Hra na oliheň: Výzva

Súťažný / Reality-TV
Veľká Británia / USA, 2023, 41–57 min

Réžia:

Liz Oakes

456 skutečných hráčů vyrazí do světa Hry na oliheň, aby v náročné zkoušce schopností i charakteru zabojovali o výhru 4,56 milionu dolarů, která jim úplně změní život. (Netflix)

zdepapepa

Kde původní seriál Squid Game byl spíše satirický a měl trochu jiné poselství, tady je vidět, že většinou jsou lidé dobří (když zrovna není příběh podle scénáře a nejde jim v něm o život), takže jako dodatek k původnímu seriálu sledující hodně sociologický aspekt se mi to líbilo (ostatně i v mém komentáři k původnímu seriálu jsem hodně o reality shows psal). Ale nic není sluníčkové celé. Stejně jako v jiných reality shows jsou různí "záporáci" (jak moc z toho dělá edit musí posoudit každý sám), i tady se jich pár najde - nejvíce mi utkvěly v paměti pán 432 a dvě pokrytecké dámy - jedna soudící člověka, že si vzal 2 jídla místo jednoho a následně kradoucí hamburger, který obdržel jiný hráč a druhá respektující domluvená pravidla na skleněném mostě až v momentě, když z toho má benefit. Bylo tak smutné pozorovat lidi, kteří na to doplatili - nikdo z ostatních se jich nezastal a naopak jako kdyby ti ostatní utrpěli selektivní ztrátu paměti. To je asi má jediná větší výtka - možná to tam všechno bylo, ale v prostoru 10 epizod na řadu se to ztratilo. Ironicky jsou tam momenty, které jsou dojeny nad rámec logiky a pak jsou tam momenty, kdy někdo do té doby po těžkém boji vypadne na náhodu a nedostane ani confession cam nebo chování postav nesourodé s tím, co se stalo. Klidně by se dalo natáčet/koukat dál, Netflix nemusí tolik řešit vysílací časy ani délku epizod. Podíval jsem se na making-of a evidentně tomu věnovali hodně času, tak proč ne i tomuto? Všude jinde ta odvedená práce vidět je - na podobě lokací, kostýmů, technickém zpracování i testování her. Jejich složení (her) i složení testů se mi líbilo (i ty nové), zejména flow dalgona-battleships-marbles. ()

xxmartinxx

Vynikající reality show, která dokázala z neférovosti udělat přednost. Výtky, které zaznívají, jsou upřímně řečeno výtky vůči reality TV jako konceptu a nedává moc velký smysl vyčleňovat tenhle pořad, který má funkční emoce, odsýpá a s námětem dělá maximum. V mnoha ohledech je to upřímnější produkt než seriál, neschovává se to za žádný háv umění - je to prostě vzrušující campová zábava, jak se v žánru sluší a patří. Epizoda 2 Is Cinema. Jestli bude druhá půlka stejně dobrá jako první, půjdu s hodnocením na plný počet. (A je.) ()

Dadel

Po úspěchu seriálu bylo jasné, že přijde i "opravdová" verze, a i když se na to dá koukat, je to promarněná příležitost. Seznam nezvládnutých věcí je dlouhý: 1) především je chyba, že zde nikdo nemůže umřít. Nebo aspoň přijít k závažné újmě (ztráta končetiny či důležitého orgánu apod.). Jediná "újma", o kterou se hraje, je, že nevyhrajou peníze. Takže vlastně nikdo nemá co ztratit (jen získat) a většina soutěžících k tomu přistupuje ve stylu "ha ha, zúčastním se, bude sranda, a třeba vyhraju". Takže na sobě nemají žádný tlak a není to moc napínavé. 2) Soutěžících je moc. Po dvě třetiny celé soutěže je to anonymní dav, ve kterém si nikoho nezapamatujete, a když někoho nechají promluvit na kameru a zapamatujete si ho, tak v příštím díle vypadne. Po 9. díle, když už jsem znal finálovou trojici, jsem si schválně pustil první díl znovu a nikdo z nich tam nebyl pořádně vidět. 3) Přestože je počet soutěžících 456, počet těch sympatických se limitně blíží nule. Takže se na to ani nelze dívat tak, že byste někomu fandili, ať ty peníze vyhraje. 4) Disciplíny - některé jsou lepší, jiné horší, ok. Před 10. dílem s třemi finalisty byla pauza, vy čekáte, jaké vypečené disciplíny si pro ně tvůrci připravili, protože jde do tuhého, peníze jsou na dosah ruky a soutěžící budou schopní všeho. Ve výsledku poslední dvě disciplíny ale spočívaly...chvíle napětí...fanfáry... ve 100% náhodě (!). Takže z finálové trojice mohl kdokoli vyhrát stejnou měrou a bylo to jen o štěstí. Víc zazděný a antiklimatický závěr jsem snad v žádné show neviděl (teda ne že bych jich viděl nějak moc). ()

Nevka

Jsem sice u páté epizody, ale protože se tady do hodnocení evidentně pustila skupina maniaků, kteří si ani neumí přečíst, že se dívají na reality-show a ne na druhou sérii seriálu, musím se vyjádřit. Jděte do háje. Když přijdete do restaurace na guláš, ale z menu si ze své blbosti vyberete svíčkovou, tak překvapivě nedostanete guláš. Divné, že? Osobně jsem od tohoto projektu nic nečekal, ale neskutečně mě překvapil. Když pominu zákulisní problémy, ta show je skvělá. Tím, že má 456 hráčů, je docela velká šance, že si oblíbíte někoho, kdo poletí domů už v první, druhé nebo třetí epizodě. Což je super... Jako divák tak úplně nevíte, co máte vlastně čekat. A to je hlavní faktor, který vás nutí koukat dál a dál. Nechci srovnávat produkci ani nic jiného, ale ve výsledku je to takový dynamičtější Survivor. Já si to užívám a nestydím se za to. ()

DJ_bart

Nejvíc neférovej sociální experiment co jsem kdy viděl – minimálně v tom smyslu, že mít favorita se tu fakt nevyplatí.... Hlavní dominantou je fakt, že nejde o žádnou dystopickou fikci, jako v případě naprosto geniální seriálové předlohy, ale nefalšovanou realitu. A jelikož lidi udělaj pro peníze cokoliv, stejně jako fikční Squid Game, i stejnojmenná reality show je naprosto perfektní studií lidské morálky a kontrastu mezi "každý za sebe vs. všichni za jednoho".... K tomu všemu tahle show nabízí originální hry, které v původním seriálu nebyly – jmenovitě kupříkladu ponorky a lodě; házení kostkou; kruh důvěry; a v neposlední řadě kámen, nůžky, papír [kdo by byl čekal že tahle nevinná dětská hra bude tak extrémně nervydrásající]. A upřímně, napínavější, zábavnější a emotivnější reality show jsem už dlouho neviděl – a za to dávám tvůrcům palec hore a určitě se těším na druhou sérii.... ()

Ruut

Když pominu fakt že je to celé moc uhlazené a od crew nejsou téměř žádné podpásovky, jsou největší průser poslední dvě hry, které jsou jen o náhodě. Úplně zabitý 9 a 10 díl. ()

Peytl

Jéžišikristemariopaneapannno, odpaďáci, jasná punková palba, máte možnost házet odpadem, ale... co jste čekali?Bigbradra, Vyhulený, mrdací ostrov? Jo, je to kopie seriálu... a je to. Tak to zkrátka je. A je a je a je. Ano, je to píčovina, ale rozčilovat se nad hovnem, že je hovno? No, to mě poser...na truc dám 4 pizdy, abyste se posrali, Olihně. Jo, olihně děsně serou.... ()

BigDeal

Úprimne nerozumiem všetkým rozčarovaným negatívnym hodnoteniam. Ide o reality show. A v rámci žánru ide o vydarený pokus. Sú tu rozmanité charaktery, intrigy i priateľstvá, podrazy i pomáhanie, napätie, emócie a nepredvídateľnosť v tom, kto vypadne. Ak človek vie, čo má čakať, tak si to podľa mňa užije. ()

MoiJe

Faktže respect tvorcom. Aj hlúpu hru o šťastí, ktorú hráči taker nemôžu ovplivniť, dokázali transformovať na 50 minút napätia (a strašných kecov o tom, ako sa kto považuje za podceňovaného a pritom najstatočnejšieho a najmúdrejšiu aj keď vyrastajúcich bez otca). Je jasné, že vidíme zanedbateľný zlomok rozhovorov medzi hráčmi, no kamera sa perfektne zameriava na tých, čo sa práve snažia falošne tváriť ako neviniatka, alebo si rýchlo zachraňovať tvár, takže divák má pocit, že sleduje skutočnú psychologickú etudu vypovedajúcu o chovaní rôznych ľudí v pre nich zjavne veľmi stresových situáciách. ()

Rakosnicek77

Bezmozci s odpady se zase projevují 🤣 Asi by vám někdo měl vysvětlit, že ta reality show je na motivy stejnojmeného seriálu. A někteří hlupáci se ještě ptají proč 🤣 To je jako se ptát proč se dělají filmy podle her nebo komiksu. ()

Trevor

Občas, teda zvyčajne sa na recenzie ostatných vopred nepozerám, pokiaľ sa nejedná o recenzie obľúbených užívateľov a tentokrát to bola chyba. Tiež som očakával pokračovanie série, hneď v úvode bolo jasné o čo ide, nie to to úplný prepadák ale stačila prvá epizóda a netuším zistiť ako to pôjde ďalej, stačil Leonard a hrané reakcie publika...ako divadielko fajn, ale necelá hodinka úplne stačila. ()

Chen

Velice zábavná a napínavá reality show, která má tu nevýhodu, že někteří si na ni vylévají vztek, protože čekají na druhou řadu hraného seriálu. Ale pokud se oprostíme od emocí pramenících z dlouhého čekání, objektivně řečeno jde o dobře zpracovanou a působivou podívanou, u které prostě nelze obhájit hodnocení odpad. Samozřejmě to není tak intenzivní jako seriálová verze, ale sympaticky to odhaluje charaktery lidí a některé zvraty jsou povedené. ()

M.i.k.e

v rámci "žánru" reality show celkem příjemné překvapení kde se sice neumírá (jak překvapivé), ale emoce tu slušně fungují a absence jasně daných pravidel dala tvůrcům možnost si dělat prakticky cokoliv a i když je to mnohdy extrémně nefér sem to prostě zapadá a nikomu to nepřijde zvláštní. Vlastně mi to ve vši své neférovosti a sázce na náhodu přišlo mnohem přirozenější než jakákoliv jiná reality show...70% ()

Vyhy

Nechápu, jak si někdo mohl vážně myslet, že tohle je druhá řada. :) Je vidět, že Netflix do toho narval hodně peněz, vypadalo to velmi důvěryhodně a pro účastníky to musel být zážitek. Některé hry stejné, jiné nahradili, což asi chápu. Sestava hráčů nebyla bohužel pro mne moc sympatická, našel jsem si sotva dva, ale to samozřejmě není chyba samotné hry. Abych mohl dát plný počet, tak bych celou show zkrátil klidně o dva díly, občas to bylo moc natahované. A některé hry bych obměnil, hodně se u nich spoléhalo na náhodu. Přesto zajímavý koncept, který si klidně zopakuji. ()

cariada

Překvapuje mě tak nízké hodnocení. Mě se to líbí, je to v podstatě stejný jako seriál, jen bez toho příběhu a smrtelných úkolů. Jen je tam pár nesrovnalostí například když dostanou první jídlo je jasně řečeno že každý má jednu porci ale číslo 161 jde dvakrát a nic se neděje a jídlo zbyde na všechny. Pak ve hře na lodě se mají rozdělit do 8 týmů se stejným počtem hráčů. Jenže jich je 118 a tam ten výsledek je 6 krát 15 a 2 krát po 14.A když začnou hrát lodě tak hraje 15 proti 14 . Což měli teda udělat 14-14 a 15-15, aby to bylo spravedlivé. Zkouška z telefonem byla dobrá, jen jí dotyčný měl jinak udělat, aby přesvědčil jinýho, aby si ten telefon vzal. Stačilo říct jedno číslo s tím, že si má vzít sluchátko a ne lákat na jídlo. A ve hře kdy měli napsat číslo koho chtějí vyřadit a tři nejvíce psaná čísla vypadnou. Tak se krásně mohlo stát že napíšou jen dvě čísla a to první a pak ten to oplatí tomu co ho napsal a všichni ostatní mohli psát jen ty dvě čísla. Pak by mě zajímalo jak by to udělali, když chtěli tři. Velmi vtipný bylo hra s kostkou kdy si jeden otevře výhodu do příští hry a další ho vzápětí vyřadí. Těším se na další díly. ()