Pickupeři

• angličtina Pick-up Artists (festivalový názov)
Česko, 2023, 1 h 15 min (Minutáž: 9–16 min)

Šestidílná dokusérie odkrývá pro většinu Čechů neznámý svět pouličního svádění. Aktéry docusoap jsou takzvaní streetaři nebo také pickupeři. Je to skupina mladých mužů, kteří systematicky oslovují dívky a seznamují se s nimi na veřejnosti, především na ulicích. Jsou organizovaní a mají svou vlastní techniku a strategie, které využívají při svých pokusech získat zájem dívek. Fungování jejich komunity je postaveno na kamarádství, bizarním soutěžení, na sdílení zkušeností, ale také na nekorektním přístupu k ženám, na manipulativních technikách a na schopnosti několika z nich vydělávat peníze na těch ostatních. Série nás provede do nitra této kontroverzní subkultury. Prozkoumáme, kým jsou streetaři skutečně a co je motivuje k jejich činnosti. Díky rozhovorům se členy komunity odhalíme jejich příběhy, důvody pro jejich účast a názory na jejich činnost. (iVysílání)

Kedy odpad!

...tak to nám na českých internetech opravdu nechybělo, na – slovy pickuperů – "streetu" nám to bohužel taky teda nechybí...nemůžu to hodnotit objektivně, protože jsem zvládla jen 1. díl, který mě tak znechutil (nevím, jestli více fakt, že někdo takový existuje nebo potřeba ukazovat tuto formu demence veřejně?), že jsem se dobrovolně vzdala šance zjistit, jestli další díly náhodou nejsou super? (a super kritický vůči této "komunitě"), nechtěla jsem totiž riskovat, že se pobleju... ()

tereez

Vééélká škoda, že epizoda 5 se odehrávala v Brně, kde jsou lidi na exoty zvyklí a ne třeba... v Ústí. Epizoda 3 za mě top, fakt jsem se smála nahlas. Za mě tam chybělo trochu víc prostoru, kde by tenhle fenomén rozebrali odborníci. ()

gemi

Tragédi s koulema. Tragédi proto, že se snaží svou neschopnost najít si solidní protějšek kompenzovat tím, že jej loví jako zajíce na ulici. A s koulema proto, že se toho sice bojí, ale dokážou to překonat a udělat drsný výlet mimo komfortní zónu. ()

MindTuber

Miniseriál na zajímavé téma, které bohužel kvůli stopáži a zvolenému žánru zůstává nevytěženo. Určitě je potřeba vidět všechny díly, protože každý díl se na danou problematiku dívá jinou optikou a postupně sestavuje celistvější obraz. Hlavní protagonista Honza prochází postupně vývojem a na jeho příběhu je patrné, o čem celý tento svět mužského seberozvoje je. A je toho mnohem víc, protože to je jen podmnožina tzv. Manosféry, která je plná takovýchto příběhů a kontroverzí. Byznys, který parazituje na lidských potřebách, nekvete jen v ulicích, ale je ho plný internet. Nechtějte ani vědět, jak hluboko ta králičí nora vede, abych tak nějak parafrázoval Red Pill, o který se PUA opírá. Více o tomto světě - Pickupeři. ()

RigorMortis

S PUA komunitou som sa stretol (našťastie iba knižne a na webe) v období konca puberty a prvého roka na VŠ, kedy som ako panic bez jediného vzťahu hľadal priateľku. Keď som si našiel prvú, tieto nezmysly mi nepomohli ani troška. Dokument samotný ma vrátil k spomienkam na toto obdobie. Z prvého dielu mi bolo smutno a zle, až na nováčika pôsobili účastníci odporne a slizko. Potom sa začal odkrývať smutný príbeh niekoľkých zranených narcisov, ktorí by namiesto pickupingu potrebovali terapiu ako soľ. K tomu dvaja nechutne nesympatickí "koučovia osobného rozvoja" a "legenda" s psychotickým pohľadom, o ktorej som nikdy nepočul. Z toho namakaného "kouča" v tričku Boss sálala arogancia už od pohľadu. Asi najsmutnejší bol príbeh Woodyho s jeho zúfalými snahami osloviť ženy na ulici, ktorý si ani po stovkách oslovenia a tisícoch investovaných do kurzov nedokázal nájsť vzťah. Zlom nastal v predposlednom dieli s "bývalými alfami", kedy Honzovi zjavne začala dochádzať absurdita celej tejto pickuperskej maškarády. Dokument podľa mňa len dokazuje, že pickuping je len o zneužívaní ľudskej dôvery a naivity. Ako oslovovaných žien, tak "koučovaných" mužov. Ak by som ja bol na mieste oslovovaných žien, buď zdesene ujdem alebo dotyčný skončí s peprákom v očiach. ()

DonBraso

Konečně jsem se dočkal a spadlo to na Ivysilani. Horší je, že jsem čekal malinko víc tonážní časový úsek. 6 dílů, který mají tak cca 10 minut. Asi bych šel možná i klidně víc do hloubky, ač s leckterýma si pokecáme více. Jen jsem stále nevěděl co vlastně od toho čekat. Celé to vyzní jak nějaký prank na tento styl. Je tu vlastně všechno špatně. Od koučů, od těch lidí co to dělají. Nějaký nitro to moc nehlásá, jen ke konci to dostane větší hloubku. Spíš něco ve smyslu. "Co to kurva dělám?" Což jednoho má jakoby vysvobodit. Bohužel ač to jde jiným směrem na poukazování, že je to neetické, špatné, tak rádoby dva lidi v tomhle vyjdou, že mají lepší skill a mají dokonce i přítelkyně. Tak to asi zas tak blbý nebude? Nebo jo? A to my na tomhle štvalo. Jinak první a výživný třetí díl, který je prostě jen prank . Ale ty já docela rád, když to dá větší smysl k celku. Když se to uchopí jako nedělejte to, je to úplně ztráta času, tak se zase opět dostaneme k těm rádoby dvou alfa samcům. 75% ()

Putna

Zhlédnul jsem první díl a se znechucením jsem se odebral na ČSFD, abych dal hodnocení odpad! Naštěstí jsem však předtím přečetl několik komentářů na jejichž základě jsem se rozhodl ve sledování pokračovat. A dobře jsem udělal, další vývoj je totiž skutečně zajímavý, velmi překvapivý a konečné vyznění je tedy jednoznačně velmi pozitivní. ()

Maraboy

První dva díly byly dobrej cringe, který vypadal nadějně. Bohužel další díly už ztrácí na síle a nepodařilo se jít více do hloubky, nakonec to vypadá jako trapně dohrané průměrným hercem. Škoda, 40% ()

Suggy

Nenechte se odradit první (a trochu druhou) epizodou, jedná se o docela dobrý náhled na tento fenomén. To, že je tam několik protagonistů nesympatických, přece neznamená, že je to špatný dokument, jak si někteří recenzenti myslí. Nakonec je v tom trapnost, legrace i poučení. ()

peta91k

No, jak to čtu, myslím, že většina komentujících se zaměřuje na odpornost motivů "herců/neherců", místo aby zhodnotila pořad jako takový. Mně osobně přišlo poněkud nešťastné, že pohled moderátora je silně zaujatý (a mám pocit, že s výslednou podobou dokumentu mnozí z herců neměli ani tušení). Celé je to v podstatě bráno jako výsměch, o argumentační fauly ze strany moderátorů není nouze, objektivita nulová. Což mi přijde škoda. Já sám street nepovažuji za nijak hodnotný druh seznamování, přijde mi nerespektující vůči ženám, a vlastně s mnoha poznámkami moderátora souhlasím, ale takto je to akorát "manipulativně natočený dokument o manipulativních praktikách". Aktéři nedostávájí žádnou možnost se hájit, což je prostě špatně. Nicméně je to zajímavá sonda do neprobádaného tématu, pro mě ještě okořeněná faktem, že některé z těch tragédů znám osobně. ()

michalkop

Velmi uboze zvládnutý dokument o pouličním svádění a pokus napodobit zahraniční produkci. Avšak vůči podobným dílům ze zahraničí je velmi povrchní a krátký svou stopáží (10 -15 minut fakt nestačí a závěrečná minuta dvě je upoutávka na další díl). Kromě toho je moderátor stejně manipulační jako někteří pickepuři a hraje si neprávem na morální autoritu. Z protagonistů si utahuje. Nechápu, že jim samotným to nevadí a dali svolení se zveřejněným dokumentu. Lidem, kteří se zabývají oslovováním dívek na ulici, a především jim samotným, to spíš udělá medvědí službu. Nebo to nejsou nejostřejší tužky v penálu... ()

Pompeius

Rozmohl se nám tu takový nešvar: klusákovská "dokumentaristika". Čili vezměte nějakého naivního chudáka, který je ochoten vás nechat vstoupit do svého soukromí, a udělejte z něj totálního blbce. A ještě mu jako režisér ukažte mu svou morální nadřazenost (Klusák v Daliborkovi výletem do Osvětimi, zde Daněk svými komentáři), místo abyste se snažili dopátrat podstaty a pochopení. Takže totálně promarněná příležitost. Mohla to být sonda do života nejistých kluků, kteří mají trochu divně nastavené hodnoty, o kterých si myslí, že jsou odznakem každého pravého muže (auta, prachy, ženské, závist okolí), ale ve skutečnosti vlastně jen chtějí, aby je měl někdo rád a aby lépe rozuměli světu a svět jim. A téhle jejich nejistoty zneužívají hochštapleři, kteří z nich mámí prachy za příručky a kurzy plné povrchností, nesmyslů a návodů nikoli ke svádění, ale k podvádění. Vlastně jim jen - stejně jako Daliborkovi - chybí pozitivní vzory, a protože je asi nikdy nepoznali, tak se upínají k těm falešným a veskrze negativním. ()

pumply

Já zírala a chvílemi nemohla věřit svým očím a uším. Čtyři hvězdy si zaslouží komentář, který doku-reality provází a díkybohu (!) i finální prozření Honzy ("..Já nechci nikomu ubližovat tím, že jsem osamělá troska, která si neumí najít kvalitní vztah.."), které je snad originálně od něj. ()

Filmacaj odpad!

Je to taková sraxka až mě to místama baví. Škoda, že nám co oslovujeme na ulici, tenhle seriál škodí. Holka, která uvidí tenhle seriál si týpky, který jí pak osloví na ulici přiřadí k těm dementům ze seriálů. To mě trochu štve. Jinak mě ten seriál baví. Proč někdo natočil tak blbý seriál? Ty kluci co tam představují baliče, jsou doufám najatý herci, který jen dělali, to co jim přikázal náký lobotom režisér. Ani nechci spekulovat, že to jsou lidi co ty holky reálně oslovují. Víte o tom víc? Herecký výkony jsou tak na sílu, že se mi kroutily palce u nohou. Hlášky tak neoriginální, že to až bolí. Autencita mužů na bodu mrazu. Být ta holka, tak hned vycítím o co jde, a vymluvím se, že jsem lesba. No nic. Vlastně ten seriál není pro nikoho. Běžný člověk si řekne ,,co je to za ubožáky". Pickuper si řekne ,,Co je to za ubožáky". Být ,,ubožákem" tak se tímto filmovým výtvorem nechlubím. ()

tragikomik odpad!

Protagonisté působí jako naprostí tragédi, na druhou stranu cítím z režie zaujatost a cíl ty kluky zesměšnit. Např. scéna s agresivním bývalým přítelem, chtěl bych vidět tvůrce pořadu, jak by si s touto situací v reálu poradili (neznámá holka, agresivní namakané hovado možná s kudlou v kapse). Jako dokument je to naprostá fraška. I vcelku škodí, na bandě totálních exotů navozuje dojem, že oslovit v reálu ženu je obtěžující a špatně. ()

ClassyBitch

Luxusní guilty pleasure, asi jako Výměna manželek nebo slovenská verze Farmář hledá ženu. Banda tragédů, podivínů, incelů, loserů sdílících pokoje na ubytovně nebo bydlících u mámy, na žebříčku fyzické atraktivity v dolní polovině desetibodové stupnice, z nichž jedinej chytrej je ten kápo, co z nich tahá prachy, co jim po exekuci zůstanou z životního minima, na kurzy svádění.  Bulvární způsob komentáře i scénáře, který ty ubohý white trash nešťastníky trollí, zatímco se oni berou smrtelně vážně.  Jediná věc, která těmhle chůďatům nahrává do karet, je,  že jsme tak odvykli normálním sociálním kontaktům, že samotný šok některé vyvede z rovnováhy. Asi založím novej sport - Pickuper's dick pic hunting - a pak si ve skupině budeme sdílet fotky jejich nablblých xichtů společně s jejich mikropérkama. :) Ale ne. Tihle kluci mají ponížení a výsměchu už tak v životě dost. Líto mi je jen poctivejch donchuánů, kteří nejedou na body, ale pěkně po staru - na štrejch. ()