Farscape

• Austrália Farscape
Austrália / USA, (1999–2003), 68 h 53 min (Minutáž: 46–51 min)

Tvorcovia:

Rockne S. O'Bannon

Ben Browder, Claudia Black, Anthony Simcoe, Gigi Edgley, Virginia Hey, Lani John Tupu, Wayne Pygram, Jonathan Hardy (rozprávač), Lani John Tupu (rozprávač) (viac)

Projekt Farscape právě vstupuje do své poslední fáze, hlavní zodpovědnost teď leží na pilotu raketoplánu Johnu Crichtonovi. Během letu se však stane něco naprosto nečekaného, před raketoplánem se otevře červí díra a Crichton i s lodí se ocitá v neznámé části vesmíru. Neznámé, ale obydlené.

Jeho přílet je velmi dramatický. V jednu chvíli se objeví a v druhé už je účastníkem srážky s jinou kosmickou lodí. Tento kosmický člun v zápětí exploduje. Na jeho palubě umírá bratr jistého Craise, kapitána dobře vyzbrojené armádní lodi. Kapitána mstivého, krutého a nemilosrdného. Crichtonovým útočištěm se zatím stává Moa, obří živočich, který je používán jako kosmická loď. Na její palubě se musí naučit koexistovat s netradiční posádkou, uprchlými trestanci: Ka D'Argem, hrdým a vznětlivým bojovníkem, Pau Zoto Zhaan, rozjímavou kněžkou; Rygelem, údajně vládcem nad 600 miliardami podaných, v reálu pak nenažranou, zbabělou a línou malou potvorou a nakonec Pilotem, bytostí srostlou s lodí, kterou ovládá. Posádku časem doplní ještě militaristicky uvažující Aeryn Sun. Všichni se stávají štvanci a obzvlášť John. Nejen touha po pomstě žene jeho pronásledovatele. Technologie červích děr je totiž neznámá i zde a všichni chápou, že kdo jí první získá, bude mít obrovskou moc, bohatství či slávu. A Crichton je jediné vodítko k jejímu ovládnutí.

Tento seriál se tematicky v mnohém podobá STAR TREKu, nicméně je tu pár zásadních rozdílů. Odehrává se v mnohem temnějším prostředí, neboť nikde blízko není žádná "Federace". Posádka jsou psanci na útěku, kteří jdou z průšvihu do průšvihu a většinu času jim jde o pouhé přežití. Farscape se také v mnoha okamžicích bere dosti nevážně, je laděn komediálněji než STAR TREK. Seriál má celkem 4 série po 22 dílech, místo páté série byl natočen dvoudílný film MÍROVÁ OPERACE (PEACEKEEPER WARS). (Subjektiv)

mandes

jeden z najdôležitejších hodnotiacich kritérií u podobných druhov seriálov (hlavne scifi ) sú premňa technycké kvality (triky,masky, výprava,dizajn ). naväčší problém som mal hlavne z hrozne spravenými umelými maskamy (tie ma maximálne z nechutily ) a celkovo z ich dizajnom ako aj z dizajnom celéj lodi.tiež ma z hnusily trapné dialogy a chovanie postáv ako aj ich charaktery.môj odpor ešte viacéj umocňuje to že som velkým fanúšikom seriálov fyrefly a Battlestar Galactica na ktoré sa to absolútne nechytá a vôbec nejde len o tie technycké kvality ale aj o samotné perfektne psychologicky profilované postavy či celkovo hlavné dejové línie. ps: pôvodne som dal odpad ale nakoniec nedám žiadne hodnotenie lebo priznávam že som nevydržal viac než tri diely aj ked viem že by som ani po všetkých častiach nehodnotil lepšie. ()

Subjektiv

Prvních pár dílů jsem si říkal, že se dívám na vcelku obyčejný sci-fi seriál, který neurazí, ale ani mnoho nezaujme. Naštěstí jsem se spletl. Seriál totiž překonává své žánrové kolegy v nápadech, příběhu i charismatických postavách. Až na výjimky nemá většina sci-fi seriálů souvislý příběh. Farscape ho má. Jistě základní zápletka je jednoduchá, Crichton se prostě snaží vrátit na Zemi. Věc se však komplikuje tím, že přiletěl červí dírou. Neví přesně, jak se mu to podařilo, ale má pár nápadů. Jenže se hned stává terčem pronásledování, nejdříve kvůli mstě, posléze kvůli technologii červích děr, na kterou mají všichni zálusk. Jeho největší nepřítel Scorpius je jeden z nejzábavnějších záporáků, které sci-fi TV produkce nabízí. Posádka Moyi, živé lodi, na které Crichton putuje vesmírem, také zrovna není přehlídkou bezchybných charakterů. Vyzdvihnout musím hlavně dominara Rygela XVI., jehož cynismus, poživačnost a povýšenost neznají mezí. A krom toho prdí helium (většinou když je nervózní), takže v nejvypjatějších situacích mluví všichni upištěnými hlásky. I ostatní členové, ať ti z počátku nebo i pozdější, si dokážou získat sympatie a pobavit. Farscape humorem rozhodně nešetří. Pokud jde o technickou stránku, je to takový slušný standard, za který se tvůrci rozhodně nemusí stydět. Některé masky jsou IMHO velmi dobré, jiné pravda moc ne. Seriál má 4 série, je ukončen filmem Peacekeeper Wars. Lepší 4. ()

B!shop

Jeden z nejlepsich sci-fi serialu. Vynika hlavne pribehem, kdy hlavne v prvnich dvou radach na sebe jednotlivy dily nijak zvlast nenavazujou, ale zaroven se celym serialem tahne linie o cervich dirach a valce. Taky zpracovani je dost originalni, vetsinou se to bere s humorem, ale zase to neni zadna parodie, to vse hlavne diky hlavnim hrdinum, coz je banda odpadliku, veznu a magoru, ktera se jen snazi prezit. Ale zaroven to jsou neskutecny sympataci, i kdyz nektery si oblibit trva trochu dil. A tomu vsemu vevodi Ben Browder v hlavni roli, kterej vetsinu situaci resi nehoraznym hlaskovanim a chovanim se jako magor. Plus jsou vsechny postavy naprosto perfektne zahrany. Pak tu mame triky, ktery se kazdou serii zlepsujou a az skutecne na par drobnosti k nim nemam jedinou vytku, stejne tak masky jsou hodne povedeny a urcite museli dat praci, jelikoz skoro v kazdym dile je nejaka nova rasa. To je taky dalsi plus serialu, velika variabilita prostredi a postav. Dalsi plus je, ze ackoliv se postavy snazi vetsinou situaci resit nejdriv diplomaticky, vetsinou to skonci nakou nehoraznou rezbou, kdy nepratele chcipaj po desitkach a hlavni hrdinove jsou schonpy vzit do kazdy ruky laserovej kanon a vystrilet pulku planety. Ale zase to neni nejaka bezducha akce, ale stejne jako celej serial dobre promyslena. Vadily mi v podstate jen dve veci. Ze z 99% postav, ktery posadka potka, se vyklubou parchanti, takze je cloveku dopredu jasny, jak se asi bude dej vyvijet a druha vec, ktera se ale zacala projevovat az koncem treti serie, kdy na sebe jednotlivy dily celkem dost navazovaly, ze to je obcas zmatene, jeden dil nejak skonci, v dalsim se primo navaze, ale najednou tu jsou novy veci a clovek je do toho mrsknutej a orientuj se. Navic nektere dily uz precejen byly trochu moc a prekrocily tu hranici mezi humorem, akci, drama a romantikou a byly to naprosty silenosti. Celkove se i pres tech par vytek jedna fakt o perfektni, vysoce zabavnej serial, kdy se v kazdym dile neco deje, neni nouze o akci ani velky city, s paradnim pribehem, paradnima hercema, paradni hudbou a hodne slusnejma trikama. ()

H34D

Farscape se rozjíždí poměrně pomalu, ale o to více se dokážete vcítit do hlavního hrdiny - chudáka astronauta, který se nechtíc dostane do dalekého vesmíru s nemožností dostat se zpět. V prvních dílech můžou vadit nepříliš důvěryhodní "mimozeměťané" (pilot loďi silně připomíná převleky seriálu Dinosaurus), ale časem se na to dá zvyknout + v dalších sériích se celkově efekty pomaličku zlepšují. Farscape téměř v každém díle předvede nějaký zajímavý sci-fi nápad, či předhodí nevšední problém, s kterými se musí postavy vypořádat. I Love story hlavní dvojice do seriálu bez problémů zapadá, byť je to prvek nijak překvapivý, či originální... Co se týče humoru, i ten zde nachází své místo, viz všudypřítomné pozemské hlášky a taky celkem pobavil uvězněný Scorpius v Crichtonově hlavě... "If he masters worm hole technology, what will he use it for? Faster delivery pizzas". 8/10 ()

3DD!3

PRVNÍ ŘADA: Chvíli mi trvalo než jsem sžil s posádkou, ale to co nabídl konec první řady je láhůdková jízda. Jiný vesmír přináší tolik nečekaných věcí. I když je produkce z levnějšího těsta rozhodně svou kvalitu dohání oddaností látce a příběhem. Hlavní hrdinové jsou sympaťáci, hláškující Crichton jako spojení s matičkou zemí stačí a Aeryn Sun, kterou skvěle ztvárnila Claudia Black, pro kterou mám slabost, mi taky přirostla k srdci. Závěrečný cliffhanger mě nutí okamžitě jít do dalšího dílů. DRUHÁ ŘADA: Neskutečně silný závěr. Je fajn že ve druhé řadě už se Crichton adaptoval v novém prostředí. Celkově je to mnohem temější a některé díly jsou opravdová lahůdka. No a teď rychle na třetí sezónu. Ten cliffhanger je přímo monstrózní. TŘETÍ ŘADA: Řekl bych, že je nejlepší. Dva Crichtony a doposud nejlepší závěrečné díly sezóny nemůže už nic překonat. Navíc jsme se dověděli něco o Scorpym a pořádně se řešili červí díry. Parádní jízda. ČTVRTÁ ŘADA: Do prdele tak tomu říkám konec seriálu! Vážně ukončení ve velkém stylu. Ještě se stylovým "pokračování příště..." Jinak čtyřka je zase o chlup lepší než řada předchozí. Rudovlasá Sputnik je výborným přírustkem posádky, tyhle nové členy ve Farscape nikdy moc nezvládali, navíc je to nehorázná kočka. Scorpy, který se transformoval na parádního antihrdinu (no jestli to není jeden z nejlepších seriálových záporáků), si umí vybrat. No a pokud u nějákého seriálu platí, že čím jste dál tak tím lepší to je, tak tady to platí dvojnásob. Byla to jízda. ()

Dan9K

Snad ještě nevyrovnanější seriál než StarGate SG-1. Nemůžu souhlasit s tím, že by se neustále zlepšoval a že ke konci už je to jízda, že první série je vcelku naprd atd. V každé sérii byly totiž tradiční výplňové díly a nebylo jich málo. Vlastně jsem si většinou dokázal naplno užít jen části, které děj posouvaly někam dál, čili většinou konce a začátky sérií, případně díly na pokračování obecně. Zásadní věcí na Farscape jsou jeho postavy. Narozdíl od takové Battlestar Galacticy, kde se moje sympatie k jednotlivým postavám neustále měnily, jsem svůj náhled změnil jen u dvou postav (u obou směrem k lepšímu), a sice u D'arga a kapitána Craise, díky kterému se třetí série v mých očích jeví jako nejlepší. U ostatních postav jsem si své sympatie či antipatie uchovával konstantní. S nadšením jsem uvítal, když se můj neoblíbený charakter ze seriálu vytratil, ale bohužel byl vždy nahrazen něčím ještě horším (Stark, Jool, Noranti). Velmi slabým prvkem byla z počátku hudba, která se ale naštěstí během druhé série lehce zlepšila díky nahrazení týmu Subvision. Stejně tak lehké zlepšení bylo vidět i na vizuálních efektech a maskách, což ale tak nějak automaticky předpokládám. Podle pilotního dílu se mi jevil Farscape jako hodně velký úlet a v několika dílech napříč všemi sezónami tomu nasazuje korunku (animovaná groteska, scény s Harveym, virtuální realita apod.), celkově se ale seriál časem trochu umoudřil a dá se s přimhouřením všech tří Norantiných očí považovat za seriózní podívanou (dobře dobře, tak jednou za pět dílů). 4 hvězdy hlavně za Scorpia, Rygela, za jazykové mikroby (i když jsem nepochopil, proč u mezilodní komunikace Scarranů nefungují), za různorodé prostředí planet a závěry třetí a čtvrté sezóny. V konkurenci "spřízněných" seriálů Firefly a Battlestar Galacticy ale v mých očích Farscape docela jasně prohrává... ()

HAL

Něco jako Mass Effect s podobně pitomým příběhem, jen s ještě horšími maskami a triky? Oh fuck no! Kdyby mi bylo deset, a díval se na to v době vydání... tak se stejně raději vrátím k o světelné roky lepšímu Star Treku či SG1. Proboha vždyť ze stejné doby je i Firefly a začátek Battlestar Gallacticy, vedle kterých je toto vysloveně amatérský výsměch. A přitom to ani nemá punkovou genialitu Lexxe. Zmetek, ruce pryč. ()

k212

Tenhle sci-fi seriálový úlet zbožňuju. Je neotřelý jak obsahově tak dějově, je vizuálně ujetý až zcela uhnutý, hyří scenáristickými nápady a střílí hláškami, totálně ujíždí v psychedelicky nasnímaných interiérech vesmírné lodi, má skvělé a zajímavé postavy. A zapomněla jsem to nej-nej-nejdůležitější ... je opravdu vtipný. 95%. 1. série je jednoznačně "zrychleně-zhuštěným" úletem, každý díl něčím originálním překvapí, zaskočí, potěší (ať už formou či obsahem), inu tvůrci se prostě baví na maximum, mají nápadů plnou nůši a hezky toho využívají - hravé a rozverné, rozvoj děje a charakterů -až na záverečných pár dílů- je téměř nulový. 2. série pokračuje v tom, co první začala, ale přidává se hlavní padouch Scorpy/Harvey, objevují se tradiční úletové díly (Crackers don´t Matters, Out of their Minds, Won't Get Fooled Again) a následují první "vážnější" (s velkými úvozovkami, protože i tak jsou zábavné a vtipné) dvou/troj díly, které navazují dějově. Série už má tmelící linii a tak nějak se začíná profilovat ve skutečný seriál. 3. série - inu, přiznám se, tu miluji úplně nejvíc. Vyrovnaně a nápaditě totiž servíruje pojící dějovou linii (love eskapády, "rodinné" a přátelské vztahy hlavních hrdinů, samozřejmě nechybí ani stálí záporáci) společně s nápaditými epizodními tématy a k tomu extra přídavek v podobě úletových dílů (Meltdown, Scratch'n Sniff a Revenging Angel). 4. série už je klasickým seriálem, děj jede dál díl od dílu, celkově je všechno coolovější a vážnější. A pak je tu jeden skvost zvaný John Quixote, jehož výchozí premisa je jednoznačně postavena na principu Cronenbergovy úchylárny eXistenZ, no a už jen proto je to jeden z mých top-dílů. BTW - kdopak z creatorů, má asi německé předky? Neb častý výskyt skoro germanismů jest evidentní (grunt, fahrbot, frell). ()

klerik

1 séria Po BSG, FIREFLY a BABYLONE 5 sa objavilo ešte jedno SF, ktoré ma zaujalo. Farscape je zaujímavý, lebo je iný. Zaujímavé postavy, ktoré postupne odhaľujú svoje vnútro, super triky. Problémy sa riešia +/- diplomaticky aj keď ani o akciu nie je núdza. Seriál, ktorý má myšlienku, dobrých hercov, humor a veľmi dobrú atmosféru... ()

Lacike

Asi najdivnejší sci-fi seriál aký som videl, ktorý ma bližšie k fantasy ako k vedecky založeným príbehom. Vydržal som to sledovať 2 série a po pár dieloch tretej, keď už sa to úplne odtrhlo z reťaze a nadobro to začalo byť extrémne divné, som so seriálom skončil. Aj tak som ho sledoval skôr z hladu po ďalšom klasickom sci-fi typu Star Trek alebo Stargate a v tomto smere ma Farscape neuspokojil. Aspoň som si užil v epizódnych výstupoch pár austrálskych hercov zo seriálu Heartbreak High. Čo sa týka posádky, tak tá mi nesadla ani obsadením (Browder a Blacková ma srali aj v Stargate), tak ani charakterom postáv. Bavila ma len zaujímavá postava Zhaan, ktorá ale po druhej sérii zo seriálu zdrhla, tak som zdrhol s ňou. Zaujímavo bola pojatá ešte postava pilota lode, ktorá bola s loďou spjatá. Triková stránka mi tiež pripadala len priemerná. Interiér lode ma nezaujal a CGI vesmírnych súbojov ma tiež neohromilo. Svojím spôsobom to je výnimočný sci-fi seriál, ale mňa si nikdy nezískal. 5/10. ()

PanCitron

Jeden z prvních seriálů, které jsem viděl celé od začátku až do konce a zároveň ten který asi hodně dlouho nesestoupí z pozice nejoblíbenější seriál. Pravda, z počátku to bylo hodně zvláštní a prvních několik dílů jsem si musel dost zvykat no...na australské pojetí vesmíru. Po dost kvalitativně střídavé první řadě však přišla druhá, která i přes pomalejší začátek postupně bravurně gradovala a tohle tempo si seriál určitě ponechal až do dalších sérií. K tomu musím připočíst postavy, které jsem si hodně oblíbil (Browderův Crichton a především Scorpius - doposud stále držící vysokou pozici mezi oblíbenými záporáky), velké množství dvojdílů (a rozhodně povedených cliffhangerů) a celkově dost originální pojetí některých epizod (Animovaná epizoda, John Quixote, Díly "na Zemi"). Škoda jen, že seriál jako takový končí neuzavřeně, ačkoliv aspoň základní děj parádně zakončí Peacekeeper Wars. Určitě ne každému musí bizardní svět a humor Farscapu nutně sednout, ale co se týče mě, tak 5 hvězd si určitě zaslouží Nejlepší epizody: 1x19 - Nerve/1x20 - Hidden memories, 2x04 - Crackers don't matter, 3x20 - Into the lion's den, part 1 - Lambs to the slaughter/3x21 - Into the lion's den, part 2 - Wolf in sheep's clothing, 4x11 - Unrealized reality ()

Korbitch

Tohle dílko mě zpočátku příliš nezaujalo. 1.série jako by pořád nevěděla, kam se zařadit. S příchodem dalších postav /hlavně Scorpiuse/ se úroveň okamžitě zvedá. Věřte mi, Pavel Poulíček je menší slizoun, ale jak seriál finišuje, Scorpy se stává,alespon pro mě, postavou č.1! Závěr 4. řady byl jeden z nejlepších sci-fi zážitků mého života, nemluvě o tříhodinovém závěrečňáku, který vyráží dech!!!!!! Když seriál zajde do komických situací, nejsou trapné, ale opravdu vtipné. Ne jako v seriálu Hvězdná brána.IMPOZANTNÍ Ben Browder (John Crichton) a MAGICKÝ Wayne Pygram /Scorpius/!!!!!! ()

Helo

Po skutečně průměrné první řadě, přišlo do seriálu něco, co z něj udělalo vysoký nadprůměr. A to něco byly emoce a důraz na příběh a osudy hlavních postav + všudypřítomný humor. Opravdu potlesk, pro tvůrce za to, jak dokázali seriál vytáhnout nahoru a je jen škoda, že ho producentí utli tak brzy. ()