Dramatický příběh o překonání lidského zla, o přátelství a zrodu lásky
Erikovi je 18 let a jeho životem se táhne linie násilí a konfliktů. Po vyhození ze školy, je poslán na internátní školu Stjärnsberg. Ta má být poslední šancí jak jej odtrhnout od starého života a vrátit zpět ke studiu. Na internátě se ale dá zlu těžko uniknout - panuje zde systematický teror páchaný na mladších studentech. Dokáže Erik zlu čelit, aniž by porušil pravidla a riskoval tak své vyloučení a celou budoucnost? Zlo mezi námi je dramatický příběh o mezilidském násilí, ale také o opravdovém přátelství a zrodu lásky. (oficiálny text distribútora)

Moogwi

Spíše než šikana, která není kdovíjak tvrdá, o to více reálná a uvěřitelná, provází celý film totální beznaděj a vědomí toho, že nemůžete udělat prostě nic, jinak vás vyhodí. Erik udělal na konci to, co mne napadlo už skoro na začátku, tedy, pokud bych je do té doby někdy v noci dávno nezařízl.. ()

zdenny

Faktická poznámka: Děj je zasazen do 50. let 20. stol. (stopáž 0:08:15 - 0:8:20 --- projíždějící Volvo pv832, rok výr. 1950). Tento film nastiňuje tolik pohledů na několik typů problémů, že člověk, který nemá alespoň průměrné znalosti švédské historie té doby, nemůže film zcela pochopit. Film se vážně dotýká politiky, psychologie, sociologie a morálky. Jsou to tak náročná témata, že je to skutečně minimálně na seminární práci na VŠ. Politika - minimálně dvakrát je zde pohrdlivě zmíněno sousloví "sociální demokrat". Aristokracie přirozeně nebude směřovat doleva a hlavně nebude akceptovat myšlenku rovnosti lidí. Což je ve filmu jasně zřetelné. Psychologie - psychologický boj je ve filmu krásně znázorněn a je otázkou kdo s koho. Sociologie - rozkastování lidí na aristokraty, bohaté, chudé. Morálka - i přes několik porážek za sebou studentská rada složená ze studentů aristokratických rodin nechce připustit možnost celkové porážky. A útočí všemi možnými prostředky tak dlouho, až je situace opravdu neudržitelná. Tento moment mi připomněl film "Lock Up" se S. Stallonem. Kdy člověk, který chce v klidu přečkat zlé časy, nedostane tuto možnost a je neustále někým (totálním zlem) konfrontován. Otázkou zůstává, zda se měl Erik nechat šikanovat a brát to jako součást (jako legraci). Všichni to tak dělali, z čehož plyne, že on, ač kladná postava, byl vlastně rebelem proti zažitému řádu. Svůj boj sice vyhrál, což by nahrávalo levicovým představám světového řádu, odneslo to ale několik nevinných lidí. Čeho si divák může všimnout, aniž to bylo ve filmu řečeno je fakt, že když se nad tím člověk zamyslí, elity ve Švédsku si ve studentském věku procházely peklem, což znamená, že jsou tak trochu narušené. A vyvstává otázka, zda by takoví lidé měli obsazovat hlavní funkce v chodu státu. Takže bych řekl ,že film se dá chápat z mnoha různých pohledů a dá se o nich diskutovat. Co ale nepřipustím je trapné koketování nad tím, proč kdysi rváč chtěl najednou sekat latinu. Omlouvám se, ale musím konstatovat, že takto uvažují přízemní lidé, kteří si spletli žánr. Ale jak říkám, o všem se dá diskutovat. ()

darek kartac

Film bych zařadil do žánru THRILLER/DRAMA. Poukazuj totiž na ŠIKANU v jedné univerzitě. Starší šikanujou mladší a jediný kdo se jim dokáže postavit je Erik. Ten má ale problémů dost a tak řeší všechno slově do doby než je vyzván na čestný souboj ve kterém vyhraje. Způsoby šikany jsou až k nevíře. U konce filmu se ukazuje kdo je zbabělec. Mimochodem všechny učitele ve filmu zabít. Proč?! Protože dělali že nic nevydí. A nakonec bych zabil toho haj**a, který byl hlavním velitelem. A teď celkově k filmu. První půlhodinka nudná a poté se film rozjíždí do plných obrátek a začíná být čím dál tím víc zajímavější. Hodnocení 80%...4*. ()

Tomatáš

Plnohodnotně se tento snímek řadí vedle monumentálního snímku Klass. Jsem přesvědčen, že by tento film měl být povinnou "četbou" na všech typech vzdělávacích ústavů a to jak pro žáky a studenty, tak pro samotné učitele. Vřele doporučuji. ()

Andreas83

Téma šikany mezi švédskou smetánkou byl určitě dobrý nápad, příběh je místy trochu přitažený za vlasy a ne všechno má logický vývoj ale i tak Zlo mezi námi stojí za shlédnutí. ()

Brain-D

Naprosto úžasný snímek o síle člověka, který šikanoval a stal se obětí šikany. Ukázkoví film, že dospívání a školská léta nejsou v téhle době, tak jednoduchá, jak jiní spomínají. ()

Compadre

Tyhle filmy s šikanou moc nemusim, ale nakonec jsem rád, že jsem zrovna tenhle viděl.Většnou se předháněj, ve kterým bude extrémnější brutalita a nakonec to dopadne špatně..hotovo (myslím samozřejmě ten film..no, víte kterej..). Ondskan je natočen v takovým jakoby hollywoodským, dobře stravitelným stylu. Hlavní hrdina je borec, kterýmu jsem fakt fandil a od začátku bylo fajn, že nebudí dojem úplně zlomeného chudáka, ale chlapíka, se kterým jeho tyrani nebudou mít lehké pořízení. Hlavně konec je výbornej. Pěkný. ()

ghatos

Velmi silný příběh o opravdovém lidství. Každému člověku, kterému jsem doporučil tento film, tak se mu líbil. Zlo patří mezi nejlepších 20 snímku, co jsem kdy viděl. Čistá filmařina a pocta opravdové kinematografii. 96%. ()

Elrond88

90%, tohle není a nebude můj oblíbený film, dlouho si ho nezopakuju - je to jeden z nejlépe udělaných filmů, co jsem viděl, dokonalá práce ()

Guzo

Musim přiznat, že jsem vůbec nevěděl, do čeho že to jdu, když jsem si šel Ondskan pouštět, tipoval jsem to na horor (podle názvu) a nakonec se z toho vyklubalo nejlepší drama z poslední doby, co jsem viděl. To teda neni zrovna dvakrát moc, ale málo taky ne. Prvních 20 minut jsem tomu sice naděje nedával, pak to začalo být docela zajímavé a jak se to tak v půlce rozjelo.. Filmová lahůdka :) dojem kazí akorát závěrečná scéna, která tam snad ani být nemusela. ()

Warsheek

Drama které mě příběhem tak upoutalo, že jsem si nestačil všímat žádných nedostatků. Nebo v něm pro mě zkrátka žádné nejsou. Všichni, kteří zde srovnávají s estonským Klass jsou uplně mimo. Tyhle dva filmy mají společné tak možna to, že jsou fakt dobrý :-) ()

RumbleFish

Výborné severské drama o šikaně, zákonech, pravidlech, morálce, rvačkách a... zlu. Snímek nebyl sice tak syrový a přímočarý, jako podobně tematicky zaměřený Klass, měl ale dobře vystavěnou strukturu příběhu, perfektní herce v hlavních rolích a velmi dobrou kameru. Finále nebylo tak vygradované, jak jsem čekal, ale závěr s otcem to vynahradil... 9/10 a s čistým svědomím říkám, že při scéně v lese, bych k tomu hajzlovi tak milosrdný nebyl ;-) ()

wenca

Celou dobu jsem čekal, že zbije Hovnomeala nebo jak mu to říkali, a že zbije nevlastniho fotra ... fotra asi zbil, ale neukazali nic achjo ()

mirec88

Tento film mi vyrazil dych asi tak ako kedysi Requiem za sen. To, čo sa (možno) deje na mnohých školách je varovné a šikana je žiaľ často na dennom poriadku a nikto s tým nič nezmôže. Výborné herecké výkony pre mňa neznámych hercov a veľmi, ale naozaj veľmi silné zábery, ktoré musia pohnúť emóciami každého človeka. Zlo je naozaj medzi nami a často sa naňho pozeráme každý deň a možno ani o tom nevieme. Fakt som pri tomto filme plakal ako už dlho nie. Nenávidím šikanu a násilie páchané len tak "zo srandy". ()

klima777

Transiens autem per te, vidi te conculcari in sanguine tuo. Et dixi tibi cum esses in sanguine tuo: Vive: dixi, inquam, tibi in sanguine tuo: Vive.-------------------------- Film ze života a o životě. ()

WRAHsk

film si zobral za úlohu ukázať k čomu smeruje šikana a nie asi len pre mňa bolo veľkým zadosťučinením, že ju aj náležite potrestal. Jediné čo by som mu vytkol bolo to, že kým sme sa tej spravodlivosti dovolali prešli sme scénami, ktoré vo mne vyvolávali veľa otázok ohľadom reálnosti a doby do ktorej bol vlastne film zasadený. ()

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz