Piano

• Česko Piano (viac)

Vášeň je síla, vůči které jsme bezmocní. Nostalgická romance o lásce, která vzplála v drsném prostředí novozélandské pustiny. Do nehostinného prostředí bělošských osadníků přijíždí z Anglie za novým mužem němá Ada s nemanželskou dcerkou Florou. Přiváží s sebou milovaný klavír, bez nějž nemůže existovat. Zvláštní, uzavřená a oduševnělá žena se s obchodnickým manželem Stewartem neshodne. Postupně však podléhá jemnému nátlaku jiného muže, který odkoupil od Stewarta její nástroj. Posedle zamilovaný Baines jí postupně piano odprodává, a ona za to platí narůstající povolností. Ta je však stále méně vynucována; později má naplněný milostný vztah za následek prudkou reakci oklamaného manžela. Příroda je vůči bílým osadníkům krajně nepřátelská: neustále prší a všude je spousta bahna. Moře je stále bouřlivé, husté stromy a křoviska jsou jen obtížně prostupná. Vztahy mezi jednotlivými postavami jsou nejednoznačné a jejich charaktery jsou obtížně dešifrovatelné. (oficiálny text distribútora)

Guran

Nudná a herecky nezajímavá kravina se zamotaným příběhem. Sam Neil sice sympatický, ale že by mě herecky zaujal, to se říct nedá a totéž se dá řícti o jeho kolezích včetně Holly Hunter. Nechápu, za co tuhle kravinu ocenili Američani, ale tento film je opravdu ubohý. ()

Daertelon

Kamera a soundtrack, trochu té ponuré (pro mne) humornosti, zamotanost příběhu (správná zamotanost), charakterová nevyhraněnost, vztahová neurčitost, to, že člověk neví, co si má myslet a erotická reálnost přivádí tomuto filmu dle mých výpočtů tři hvězdičky. Zbylé dvě odkopává herecká nedokonalost, scenáristicky unikající momenty, maskulinita hlavní postavy a neskutečně nepříjemná dceruška. Film je průměrný, často mi připadal jako koláž několika po sobě jdoucích scén. Jak bych ale mohl dát méně hvězdiček něčemu, co má naprosto dokonalý soundtrack a plakát? Cmrndnuté tři hvězdy za 55% ()

maoc

Pozor na možné lehké spoiery. Na film jsem dostal tip, ale pověsti nedostál. Nebo jsem viděl nějaký podivný sestřih. Nedodal tomu ani český dabing, kdy mi obzvláště nesedl hlas Harveyho Keitela. Nejvíc mne zklamala první třetina. Čekal jsem pečlivé vykreslení motivací postav a sociálních vztahů (nucené provdání, podřízenost manželovi, ...). Dostal jsem silně ženský emo koktejl o ženě, která se nachází v situaci, které se nehodlá přizpůsobit, ačkoliv by ji slušnost, výchova a morálka měly k tomuto "přimět". Svým psychotickým jednáním se sama dostává do pozice prostitutky. Asi bych to celé uměl přijmout a pochopit, kdyby film lépe vyjádřil její závislost na nástroji, že je to něco, bez čeho rozhodně nemůže být. To ale scénář a režie nedokázaly. Hrdinku jsem vnímal spíše jako sebestřednou pasivně-agresivní manipulativní umanutou nánu, které se vlastně celá situace hodí. Přál jsem, aby dostala přes ústa, což se povedlo ani ne napůl. Škoda. Režisérka tak definitivně potvrdila, že ji nešlo o pravdu, ale o manifest ženské vůle, nezávislosti a práva na štěstí (jakoby něco takového existovalo!). Abych ale pouze nehaněl: herecké výkony, vizuál a hudba jsou výborné. Nudou jsem také netrpěl a 2 klíčové scény mne dostaly. Doporučení pro příště: Pianu by slušela delší stopáž a méně estrogenu a agitačních snah ve štábu. ()

DoNotCross

Jednoduchoučký, ale moc krásný film. Hlavní postava nepronese jediné slovo, přesto ji poznáte lépe, než mnoho jiných hrdinů filmového plátna. A to díky hudbě Michaela Nymana. Sice ryze ženský příběh, ale především geniální film o citech jedné němé pianistky, vyprávěný především pomocí hudby. ()

PlysovyMacko

Zápletka sa týka milostného trojuholníku, ktorý začne vďaka pianu. To je pre nemú hlavnú hrdinku veľmi dôležité a muž v jej blízkosti toho využije. Film ma v strede nudil, ale pekný koniec mi to vynahradil. Najkrajšia scéna bola, keď hodili piano do mora. Za pozornosť určite stojí pekná hudba, kostýmy, herci a neprístupná džungľa s malými chatrčami. ()

Mire

Ja sa tým Oscarom a tak vysokému hodnoteniu divím. Pre mňa bol tento film strašná nuda. Strata času a peňazí za Blu-ray v akcii. ()

Luciass

Hudba, scénář a herecké výkony, všechno ve skvělém provedení...Nejsem na romantiku, ale ten hle film je hodně působivý... ()

natalanka

To co vyjádřila Jane Campion režií a Holly Hunter svýma očima jsem přijala velice rychle. Bylo to niterní splynutí s dějem, filmem i postavami. Sam Neil není jen zlý, místy mu rozumíte a je Vám ho líto, Totéž platí o Holly a Harveyovi. Jsou to opravdové city, pocity, nezdary,zrady, vášeň. Tohle je život. Malou Floru by jste taky roztrhli a zároveň ji chápete. Prostě tenhle film je totální sonda do nitra nás. Lidí. Lidí s chybama, touhama. Skvostné. Krásné. A hudba ..... prostě samá pozitiva. :-)) ()

Palisander

Zaujímavý námet, ale úplne odignorovaná motivácia hlavnej postavy (ani náznakom nevysvetlená fanatická posadnutosť klavírom) a pár scén vytvorených čisto len pre efekt zbytočne zráža tento film niekde na úroveň Rosamunde Pilcherovej. Aby sa dialo aspoň čosi dramatické, núti scenár postavy konať úplne neprirodzene. (Pozor, spoilery). Napríklad, čo bránilo odniesť klavír a po šaty sa vrátiť neskôr? Hádam aj žgrloš novomanžel by pochopil, čo na tej pláži má najväčšiu hodnotu ;-). A pre istotu ho nechajú stáť v slanej vode... Áno, záber to bol ozaj krásny, ale to by museli byť všetci prítomní mechom udretí. A teraz troška psychológie. Chlap pristihne svoju manželku v posteli s iným. Čo urobí? Nič. Počká. Ale keď tá pošle milencovi kláves z klavíra tak na ňu vyletí so sekerou... Úplne prirodzené ;-). Ani nemá zmysel pripomínať, že písať odkaz niekomu, čo nevie čítať, je síce prudko romantické, ale úplne nezmyselné. Nuž ale bolo treba nejako "scenáristicky nenápadne" vyprovokovať chudáka manžela k činu. Inak ten má môj obdiv za chirurgickú prácu so sekerou. To sa v "afekte"(afekt trvajúci pol hodiny počas namáhavej chôdze lesom je sám o sebe dosť unikátny) podarí ozaj málokomu. Možno tak vo filme ;o). Či je problém odohrať pár hodín v cudzom dome naviac a neurobiť so seba štetku, to si musí zodpovedať každý sám (čiernych kláves je 36). Ale to už by podľa Holywoodskych štandardov vlastne nebolo o čom točiť ;o). ()

Elyurias

Ta skladba je strašně návyková, za soundtrack bych dala jedna s hvězdičkou i za to působivé drama. Kupodivu je to jeden z mála filmů, které si pustím i víckrát ačkoliv mi jsou hlavní postavy vcelku nesympatické a to včetně Flory a Ady. Výkony herců jsou dobré,. Holly to zahrála skvěle, klobouk dolů. ()

Veronika953

Film který si zaslouží to největší ohodnocení co jen jde. Spojení hudby dramatu a lásky a Nového Zélandu vyvolá v divákovy zajímavé pocity. Film má nádherný příběh .. Je krásné jak Holly hraje na pláži a naprosto se vciťuje do hudby která je vlastně celý její život . Konec je velice krásný jak se potopí do vody a díky tomu začne mluvit to člověka prostě dojme . :) ()

P3tulQa

V první chvíli jsem si myslela, že opravdu bude s manželem, který jí byl "dohodnut", ale potom, když začala chodit hrát na klavír k manželovu kamarádovi, bylo to jasné. Byla jsem za to i radši, protože jí měl fakt rád a bylo to krásný, byl sympatičtější. Nejhorší bylo, když jí usekl prst a nebo když se rozhodla "jít ke dnu" s piánem. Některé scény byly celkem "úchylné", ale napravovalo to vše ostatní. Láska spojená s hudbou (piánem) ..prostě nádhera... ()

avonetka

Měním hodnocení na nejvyšší…. Díky překrásné hudbě, která ale byla umocněná tak emotivním příběhem, a takovou zvláštností a oduševnělostí hlavní hrdinky, na který nemůžu stále zapomenout….. Na tento film se už asi nikdy nepodívám, už by nepřišlo nic z toho, co se dá zažít při prvním shlédnutí……. Stačí jen poslouchat hudbu, která bude navždy spojená s Adiným osudem (a jedno bez druhého je prázdné) a vzpomínky…… ()

100 nejlepších filmů režírovaných ženami

100 nejlepších filmů režírovaných ženami