Farscape

• Austrália Farscape
Austrália / USA, (1999–2003), 68 h 53 min (Minutáž: 46–51 min)

Tvorcovia:

Rockne S. O'Bannon

Ben Browder, Claudia Black, Anthony Simcoe, Gigi Edgley, Virginia Hey, Lani John Tupu, Wayne Pygram, Jonathan Hardy (rozprávač), Lani John Tupu (rozprávač) (viac)

Projekt Farscape právě vstupuje do své poslední fáze, hlavní zodpovědnost teď leží na pilotu raketoplánu Johnu Crichtonovi. Během letu se však stane něco naprosto nečekaného, před raketoplánem se otevře červí díra a Crichton i s lodí se ocitá v neznámé části vesmíru. Neznámé, ale obydlené.

Jeho přílet je velmi dramatický. V jednu chvíli se objeví a v druhé už je účastníkem srážky s jinou kosmickou lodí. Tento kosmický člun v zápětí exploduje. Na jeho palubě umírá bratr jistého Craise, kapitána dobře vyzbrojené armádní lodi. Kapitána mstivého, krutého a nemilosrdného. Crichtonovým útočištěm se zatím stává Moa, obří živočich, který je používán jako kosmická loď. Na její palubě se musí naučit koexistovat s netradiční posádkou, uprchlými trestanci: Ka D'Argem, hrdým a vznětlivým bojovníkem, Pau Zoto Zhaan, rozjímavou kněžkou; Rygelem, údajně vládcem nad 600 miliardami podaných, v reálu pak nenažranou, zbabělou a línou malou potvorou a nakonec Pilotem, bytostí srostlou s lodí, kterou ovládá. Posádku časem doplní ještě militaristicky uvažující Aeryn Sun. Všichni se stávají štvanci a obzvlášť John. Nejen touha po pomstě žene jeho pronásledovatele. Technologie červích děr je totiž neznámá i zde a všichni chápou, že kdo jí první získá, bude mít obrovskou moc, bohatství či slávu. A Crichton je jediné vodítko k jejímu ovládnutí.

Tento seriál se tematicky v mnohém podobá STAR TREKu, nicméně je tu pár zásadních rozdílů. Odehrává se v mnohem temnějším prostředí, neboť nikde blízko není žádná "Federace". Posádka jsou psanci na útěku, kteří jdou z průšvihu do průšvihu a většinu času jim jde o pouhé přežití. Farscape se také v mnoha okamžicích bere dosti nevážně, je laděn komediálněji než STAR TREK. Seriál má celkem 4 série po 22 dílech, místo páté série byl natočen dvoudílný film MÍROVÁ OPERACE (PEACEKEEPER WARS). (Subjektiv)

woody.birch

Hodně povedená věcička. Kdyby seriál Farscape nevznikl v Austrálii, tak se mohl dostat o hodně dál. Takhle musel od začátku bojovat s handicapem neamerického rasového původu. Škoda. PS: Ještě tak překlad svěřit někomu, koho takové věci baví a ne známým, tak by Farscape i v češtině skončil o pár bodíků výš. Škoda podruhé. ()

SCarter

Nakonec jen 2*. Všichni přátele to milují a já jako fanda jsem nadšeně koukala v expresním čase na 1 řadu. Po konci jsem se několik let přemlouvala, abych se podívala dál. Přeci jen "Je to super!". Ale ono to až tak moc super není. Občasně je tu dobrý nápad, který to pro mě udělal poutavé, ale více jak další 2 řady jsem nevydržela. Ke konci série to má gradovat, ale já skoro usnula. Chápu, že to mnohé oslovuje, protože tu nikdo vlastně není hodný, ale já toho mám z reálného života dost a seriál je pro mě relax. :) ()

cheprer

Modra mimozemstanka s fotoorgasmy, trpaslici mimozemstan pridici helium a do toho hlaska: "To si snad ze me delate prdel!", to se proste musi videt. ()

Jean_Calid

Farscape mi přišel jako celkem zajímavý seriál, avšak, jak díly plynuly, stále více jsem ho začínal nemít rád. Jeho klišovistost, neuchopitelnost hlavní postavy, která se v jednom díle chová jako génius a v druhém jako rozmazlený fracek, Chianu, která je vždy zdrojem potíží a vůbec celá ta jejich sestava mě začala poněkud nudit, postupně štvát a nakonec neustále udivovat, že je ještě něco všechny nepozabíjelo. Od třetí série už nemůžu dál sledovat. ()

Jimclark

Podivná, nebo zcela chybějící hudba, většinou nudné (nebo nudně zpracované) zápletky, filmové kulisy jako ze 60. let a vizuální efekty k smíchu. Je mi záhadou, jak mohl tenhle seriál vydržet na obrazovkách tak dlouho, když jiné, kvalitnější, nedostaly šanci a byly ukončeny po jedné (Firefly) nebo dvou (SG-U) sériích. Pravděpodobně z velké části proto, že Farscape oplývá celkem sympatickými postavami (Rygel Dominar XVI. rulez :-) ), nebo herci jako Ben Browder s Claudií Black (kteří se o pár let později setkají v SG-1) a ke konci první sezóny se připojivší Gigi Edgley. Nicméně, televiznost/lacinost z toho čiší na sto honů, a i když se v jiných komentářích nejspíš dočtete, že se to později velmi zvedne, já si toho nevšiml. Hodnocení se týká pouze první série, protože na další jsem si už ani nechtěl udělat čas, i když jsem pár dílů od každé další viděl. Ale nebylo to ono. ()

batik

V prípade Farscape ide o vcelku multižánrovú záležitosť, ktorá v sebe dokázala spojiť prvky sci-fi, drámy, komédie, akcie a v neposlednom rade romantiky. V našich končinách ide o menej známy seriál, keďže u nás frčali zo sci-fi tvorby hlavne ST a SG. Od začiatku sa mi páčilo naozaj neortodoxné poňatie jednotlivých epizód, a aj zápletka, kedy je astronaut z prítomnosti vrhnutý do centra našej galaxie, kde sa stretáva s civilizáciami ďaleko vyspelejšími, ako je tá naša. Zhodou okolností sa dostane na trestaneckú loď, na ktorej práve došlo k vzbure a je ovládaná bývalými väzňami, ktorí sú na úteku pred dozorcami a  snažia sa nájsť cestu domov. Hlavné postavy sú naozaj originálne a všetky do jednej mali prepracovane vytvorený charakter, dokázali sa správať, ako ozajstný jedinci, mali svoje motívy, ktoré boli uveriteľné a mohli sme u nich sledovať dynamiku vývoja osobnosti. Samozrejme ich môžme rozdeliť na kladné a záporné, ale aj záporná postava sa vedela správať čestne a kladná sa tak často nesprávala. V čom ďalej Farscape vyniká je scenár a taká zvláštna atmosféra jednotlivých častí, až ma divák občas pocit, ako keby sledoval prenos z psychiatrickej liečebne. Nejde len o hlášky, ktorých je tu habadej, ale aj dialógy znesú najprísnejšie hodnotenie. Keď sa seriál pozrieme komplexne, môžme ho rozdeliť na dve polovice, ktorých predel je zhruba medzi druhou a treťou sezónou. V prvej polovici sledujeme niekoľko dejových línií, dalo by sa povedať, že každý člen posádky lode Moya má svoju, aj keď v popredí stojí línia Crichtona. Od tretej série toto končí a sledujeme už len líniu s ovládnutím červých dier a romantickú líniu. Podľa toho sa z ostatných protagonistov stáva buď väčší (Aeryn), alebo menší (všetci ostatný) komparz hlavného hrdinu. A to je naozaj škoda, lebo napríklad dejová línia Chiany o totalitnej vláde Nebarianov a hnutí odporu by si zaslúžila pokračovanie. Veľmi zamrzí aj odchod Virginie Hey zo zdravotných dôvodov. Čo mi ďalej vadilo bol aj nezáujem zo strany tvorcov o bližšie vyobrazenie mimozemských rás univerza Farscape. Na druhú stranu sa mi páčila temná atmosféra a často až depresívny život a osud našich hrdinov, čo však bolo vyvažované stále prítomnou nádejou a láskou, ktorá tu hrala dôležitú úlohu a tým nemyslím len romantický vzťah ústrednej dvojice, ktorý postupom času dostával stále väčší a väčší priestor, až sa z Farscape postupne stane vesmírna lovestory. Na záver by som poukázal na špeciálne časti, ktoré sa v dvoch, troch vydaniach vyskytli v každej sezóne a podľa môjho názoru museli vzniknúť po užití veľkého množstva Tripu celého štábu, lebo inak si ich vytvorenie a zaradenie do vysielania vysvetliť neviem. Ak by zostal záver zo štvrtej série, ktorý sa niesol presne v duchu celého seriálu, tak by som dal za päť, takto sú to veľmi dobré štyri hviezdičky. 85% ()

BlackBarron

SPOILERS! Po shlédnutí prvních pár epizod jsem si řekl, že to bude dobrá sci-fi zábava s kvalitním obsazením, to se vyplnilo ale každou další epizodou se stupňovala "šílenost" danných dílů. To co začalo jako úprk ze zajetí a spřátelení "vězeňské" posádky složené z různých ras přešlo na šílenou honbu za technologií červích děr ukrytou někde v Johnově mozku. Celý seriál dobře utíká a i když je pár slabších epizod, tak je to jeden z nejlepších sci-fi seriálů co kdy vznikl (jediná vada na kráse je konec seriálu, ani "přídavné" filmy tomu nepomohli, prostě se to moc uspěchalo). Vřele doporučuji shlédnout. 100% ()

Yeloumen odpad!

Když už nemám na kvalitní herce a efekty, tak si dám záležet na scénáři a faktografickém základu. To se zde bohužel nestalo. Nechápu, jak může někdo splodit takový paskvil 4 roky po natočení Apola 13. Trhaný děj, špatný střih, hloupé dialogy, nesmyslné efekty. ()