Jar, leto, jeseň, zima... a jar

• Česko Jaro, léto, podzim, zima... a jaro (viac)

Jaro. Uprostřed jezera v horách stojí malý buddhistický chrám. Starý mnich v něm vychovává malého chlapce jako svého nástupce.
Léto. Dospívající chlapec se zamiluje do dívky hledající v chrámu zdraví. Následuje ji do "skutečného" světa.
Podzim. Dospělý uprchlík hledá v chrámu útočiště před policií: zabil z lásky. Pod vedením svého mistra projde pokáním a pak se vydá do rukou spravedlnosti.
Zima. Muž se vrací, aby se znovu ujal svého poslání. Přijme pod střechu chrámu zoufalou mladou matku a po její smrti se začne starat o osiřelé dítě.
Jaro. Mnich vychovává svého nástupce

Lyrický snímek o plynutí ročních období a lidského života Jaro, léto, podzim, zima a jaro představuje v Kim Ki-dukově kontroverzní tvorbě fascinující obrat bez ztráty umělecké identity i nejosobnějších témat. Postavu mnicha v čase zralosti v něm ztvárnil sám třiačtyřicetiletý tvůrce. Snímek získal Cenu diváků na MFF v San Sebastiánu a svému autorovi vynesl Cenu C.I.C.A.E., Cenu Dona Quijota na MFF v Locarnu. (MFF Karlovy Vary)

René.girl

Toho protivnýho chlapečka jsem měla celou dobu chuť "ukamenovat". Jinak celkově film hodnotím kladně, ale jelikož symbolika není zrovna moje silná stránka, tak mu nemůžu dát víc, jak tři hvězdičky. (prostě jsem to moc dobře nechápala anebo mi to nepřišlo tak užasné jako ostatním tady) 65% ()

YURAyura

Travit bez mala 2 hodiny u filmu, v nemz uz je v lete jasne jak dopadne pristi jaro, mi prijde jako neskutecny luxus - tak jsem si ho dopral, ale aby se mi nakonec prevedlo poslestvi o hlouposti a nepoucitelnosti lidske rasy to je dost malo... BTW Ta hvezdicka je za cerny ocas bile kocky + vyborne chramove dvere ;]] ()

Damiel

Úžasná věc. Doporučuju každému, kdo se nechává rozčilovat blbostma, o kterých si myslí, že jsou to velmi závažné problémy. ()

swed

O nutnosti přijmout své hříchy a také o nepoučitelnosti lidského rodu. Podnětné myšlenky, rozvláčné vyprávění a jedna silná katarze (zima), to všechno se obešlo bez Kimova explicitního násilí a tím pádem lze snímek vnímat i jako nataženou ruku k širším masám. 8/10 ()

vanadium

Na velkém prostoru příliš málo řečeného. Meditativní film je asi jediný, kterému se to dá prominout, přesto to nesmí být přehnané a přecházet v "nudu". Asi mám jen moc rychlé myšlení a prociťování. Nicméně, ani vizuální stránka mě moc nenadchla, čekal jsem víc. Celkově takové "neplné". ()

01Zuzana10

Osobné. Obnažujúce. Dotýka sa duše. Niekedy až nepríjemne. Hneď po skončení som rozmýšľala nad "dejom". Roztrpčene. No o chvíľu to doľahlo. Oslobodenie. Voľnosť, harmónia, neuveriteľný pokoj. Akoby som sa zbavila všetkého, čo ma ťaží, problémov, zlosti, mojich hriechov. Ale bála sa povedať ,,chcem". A ja by som sa chcela vydať na cestu do hôr. A opäť zacítiť rovnováhu, ktorá je tak patrná... Veľmi intímny zážitok. Úžasný film so správou pre dušu každého človeka. ___ ,,Občas musíme prestať lipieť na veciach, ktoré máme radi. Čo máš rád ty, môžu mať ostatní tiež radi." ()

willow666

Opět se projevil pan Režisér. U sledování třeba Ostrova jsem musela zavírat oči, tady je člověk nechal široce rozevřené a vnímal citlivost a hloubku tohohle snímku. ()

hunty

Fascinuje mě, jak Kim dokáže podat příběh prakticky bez konverzací a přitom toho říct tolik. Vždy nevídaně vykreslí postavy a tohle byla jedna báseň... ()

L_O_U_S

Při sledování téhle Kimovy metaforické filmové básně jsem si připadal, jako bych s oběma muži prožil celý život. Velmi silný příběh od začátku až do... začátku. A možná díky němu už vím, proč si člověk po celý život nese v srdci kámen. (696. 13. I. 2012) ()

Aleee89

Ač jde poetika východoasijských filmů většinou mimo mě, Kim Ki-dukovy snímky mi naopak svým vyzněním celkem sedí. Jaro, léto... jsem měla v hledáčku dlouho a ani u něj jsem se nespletla. Příjemná atmosféra, metafory, ale i životní pravdy dají divákovi mnohdy více než například akční kousky. Slova mi nechyběla, obraz a hudba všechno vynahradily. ()

wipeout

Jeden z najlepších filmov aký som kedy videl svojim minimalizmom paradoxne spojeným s obrovským množstvom idei a myšlienok ktoré sú síce poukrívané vo všetkých zakutiach filmu no po nájdení cesty sa otvoria ďalšie z nespočetných portálov ktoré nám umožňujú cestovať k pochopeniu zákonitosti ktoré vládnu svetu človeka. Určite duchovne veľmi silný snímok s tendenciou ovplyvniť alebo aspoň poukázať na naše vlastné bytie a priepasti ktoré nám môžu zahatať cestu na nekonečnej púti k nájdeniu čistého šťastia. ()

Chrysopras

Povznášející zážitek a zamyšlení nad životem. Minimum slov/maximum obrazu - a tak by to mělo být! Kladu si otázku, jaký by to byl život a jestli bych to zvládl... Jediný, co mě trochu zklamalo byl docela čitelnej vývoj děje. Nádherná hudební složka zvláště v závěru! Doporučuju ()

kapsomut

No za zimu bych dal 5* ale za vše ostatní tak okolo 3*. Překvapilo mi hodnocení 87%, to byl opravdu nečekal. Ja dávám 4* (ale spíš 3,5) a 71%. ()

fmash

Přijde mi pozoruhodné, jak přes veškerou odlišnost buddhistického vnímání světa od toho západně křesťanského si tento Kimův snímek dovede získat srdce evropských diváků. Dokonce i přes svou veškerou skepsi jsem nakloněn věřit tomu, že velká část této pozornosti není pouhým produktem módního zalíbení v „alternativě“, již nám východní produkce skýtá. Zamlklé Jaro, léto… skromným způsobem jako zenová poezie přednáší o křehkosti lidského ducha, jejž v sobě můžeme věznit, ale je v naší moci vrátit jej na cestu. Jako vhodné mi přijde upozornění, že tento film není určen pro každého a vyžaduje určité rozpoložení - veleklidné tempo, jímž se pohybuje, může netrpělivého diváka nepříjemně překvapit.           Edit: Po dvou letech ještě větší nadšení. S větším nadhledem lepší vychutnání. Zvedám na pět. ()

Gereth

Tento příběh života má takovou hloubku, jakou v něm dokážete najít. Může být uklidňující, rozjímavý a nabízí spoustu témat k zamyšlení, pokud jste alespoň z části duchovně zaměřený člověk. Stejně tak bych ale teď na místě dokázal vyjmenovat hned několik lidí, kteří si potrpí na kvalitní filmy, nejsou v žádném případě hloupí, ale o kterých vím, že by jim tato alegorie určitě nesedla, že by je i přes svou relativně krátkou stopáž nudila. Popravdě se divím, že se zde nachází tak malé procento negativních názorů i hodnocení a do jisté míry z toho podezírám jméno režiséra a zemi původu. Nicméně díky mé obecné životní pomalosti, schopnosti zírat do prázdna i desítky minut a posedlostí hledat za každou věcí věc jinou, často takovou, která se tam ani nenachází, byl toto pro mě jeden z nejsilnějších filmových zážitků. // 95% ()

Tyckin

S odstupem zhruba 10 let si to pouštím znovu a opět to působí jako tehdy. Jednoznačně nejlepší režisérův počin (konkurovat může jedině Seom) o účtě k životu, tradicích, poučení, lásce, žárlivosti, zlé lidské povaze, vykoupení i odpuštění, a to vše v nádherném prostředí plovoucí chatky na jezeře uprostřed lesnatého údolí. ()

Dvě smutné zprávy ze zahraničí

Dvě smutné zprávy ze zahraničí

11.12.2020

V noci na pátek v Lotyšsku nečekaně opustil filmový svět režisér a scenárista Kim Ki-duk. Podle dostupných informací populární a oceňovaný korejský tvůrce zemřel na komplikace spojené s nákazou… (viac)