Game Story

• Česko Bitová generace (pracovný názov)

Příběhy vzniku nejzásadnějších českých počítačových her posledních čtyř desetiletí, které formovaly generace fanoušků a dokázaly se prosadit ve světě. Unikátní pohled na zrození nejúspěšnějších domácích herních vizionářů, jejichž kariéra začínala často v „garážích" a mnohé z nich dovedla až k milionovému byznysu. V jednotlivých dílech nechá seriál nahlédnout do zákulisí tuzemské herní scény, fascinujícího tvůrčího odvětví, které generuje větší příjmy, než filmový a hudební průmysl dohromady. Game Story připomene legendární herní tituly, z nichž se staly fenomény daného žánru. (iVysílání)

Malarkey

V rozmezí deseti cirka patnáctiminutových dílů tu tvůrci tohoto pořadu rozkryli to, jak se v Česku na přelomu 80. a 90. let zrodila herní vývojářská scéna. Musím uznat, že první dva díly byly pro mě absolutní šok. Ve své době jsem neměl potuchy o tom, že kluci o deset let starší jak já vytvořili hru, kterou se já jako dítě bavil. Nota bene na základní škole. Takže těžkej respekt. Pak už to bylo trošku slabší a šlo to dost po povrchu. Těch her, které stojí za povšimnutí tím, že udělali díru do světa, tu bylo víc, než zde ukázali. Škoda. Ale díky za každý takový dokument, mohlo by toho být klidně víc. ()

Dadel

Je super, že si nějaké mainstreamové médium všimlo, že existují počítačové hry, že je to miliardový průmysl a zároveň plnohodnotný umělecký obor, a že Češi jsou v tom dobří. Takže ČT vytvořila (fanfáry!) deset čtvrthodinových epizod a ještě je uklidila jen na iVysílání, aby na to náhodou někdo nenarazil jen tak při přepínání programů. Téma by si zaloužilo mnohem delší stopáž jako jiné obory, které ČT dokumentuje, ale aspoň něco. Už tak krátká stopáž je dále ředěna spoustou prostřihů na zcela nesouvisející záběry, což mělo asi být vtipné, ale většinou to šlo úplně mimo mísu. Uchechtl jsem se jen u Václava Bendy dělajícího "éééééé". Takže seriál lze vnímat jen jako "úvod do problematiky", a pokud vás zajímá, co ti zajímaví lidé povídali, musíte si o nich najít sami další pořady na Youtube. Co se naopak povedlo, jsou archivní záběry na protagonisty, kteří v seriálu vystupovali nebo o nich byla aspoň řeč. Po 30 letech jsem tak poprvé viděl "živého" Jana Eislera, ne jen na fotce. Výběr her a tvůrců je reprezentativní, i když pár důležitých her chybí. Musím se ještě zastavit u propírané poslední epizody, která kromě übertrapného názvu působí dost "na sílu" a do seriálu nezapadá. Při vší úctě k vystupujícím slečnám si pozici vedle Vávry, Dvorského či autorů Factoria a Beat Saberu se svými studentskými projekty, které nikdo nehrál, nezaslouží. I moje žena, která hry nehraje, ale seriál ji bavil, na konci prohlásila, že ji žádná z těch holčičích her nezaujala. ()

M.a.t.t.

Obstojný rýchloprierez českou hernou históriou, ktorý na pár miestach skutočne funguje a ponúka i viacero zaujímavých, nie až toľko medializovaných, informácií. No príliš krátka minutáž,  vynechanie viacerých zásadných titulov a neustále narúšanie plynulosti rozprávania rádoby vtipnými, s témou nijak nesúvisiacimi, archívnymi prestrihmi na prakticky hocičo, zbytočne zrážajú celé dielo na úroveň povrchnej jednohubky. ()

NinadeL

10/10 Koncept cyklu je samozřejmě fajn, bohužel ty mikro epizody jsou fakt jen letem světem. Mnohem víc prostoru má rádoby retro grafika a celý ten feeling ve stylu sice vůbec nevíme, co ti hosti říkají, ale dáme jim aspoň jeden vstup, protože my v ČT jsme cool. Potenciál obrovskej, výsledek klasicky nevyužitej. A to říkám jako pamětník. ()

Chrustyn

Pro hráče a ty co vyrůstali v devadesátkách, velice zábavné. V 15 minutových epizodách se dokument vždy zaměří na nějakou zásadní osobu, která formovala počítačové hry v České republice a přestože je to pohled hodně zkratkovitý, vždy přinese zásadní informace bez vaty. ()

Kaluž

Líbilo se mi, jak tam vtipně utnuli to Vávrovo blábolení o svobodě slova, které se jim tam snažil pokoutně propašovat. Do pořadu o herním vývoji to fakt nepatří, Hellboyi. Jinak formát je fajn, skrz YouTube kanál ČT by to mohlo mít i lepší dosah, platforma iVysílání je pravěk. ()

halogenka

15minutova stopaz je na zpracovani jakehokoli tematu zoufale malo. Tim vic, kdyz polovinu z ni obetujete cringe prostrihum a otresnemu radoby cool voiceoveru. Zvolit lepsi format a zpracovani, mohli to byt dalsi Kralove videa. ()

M.i.k.e

Je to trošku letem světem, jednotlivé epizody by klidně mohly být o pár minut delší a strašně moc mi tam chybí Mafie, ale jinak zábavný, dobře sestříhaný a zajímavý exkurz do české herní a vývojářské historie, kde si dokonce i velkou část her pamatuji (akorát na KCD sem zatím nenašel čas ani odvahu). Vtipné je využívaní (nejen) dobových reportáží a reálií…70% ()

MrPierc

Málo do hloubky, povrchní pro masy. Mafie tam byla jen okrajově. Škoda té uspěchanosti. Hodně legendárních her vynechali. I tak jsem rád, že českou herní scénu někdo trochu zmapoval. ()

Aargh

Absolutně promarněná příležitost. --- Dokument jen klouže po povrchu, hosté, kteří by mohli zajímavě mluvit 20 minut, mají prostor sotva na pár vět. A to proto, že autoři doslova mezi každé dvě věty cpou rádobyvtipné, místy úplně debilní prostřihy na kdejaký dobový nesmysl, místo aby  se drželi tématu a nechali lidi mluvit.  Polovinu každého dílu tvoří nudná vata, kdy jsem se tloukl do hlavy, protože bych chtěl dál poslouchat hosty, ale nemůžu. A samozřejmě je to plné debilních politických glos, protože tohle je Česká televize, že. --- Zvládnul jsem čtyři díly. Netuším, pro jaké publikum dokument je. Fanouškům nemá co nabídnout a neznalé nemá čím zaujmout. ()

Mrkvič

Škoda, že je těch informací v každém díle minimum a zbytečně moc prostoru dostávají hrátky  s komentáři v podobě prostřihů do nějakých estrád, filmů a pořadů. Jinak by bylo jen pár dílů (holki, samorost), které mě moc nezajímaly. ()

kurcatovium

Zásadní problém Game Story spočívá v tom, že asi ani tvůrci sami pořádně nevěděli, jestli tvoří dokument nebo komedii.  Humorná složka je trochu na krev. Některé prostřihy i pár hlášek Alžběty jsou celkem OK, ale často to působí hodně na sílu. Je tam vidět podobný styl jako u What the fact, kde to ale působí o kus lépe, protože hlášky běží jen jako audio na pozadí. Na druhou stranu kdo by čekal, že uvidí svatbu Jirky Káry v pořadu ČT? :-) No a na pořádný dokument, který by herní byznys u nás řádně rozebral, je v takhle krátkém formátu zoufalý nedostatek prostoru. Člověk (teda aspoň takový, který se o hry trochu zajímá) by chtěl vidět víc a ... to už je konec?! Informační hodnota je tedy sporná. Přitom materiálu očividně muselo být natočeno podstatně, podstatně více. Škoda. Třeba se v budoucnu dočkáme Game Story 2, kde ubude cringe a přibude informací. Tu spíš nezaslouženou čtvrtou hvězdičku přidávám za odhodlání něco podobného v našem vidlákově vůbec vytvořit a prosadit. ()

Trustme

Vcelku povrchně a neoptimálně zpracované téma, které si zaslouží mnohem více hloubkový rozbor, má-li k dispozici produkce, režie takové osobnosti a archivní materiály ikonické herní epochy u nás. Zbytečné klipové (dobové, youtubové) "dějepisné" prostřihy, které pamětníci znají a mladým to nepomůže. Tohle mohl být parádní celovečerní dokument v jedné stopáži, vyhodit zmiňovaný zbytečný nadstavovač času a obrazu, dát víc prostoru konkrétním hrám, hráčům-pamětníkům, tvůrcům (tentokrát raději víc mluvících hlav, než vsuvek z youtube a ČT archívu) a klidně to pojmout jako komplexní dokument českého Game Story nejen o vývojářích. Ale díky za každou snahu mapovat českou popkulturu (ne)ztracenou v čase.  (Za nejlepší českou hru a nostalgii považuji Operaci Flashpoint nad kterou jsem strávil dlouhé hodiny okouzlení i nervů. V žádné jiné hře jsem nezažil pocit reality, kdy jste uprostřed rozsáhlé noční krajiny na nepřátelském území beze zbraně a snažíte se najít cestu k vaší posádce jen za pomoci hvězdné oblohy). ()

Soweek

Jde vidět, že na větší a lepší dokument asi nebyly peníze. Škoda, díly jsou tematicky zajímavé, ale z každého si odnesete jen základ, který si můžete přečíst na wikipedii. ()

kwoky

Celkově vzato jsem rád, že tenhle seriálek vzniknul. Někdo na něm odvedl velký kus práce, povedl se i výběr her. Úplným krokem mimo je ale snaha udělat tenhle seriál vtipný a cool, což se vůbec nepovedlo. Některé vtipy fungovaly, ale většinou u mě vyvolaly jen oči v sloup. Minimální délka dílů byla velmi omezující a tak jsme dostali jen povrchní náhled bez hlubšího kontextu. A mimochodem - příkaz na spuštění v úvodních titulcích je špatně. ()

ADIO45

Nový český dokumentární minisériál "Game Story" by se mohl stát cenným příspěvkem k dokumentaci a oslavě české herní kultury, zejména historie významných časopisů jako Excalibur, Score a Level. Bohužel, na své cestě k tomuto cíli čelí zásadním překážkám. Hlavním nedostatkem je formát série. Patnáctiminutové epizody jsou nejen neúměrně krátké pro zpracování tak rozsáhlého tématu, ale také se nepodařilo efektivně využít tento omezený čas. V důsledku toho příspěvky hostů, jako je Pavel D., působí nevyužitě a neúplně. Porovnání s obdobnými seriály od Netflixu, jako je "High Score" nebo "Power On: The Story of Xbox", zdůrazňuje, co "Game Story" chybí. Tato mezinárodní produkce nabízí poutavé, hloubkové pohledy s delší dobou trvání epizod, což jim umožňuje hlouběji se ponořit do příběhů, krizí, napětí a objevů, které jsou pro tento žánr klíčové. Jako daňový poplatník a fanoušek české herní historie cítím zklamání, že "Game Story" nedostalo prostředky nebo formát, který by mu umožnil zářit. Šance na oživení a podrobný pohled na milovanou éru herních časopisů tak míjí. Je zřejmé, že více prostoru by umožnilo seriálu nabídnout více – nejen fakta, která jsou běžně dostupná na blogu autora, YouTube kanálu nebo v článcích, ale i vzácné, nevyprávěné příběhy a zákulisní informace. Výsledkem je, že "Game Story" se může jevit jako promarněná příležitost, možná výsledek omezeného rozpočtu nebo nejistoty České televize investovat do něčeho s větší přidanou hodnotou. Tento seriál tak zůstává v pozadí potenciálu, který měl. ()

dan4815

Když jsem o seriálu poprvé slyšel, byl jsem velmi zvědav a natěšen. Výsledek stojí za menší hovno. Nechápu, co se těm lidem okolo tvorby honí v hlavě, když si řeknou, že seriálový díl bude mít patnáct minut. Ne, to opravdu nestačí snad na žádné téma... možná jedině na školící videa, který dokáží unudit už během dvou minut k spánku. Obsahově je dokumentární seriál... no, slovo dokument bych nechal zmizet, protože počet informací na jeden díl by se dal spočítat na prstech jedné ruky. Co se týče komentáře ženštiny, tak je to kolikrát na strčení prstů do ušních otvorů. Nevím, pro koho je tento dokument určen. Pro hráče to nebude, pro nehráče je to taktéž o ničem. Štěpán Vodrážka měl zůstat u těch reklamních spotů, jde vidět, že nic delšího a obsahově hutného nezvládne. ()