tron

Nebavilo. Prvá Godzilla (2014) bola realistická. Dvojka (2019) detto. Kong: Ostrov lebiek (2017) predstavoval medzistupeň medzi (v rámci možností samozrejme) realitou (vojna vo Vietname, post traumatický stres, amorálnosť) a pestrofarebnou, hlučnou akčnou show. V crossoveroch Godzilla vs. Kong (2021) a Godzilla a Kong: Nová ríša (2024) sa to definitívne utrhlo z reťaze. Takže fakt netuším, prečo vznikol seriál Monarch (2023), keďže predstavuje návrat práve k realistickým, temným a psychologickým koreňom. Vlastne viem. Producenti si asi spočítali, že od premiéry jednotky ubehlo celé jedno desaťročie a za ten čas sa podarilo vytvoriť okolo nej oveľa menšie univerzum, než sa na začiatku čakalo. A tak štúdio potrebovalo v zrýchlenom režime konečne riadne kopnúť do vrtule a overiť si, ktorý štýl zarobí viac peňazí. Bezduchá triková bžunda, alebo pokus o realitu? Mne to pripadá, že sa tu ani nikto nesnažilo stvoriť niečo čo i len priemerné. Muselo ubehnúť 5 epizód (!!!), kým ma zaujalo aspoň niečo (a tým niečím bola len štvorsekundová zábavná scéna s podávaním rúk na letisku). Samotná Godzilla je tu všehovšudy, neviem, 7 minút? Maximálne. Vôbec nechápem, prečo do toho Kurt Russell šiel, ale asi kvôli honoráru, alebo nemal práve do čoho pichnúť, alebo kvôli synovi, netuším a je mi to fuk. Hoc musím paradoxne priznať, že starý dobrý Kurt tu podáva jeden zo svojich najlepších výkonov za posledné roky a to ho mám fakt rád, pretože kto nemá rád Kurta Rusella, musí byť zákonite netvor. Šťastím v nešťastí, ironickým a smutným, je, že priemerná dĺžka jednotlivých dielov je cca 45 minút, takže to unudené peklo aspoň relatívne rýchlo ubehne. Netuším, čo ma nudilo viac: či dialógové scény s hercami, alebo akčné trikové sekvencie s monštrami. Bol som zvedavý, čo aktuálne sa deje vo svete godzillaverze, ale napokon to za mňa žiaľ bola strata času. ()