Farscape

• Austrália Farscape
Austrália / USA, (1999–2003), 68 h 53 min (Minutáž: 46–51 min)

Tvorcovia:

Rockne S. O'Bannon

Ben Browder, Claudia Black, Anthony Simcoe, Gigi Edgley, Virginia Hey, Lani John Tupu, Wayne Pygram, Jonathan Hardy (rozprávač), Lani John Tupu (rozprávač) (viac)

Projekt Farscape právě vstupuje do své poslední fáze, hlavní zodpovědnost teď leží na pilotu raketoplánu Johnu Crichtonovi. Během letu se však stane něco naprosto nečekaného, před raketoplánem se otevře červí díra a Crichton i s lodí se ocitá v neznámé části vesmíru. Neznámé, ale obydlené.

Jeho přílet je velmi dramatický. V jednu chvíli se objeví a v druhé už je účastníkem srážky s jinou kosmickou lodí. Tento kosmický člun v zápětí exploduje. Na jeho palubě umírá bratr jistého Craise, kapitána dobře vyzbrojené armádní lodi. Kapitána mstivého, krutého a nemilosrdného. Crichtonovým útočištěm se zatím stává Moa, obří živočich, který je používán jako kosmická loď. Na její palubě se musí naučit koexistovat s netradiční posádkou, uprchlými trestanci: Ka D'Argem, hrdým a vznětlivým bojovníkem, Pau Zoto Zhaan, rozjímavou kněžkou; Rygelem, údajně vládcem nad 600 miliardami podaných, v reálu pak nenažranou, zbabělou a línou malou potvorou a nakonec Pilotem, bytostí srostlou s lodí, kterou ovládá. Posádku časem doplní ještě militaristicky uvažující Aeryn Sun. Všichni se stávají štvanci a obzvlášť John. Nejen touha po pomstě žene jeho pronásledovatele. Technologie červích děr je totiž neznámá i zde a všichni chápou, že kdo jí první získá, bude mít obrovskou moc, bohatství či slávu. A Crichton je jediné vodítko k jejímu ovládnutí.

Tento seriál se tematicky v mnohém podobá STAR TREKu, nicméně je tu pár zásadních rozdílů. Odehrává se v mnohem temnějším prostředí, neboť nikde blízko není žádná "Federace". Posádka jsou psanci na útěku, kteří jdou z průšvihu do průšvihu a většinu času jim jde o pouhé přežití. Farscape se také v mnoha okamžicích bere dosti nevážně, je laděn komediálněji než STAR TREK. Seriál má celkem 4 série po 22 dílech, místo páté série byl natočen dvoudílný film MÍROVÁ OPERACE (PEACEKEEPER WARS). (Subjektiv)

Ace.A.T.L.

Ze začátku jsem se bál toho, jestli se do toho dostanu, protože používání "mimozemských" pojmů v hovorech, bylo dost sci-fi a různý druhy hlavních postav bylo taky hodně sci-fi. Ale po pár dílech jsem se do toho dostal a seriál mě nenudil ani chviličku. Neni to přehlcený vizuálníma efektama a to je právě to, co tomuhle seriálu dává jedinečnost. Zhruba 5 dílů první série jsem se s tím sbližoval a zbytek jsem jen hltal :) 4.řada končí na vrcholu a v nejlepším. Za mě zasloužených 5* a ROZHODNĚ DOPORUČUJU ()

Nugat

Není to úplně top, vidím v tom spíš osmdesátkové zpracování, ale také seriál zaujal. Jen mě mrzí, je-li pravda, že Virginia Hey z modré barvy onemocněla. ()

Ronkar

Tenhle seroš nemá vůbec smysl hodnotit po pár episodách. Své přednosti vystavuje po malých kousích. Pokud však vydržíte, FARSCAPE vás odmění zatraceně hodně. Člověk musí přistoupit na fakt, že je to úplně jiné než Star Treky (které v porovnání působí sterilně a nezajímavě ohledně postav), Battle Star Gallacticy (tady zase chybí nadsázka a humor). Farscape má víc nápadů, humoru a ve výsledku i zajímavější hrdiny (kupodivu je tu kromě vtipu i dost psychologie, vážných témat a občas i horor). Je to propracovaný mix, který funguje. Od chvíle, co se dostane John na Moyu, má prostředí hodně mimozemský feeling (což byl ostatně účel). Svojí bizarností a žánrově trochu jiným přístupem mě to celkem chytlo, ačkoli jsem byl na rozpacích. Zpočátku mě držela zvědavost, protože se v každém díle dozvídáme něco o jednotlivcích i světě, v němž se hrdina ocitl. A posléze i sympatie k celé skvadře a universu rostly. FARSCAPE JSOU V PODSTATĚ PŮVODNÍ STRÁŽCI GALAXIE. Banda vesmírných vyvrženců a trestanců, kteří se vzájemně mnohdy nesnáší, ale pro přežití musí zkrátka spolupracovat. A je to hravé, nápadité, napínavé a současně chytré a místy i překvapivě emotivní (převážně v závěrech sériích, kde jede akce a osudovost na plné pecky). Postavy jsou napsané živě (a dobře zahrané). Pod startovní povrchností se nachází zajímavé backstory a všichni mají character arch, který se napříč dějem vyvíjí. Seriál obecně stojí na morálních kodexech hrdinů, jejich minulosti (často temné a smutné) a na tom, jak se která postava v dané situaci zachová. Vždy to přitom má nějaké důsledky. Špatné i dobré. FARSCAPE je díky tomu hodně osobní podívanou. Jejich hašteření, hádky, ale i spolupráce a vzájemná pomoc často vykouzlí na tváři úsměv. Příběh je místy trochu rozháraný v kvalitě, ale nechybí zajímavé zvraty, budování kvalitního loru světa a dobře vymyšlení záporáci (Crais a Scorpius), kteří nejsou jen ploché figurky oponentů. Zaujla mě progres vztahů, který se od nucené pomoci postupně velice přirozeně mění v loajalitu, příteství až po takovu zvláštní rodinu. A jak se na správný space opus sluší, je tu osudová láska mezi ústředním duem, které si k sobě hledá cestu dost těžko, ale o to uspokojivější je, když se jim to nakonec začne dařit. Ben Browder je sympaťák, Claduia Black vostrá fešanda a jejich chemie je prostě super. Zbytek taky funguje dobře, včetně Pilota i Moyi. Nápad s živou lodí, na níž všichni žijí a musí koexistovat, je skvělě využitý v řadě episod. Asi nejvíc baví egocentrický Dominar Rygel prdící helium. Některé díly jsou udělané zábavně, jiné vážně, a některé i překvapivě hodně temně (hororově a surrealisticky) či emotivně. Nicméně to jako celek drží pohromadě a čím déle jsem s tou bandou byl, tím mi byla sympatičtější. Triky jsou na dobu vzniku ok. S maskama a loutkama je to půl napůl. Některé jsou hodně fajn (PILOT), jiné hodně špatné. Na druhou stranu cením kreativitu a jejich pitoresktní různorodost. Jak už to tak bývá, některé episody jsou slabší, jiné lepší. I když jde o epizodní záležitost, napříč se táhne kontinuální linka o červích dírách, které jsou důležité jak pro hrdiny tak oponenty. Za to velké plus. Chcete ještě jedno? Farscape je jedním z mála seriálů, kdy kvalita nejde dolů, ale naopak vzhůru. A to o dost. Pokud člověk vydrží celou sérii, bude polapen a nucen pustit další sérii. Ta je přitom ještě lepší, napínavější, temnější a místy i zatraceně emoční. S příchodem Scorpiuse na scénu se celý seroš zvedá o úroveň výš a především poslední čtveřice dílů je naprosto parádní (napětí, velká akce, velká rozhodnutí, výbuchy, zůročení starších dílů a fůra emocí. (SPOILER: takhle v posledním díle odpravit jednu z hlavních postav, nechat hrdiny ve sračkách a padouchům dát triumf... čučel jsem jak puk). Palec nahoru a určitě neváhejte a dejte FARSCAPE šanci. Seriálový klenot scifíček z 90. let, který si zaslouží mnohem více pozornosti. PRVNÍ SEZÓNA: 70% DRUHÁ SEZÓNA: 80% Těším se na třetí sezónu :) () (menej) (viac)

Libb

jeden z nejlepších sci-fi seriálů, kde hlavní postavy nemají k dispozici ani tak skvělou techniku, jako např. ve Star Treku, ale také se nesnaží zachránit vesmír, ale jen přežít. A ani omylem se nesnaží jít někomu příkladem :-) Seriál je kořeněný humorem, ale rozhodně to není komediální seriál s natočeným smíchem! Prostě silně doporučuju k shlédnutí. ()

rime

Seriál je plný chyb.Především samotný koncept je totálně dutý, srovnání se Star trekem nebo Babylonem není vubec možné, protože by se jednalo o urážku těchto seriálů.Některý díly jsou doslova katastrofální - chaotický, tupý, amatérský, postrádající smysl.Nejhorší je asi první a čtvrtá serie, po té první nevěříte že by jste tenhle seriál ještě mohli sledovat a při sledování poslední serie si říkáte proč jste s tím proboha u té první neskončili.Jenže je to sci-fi seriál a takových je málo, za pár dobrejch dílů a za přítomnost sympatickýho humoru dávám dvě hvězdičky. ()

Naranyan

Po BSG napíšu i zde, když už o Farscape mluvím. Je a snad i navždy bude to pro mě seriálová jednička jenž dobyla mé srdce plnou měrou. Tak jako Crichtona, Aeryn Sun, Moyu, Rygela.. jsem neprožíval snad ani žádný jiný film, nic jiného, co na mě "koukalo" z obrazovky, plátna či monitoru. ()

Fazulina

Vynikající sci-fi seriál, který jsem zhltla na posezení. Totální úlet, který Vás dožene k slzám i smíchu. Skvělí mimozemšťani, romantika jak blázen, co díl, to skvost. John Crichton je pro mě hrdinou všech dob!:-)) ()

shurin

Pro mě osobně jedno z nejlepších sci-fi, skvělý mix Hvězdné brány, Doctora Who a Firefly, které si jako většina neamerických seriálů nehraje na nic, co není. ()

SunnyMan

Farscape, to je prostě srdcovka.....příběh o skupině vesmírných muklů zdrhajících na žijící lodi, jejichž partička je během útěku obohacena o později čím dál většího magora z opačného konce galaxie je přeci jen docela originální, zvláště když se našinci ze Země do příběhu nachomýtnou krom +-hlavního hrdiny jen velmi zřídka......takže k hodnocení....mínus 1* za pomalý rozjezd v první sérii, ovšem 1* za toho "skutečného" hlavního hrdinu Rygela, jehož žravost, sobeckost a schopnost prdět helium vždy zvedne umělecký dojem díla, 1* za víceméně padoucha Škorpíka, indiánským jménem Černý kožený kondom, 1* za Crichtona a jeho pozdějšího imaginárního kamaráda Harveyho, 1* za zbytek posádky, hlavně D'Arga a jeho občasné magoření......a po 1* za 2,3 a 4 sérii, kde se příběh konečně rozběhne, svižně prokračuje a graduje a je posléze byť vynucenně, přesto velmi uspokojivě zakončen velkolepým finále s geniálním názvem Peacekeeper Wars a ještě šílenějším dějem......a že mi těch hvězdiček vyšlo +6 a dal jsem jen 5?....aspoň vidíte, jak taková dílka ani není možné docenit ()

BaseDallas

Ďaľší scifák s prívlastkom zábavný. Výborná zápletka, postavy, vizuál. Popravde, najprv som mal problém s gumenými a handrovými bábkami (Rigel XVI, Pilot), ale to akosi časom prešlo a prestal som ich tak vnímať. Tvorcovia veľmi dobre vedeli, čo robia a vytvorili úžasný svet, kde som mnohokrát žasol nad predstavivosťou maskérov a kostýmérov (Scarrani, Nebariáni). Za top postavu považujem záporáka Scorpia, skvele zahratý Wayne Pygramom, Crichtonovho úhlavného nepriateľa. Tento seriál si budem pamätať ako dielo plné originálnych nápadov, humoru, dobrých hercov, oprskané troškou fantasy polevy. ()

FlashFXP

Farscape je bez akýchkoľvek pochybností najlepší sci-fi seriál všetkých čias. Každý fanúšik sci-fi, ktorý ho doteraz neobjavil si môže búchať hlavu o stenu. Seriál NEMOŽNO hodnotiť po pozretí iba niekoľkých častí. Každý kto prestal pozerať spravil obrovskú chybu. Seriál sa postupom času neustále zlepšuje. Nejneskôr po polovici prvej série ho väčšina miluje. Čo sa týka technického prevedenia, masiek a efektov, tie sú možno zo začiatku slabšie, čo súviselo s menším množstvom peňazí, ale od druhej série sú efekty a masky absolútne fantastické a porovnateľné s filmovými efektami a vysoko prevyšujú napr. spomínanú Battlestar Galacticu a ostatné seriály. Len dodám, že väčšina austrálskeho tímu pracovala na flime Matrix. Tvorcovia si dali maximálne záležať na exteriéroch, každý svet je odlišný, vďaka čomu je to po vizuálnej stránke pastva pre oči. Postavy sú napísané úžasne a počas celého seriálu prechádzajú veľkým osobným vývojom na rozdiel od iných seriálov, kde sú postavy rovnaké v prvej aj v desiatej sérii. Obrovským pozitívom, ktoré sa prejavilo na kvalite bolo to, že sa seriál natáčal v Austrálii a preto v ňom nie sú typycké americké klišé. Čo sa týka obsadenia, tak sa tu zišlo neskutočné množstvo talentovaných hercov. Za všetkých spomeniem Claudiu Black a Bena Browdera, medzi ktorými fungovala neuveriteľná chémia. Celý seriál je plný skvelého humoru, akcie, ale aj dramatických scén. Ale hlavne je o vzťahoch a emóciách. Bohužiaľ v našich končinách je tento seriál takmer úplne neznámy. Môžem každému vrelo odporučiť a to nielen fanúšikom sci-fi, ale všetkým ktorí majú radi inteligentné seriály. Upozorňujem ale, že sa stanete s veľkou pravdepodobnosťou na ňom závislí. ()

miisicka

Namlsán vizuálními orgiemi pilotu BATTLESTAR GALACTICA jsem po shlédnutí prvního dílu FARSCAPE "Premiere" trochu znejistěl. Důvod byl zřejmý. Namísto očekávané technicky propracované podívané, jenž by diváka zatlačila do křesla s neodolatelnou touhou zjistit jak jen se děj bude odvíjet dál, je "Premiere" jen nemastnou-neslanou třičtvrtěhodinovou záležitostí s efekty z RED DWARF. V té chvíli asi každého napadne otázka - jakých kvalit může dosahovat seriál s jehož pilotem si tvůrci dali "takovou práci"? A přesně tohle vnímám jako hlavní problém jinak velmi podařené sci-fi podívané s názvem FARSCAPE - nedostatečné připoutání diváka během pilotu a několika dalších navazujících dílů. Ten, kdo však překousne slabší začátek, bude odměněn spoustou zábavy, skvělými hláškami, neotřelou love story a utvrzením se v pravdě, že ať už jsme jací jsme, přátelství, láska a rodina je v životě to nejdůležitejší... 9/10 ()

Jozue

První půlka Season 1 ehm 2-3* slabota-infantilní a k smíchu. Nicméně pak seriál dostane velice zajímavý spád. Každopádně celkově originální a některé postavy jsou fenomenální :-) ()

Elven

V nejednom podobný seriál ako napríklad Hviezdna Brána alebo Star Trek, no v mnohom zas originalita robí svoje a strháva do deja. Nikdy ma nelákalo sci-fi typu "dajme tam čo najviac rôznych ufónov", no na druhú stranu - prečo nie? Prečo by mali byť všade len ľudia? A prečo by to mali byť vždy ľudia, čo zachraňujú svet pred zlými ufónmi? Farscape je príbeh poskladaný z protikladov. Veľký fajter, kňažka, policajtka (viac menej), človek z totálne iného konca sveta, totálne netradičné záporné postavy a k tomu poletujúci veľký king, ktorý prišiel o všetko. Gýč, humor, podivné no veľmi dobré postavy a ten krásny pocit, že sa nedívate na supermanov ale na zločincov, ktorým ide každú chvíľu niekto znepríjemňovať život. Aby toho nebolo málo, máme tu živú loď, zopár typických i netypických problémov a akčný bonus akciu, ktorá nenudí. Personálne veľké plus je to, že postavy nie sú priehľadné. Dokážu prekvapiť, riešiť situáciu netradične a hlavne "zlé postavy" sú tak rafinovane zlé, že sa veľa ďalších seriálov zdá byť úplným brakom v porovnaní s Farscape. ()

Paan

Nehrát ve Farscape pplk. Mitchell a Vala Mal Doran, asi bych se k němu nikdy nedostal. A ani první části první řady ve mně nezanechávaly kdovíjaké nadšení. Divné postavy, divné dialogy, divné masky, divné efekty, divná muzika, zápletka nic moc zapletená a Mitchell se jmenuje Crichton, což se vyslovuje až nápadně podobně jako Kryten. Ale ne nadarmo se říká "nesuď dne před večerem", v tomhle případě seriál před dílem 1x22, potažmo 2x22, 3x22, 4x22, PKW. Pravdou totiž je, že příběh neustále graduje, nabaluje na sebe řadu dílčích šlamastyk, které nakonec s vývojem hlavní příběhové linie dost souvisí, záporáci ukazujou svou "lidskou" tvář, hrdinové páchají kraviny, takže si nikdo není nikým v ničem jistý, a všichni spolu s Crichtonem hází kvanta osobitých hlášek v kvantech pošahaných, leč napínavých a někdy i dojemných situací. Sice se ani tenhle seriál neobešel bez několika otravnějších epizod a přehnaných nápadů, ty jsou ale bohatě vykoupeny zbytkem. A ještě poslední plus: Není to nekonečný seriál, není to nedokončený seriál. Má začátek, graduje, vrcholí a končí (nezapomenutelným filmem-4dílovkou), spíš jako skvěle vymyšlený příběh než jako produkt, který se vyrábí, dokud ho konzumuje dost lidí, a který se pak utne. ()

+sfinx+

Velmi ubohé. Seriál je takovou směskou skutečných titulů, jako Hvězdná brána, Firefly,.. přičemž nedosahuje úrovně ani jednoho z nich. Když to vezmu postupně, tak efekty jsou velmi špatné - i jednoduché souboje jsou neuvěřitelně odfláknuté a když jsem poprvé viděl souboj dvou holek, nevěděl jsem jestli brečet nebo se smát. Zatímco jedna předváděla jakýsi tanec - jakýkoli jen ne bojový, druhá ji párkrát kopla (asi půl metru mimo..) a bylo po souboji.. Přestože ani Firefly nebo třeba Červený trpaslík po stránce efektů neexcelovaly, tady je to nějak moc znát. Maskéři si dali soutěž o nejpodivnějšího mimozemšťana a tak ani vzhledově mi postavy k srdci nepřirostly. Úroveň seriálu byla poznat i na účasti poradců, musíme hodně používat odborné výrazy a dodáme tomu tu správnou sci-fi atmosféru - tak asi uvažovali. Opět odkážu na Hvězdnou bránu, která se s tím vyrovnala úžasně - této stránce by se podobné seriály měly vyhnout... ()