Modrooký samuraj - Série 1

(séria)

Colby Sawyer

Tak tohle je overrated AF. To co začalo velmi slibně se nakonec proměnilo v pěknou číčovinu.  Obzvláště úplně debilní finále podkopalo nohy čemukoliv, o co se tvůrci mohli snažit v první polovině. Plot armor Mizu je něco neuvěřitelného a fakt, že na prostoru asi deseti dní byla pětkrát přizabitá, jen aby druhý den už směle bojovala. Tahle smyčka se stane velmi brzy dost otravnou a ještě to podtrhuje, jak nesmyslně přesílená je. 100v1 žádný problém, však v celém Japonsku umí tím mečem máchat jen ona a všichni ostatní jsou nekompetentní retardi. Naopak jí tvůrci značně ubrali na mozku, za celou sérii ho ani jednou nepoužije, jen ji tam občas někdo vtluče nějakou kýčovitou blbost o poslání a cti. A finále si zaslouží speciální zmínku, protože hrdě zvedá rukavici hozenou GoT. Nejdříve dva tisíce vojáků napochodují shogunovi až na zahradu, aniž by si toho někdo všiml. Toho samozřejmě chrání dvacet nekompetentních cápků a tím to hasne. Když se objeví Mizu, tak 1990 vojáků najednou zmizí, jen aby se objevili o dvacet minut později a v stonásobné přesile nepřetlačili padesátikilovou holku. A to je bohužel jen zlomek. Mohl bych takhle pokračovat ještě mnoho řádků. Tady se prostě jede na efekt, ale ani ta animace není nějak úchvatná. Krajinky sice animátoři umí pěkné, ale jinak je to spíš připomínka, že je dobře, že anime je 2D. Nechápu, kde se to nadšení vzalo, jestli se k tomuhle dostalo větší kvantum lidí, kteří na animované věci nekoukají, tak jim to vyrazilo dech, ale tohle v konkurenci neobstojí. Tohle je prostě přinejlepším průměr a tvůrci by si svoje power fantasy měli kompenzovat jinde. ()

DJ_bart

Zcela bezkonkurenčně nejlepší seriálová událost roku 2023 - scénáristicky, formálně i stylisticky..... Blue Eye Samurai je totiž nekompromisně brutálním epickým příběh o pomstě se vším všudy, který nemá daleko k revenge-flickům Quentina Tarantina či anti-westernům Sergia Leoneho. Jde o jeden z mála projektů, který je svými kreativní aspekty neobyčejně univerzalistický, jelikož jako málokterý audiovizuální projekt naprosto bravurně využívá schéma mýtu o cestě hrdiny/sebezpoznání/hledání identiy, vyprávějící o modrooké míšenecké samurajce která nemá co ztratit a jde přes mrtvoly za každou cenu, a neskutečně poutavě míchá fikci s historickými reáliemi feudálního Japonska 17. století, které slouží jako skvělá analogie o kolonialismu a rasismu. Divák sleduje celkem čtyři dějové linky, kde každá z nich má výbornou dynamiku, a kde určitě není nouze o akci, romantiku či humor - takže co víc si ke spokojenosti přát? Vrcholem je za mě pátá epizoda, která inovativně kloubí přítomnost s minulostí a legendou o róninovi a onrjó, a pak epizoda šestá, kterou jde jedině přirovnat k Takešiho hradu/Ninja Faktoru na tripu.... Blue Eye Samurai je zkrátka živoucím důkazem, že animované řemeslo dokáže říct víc než kdejaký hraný velkofilm - a jelikož animace je žánr který mám z celýho srdce nejradši, jsem na to neskutečně hrdý.... ()

Trešlson

Po shlédnutí finále jsem hodně dlouho zvažoval, jestli dát plný počet hvězd nebo ubrat. Nakonec dám čtyři a budu doufat, že tvůrci do dalších řad přijdou s vyváženější podívanou v rámci jednotlivých epizod a nakonec se dostat i trochu víc pod kůži hlavní hrdince, protože Mizu si to jednoznačně zaslouží. Škoda, že se první řada po páté (nejlepší) epizodě změnila v tak přímočarou podívanou, kde pomalu docházel dech. Po technické ani herecké stránce není prakticky co vytýkat a karty pro další díly jsou rozdány více než solidně. 90% ()

Marcos22

Modrooký samuraj je vizuálně podmanivou cestou za pomstou a smířením ve stylu Tarantinova Kill Billa. V průběhu sledování se můžete těšit na ikonické momenty z filmů Kill Bill, Pán prstenů, Metal Gear Solid, Kostka, John Wick či Matrix. Úvodní série si ve své první polovině drží ohromnou pětihvězdičkovou kvalitu, která vygraduje epickým pátým dílem. Poté kvalita seriálu klesne na pomezí tří/čtyř hvězd a šetří si náboje pro druhou řadu. Suma sumárum čtyři hvězdy. 👍 (08.01.2024) ()

mm13

Keď dokonale porozumiete milovanému najďalekejšiemu východu a pritom nevidíte (necítite, skrátka nemáte) jediný dôvod zanevrieť na západné korene (pokojne kánon)... potom, za výdatného prispenia ojedinelého dramatického talentu, nevyhnutne stvoríte nárez, ktorý vyrazí dych aj tým najväčším skeptikom a mudrlantom. Modrooká samurajka je obrovská udalosť, instantný popkultúrny fenomén, ktorý, ako je pri takých dobrým zvykom, rozpráva starý dobrý príbeh svojim vlastným jazykom a robí tak z neho (už len zopakujem) zase raz jedinečný zážitok! A čo ma, okrem všetkého vzrušujúceho a priam do mrákot privádzajúceho, dostalo najviac? Že som sa ešte epizódu a pol pred koncom modlil v mini-sériu a teraz sa neviem dočkať pokračovania, ktoré jediné dáva zmysel... že je tu skrátka konečne rozprávač, ktorý je vždy krok pred divákom. S bázňou sa klaniam a vo vytržení naplno odovzdávam. ()