Farscape

• Austrália Farscape
Austrália / USA, (1999–2003), 68 h 53 min (Minutáž: 46–51 min)

Tvorcovia:

Rockne S. O'Bannon

Ben Browder, Claudia Black, Anthony Simcoe, Gigi Edgley, Virginia Hey, Lani John Tupu, Wayne Pygram, Jonathan Hardy (rozprávač), Lani John Tupu (rozprávač) (viac)

Projekt Farscape právě vstupuje do své poslední fáze, hlavní zodpovědnost teď leží na pilotu raketoplánu Johnu Crichtonovi. Během letu se však stane něco naprosto nečekaného, před raketoplánem se otevře červí díra a Crichton i s lodí se ocitá v neznámé části vesmíru. Neznámé, ale obydlené.

Jeho přílet je velmi dramatický. V jednu chvíli se objeví a v druhé už je účastníkem srážky s jinou kosmickou lodí. Tento kosmický člun v zápětí exploduje. Na jeho palubě umírá bratr jistého Craise, kapitána dobře vyzbrojené armádní lodi. Kapitána mstivého, krutého a nemilosrdného. Crichtonovým útočištěm se zatím stává Moa, obří živočich, který je používán jako kosmická loď. Na její palubě se musí naučit koexistovat s netradiční posádkou, uprchlými trestanci: Ka D'Argem, hrdým a vznětlivým bojovníkem, Pau Zoto Zhaan, rozjímavou kněžkou; Rygelem, údajně vládcem nad 600 miliardami podaných, v reálu pak nenažranou, zbabělou a línou malou potvorou a nakonec Pilotem, bytostí srostlou s lodí, kterou ovládá. Posádku časem doplní ještě militaristicky uvažující Aeryn Sun. Všichni se stávají štvanci a obzvlášť John. Nejen touha po pomstě žene jeho pronásledovatele. Technologie červích děr je totiž neznámá i zde a všichni chápou, že kdo jí první získá, bude mít obrovskou moc, bohatství či slávu. A Crichton je jediné vodítko k jejímu ovládnutí.

Tento seriál se tematicky v mnohém podobá STAR TREKu, nicméně je tu pár zásadních rozdílů. Odehrává se v mnohem temnějším prostředí, neboť nikde blízko není žádná "Federace". Posádka jsou psanci na útěku, kteří jdou z průšvihu do průšvihu a většinu času jim jde o pouhé přežití. Farscape se také v mnoha okamžicích bere dosti nevážně, je laděn komediálněji než STAR TREK. Seriál má celkem 4 série po 22 dílech, místo páté série byl natočen dvoudílný film MÍROVÁ OPERACE (PEACEKEEPER WARS). (Subjektiv)

Rikky007

Vím o pověsti kultovního seriálu, viděl jsem pár dílů a nepochopil jsem. Nebralo mě to ničím - námětem, herectvím, vizuální zpracování a masky jsou spíš komické. Pozitivum je, že přes to všechno to evidentně tvoří kompaktní univerzum. Dobře pro fandy, kolem mě to prošlo bez větší slávy. ()

SFalconJ

Fakt parádní scifárna. Nikdy bych neřekl, že něco takového můžou natočit australané. O to víc jsem byl překvapen dějem, maskami, dialogy atd. Opravdu ten, kdo má možnost vidět tento seriál ať už legální nebo nelegální cestou by se měl této příležitosti chopit a sledovat jej až do skonání věků. Rozhodně si zaslouží pět hvězdiček, i když by si jich zasloužil ještě mnohem více! ()

Shrekito

Jeden z mých top sci-fi seriálů (i když přiznávám, že chvílema je to hrozná úchylárna :-D) Sympatické postavy(hlavně Scorpík a D´Argo), zajímavý děj(i když se začně rozjíždět až v 3/3 první řady) 1.řada/*** 2.řada/**** 3.řada/***** 4.řada/**** ()

Shakaar

Tak jsem u toho vydržel 3 řady a poté mohu konstatovat, že Farscape je spíše určenou pro určité diváky. Řekl bych že je to něco mezi brakovými seriály typu fiktivního Galaxy Questu a kombinací Stargate, Star trek a i Star wars (pokud máte rádi rozmanitost v rasách)...bohužel. To proto, že i přes brakové kulisy a laciné masky měl po pilotu jakýsi potencial. Nicméně zabili ho jednotlivé charaktery postav (ať už se jednalo o Claudii Black, který svůj netalent prezentovala později v Stargate) nebo naprosto šílené scénaře, které se snad rovnali Lexxovi. Proto jsem na vážkách jak chtěli tvůrci seriál pojat. Má prvky komedie, ale nadruhou stranu sem hodí čisté drama a slušnou zápletku. Prostě kvalita neustále kolísá a mnohdy to může diváka odradit, nebo unudit. Neberu ostatním, že si ho zamilovali, já prostě chci mít v seriálu jasno, jakým směrem povede...tohle jsem z Farscapu necítil. Škoda, ale navíc než 3* to nemá. ()

hiczech

Někde na webu jsem četl, že se může stát, že když začnete sledovat Farscape tak po několika epizodách zapomenete, že nějaký jiný sci-fi seriál ještě existuje. No, není to tak zcela pravdou, ale uznávám, že seriál je to jiný, než na jaké jsme asi zvyklí a proto mnohé asi neosloví. Po prvních dílech jsem chtěl seriál odložit "ad acta" ale vydržel jsem do konce první řady. A udělal jsem opravdu dobře. Je jiný, je milý, je hravý, je opravdu dobrý. Podívejme se na australany! :-) Pro ty z vás, co sem dorazí a rozhodují se: je to o astronautovi, který se náhodou dostane z našeho světa (při zkoušce nového pohonu raketoplánu) do jiné části vesmíru a tam zažívá něco, na co ani v nejodvážnějších snech nepomyslel. Snaží se sice vrátit, ale jak to chcete provést s předpotopním raketoplánem když kolem je to tak jiné? To ostatní, s čím nebo s kým se setkává je to, co by vás mělo navnadit... :-) Moc se mi seriál líbil. Bohužel byly vytvořeny jen 4 řady, ale už jsem někde četl že se zvedá vlna zájmu o další... Doporučuji hodnotit až po shlédnutí minimálně 5ti epizod... ()

Fildas

Tak tento seriál dokáže opravdu pobavit. Crichton, Scorpias, Rygel nejlepší postavy seriálu, každý je z jiného těsta a každý je svým způsobem zábavný. Crichton když mu šibe, Scorpiasovo celkové chování, a uprděnej Rygel a jeho pesimismus a pud sebezáchovy . Seriál sám má pár dílů co jsou ze slabšího soudku ale jinak jsem se všechny série skvěle bavil. Efekty jsou na solidní úrovni i když tam jsou v některých dílech nedostatky ale přeci všechno nemůže být dokonalé. Jak již někteří uvedly v první sérii díly na sebe moc nenavazují, ale pak se to postupně rozbalí a člověk zjistí že hromada věcí na sobě závisí. Také mě potěšil český dabing protože naši borci obsadily postavy skvělými hlasy a líbí se mi víc než v originálním poddání. Pro mě osobně patří mezi nejoblíbenější sci-fi seriály a to už je co říct, protože třeba takovej StarTrek u mě moc nezabodoval. ()

RedRose

Vynikající dílko od kterého jsem zkoro nic nečekal a dostal toho tolik že to nepopíšu... Opravdu velmi, velmi, velmi milé a z větší části (i kdyz to tak z pocatku nevypadalo) kvalitní sci-fi překvapení. 90% ;) ()

soldiersn

Kdyby v průběhu Farscape nebyly díly, které mě vysloveně nudily, dal bych asi i 5*. Myslím tím klasické natahování seriálu viz Hvězdná Brána. ()

Borecz

Velmi dobrý seriál. Působí sice značně "béčkově" a nízkorozpočtově, ovšem statečně to dohání výbornou koukatelností založenou na zajímavých nápadech a vhodně umístěném humoru. No a samozřejmě je to sci-fi, což mu v mých očích na kvalitě rozhodně přidává :) ()

Blazkowicz

Díval jsem se na to ze dvou důvodů - dobré hodnocení a taky jsem chtěl vědět, odkud přišli ti dva herci z Hvězdné brány. Viděl jsem celou první sérii a stačilo. Ani k ní nemá cenu něco psát. Tolik času na další z řady vesmírných interiérových sci-fi opravdu nemám. Podobných seriálů mě čeká ještě spousta, takže nemá cenu tímto zabíjet čas. Srovnal bych to s Andromedou. Oproti ní jsou tady zápletky propracovanější, ale i tak nic moc. Na druhou stranu postavy mi úplně nesedly. Ben Bowder je ve Hvězdné bráně skvělý, ale k tomu mu pomohl i dabing, který je tady otřesný. Kevin Sorbo ho válcuje na plné čáře. A ty ostatní postavy mi nepřišly zajímavé (těhotná loď nebo jakýsi slimák?). Prostě to vychází s Andromedou skoro na stejno, tohle asi o malinko lepší. Samozřejmě hodnocení není po jedné sérii úplné, ale pochybuju, že by se to zlepšilo. Zdejší hodnocení klasicky přestřelené, většina tady onanuje nad jakousi propracovaností, no jakmile to nemá i dobrý vizuál, tak mě to prostě nechytne. Ještě jsem zapomněl na opravdu příšernou úvodní znělku. To člověk neví, jestli si má zacpat uši nebo se radši zbláznit. Každopádně Australané chtěli taky přispět se svou troškou do světa sci-fi, ale dopadlo to bídně (aspoň jak to vidím já). 2+* ()

TomasB

Scifi serialy patri mezi me nejoblibenejsi a musim rict, ze po poslednim nakoukanem - Deep Space 9, jsem opravdu potreboval vzpruhu a Farscape se osvedcilo vice nez dostatecne. Paradni masky, paradni triky, skvele propracovane postavy(i kdyz takovy Stark mi naprosto nechutne pil krev, tim jak vecne jancil a blbe kecal...no dat pres drzku malo) a pribeh tvarujici se cele 4 serie...do tretice...proste paradni. Pote co jsem videl, Browdera a Black v SG1..no proste nahrada za Andersona a silena zenska co vecne krade, neprilnul jsem, tehdy. Po shlednuti Farscape jsem si je oba zamiloval, mimochodem, nemohu si pomoci ale dustojnice Aeryn Sun byla kazdou serii hezci a hezci:o) Kdyby nenatocili po 4. serii zakoncujici film, asi bych to filmarum nikdy neodpustil. Nejoblibenejsi postavy: John Crichton, Aeryn Sun, Rygel ()

Thovt

škoda, že podobný seriály hodnotěj převážně jejich fanoušci- jinak by se tohle průměrný dílko těžko dostalo mezi dvě stovky nejlepších seriálů s hodnocením přes 80 procent. viděl jsem sice jen pár dílů, ale ty mě stačily odradit od dalšího sledování. prostředí ujde, ale zápletky připomínaj "slavnou" Andromedu a seriál se celkově nedokáže vyhrabat z bahna průměru. škoda... ()

andree182

Zo začiatku seriálu mi prišlo, že má veľký potenciál. Netradičné prostredie, kreatívne kostýmy, zaujímavé charaktery... Bohužiaľ ku koncu prvej série a začiatkom druhej série sa sci-fi zmenilo na skoro čisté fantasy - a keď už sa k dejovým prvkom pridávajú kliadby a podobné "srandy", spolu s mierne dementnými dialógmi postáv (napr. John vyzeral ku koncu prvej série, ako keby na niečom fičal; jediný pocit ktorý Moya párkrát vyjadrila bol "strach"...), celkom to môj záujem o ďalšie sledovanie klesol... Ale možno sa k seriálu vrátim a ďalšie série (3., 4.) budú lepšie... Uvidíme. ()

yazik

Skvělý nápad a spoustu možností, který tento počin mohl mít naneštěstí kazí jeho mizerné provedení a opravdu mizerné herecké výkony. I původní Star Trek seriál měl krásnější efekty a mnohem více propracovaný děj než Farscape. Jednotlivé díly jsou dějově tak primitivní, že to ani k smíchu není, dialogy jednotlivých postav jsou neskutečně trapné. Hudba diváka nijak neosloví, což jen podtrhuje ubohou atmosféru celého příběhu. Jednu hvězdičku v podstatě dávám jen za to, že je to sci-fi, ale to očividně stačit nemůže. ()

warpcore

Farscape je pre mňa synonymom sci-fi seriálu najvyššej možnej kvality. Úžasná chémia medzi hlavným duom postáv v podaní Bena Browdera a Claudie Black v kombinácii so skvelým humorom a excelentnou atmosférou, ma proste nenechá chladným ani dnes. Ťažko hľadám slová, ktorými by som vyjadril, ako mám tento seriál rád, pretože ani jedno akosi nevyjadruje spôsob, akým ma tento skvost pohladil na duši a zároveň knokautoval páradne vystrelenou pravačkou. 100% či 5* je málo. Sci-fi par excellence ! Thx Austrália. ()

Pimpy

VAROVÁNÍ: nedopouručuji pustit ani první díl!! Vysoce návykové!! :)) Naprosto luxusní scifi seriál co mě přiková do křesla a nepustí dokud není aspoň půlnoc a začnou se mi zavírat oči. Ani Hvězdná brána todle nedokázala se mnou udělat. Ze začátku se mi zdáli jednotlivé díly jako na houpačce, doslova nepochopitelné chování hlavních postav, ale postupem dalších dílů se jednotliví hrdinové "uklidinili" a děj se ustálil. Tak v polovině první serie se objevil začátek hlavní dějové linie a každý díl je napínavější a nekterý až dechberoucí. K tomu ještě musím přičíst, pro mně, asi jednu z nejcharizmatičtějších a nejkrásnějších hereček Claudii Black. ()

hwnd

První díly mě až tak neuchvátily, ale pak se to docela příjemně rozjelo, nenáročná celkem kvalitně udělaná zábavna scifi a Claudia je prostě kusanec. Být seriál jen na 2 série, dávám minimálně 4 možná i 5 hvězd. Postupně mé nadšení ale opadlo, třetí série mě prostě né a né vtáhnout, takže se ze seriálu stal povětšinou zvukový podkres k práci. Čtvrtá na tom nebyla o moc lépe, dokoukáno prakticky jen pro to, abych to dokoukal. Zde ještě pořád 3*. No a pátá "série" tomu dává nudnou korunu, což ještě řádně podtrhuje zásadní změna dabingu prakticky všech hlavních postav a to bez debat k horšímu. Scifi mám rád, ale tohle na opakovačku tedy rozhodně nebude, kult nekult. ()

blazma

Vyzkoušel jsem, protože se zde objevují dva herci, které jsem si oblíbil ze Stargate. Nic méně ten seriál je hroznej. Podle všeho se do kostýmů a kulis, možná i CGI, jenže na rok 2000 to prostě vypadá docela hrozně... Star trek, Stargate, Andromeda, Červený trpaslík.. všechno vypadá lépe než tohle. ()

Magyana

Ne, děkuji. Vypínám po prvních 20ti minutách - v momentě, kdy se na scéně objeví opičáci jak z Hvězdných válek. Osobně si myslím, že už jsme trochu někde jinde. Můžete nesouhlasit, ale prostě nemám chuť dívat se dál. ()