Literární předlohou pro televizní hru Návštěva z vesmíru je kniha známých a uznávaných sovětských spisovatelů bratří Strugackých „Piknik u cesty“, která vyšla poprvé v roce 1972, tedy rok po uspořádání první mezinárodní konference o možnosti spojení s mimozemskými civilizacemi, konaném v arménském Bjurakanu. Oč ve hře jde? U jednoho amerického provinčního městečka se najednou objevily záhadné předměty a nevysvětlitelné úkazy, jež se staly předmětem dohadů vědců i cílem nedovolených výprav moderních zlatokopů-stalkerů, kteří pásmo nepřípustným způsobem drancují. S nasazením života z něho vynášejí nejrůznější věci a dostávají za ně na černém trhu bohatou odměnu. Ztěžují tak nejen práci vědcům, ale ohrožují dosud neznámými účinky vynesených předmětů i životy ostatních. Hra, i když zasazena do 80. let 20. století, analyzuje víceméně současnost a míří tak k reálným problémům dneška.
Kritizuje společnost, založenou na korupci, moci peněz, hromadění majetku, které je tu základním stimulem jednání a proměňuje člověka v pouhou prodejnou hodnotu, ale zároveň se dotýká velice zajímavé a aktuální otázky – co přinese lidem navázání kontaktu s mimozemskými civilizacemi či aspoň dešifrování jejich poselství, byť třeba v podobě náhodně uspořádaného pikniku hostů z vesmíru. Může přinést obrovský prospěch, nebo nesmírnou škodu. Odpověď na otázku není rozhodně jednoduchá… Hlavní postava hry Roderick Schoehard se na ni pokouší odpovědět po svém a samozřejmě v kontextu společenských souvislostí. Avšak morální význam jeho činu je jednoznačný: každé lidské jednání by mělo být motivováno jen dobrem, dobrem pro všechny. Roderickův cíl – najít zlatou kouli, která přinese štěstí všem – je možná tak trochu pohádkový, ale rozhodně ne nepravdivý či zcela nereálný. Vždyť science-fiction je vlastně jakási moderní pohádka, která také vyrůstá ze skutečnosti. Ze života, jaký v dané chvíli je. Usiluje o zobrazení toho, co není, co by však mohlo být – a bylo by krásné, kdyby to jednou člověk dokázal. (Československá televize)

Bohulib

Jedná se o českou inscenaci podle slavné novely bratří Strugackých Piknik u cesty (v originále Stalker), podle které vznikl také slavný film Adreje Tarkovského. Podle dostupných vzpomínek (také mých) byla tato inscenace natočena ostravským televizním studiem velmi dobrá, ale tehdejšímu režimu se nelíbila a proto byla zničena. Více informací je možné získat na adrese http://tracker.cztorrent.net/forum/readtopic/9010, je ale potřeba být na serveru zaregistrován. Dodatek po 8 letech: Uvedená adresa je již nedostupná, diskusi k tématu jsem si uložil. ()

aannemer

Na něco takového si velice mlhavě vzpomínám. Bylo mi tehdy jalových 14, ale vím, že se mi ta inscenace velice líbila. Mělo to hodně temnou atmosféru. Ovšem jak bych se na to díval dnes po všech těch sci-fi a thrillerech, to opravdu nevím. Možná lepší znovu nevidět a uchovat si hezkou vzpomínku... ()

Jehan

Vzpomínám si, že jsem to kdysi viděl v televizi. Dávno před Tarkovského slavným Stalkerem. Mimochodem, tehdy byl dostupný jen překlad zakázaného českého autora z časopiseckého vydání (kryla ho kolegyně) a knižně vyšel Piknik u cesty, dílo bratrů  Strugackých, oficiálně  v CCCP až o rok později. Do té doby bylo k mání jen v ruské časopisecké verzi, ze které vycházel dobový český překlad. Je pozoruhodné, že snímek vůbec v Československu v té době vznikl. ()

sator

Příběh se odehrává na Zemi, pravděpodobně v sedmdesátých letech ve městě Harmont, ve smyšlené anglicky mluvící zemi.  Asi 13 let  před „událostí“ vzniká na několika místech světa šest „zón“ - oblastí, ve kterých se začínají objevovat podivné jevy, které porušují známé fyzikální zákony. Ukazuje se, že lidé a zvířata žijí v zónách jsou velmi nebezpeční. Území zón byla oplocena, jsou pod přísnou ochranou a oficiálně se stala předmětem pečlivého vědeckého studia. Velmi rychle se také zjistí, že v zónách je mnoho artefaktů nepochopitelného účelu. Záhadě se rozhodnou porozumět tři lidé, profesor, spisovatel a místní znalec Stalker a vydají se do Zóny. ()

• Definitivní rozuzlení v pátrání po filmu Návštěva z vesmíru. Podle emalu z ostravského studia ČT: "Film byl natočen podle románu bratří Strugackých "Piknik u cesty". Byl to na tehdejší dobu avantgardní počin a titul prošel jen díky tomu, že autory literní předlohy, na jejímž základě scénář a následně televizní film vznikal, byli Sověti a autorem českého scénáře byl známý filmový scenárista Drahoslav Makovička, jenž nebyl na indexu. Film se opravdu povedl, byl velmi oceněn nejen autorem, ale i kritikou a příznivci sci-fi. Ve snaze prosadit reprízu jsme se však později dozvěděli, že tehdejší vedení redakce nechalo film tajně smazat: byly tam přece myšlenky a situace nepohodlné tehdejšímu režimu. Neuvěřitelně náročná práce celého realizačního týmu, protože tehdy vše vznikalo opravdu na kolenou a jen díky kumštu a nadšení štábu, zejména pak režiséra snímku Otakara Koska, šla nenávratně do stoupy. Film tudíž neexistuje, byl zlikvidován." (VideoBoss)