Po skončení války se vrací židovský holič do svého holičství, které sídlí v židovském ghettu hlídaném policií diktátora Hynkela, který tvrdou rukou vládne své zemi Tománii. Hynkel má zájem na tom, aby nakonec všichni židé byli zlikvidováni. Ještě před tím však nachystá expanzi do Osterlichu, o který má však zájem taky druhý diktátor Napoloni, který vládne zemi Baktérii. Mezitím se v židovském ghettu začínají objevovat vzpurné hlasy, které mají zájem na odstranění Hynkela. Do tohoto hnutí je shodou náhod zapleten i holič a jeho přítelkyně Hana. (Isherwood)

Dr.Love

“Jak se s tím zachází?” “Odjistit, počítat do deseti a hodit.” Následně umřít smíchy protože ten “hand grande” nějak záhadně skončí v kalhotách. Na tohle jsem se vyloženě těšil a byl jsem naprosto spokojen s tím co jsem dostal. Komedie, politická a vojenská satira ve skvělém hereckém podání. Co víc si přát. Zesměšnění německého jazyka, nacistické podstaty, pohlavárů, samotného Vůdce a i toho italského. Na konci opravdu cítíme že americký komik si z Hitlera vyloženě udělal podložku. Scény ze židovské obce pak dostávají velmi znepokojivě humorný nádech nad kterými se člověk pokaždé trošku zastaví. Protože to ve vás evokuje jak humor tak smutek. Proslov na konci je často předhazován jako jeden z nejlepších proslovů, které předběhly svou dobu. Jo no aby ne když je v něm tolik obecných pravd a faktů, a protože se jimi nikdo neřídí tak se zdá že je stále aktuální bez ohledu na čas. Což je trochu fascinující paradox a tedy můžeme říci že opravdu slova pana Chaplina cestují v čase. Poslední půlhodina je trochu uspěchaná, nebo aspoň mě se zdálo že se stříhalo trochu víc než se chtělo. Chybí mi například uzavření Hynkelova osudu ač majznut a odtažen asi do tábora. Nebo narychlo useknutá hádka s Napalonim. Film se trochu táhne první hodinu okolo grotesek a vtipných scén kdežto v druhé půli vážní a vtipu se už moce nedostává spíše pravě více té satiry a absurdity. Herecké orgie pak rozjíždí Charlie Chaplin a Henry Daniell jejich scény jsou opravdu unikátní a nelze opomenout slečnu Goddard a její písklivý hlásek v roli nebojácné Hanny. Pro mě to byl výlet do 40. let minulého století a nikdo tehdy nemohl tušit do jaké obří tragédie "tohle" dojde. Wansse bude až o dva roky později. Tento film rozhodně není pro každého, ne každému sedne, a hlavně jak jsem zjistil ne každý si z něj odnese to co asi Charlie zamýšlel. Setkal jsem se bohužel s výklady které by kdekoho asi překvapily a to i samotného Chaplina. Loučím se za zvuku sražených podpatků a pocitem sjednocené Evropy. Hail Hynkel ()

Day_Wo

Film staršej generácie, ktorý napriek svojmu veku disponuje značnou dávkou humoru, ktorú môže tak dokonale stvárniť iba Charlie Chaplin. Príbeh nás vnáša do obdobia vojny kde sa mladý židovský holič (Charlie Chaplin) vracia domov z vojny, s nádejou na nový začiatok života. Súčasné pomery a prenasledovanie vojakov ho však prinúti ukrývať sa a s generálom čaty ktorému vo vojne zachránil život vymýšľa plán na útek z krajiny. Čo si nikto z nich neuvedomuje, je identická podobnosť holiča s hlavným diktátorom, čo vyústi k ich zámene. Film má dokonylý záver, kde Charlie Chaplin, už ako diktátor, je nútený vystúpiť pred svojich vojakov, aby predniesol slávnostnú reč. No napriek tomu podá jeden z najúžasnejších prejavov všetkých čias. Záver má silný motivačný podtón. ()

Dhanill

Bohužel, nedokázal jsem si v tom najít to, co dělalo tento film jistě kultem v době dávno minulé. Určitě stěžejní dílo, ale tolik přemáhání, abych neusnul, jsem u filmu dlouho nezažil. halt jsem zkažený moderní akcí. ()

janejudyjune

Myslím si, že by bylo lepší natočit tento film z jednotlivých krátkých scének, protože na Charlese Chaplina je příliš dlouhý a jeho části, které jsou na motivy grotesek, kde nemluví a jsou vytvářené absurdně vtipné situace, film jako celek ruší. ()

JerryPilsen

Těžko uchopitelný film,aspoň pro mě.Parodování Hitlera i Musolliniho je exelentní,Chaplin je opravdu vynikající!!!Ovšem druhá dějová linie je slabá a občasné sklouznutí ke klasické grotesce celý film brzdí a drolí.Celkové protiválečné poselství je ale jasné a ve své době pochopitelně i oceněné. ()

Indio

Diktator je sice z roku 40 ale natáčel se už v roce 37 kdy nikdo neviděl nácky jako hrozbu. V těch letech byl Chaplin za blázna že točí Diktátora ale později se ukázalo jak geniální byl a výpověd filmu měla a i dnes má velikou hodnotu. ()

stuj

Silná záležitost. Kdybych to viděl v roce 1940, jistě bych dal 5 hvězdiček. Chaplinovy štěkající projevy v rádoby němčině jsou perfektní. Ztvárnění Mussoliniho se povedlo též. A finální proslov má koule. I když to je možná způsobeno tím, že jsem ho viděl už dřív mimo film s přidanou 7. symfonií od Beethovena - jinak by mi možná přišel zbytečně patetický. Ale nepřišel no. Z dnešního hlediska bych film zkrátil. Zejména vyškrtáním kopy groteskních scének, které frčely tenkrát. Dneska už ukazují jen Chaplinovo pohybové nadání. ()

DavidAAAA

Výborný filmový zážitek. Österlich, Tománie, Baktérie, Hynkel.. Názvy trochu trapné, ale jinak naprosto dokonalá parodie pána s knírkem. Vážné téma a spousta scén jak vystřižených z němé grotesky. Bavil jsem se a přitom mi trochu mrazilo. ()

burg

Některé gagy jsou fakt geniální (vlastně celá část s oběma diktátory, nebo holení v Maďarském tanci č.5), některé jsou "jen" skvělé (scéna na střeše, scéna s globusem, nebo úplný začátek filmu). Prostě film, který mě velmi překvapil a předčil má očekávání. A závěrečná scéna? Ve spojení s Hanzem Zimmerem dostává jeho "Spojte se!" zcela nový rozměr. ()

opatstviolov

Chaplin byl naprostý génius. Udělat z tohoto tématu opravdu vtipnou komedie, která ale donutí přemýšlet je nadlidský úkol, ale Charlie ho zvládl. A proslov na konci byla jen třešeň na skvělém dortu. 8/10 ()

Máraˇ5ˇ

Je neuvěřitelné, jak dokázal Chaplin zachytit atmosféru v ghettech ještě v době, kdy o zrůdnostech nacistů veřejnost v podstatě nic nevěděla. V té době měl Hitler díky propagandě stále dost sympatizantů, Chaplin se však nebál a postavil se mu. Byl to prostě génius: jako herec, režisér nebo hudební skladatel. Jeho humor mi hrozně sedí, a i když poselství tohoto filmu je přece jen někde jinde než se zasmát (viz závěrečná scéna), stejně se u něho člověk hrozně směje. Osobně se mi líbily obě linky (holiče a diktátora) stejně a myslím, že to Chaplin vymyslel dobře. V tom narozdíl od jiných recenzentů chybu nevidím. ()

trilobit4

Není to úplně bez chyby. Dvě dějové roviny jsou poměrně nevyrovnané. Ale je zde kontext doby a některé momenty jsou i dnes mrazivé. Nemůžu jinak, než za plný počet. ()