Časosběrný dokument o nové dramatizaci nejslavnějšího románu v dopisech francouzského spisovatele Choderlose de Laclose. Osobitá adaptace režijního dua SKUTR na scéně Stavovského divadla nabízí skvělou příležitost pro herecký koncert Zuzany Stivínové, Saši Rašilova a dalších hvězd souboru Činohry ND... Ve sto sedmdesáti pěti dopisech před námi hlavní aktéři, krutá markýza de Merteuil a cynický vikomt de Valmont – tvrdí hráči, soupeři i partneři, rozehrávají nebezpečnou hru s city svých obětí, plnou vztahové manipulace a bezostyšného svádění v síti proměnlivého milostného mnohoúhelníku. V „nebezpečné hře nebezpečných známostí“ hrají své role nejen zhrzenost a pomsta, ale také uspokojení z moci nad osudem jiného člověka a vlády nad jeho city a vášněmi. Ovšem ani mistři vykalkulované strategie si nemohou být jisti před přirozenou silou lásky, která dokáže všechno zachraňovat i ničit... Román Choderlose de Laclose, který se dočkal mnoha úspěšných filmových i divadelních adaptací, už po téměř dvě stě padesát let fascinuje své čtenáře a diváky příběhem rafinovaně předstírané lásky, smyslným jiskřením i vypočítavou a krutou hrou. Nebezpečné známosti coby klasický literární projev libertinismu dobou svého vzniku výtečně koresponduje s prostorem Stavovského divadla. Vyprázdněnost společenských i erotických vztahů, přetvářka a bezohledné sobectví promlouvají silně k dnešním čtenářům a divákům... Výrazný režijní a dramaturgický rukopis tandemu SKUTR, tedy Martina Kukučky a Lukáše Trpišovského, scénografa Jakuba Kopeckého, kostýmní výtvarnice Simony Rybákové a autora hudby Petra Kalába je zárukou originálního pohledu na oblíbenou látku. Herce Sašu Rašilova, Zuzanu Stivínovou, Janu Pidrmanovou, Františka Němce, Ivu Janžurovou, Denisu Barešovou, Zdeňka Piškulu a další členy i hosty činoherního ansámblu jsme sledovali od prvních čtených zkoušek letos v únoru až do květnové premiéry. (Česká televize)

Hrajú