Rok 1900, Divoký západ. Bandité Butch a Sundance se zde rozhodnou přepadnout slavný Union Pacific Express - a to hned dvakrát za sebou. Poprvé jde všechno jako na drátkách, ale při druhém pokusu je překvapí strážci zákona. Od té doby jsou na útěku a všemožně se snaží zahladit stopy. Podaří se jim to? (oficiálny text distribútora)

Mouchal

"Western" o světoznámých banditech, kteří spíše než bandity, byli svou duší malými kluky, kteří vyváděli "klukoviny" a dobře se u toho bavili. A nebavili se jen oni, ale i lidé, kteří je následně po několika letech sledovali v tomhle filmu. Už počáteční "rvačka" vypovídá o tom, že se bude hrát spíše na vtipem nasáklý příběh s občasným vážnějším podtónem. Člověk, který preferuje inteligentnější humor než jen věčné tajtrdlikování Adama Sandlera, si zde přijde na své - hlavně scéna s vykrádáním bolívijské banky stojí za to. Celková herecká chemie mezi hlavními hrdiny v podání bezkonkurenčních es herecké branže (ne jen té doby) Newmana a Redforda působí naprosto skvěle. Charisma z nich září přes daleké prérie westernového světa a ikdyž jsou to vlastně "ti zlí", zamilujete si je a pár těch smrtelných ran do nevinných obětí jim ještě rádi odpustíte. Po dlouhý době se mi i stalo, že si píseň z filmu broukám ještě den po shlédnutí a nemůžu ji dostat z hlavy (Raindrops Keep Falling´on My Head). Výborný film, který přesně věděl, co chce svým divákům říct, a udělal to mistrovsky. Závěrečná scéna tak působí jako skvělá tečka a já bych si jen přál, aby se jim jejich poslední přání vyplnilo a navštívili klokany v daleké Austrálii. Není to úplně jednoznačné pětihvězdí, ale za ty "kluky" nemůžu prostě jinak. 90% ()

Psycho.R

Moc pěkný film, který si dopomáhá "starými nahrávkami" a hravou režií. Newman je velký sympaťák a Redford mu výborně sekunduje. Vkusné vtípky perfektně doplňují dějovou linii. "Co je to za lidi?" Je brutální hláška. Taky je moc dobře, že konec ukáže naše hrdiny se štítem, nikoliv na štítu, tím by se celé vyznění filmu ztratilo a pokazilo by předchozích 100 minut. ()

junxi91

Napínavý a dobrodružný westernový příběh o dvou skvělých pistolnících, nenapravitelných lupičích, banditech a navzájem se doplňujících kamarádech, kteří si říkají Butch Cassidy a Sundance Kid. Butch je vůdcem nechvalně proslulého gangu banditů jménem Díra ve zdi, který se soustředí na přepadávání vlaků. Je to upovídaný, přátelský, chytrý a šarmantní muž, který umí také skvěle podvádět při hraní karet. Jeho nejbližší přítel Sundance Kid je naopak mlčenlivý a lakonický. Rádi přepadají vlaky Union Pacific a setkávají se s loajálním zaměstnancem Woodcockem, který je nechce pustit dovnitř, a tak musí gang použít dynamit, aby se dostal dovnitř vagónu. Butchovo vedení gangu je ohroženo horlivým Harvey Loganem, který vyzve Butche k boji na nože, ale ten jej rychle zpacifikuje bez většího zranění. Loganův nápad na dvojité vyloupení vlaku během cesty na východ a na západ však přijme, protože může přinést více peněz. První loupež se opět povede, pan Woodcock tentokrát spolupracuje a nenechá se odpálit. Po úspěšné loupeži oba navštíví svůj oblíbený nevěstinec v nedalekém městečku, kde si uvolněně povídají na balkoně, zatímco městský maršál pod nimi neúspěšně organizuje pátrací četu. Sundance navštíví svou milenku, mladou učitelku Ettu Place, a druhý den ráno se k nim připojí Butch a vypadá to, že ti tři tvoří něco jako švédskou trojku. Následuje epická scéna s projížďkou na tehdy novém vynálezu jménem kolo, u kterého hraje krásná písnička Raindrops Keep Falling on My Head. Během historie filmu nikdy nikdo nezahrál tak kaskadérsky náročnou a zároveň uhlazenou a radostnou jízdu na kole, jako Butch Cassidy, ke kterému se pak připojila také Etta. Dalí den následuje druhá loupež, během které použije Butch příliš mnoho dynamitu, a tak se peníze rozletí všude okolo. A to není ten největší problém, protože za prvním vlakem přijíždí druhý vlak, ze kterého vyskočí šest odhodlaných strážců zákona na koních, kteří se ujmou pronásledování Butche a Kida. A není to jen tak nějaké pronásledování, protože součástí pronásledovatelů jsou také proslulý indiánský stopař „Lord Baltimore“ a šerif John Lefors a bílým kloboukem. Není prakticky možné se jich zbavit, a to ani pomocí odehnání jednoho koně, ani pomocí putování korytem potoka. Proto se oba pronásledovaní neustále ptají sami sebe „Kdo jsou ti lidé?“ nebo "Co je to za lidi?" Zato tak nádherná krajina okolo, prérie, pouště, polopouště, skály, kaňony, potoky, řeky, lesíky, ta stála za to a věřím, že by si jí oba pronásledovaní psanci užívali více, kdyby se nemuseli každou chvíli dívat zpátky na pronásledovatele, které nebylo možné setřást. Proto se Butch, Kid a Etta rozhodnou odjet do Bolívie, kde se snad zbaví pronásledovatelů, kteří jim nedají pokoj, dokud nebudou mrtví, a budou moci pokračovat ve své loupežnické kariéře. Nicméně, žádný strom neroste do nebe a po sérii špatných rozhodnutí a drzých loupeží si je i zde najdou strážci zákona, což vede k epické závěrečné scéně, ve které však režisér nenechá hlavní hrdiny umřít, protože film zavčas „utne“. Jeden z nejlepších filmů, které jsem kdy viděl, skvělé herecké výkony, sympatické hlavní postavy, originální humor, krásná krajina, nervy drásající napětí a skvěle provedená akce v podobě svištících kulek. () (menej) (viac)

DENIROSIS

Klasika.Filmík o dvou sympatických banditech,kteří loupí,utíkají před zákonem s krásnýma dialogama typu:V Austrálii maj koně.Maj tam tisíce mil,kde se můžem snadno schovat.Pěkný klima,pláže.Můžeš se naučit plavat.Ne!Plavání není důležitý.A co banky?Ty jsou snadný.Snadný,zralý a šťavnatý.Banky nebo ženský?No,jak dostaneš jedno,máš i to druhý.Ale je to hodně daleko.Ty bys chtěl všecko dokonalý.Člověk,jim prostě musí držet palce. ()

CGP

Pro mě má tento snímek v žebříčku mých oblíbených snímků číslo jedna a myslím, že touto pozicí jen tak nějaký film neotřese. Možná tak zamýšlený "poslední" film dvojice Newman-Redford, pokud ovšem takový ještě někdy vznikne, měli by si chlapci trochu pospíšit:) Proč? Za jedna už proto, že to není žádný tuctový western stylu Old Surehand. Za dva obsazení, to je snad bez debat a za tři jsou to ty nezapomenutelné hudební "vsuvky", jimž navzdory oscarové "Raindrops keep fallin' on my head" vévodí Southamerican Getaway, a to bezkonkurenčně. ()

KdG

Další z působivých westernů, které si člověk pamatuje do konce života. A to obsazení sympaťáků Newmana i Redforda byl mistrovský tah. ()

Tamdydam

Tenhle film asi není potřeba rozebírat. Je na něm skvělé všechno. Alespoň já to tak vidím. Herci, příběh, inteligentní nenucený humor,... Znám opravdu minimum filmů, kde bych zažil napětí, srandu, romantiku, v závěru si div nezabrečel a přitom to nebyla slátanina. Batchovi a Sundancovi se to daří bez problémů ()

Tiiso

Skvělý úsměvný film. Mě na něm pouze vadili pouze ty různé scény typu Newman jede na kole a dovádí s přítelkyní apod. Ty scénky na mě působí rušivým dojmem v jinak elegantně provedené dobrodružné komedii. ()

Erian

Skvost mezi skvosty....bezpředmětně dokonalé obsazení, příběh, co si z vás ukrajuje napětím popraskané nitky emocí, humor, písničkový šlágr Raindrops Keep Fallin' on My Head a nejlepší "zmražená" scéna na konci. Pro mě zážitek, který zaslouží aplaus vestoje, ovace a hlubokou úklonu tvůrcům a hlavně Redfordovi a Newmanovi. Tihle dva předvedli už v Podrazu, že jsou sehraná dvojka, přesto tahle akční westernová lahůdka hýří vtipem, neotřelými nápady a pokoukání do kouzelných očí Paula Newmana si žádá opakovat, opakovat uááááá, opakovat:) To jakým způsobem oba desperádi prchají před najatou partičkou zabijáků a lovců odměn je vynalézavost sama...už sám záběr zastavivší lokomotivy a vyskákání z vlaku je příslibem ne tak ledajaké honičky...perné chvilky střídá romantická projížďka na kolesku a rozzuřený býk, dobrý nápad se sérií fotek a pak znovu k lupu, tentokrát ve schudlé bance, kde se musejí hrdinové potýkat s jazykovou bariérou, což vyvolává nejednu komickou situaci. Konec je neodvratný...kolem tucty sniperů, přesto doufáme v zázrak a jaká vděčnost a oddych, že nemusíme hledět na zkrvavené idoly v prachu podupaném mulami, ale že režisér nám je na věčné časy zachoval jako neochvějné a nevzdávající se bandity. Škoda jich, správní to hoši....nezemřeli, vždyť přece žijí dál a věčně na plakátu v pokojíku. Gracias, muchachos. ()

marlon

Tam kde mlčí história nastupuje legenda. A tejto legende budete chcieť veriť. Dobrodružný, zábavný a veľmi príjemný netradičný western (ktorý sa len veľmi voľne pridržiava historických faktov) humorným spôsobom popularizuje legendy upadajúceho divokého Západu. Svojim štýlom a námetom až príliš nápadne pripomína Pennov snímok Bonnie a Clyde, avšak Hillovi hrdinovia sú na prvý pohľad iní. Sympatickí zločinci Robert LeRoy Parker (Butch Cassidy) a Harry Alonzo Longabaugh (Sundance Kid) oplývajú veľkou osobnou charizmou a vyžaruje z nich obrovská túžba po živote, nezávislosti a slobode. Ich postavy sú novodobými Robinmi Hoodmi, pre ktorých násilie nie je cieľom, ale prostriedkom, vďaka čomu ich zločinecké dobrodružstvá nevyznievajú v negatívnom svetle. Katharine Ross im tam vyslovene zavadzia a aj podľa vyjadrení tvorcov samotných sa tam ocitla akoby náhodou. Celý western bol postavený na improvizácii všetkých, hercami počnúc a hudbou (stvorenou až po natáčaní a charakteristickou svojou minimálnou avšak prospešnou prítomnosťou) končiac. Vedľa obratne vedeného obrazu a chutných komických situácií sú coolové aj mnohé nápady - za všetky spomeňme originálny úvod, ktorý vtiskol príbehu domnelý rys autentičnosti a unikátny záver, ktorý svojim zmrazeným záberom pôsobí hrdinský a nenásilne. Atraktívna záležitosť s nádychom geniality. ()

Myrddin

Celkem souhlasim s titulkem, napsanym na video kazetě (resp. dvd filmu) - "Nejlepší western všech dob" s Paulem Newmanem a Robertem Redfordem a poslední větou: "Na malej okamžik jsem myslel, že máme problém.", která člověka dost pobízí k soucitu s těmahle lupičema bank - jeden z mých nejoblíbenějších filmů. ()

lenzi

Klasika. Trochu sa však zmenil môj pohľad na dvojicu hlavných postáv. Keď som film videl ako malý, boli to pre mňa hrdinovia, dnes, s odstupom času mi pripadajú ako tak trochu primitívni a úbohí zlodejíčkovia s naivnými predstavami o svete (Bolívia, Austrália), ktorí sa nevedia normálne uživiť, a ktorí vyrábajú jeden kiks za druhým, až sú nakoniec dolapení. ()

sornilka

Tak tento film je stejně dobrý jako Podraz, prostě Robert s Pulem jsou jedineční :o)))...škoda, že nenatočili spolu více filmů :O(...5 hvězdiček si opravdu zasloužili :o))) ()

Matt Damon a Casey Affleck v bostonské vykrádačce

Matt Damon a Casey Affleck v bostonské vykrádačce

30.04.2024

Zemřel hudební skladatel Burt Bacharach

Zemřel hudební skladatel Burt Bacharach

09.02.2023

V požehnaném věku čtyřiadevadesáti let odešel do muzikantského nebe oceňovaný americký skladatel popmusic, pianista, textař a hudební producent Burt Bacharach. Médiím tuto zprávu předala jeho mluvčí… (viac)

Butch a Sundance dostanou seriál od Amazonu

Butch a Sundance dostanou seriál od Amazonu

19.09.2022

Na televizní obrazovky míří velká westernová akce. Reálné postavy amerických psanců Robert LeRoy Parker a Harry Longabaugh, kteří jsou více známi pod svými přezdívkami Butch Cassidy a Sundance Kid,… (viac)

Butch Cassidy a Sundance Kid míří do televize

Butch Cassidy a Sundance Kid míří do televize

02.10.2021

Americká produkční společnost Stone Village vyhrála práva na televizní zpracování románu Butch Cassidy: The True Story of an American Outlaw, podle něhož vznikl slavný snímek z roku 1969 s Robertem… (viac)