Edith Cushingová (Mia Wasikowska) je na svoju dobu veľmi emancipovaná žena s literárnym talentom a nepeknou traumou z detstva, s ktorou sa snaží vysporiadať práve písaním. Záhadnému cudzincovi, sirovi Thomasi Sharpeovi (Tom Hiddleston), sa jej texty páčia a jej sa preto páči on. Dokonca tak, že po tragickej otcovej smrti skoro odloží smútok a vydá sa za neho. Vďaka sobášu sa stane spolumajiteľkou panstva Purpurový vrch, ktorého znamením je majestátny, ale chátrajúci viktoriánsky dom, ktorý má na streche dieru cez ktorú padá do vstupnej haly dážď, sneh a lístie. V jeho stenách sa Edith rozhodne necíti ako doma. Prispieva k tomu odmeranosť jej švagrinej Lucille (Jessica Chastain) a veľa strašidelných vízii, ktoré ju sprevádzajú od chvíle, kedy prvýkrát prekročila prach tohto domu. Edith je síce k smrti vystrašená, ale zároveň ju zvedavosť núti odhaľovať tajomstvá, ktoré sa dom snaží pochovať. Že jej pri tejto pátracej akcii pôjde o život, netreba ani dodávať. (Barracuda Movie)

-OverLord-

Mám moc rád Guillermovo režijní i produkční počiny, takže jsem se opět dočkal elegantního pohádkově syrového hororu. Lépe řečeno, i přes pohádkově hororový námět, nádherné lokace, kostýmy, sympatickou zápletku a skvělé herce se mistr Toro nebojí sem tam někomu probodnout ksicht kuchyňským nožem nebo narvat umyvadlo až do krku. ()

S.Quentin QUALE

Guillermo jak ho mám rád. Nevím, co všichni čekali, a je mi to vlastně úplně jedno. Crimsom Peak představuje hlavně audiovizuálně nabušenou a s klidem řeknu, že v tomto směru takřka dokonalou podívanou, které se sice (a to je samozřejmě škoda) nedaří na plný plyn vystrašit, ale jako gotika léta páně 2015 je perfektní. Navíc pro mě dostatečnou náhradu představuje přítomnost krvavých scén, jež v daném subžánru pravidlem nebývá. Hlavní herecké trio je vybráno pečlivě, přičemž hlavně Wasikowska začíná čím dál víc stát za pozornost. A ještě jedno komparační a kamenovační odkázání si dovolním - del Toro poráží Watkinse minimálně o délku řeznickýho obušku, neřku-li od délku lopaty. Doporučuju na 90%. ()

Allien.9

Komentář může obsahovat spoilery. Del Toro natočil gotický horor se vším všudy; od černobílých charakterů (výjimku tvoří přebíhající Hiddles) přes naivní milostnou zápletku až po tajemný dům obývaný duchy. Proč bylo hercům záporných postav dovoleno, aby se tvářili jako záporáci už v úvodu, když má být jejich záporáctví "překvapením", mi není jasné, stejně tak mi není jasné, proč byly zvoleny ty otřesné zatmívačky. Wasikowska je unylá, Hiddleston tuctový a Chastain, která teď hraje snad všude, je totálně mimo a do cool roviny se přehoupne až ve chvíli, kdy jí hrábne a začne běhat po domě se sekáčkem v ruce. Smutné... Jedna hvězda je za Allerdale Hall (nejednou se mi vybavila Vianova Pěna dní), druhá ani nevím za co. Když vás opravdu potěší jen dům a rozšmelcovaná hlava, tak to rozhodně není znak kvality. ()

misterz

Opäť sa mi len raz potvrdilo, že by G. del Toro mal ostať hlavne pri písaní skvelých scenárov. Tie mu idú. Teda nieže by mu nešla aj réžia, to nie, ale nie je to to pravé orechové. Z tohto námetu a výborných exteriérov sa hlavne po atmosferickej stránke dalo vyťažiť omnoho viac. V podstate okrem dych berúcej výpravy, pár ľakačiek a pekných kostýmov ma vo filme nič tak extra nenadchlo, možno s výnimkou bledej a výborne hrajúcej M. Wasikowskej. 65/100 ()

Mi Nü-Chai

Tohle mohlo být awesome - gotický horror, strašidelný barák, Tom Hiddlestone ve viktoriánských hadrech, navíc se slušným potenciálem je alespoň jednou svléknout. Prvních 45 minut dokonce chvílemi vypadalo jako použitelná konverzačka (až na děsivé triky, žel děsivé tím špatným způsobem) a pak šlo všechno do háje. Del Toro postrádá sebemenší smysl pro rafinovanost a náznak, prostě majzne diváka po hlavě kladivem a nezvládá napětí a gradaci. Chápu, že to měla být asi z velké části pocta starým Hammerovkám, které mívaly velmi jednoduchý půdorys, ale v mnoha ohledech i ty byly velmi často lepší. Dokonale promrdaný potenciál. ()

Vančura

KOMENTÁŘ OBSAHUJE SPOILERY. Přiznám se, že pro mě bylo docela zvláštní vidět spolu znovu v jednom filmu Miu Wasikowskou a Toma Hiddlestona, maje ještě v paměti jejich předchozí hereckou spolupráci z filmu Přežijí jen milenci, kde Wasikowska ztvárnila mladší sestru Hiddlestonovy filmové přítelkyně - zvláštní v tom smyslu, že v tomto filmu oba hrají manžele, takže to má takovou docela i vtipnou příchuť (dojde i na jejich milostnou scénu, která je mimochodem strašný trapas - ti dva jsou prostě v roli milenců zoufale nekompatibilní). CinemArt film označuje jako gotický horor a sám Guillermo del Toro se nechal slyšet, že Purpurový vrch je jeho pokusem o gotickou romanci natočenou ve stylu klasických staromódních hollywoodských produkcí ze zlaté éry filmu à la Dragonwyck, Mrtvá a živá, Jana Eyrová nebo Nadějné vyhlídky. Podle mě ale bohužel spíše nechal vzniknout filmu, který se v závěru zvrhne v odporná jatka, a tím přebije vše dobré, co tomu předcházelo. To píšu s tím, že v Purporovém vrchu je podle mě skutečně celá řada povedených momentů a neuvěřitelně krásných záběrů, nad nimiž se tají dech, a dovedu si dobře představit, že spousta lidí se do tohoto filmu zamiluje. Na mě však film působil až pohříchu krotce (stejně jako třeba z poslední doby podobně laděný film snímek E.A. Poe: Podivný experiment), otravně (většina lekacích scén s duchy), v horším případě dokonce bezděčně směšně (publikum na novinářské projekci se občas neubránilo pobavenému smíchu, v němž byl slyšet jistý pohrdavý odsudek). Silnou stránkou filmu je nádherná vizuální stránka, skvělé kostýmy, kvalitní herecké obsazení a vtahující viktoriánská atmosféra, scénář je ale slabší a kromě dějové předvídatelnosti se uchyluje i ke spoustě žánrových klišé. Osobně jsem se nemohl ubránit dojmu, že jsou zde dokonce cítit ozvuky Faunova labyrintu, ale Purpurový vrch je bohužel po mém soudu ve srovnání s ním rozhodně kvalitativní sestup dolů - za mě spíše slabší 3 hvězdy. ()

pornogrind

Po vizuální stránce je to pěkně natočená, lehce strašidelná pohádka. Po dějové stránce je to vypráhlá, stupidní až dětinská chujovina. Navíc je to na můj vkus zbytečně dlouhý, téměř bez atmosféry a s nefungujícíma lekačkama. Zkrátka mnoho povyku pro nic. O hororu nemůže být ani řeč, protože tohle vystraší jen málo koho. A jako pohádka je to taky hodně slabý. Víckrát už to vidět rozhodně nepotřebuju. ()

MIMIC

Súdiac podľa väčšiny kostýmov, dej sa odohráva okolo alebo tesne po roku 1895 a súdiac podľa väčšiny účesov (najmä bálová scéna), tak okolo roku 1903. Jessica Chastain však chodí v našuchorenej turnýre, ktorá v tom čase už bola pár rokov definitívne out. Kostymér sa zrejme učil na Coppolovom Draculovi, kde do "triezveho" roku 1897 vložili najnadýchanejšie turnýry z 1880. rokov. To ako keď vo filme Trója bojovali s mečmi, ktoré v "tom" čase ešte neexistovali. Fantasy? Voľná inšpirácia neskoroviktoriánskou a eduardovskou érou? Dobre, ale mne to vadí. Exteriér zámku je všelijaký (francúzsky, belgický, nemecký), len nie anglický. Interiéry sú pre zmenu ako-tak anglické, ale stavím sa, že režisér ukázal na DVD "Zámok hrôzy" (Jan de Bont, 1999) a povedal: "Chcem niečo veľmi, ale veľmi podobné". Del Toro zrejme túžil po bizarných kontrastoch i za cenu, že to bude vyzerať rozpačito a hlúpo. Ďalší cudzorodý prvok prenesený akoby z inej dimenzie - extrémne brutálna vražda v kúpeľni absolútne neladí s burtonovským duchom filmu, presne v takých mordoch sa vyžíval Dario Argento ("Profondo rosso", 1975). Ak by bol scenárista pričaril ešte dve-tri podobné lahôdky, začalo by všetko pôsobiť ako-tak koherentne, ale bez toho je to iba mikroepizóda del Toro vs. Argento. Možno by som sa v tom nevŕtal, keby mi tak strašne nevadilo to podstatné - scenár. Scenárista (alebo autor námetu) nebol schopný vygenerovať skutočne zaujímavú dejovú líniu, navyše nedodržiava jednotu štýlu. Začína to (a dosť dlho aj trvá) ako adaptácia (mierne) melodramatických románov Henryho Jamesa. Henry James + silne štylizovaný komiksový príbeh nerovná sa dobrý film. ()

hladass

Po vizuální stránce skoro dokonalé, z celého filmu jde cítit silná inspirace Mariem Bavou, ale obsahově neskutečně prázdné... Nablblý, v každém okamžiku předvídatelný romantický příběh zcela nesmyslně odstavil hororovou rovinu na druhou kolej, Jessica a Mia jsou vysloveně otravné a své role absolutně nezvládly... Ta trocha krve a pár překvapivě brutálních vražd už pak film z podprůměru nevytáhnou... I když mám gotické horory rád a tenhle kus gotikou silně zavání, nudil jsem se... ()

HoneyBunny

Film sám o sobě je orámován tím, že ho hlavní hrdinka Edith vypráví jako viktoriánský román (gotickou romanci), který po událostech na Crimson Peak napsala. Tenhle román je místy naivní, předvídatelný, ale také má skvělou atmosféru a zajímavé hrdiny. Místy jsem si dokonce vzpomněla na Janu Eyerovou nebo romány Emily Bronteové. Souhlasím s názorem, že tenhle film je velmi, velmi předvídatelný. Sama jsem během prvních patnácti minut uhádla, kam se bude děj ubírat. Ale jsem přesvědčená, že to byl del Torův záměr - nešlo mu o velká překvapení, ale hlavně o hutnou atmosféru, krásný vizuál a podivnou love story. Wasikowska je coby emancipovaná Edith zajímavá, ale je to Tom Hiddleston, kdo hraje nejzajímavější postavu a kdo má z celého hereckého obsazení nejvíc charisma. Nicméně všichni herci hrají velice dobře, což ne u každého žánrového filmu platí. Díky nim děj výborně ubíhá a já si užívala každou (překrásně natočenou) scénu. Jen mě mrzí, že del Toro víc netlačil na pilu, co se týče drsné, paranoidní atmosféry (víme, že to umí) a víc se nevyžíval ve zvrácených prvcích příběhu (jak se na gotickou romanci sluší). To by pak natočil něco nezapomenutelného. V téhle podobě je Crimson Peak jen sympatickou, zajímavou podívanou, kterou si někdy ráda zopakuju. ()

Anderton

Za prvé treba pochopiť, že Del Torro presne vie, aký brak točí a prečo ho točí presne takto. Ono takýto staromódny priamočiary príbeh tu nebol dlho, pretože je zakonzervovaný v starých červených knižniciach, z ktorých ho nikto nechce vyberať. Všetky zvraty vo filme musia byť každému jasné do pol hodiny po začiatku, ale to je tiež vec, s ktorou Del Torro počíta. Rovnako aj výzorom duchov dáva najavo čistú béčkovosť svojho filmu. Tí vyzerajú ako zakrvavené prsteňové prízraky z PP. Že zatiaľ iba chválim? Ale čo z tej všetkej strašidelnej romantiky, výpravy a presne zvolených hercov, keď je to celé neúmerne naťahované a nudné? Keď sme u Jacksona, s ktorým písali spoločne Hobbita, tak Torro tu naťahuje príbeh pobobne žuvačkovým spôsobom, ale v tomto prípade mi to výprava nenahradila. V kine ale určite áno, smola... VIDENÉ ZNOVA 12/21: Názor príliš nemením, ale skrátka je to určite pozerateľný film so svojskou atmosférou a tak nejak sa mi do decembra hodil. Nič viac, nič menej. ()

Frajer42

Spoilery! Přenádherná audiovizální stránka a vskutku působivý herecký ansámbl. Prostředí jílového zámku bylo opravdu neskutečně kouzelné. Co zde z mého pohledu trošku haprovalo byl nepříliš atraktivní děj, který by se při troše snaze plnohodnotně vměstnal do 90 minut. O nic tak úžasného, co by mělo smysl roztahovat se prostě nejednalo. Na nudný úvod se nedá koukat vůbec. Jakmile se děj přesunul na Crimson Peak, tak se to celé přeci jen rozhýbalo. Atmosféra zhoustla a celé to začalo být alespoň místy zajímavé. Bohužel snímek obsahuje množství pasáží, ve kterých zajímavý není vůbec a diváci se mohou kochat pouze výše zmíněným okouzlujícím vizuálem. Dost mi vadilo krajně nelogické chování postav. Nechce se mi věřit, že by byl až takový problém sejmout jednu incestní 50kilovou krávu. Taktéž nechápu, proč je tento film označování jako horor, když s tímto žánrem nemá pranic společného. Celkově slabší 3 hvězdy. ()

MikeCool

Mojí přízeň si Guillermo del Toro získal hlavně jeho Faunovým labyrintem, jež považuji, i po zhlédnutí Purpurového vrchu za to nejlepší z jeho filmografie. Purpurový vrch se vine v duchu gotického hororu, což se v záplavě novodobých hororů velice cení. Po vizuální stránce nám tedy kostyméři a maskéři předvedli úžasný koncept gotiky a bylo by hodně troufalé od Americké filmové akademie, kdyby tento snímek minimálně nenominovali na ocenění za technickou část filmu. Scénář místy bohužel pokulhával, hlavně zpočátku, kde byl malinko zdlouhavější a únavnější rozjezd, při kterém mohl i prostý laik předpovědět pointu, která najde v samotném závěru rozuzlení, ale díky del Torovému talentu v oblasti režírování a vnesení trocha mystiky byl výsledek krásnou hororově gotickou podívanou. ___ (Cinestar, Hradec Králové) ()

AppleCore

Tak mi to připadá, že del Toro si Crimson Peak coby svůj vysněný projekt natočil ryze jenom proto, aby si vyšperkoval stylizaci a vizuální podobu obecně. On totiž film krom zmíněný stylizace nic dobrýho nepřináší, ba dokonce těžce selhává v naprosto základních filmových postupech. Ať už jde o postavy a jejich vývoj (kterej je nulovej), nebo o podání příběhu - ten sám o sobě vypad asi z nějakýho dekadentního dítěte během toho, co páchalo sebevraždu. Motivace zúčastněných a celkový odhalení příběhových zvratů je neskutečně banální i pro režiséry o tři úrovně pod del Torem (co se mu dělo, když točil Faunův Labyrint a co se mu v hlavě honilo během tohohle, mě fakt zajímá). Co je ale skutečnej podraz? Měla to bejt krutá a atmosferická duchařina, duchové tu ale v podstatě žádnou roli nehrajou, prostě tam jsou a čumí (když si je odmyslíte, výsledek se nijak nezmění)! Tohle neni temnej mystery horor, neni to ani dekadentní romance a ani gotická fantasy, je to prostě sračka, kde hlavní roli hrají kostýmy a přestylizovanej barák! Hold příliš velká očekávání. ()

Ant

Atmosférický kousek z viktoriánské Anglie, který mi v mnohém připomněl nostalgii duchařin z 90. let. Jedinou zápornou stránkou byla předvídatelnost celého příběhu, který odhadnete po 15 minutách. Del Toro si všechnu fantazii schoval pro výpravu a kostýmy, které jsou opravdu skvostné. Rozhodně chválím, že v popředí filmu jsou dvě silné ženské hrdinky. Tom Hiddleston byl okouzlující jako vždy. Nakonec musím ještě vyzdvihnout valčíkovou scénu a finále filmu, které má ten správný emocionální důraz. ()

Mariin

Atmosférické viktoriánské prostředí, to je snad jediná hodnota tohoto zdlouhavého, nudného filmu s neskutečně hloupou křehounkou ženuškou, která si však s násilím sama poradí. ()

silentname

"Crimson Peak" mi asi nakoniec nedal to, čo som si od neho sľuboval, no som s celkovým výsledkom relatívne spokojný. Myslím si, že poviem najprv to, čo mi nevyhovovalo... a to je príbeh. Pretože podľa mňa je veľmi jednoduché ho sledovať a predpokladať o čo asi pôjde a uhádnuť to. Ja som s tým nemal najmenší problém. A najmä je film marketovaný viac ako horor, než v skutočnosti je. Pre mňa je to viac romantická dráma, kde vidíme občas aj elementy z filmu The Sixth Sense Nemyslím to v zlom, ale rozhodne musím uznať, že tam oveľa lepšie šlapala atmosféra. Tu sa viac rieši romantika a duchovia sú tu viac na okraj príbehu, ktorý ho dopĺňajú k jeho hlavnej pointe. A pre mňa to bolo miestami rušivé. Čo ale funguje je vizuálna stránka filmu, réžia a herecké výkony. Toto všetko je absolútne geniálne. Film je fantastciky natočený, vyzerá skvele, spracovanie domu je skvelé a všetci traja protagonisti dodávajú filmu dostatočnú energiu na to, aby ho ťahali hore a bolo ho skvelé sledovať. Škoda je len to, že presne vieme ako na konci všetko dopadne a ako budú postavy jednať, lebo z ich dialógov a jednotlivých scénok je zrejmé, čo sa stane o pár scénok ďalej. Jessica Chastain v role Lucille je skvelá a rovnako aj Mia Wasikowska ako Edith. Tom Hiddleston je však tiež desivý, no súčasne šarmantný a veľmi príjemné je sledovať jeho scénky s Miou. Najmä na pošte. Celkovo som rád, že som film videl, ale čakal som od neho viac najmä po hororovej stránke. Hodnotenie: B- ()

eLeR

Ja som v tom kine dostala presne to, po čo som si išla. Fantastickú výpravu, nádherné kostýmy, skvelú hudbu, obľúbených hercov. To, že ma príbeh celkom bavil, aj napriek tomu, že bol predvídateľný, tak to bol malý bonus ku tomu. Dobré kino! ()

Vitason

Crimson Peak je asi jako velmi přitažlivý člověk, kterého se snažíte dlouho uhnat na večeři, a když se vám to konečně podaří, tak si s ním nemáte co říct. ()

Del Toro si dává pauzu od blockbusterů

Del Toro si dává pauzu od blockbusterů

18.03.2016

Guillermo del Toro nám nadělil dva díly Hellboye nebo Pacific Rim, teď se ale hodlá na dobro vrátit k menším projektům. Alespoň to tvrdil loni v říjnu, když propagoval svůj horor Purpurový vrch, a… (viac)

Uvidíme Pacific Rim 2?

Uvidíme Pacific Rim 2?

18.09.2015

Nad pokračování sci-fi rubačky Pacific Rim - Útok na Zemi, se pomalu stahují mračna. Režisér Guillermo del Toro (Hellboy: Zlatá armáda) ho připravuje na 3. srpna 2017, teď to ale vypadá, že se datum… (viac)

Udělen první "ČSFD Honor Award"

Udělen první "ČSFD Honor Award"

26.04.2015

Ve třetím dubnovém týdnu se v Praze uskutečnil koncert filmové hudby Film Music Prague s repertoárem skladeb španělského skladatele Fernanda Velázqueze a dvou Britů ve službách Hollywoodu, Harryho… (viac)

Hollywoodští skladatelé v Praze

Hollywoodští skladatelé v Praze