím, že zachycuje velice naturalisticky a detailně bez jakýchkoliv zábran zblízka porod. ()

gizi

Zajímavý film, kdy Chytilová už se trochu dostala z těch úletů, co dřív točila. Chvíli sice trvá, než se film rozběhne a začnete ho vnímat, ale pak je celkem normální. Občas je tam moc pěkný "dokumentární" záběr, objeví se i nějaká ta moudrá myšlenka. Řekl bych, že jsou velmi dobře vypracovány hlavní postavy - jejich chování odpovídá době 70. let. Vlastně celý film velmi dobře vykresluje poměry v ČSSR v té době. Bohuš Záhorský si střihl taky velmi pěknou roli. "Jsou zde objektivní příčiny. Za objektivní příčiny se schovává dnes kdejaký bordel." Tak nějak zní jedna z perliček filmu. Menzel bych řekl zde podává jeden ze svých nejlepších hereckých výkonů (jako herce ho neuznávám, ale tady to zvládl velmi dobře). Skoro 4*, 70%. ()

Johgas

Z tohole filmu na mne čiší smutek. Samota. Neschopnost navazovat vztahy, udržet je a rozvíjet. Absence štěstí. Prostě život. ()

foils

Tenhle film je v podstatě náčrt, demo kdesi na půli cesty mezi avantgardními Sedmikráskami a originálně tragikomickými "sondami" do života jako Kalamita nebo Faun. Čili už k vám promlouvá celkem vstřícně, ale zatím se ještě moc nenasmějete. Odvážný až diskutabilní je i casting, na kterém by si leckterý jiný režisér vylámal zuby. Lepší *** ()

Bragi66

Filmově a výtvarně průkopnicky velmi dobře odvedeno, řízně dobové, ale dnes je dnes a znepokojivý střih trochu otravuje a nadsázková satira už dnes nějak nemá ostrost.  To by se všechno dalo odečíst na účet doby, ale je Menzel herec? A co je to silné obsahově poselství? ()

Zemřela herečka Nina Divíšková

Zemřela herečka Nina Divíšková

21.06.2021

Ve věku 84 let dnes odešla česká filmová, televizní a divadelní herečka Nina Divíšková, již si velké množství diváků vybaví například jako babičku Bětu z populárního rodinného seriálu České televize… (viac)

Zemřel Jiří Menzel

Zemřel Jiří Menzel

07.09.2020

Ve věku 82 let zemřel v sobotu večer český oscarový režisér Jiří Menzel, informaci v neděli prostřednictvím sociální sítě zveřejnila jeho manželka Olga. Světoznámý tvůrce, jenž se v posledních letech… (viac)

Věra Chytilová 1929 - 2014

Věra Chytilová 1929 - 2014

12.03.2014

Ve věku 85 let dnes zemřela Věra Chytilová, svérázná režisérka a scénáristka. Studovala architekturu, později FAMU. Pracovala jako manekýnka, kreslička, poté na Barrandově jako klapka a pomocná… (viac)