Alexandr Veliký: Zrození boha

• Veľká Británia Alexander: The Making of a God (viac)

V rozhovorech s odborníky a ve strhujících rekonstrukcích ožívá výjimečný příběh Alexandra Velikého, který si chtěl za každou cenu podmanit celý svět. (Netflix)

Sidonka

Fascinující životní příběh Alexandra Velikého se dočkal dalšího zpracování v tomto britském dokumentu, kde se hrané pasáže střídají s vyjádřením historiků. 6 epizod popisuje 6 let Alexandrova života, konkrétně dobu od jeho 20 do 26 let. Zpočátku vlažnější tempo nabírá na dynamice a časem zaujme. I přes problematický casting, kde do hlavní role charismatického krále a vojevůdce dosadili nesympatického přihřátého prcka, kterému role typově nesedí a alespoň ve mě zanechal chladný pocit. Některé herecké výkony i obsazení jsou diskutabilní, zato se mi líbily interiéry i exteriéry. Záleží na tom, jaké znalosti už o A.V. máte a jak věrně potřebujete mít zahrané bitvy (popsané jsou historiky přesně, odborníci dovysvětlují hrané pasáže), jaké nároky máte na kostýmy a jejich hist.přesnost a jak velkou roli pro vás hraje akční stránka příběhu. Každopádně se minimálně v základech dozvíte proč měl v bitvách úspěch, na čem zakládal svojí úspěšnou strategii a politiku atd. Jsem ráda, že v posledních dnech si seriál procentuálně polepšil. Na padesátiprocentní hranici bych to neviděla, alespoň průměrné hodnocení si podle mého názoru zaslouží a nakonec to nebylo tak slabé, jak se zpočátku zdálo.  Ani ty dnes tak "povinné" homosexuální pasáže (Netflix) mě naštěstí ve sledování neodradily. ()

E lan

Docela zajímavá kombinace dokumentu a hraného seriálu (snad) přesně se držící historie. Příjemná forma jak se dovzdělat a o něčem co člověk podvědomě zná, ale vlastně neví historický kontext. ()

kiros179

Velké téma, zpracované vcelku lacině. To je asi hlavní pocit, který si z tohoto dokumentu odnáším.  A po pravdě nechápu, jak někdo může dát před kameru historičku, která mluví a zároveň nás simultálně snaží učit svůj způsob znakové řeči.  Pár věcí nových, konec života tohoto velikána vůbec neukázán. 55% ()

JenYu

Průměr průměrů. Hraná část možná spíš podprůměrná. Mám chuť si pustit Stoneův opus, abych se o Alexanderovi dozvěděla víc. ()

kokofek

Náhled do počátku slávy velkého vojevůdce. Mám tyto hrané dokumenty ráda,protože jak je známo díky Komenskému,který věděl,že každý člověk si do paměti uloží fakta lépe má -li je s emočním zážitkem. ()

Hippokrates

4/10. || Jak může dokument o Alexanderu Velikém působit tak nudně a nezajímavě? Vyprávění, které se prolíná skrz pohled odborníků a ,, filmu", mi moc nesedlo. Ano, Alexandera mám načteného, takže mě vůbec nic nepřekvapilo, ale i tak. Buď to měl být dokument, a nebo film. Ale ne obě varianty skloubené dohromady. || ()

jarmil8

Svižný (i díky kratším epizodám), spíše informativní pohled do Alexandrova života. Seriál vynechává dětství, končí smrtí Dareia a nástupem Alexandra na perský trůn. Hrané scény jsou proloženy komentáři významných historiků a archeologů. Pokud detailně neřešíte výpravu (Alexandr jako trhan ze severu a perský dvůr spíše jako beduíni), která se nevymyká podobným hraným dokumentům, tak to může být jeden z těch seriálů, které vás nakopnou k dalšímu studiu nebo alespoň dohledávání informací. ()

Thalin

Když člověk vezme v potaz o jak veliké postavě historie tenhle dokument má být, tak je to dost slabé. Ty hrané vsuvky zkrátka působí amatérsky, špatně zahrané, špatně vybavené. Jak už padlo, tak kostýmy vypadají lacině a hercům divák jejich role jen těžko věří. Nepůsobilo to na mě ani jako dokument, jako spíš nějaká snaha o rekonstrukci z historie, kterou doprovázeli řeči historiků. Raději bych asi poslouchala čistě jen ty řeči a suchá data. Bylo by to nejspíš více účelné než ty plytké výkony a výprava. ()

RadaRAW

Ano, Alexander veliký, jeden z největších revolučních stratégů všech dob a proto vás Netflix uchvátí tímto dokumentárních snímkem, ve kterém nejsou probíráný vůbec jeho strategie co vedli k jeho neuvěřitelným vítěztví a ani trochu se nesnaží reálně vyobrazit jak antické bitvy vypadali, ale v prvních pěti minutách vám řekne že to byl nejspíš buzík, jen proto že to nebylo v Řecku odsuzováno a měl dobrého přítele. Musím říct, že fascinující způsob jak s jeho životem naložit. Z nějakého dalšího důvodu z barevných a pestře zdobených Makedonských zbrojí, udělali zelené a šedé vojáčky. Však co se týče vyobrazení Peršanů... no, musím říct že od historického dokumetnu, by jste očekaváli o dost víc. Než všichni víc na východě automaticky musí nosit turban, mít zahlý jezdecký meč jako mongol a byli tmavší než řekové. Opravdu ubohé. Však Alexandrova životní pouť byla nějak zachycena, bez větších mistifikací a postavy perského a evropského původu nebyli černé, což vidím jako velký posun pro produkci Netflixu. ()

Tomas.Abi

Po konečném shlédnutí všech 6 epizod opravdu netuším, jak toto dílko správně pojmout. Je to hraný dokument s prvky legend a mýtů o Alexandrově životě a v neposlední míře i scenáristickou fantazií typu, nevíme nic, ale stejně Vám ukážeme jak to podle nás bylo. Jako velmi hrubé seznámení s jeho životem a kampaní za dobytí Persie je to chvályhodný počin, ovšem má to velmi mnoho much. Herecké scény, kde protagonisté přenáší na obrazovku historické reálie střídají historikové, kteří zopakují a vysvětlí hranou scénu, kdyby to náhodou někdo nepochopil, takže stopáž logicky roste. Více než o daném období a pohledu lidí na svět té doby, se neustále opakuje to, jak byl Alexandr božský a je inspirativní až do dnes. To že Makedonci a celkově Řekové neviděli rádi, jak Alexandr přejímá zvyky Egypťanů a Peršanů a staví se do role boha stačilo zmínit 2x možná 3x, ale opakovat to 2x až 3x v každé epizodě, už je otravné a měl jsem pocit, že tvůrci sází na to, že diváci mají krátkou paměť a nebo při sledování koukají stejně do telefonu a nevnímají dokument. Některé hrané scény vypadají skvěle a jsou zpracovány do detailu a pak jsou vystřídány scénami či záběry, které vypadají tak levně a nebo půjčené ze starých her na PS2. Některé popisy bitev by si zasloužili více záběrů na bitevní mapy s danými strategiemi a pohyby jednotek, protože jim je věnováno málo času. A nakonec, na to, že jsme dostali 6 epizod s takovou stopáží, dozvěděli jsme se opravdu málo. Některé dokumenty vám dají za 2 hodiny daleko více informací a zajímavostí z daného tématu, než toto za své slabé 4 hodiny. Jako dokument to není dobré a není to ani moc dobré jako historické drama. Slabé 3 hvězdičky a už to nechci vícekrát vidět ()

FarWest

Alexander the-not-so-Great aneb nový Netflixovský dokument o nejšílenějších kostýmech z posledního Comic-conu. Nikdo si nedokáže zjistit, jak dlouhá byla řecká sarissa? Reálná délka by asi byla pro komparz moc těžká. Peršani tu nemají snad jediný prvek zbroje a výzbroje správně. Jedna hvězda za to, že do role Alexandra neobsadili černocha, ale upřímně, tenhle pretty boy taky není moc přesvědčivý. ()

Frankie86

Seriál o jednom z největších vojevůdců všech dob by si zasloužil určitě lepší zpracování. Šest dílů pro takovou až skoro mýtickou postavu, která dokázala nemožné, je velmi málo. Jako nejlepší část tohoto hraného dokumentu označím tu nehranou vsuvku, kterou tam vkládají historici. Bohužel, co se týče samotného uměleckého ztvárnění, je to spíše slabé. Kostýmy působí jak z gumy. Několikrát jsem se přistihl, že prostě vidím gumovou zbroj. Kamera u posledních dvou dílů několikrát zaostřuje osobu, vše ostatní za ní rozmaže a na malou chvíli lehce rozmaže i daný snímaný objekt, až jsem si myslel, že mají zapařenou čočku. To se stalo v několika záběrech. Bohužel ani herecké výkony nejsou nic moc. Nikomu jsem tu roli nevěřil. Působí to, jako kdyby každou scénu natočili na první klapku. Ve chvílích, kdy je tam nějaké emoční vypětí, nechává mě to absolutně chladným. Přitom to mohl být velkolepý seriál. Kdyby to natočili aspoň kvalitativně podobně, jako Vzestup Osmanské říše, byla by to pecka. Takhle je to škoda. ()

Paolina.Proc

Kdyby se to netvářilo jako dokument, brala bych to jako zábavnou pohádku. To, že  údajní odborníci totálně  a DOKUMENTÀRNĚ překrucují dosud známá fakta moc nechápu. Celkový dojem z Alexandra je bi psychouš a Peršané citliví kulturní lidé, co za svoji dobrotu zaplati. Paní historička s delšími světlými vlasy by měla navíc vážně uvažovat o terapii 🤣🙈😆 ()

Investman odpad!

Takhle mi zprznit Alexandra. To je sračka, to se fakt nedá. Navíc neuvěřitelné množství historických nepřesností. Popisy bitev o ničem. ()

JG9

Nemůžu nesouhlasit s vyřčenou kritikou ani vyřčenými klady, ale mě to sakra bavilo a budu si zatím stát a můžete si říkat co chcete....Jediné co mě teda fakt, doslova s!alo byla ta téměř neexistující falanga....No ale doufejme že bude 2. Řada jelikož to skončilo neuzavřeně a mě se to nechce vyhledávat, a kdyby byla tak tuhle recenzi můžu vklidu znovu přepsat ): 10/10 Nejlepší díl:2. Nejhorší díl:4. ()