Po skončení války se vrací židovský holič do svého holičství, které sídlí v židovském ghettu hlídaném policií diktátora Hynkela, který tvrdou rukou vládne své zemi Tománii. Hynkel má zájem na tom, aby nakonec všichni židé byli zlikvidováni. Ještě před tím však nachystá expanzi do Osterlichu, o který má však zájem taky druhý diktátor Napoloni, který vládne zemi Baktérii. Mezitím se v židovském ghettu začínají objevovat vzpurné hlasy, které mají zájem na odstranění Hynkela. Do tohoto hnutí je shodou náhod zapleten i holič a jeho přítelkyně Hana. (Isherwood)

sgt.paper

Film který nebyl pochopen. Film za ktrý měl Chaplin získat všechny oscary, které existovali jeho Hynkel je naprosto neskutečný. Pro mě neuvěřitelně inteligentní a revoluční film. ()

issoumaila

Pre mňa jeden z najlepších Chaplinových filmov; ak nie najlepší... až na tú možno prehnane dlhú stopáž svižné spracovanie len s veľmi jemnými črtmi na tú dobu pomerne populárnej grotesky. ()

Evander

Filmy Charlese Chaplina mi asi nikdy nepřirostou k srdci. Věřil jsem, že Diktátor by to mohl změnit, to se však nestalo. Příběh je rozhodně dobrý, přesto mě však film nijak zvlášť nebavil. Chaplinův humor a jeho pojetí filmů mi prostě nesedí. 65% ()

galiyosha

Napriek všetkému skvelému, čo tento film poskytuje, mám pocit, že sa oceňuje skôr to, čo vyvolal, ako to, čím je film samotný -- preto sa mi zdá, že je trochu preceňovaný. A možno mi len vadili občas zbytočne naťahované gagy a príliš patetický a akoby pozliepaný záver... ()

Dimo

Jeden z mých nejoblíbenějších starých filmů. Charles tu tragikomicky uhodil hřebíček na hlavičku a celé dílo je tak vtipné, až je to smutné. Oprostím-li se ale od tragických okolností, které pak v realitě v letech následujících natočení nastaly, jedná se komediální požitek ze staré doby se spoustou dokonalých, Hitlera zesměšňujících a ztrapňujících scén. ()

desolator6

Podľa mňa najlepšia komédia 20. storočia. Hitler mal veľké šťastie že tento film nevidel, lebo by ho asi ranila mŕtvica ( na nešťastie 60 000 000 ľudí). Zaráža ma ale ako Chaplin trafil ceľa vecí o Hitlerovej činnosti v čase keď veľa bolo nacistami tajené (o koncentrákoch to nebolo isté či vôbec existujú, ale Chaplion ich tam aj tak uviedol). No ale aj ak... prvotriedna zábava a pre koho nebola, nemá všetkých 5 pohromade. ()

Jeand´Boa

Chtělo to trochu trpělivosti, než jsem si zvyknul na hlas mistra ChCh, ale stálo to za to...tento zvukový filmeček, který jest karikaturou z umělcova pera, chytá nejen za bránici - chce rovněž zapojení mozku...jasně volá: "Lidé, myslete trochu!"... ()

mi-ib

Tak u toho se musel Hitler smíchy válet po zemi. Je to Chaplinův film -> nejen že ho napsal a řežíroval, ale sám v něm i exceluje. Ostatní herci(s veškerou úctou k nim) jsou jen takoví přicmrndávači, kteří posouvají děj a připravují plac pro Chaplina. Až tedy na jednoho. Jack Oakie a jeho role Napaloniho je též skvělá. To poselství na konci mě moc do filmu nesedělo, ale dokážu si představit, že hodně lidem mohlo v těžké době 2.SV vlít novou sílu do žil. Diktátor je veledílo a nejen na tehdejší dobu, ale jeho velkolepost se neztratila ani po 70 letech. ()

Helmut02

Bezpochyby vynikající satira s několika takřka geniálními pasážemi. Přesto mě Diktátor jako celek příliš nezaujal. V první polovině jsou dosti nudné pasáže s židovským holičem a ta druhá (výrazně lepší) je ukončena příliš násilně překlopeným závěrem. Oceňuji tudíž především části, ale rozhodně ne celek. Asi nejlepší je státní návštěva diktátora Napoloniho. Žánr grotesky mě obecně nechává spíše chladným a zřejmě z tohoto důvodu jsem se při oněch pasážích s židovským holičem dosti nudil. ()

LokiZombie

Jeden z nejdokonalejších filmů, které jsem kdy viděl. Chaplin v dvojroli zakomplexovaného diktátora a zmatkářského holiče je úžasně nemotorný, což jej dělá lidštějším, lidi mu víc rozumí, mají ho radši. Když pak na závěr může vzít holič osud války do svých rukou, ujme se toho s obrovským odhodláním a láskou a vírou v lidstvo usadí nejednoho diváka do křesla. O patetičnosti poslední scény bych tedy vyjádřil trochu jiný názor než uživatel Lima. Konec dává filmu neočekávanou hloubku, nejen že nese poselství své době, ale myslím, že by měl něco říct lidem i dnes. Chaplin byl neuvěřitelně inteligentní a nadaný člověk s dobrým srdcem a vírou v něj. Je to hodně inspirativní. ()

Drom

Já si o Chaplinových kopancích myslím v zásadě to samé, jako "katipán Černázije". Prosím, prosím stop. Ale výkon v tomto snímku předvedl brilantní a já se výborně pobavil, ač jsem nenašel nikoho, kdo by se bavil se mnou. Scéna s příjezdem Napoloniho vlaku je nezapomenutelná, stejně jako perfektní parodie Hitlerových gest a výrazů. ()

albionlady

Charlie Chaplin bol génius a filmár, na ktorého sa nikdy nesmie zabudnúť. Jeho príbehy sú nadčasové a stále obdivujem to, ako spája komiku, ktorá miestami trhá bránicu s tragikou, ktorá donúti zamyslieť sa nad životom. Neskutočný človek, ktorý už vo svete filmu asi nebude. Hynkel bol fenomenálny, jeho nemčina ma dostáva (pretože hoci z tých jeho prejavov okrem slov "Wiener Schnitzel", "Welt" a pod. nie je po nemecky nič, ale povie to tak precítene, ukričane a autenticky, že to znie ako najnemeckejšia nemčina zo všetkých možných nemčín.) Milujem, ako napodobňuje toho "kobercožrúta", ktorý sa rozčúli nad tým, že sa mu nedá otvoriť pero a banán po ošúpaní poláme a vyhodí. Scény s Mussolinim (hlavne ohadzovanie jedlom) si taktiež do smrti zapamätám. Ale samozrejme, to najpamätnejšie, čo by si z Diktátora mal zobrať každý človek v každom období ľudstva, je Charlieho záverečný prejav. Už žiadni "machine men", kedy už, prosím, začneme cítiť? ()

Dementra

Skvělá satira "hynkenovského" Německa, vtipná i smutná. Závěr se může zdát trochu patetický, ale vzhledem k okolnostem vydání filmu to vlastně ani není na škodu. Mimo samozřejmý skvělý výkon Chaplina, Paulette Goddard byla úžasně bojovná. ()

Majky.

Chaplin na vrcholu svých sil. Jeho nejlepší celovečerní počin. U tohoto snímku se střídají pocity jak na běžícím páse. Chaplin si vzal velké sousto a zvládl to bravurně. V jednom filmu zesměšnil diktátorské vůdce a celý jejich systém, poukázal na směšnost rozkazů a vojáků, kteří je plní, samozřejmě nechybí ani humor. Setkáme se i s "deep" chvilkami. Celý film završí jeden z nejznámějších a nejlidštějších proslovů, u kterého málokteré oko zůstane suché. ()