Jar, leto, jeseň, zima... a jar

• Česko Jaro, léto, podzim, zima... a jaro (viac)

Jaro. Uprostřed jezera v horách stojí malý buddhistický chrám. Starý mnich v něm vychovává malého chlapce jako svého nástupce.
Léto. Dospívající chlapec se zamiluje do dívky hledající v chrámu zdraví. Následuje ji do "skutečného" světa.
Podzim. Dospělý uprchlík hledá v chrámu útočiště před policií: zabil z lásky. Pod vedením svého mistra projde pokáním a pak se vydá do rukou spravedlnosti.
Zima. Muž se vrací, aby se znovu ujal svého poslání. Přijme pod střechu chrámu zoufalou mladou matku a po její smrti se začne starat o osiřelé dítě.
Jaro. Mnich vychovává svého nástupce

Lyrický snímek o plynutí ročních období a lidského života Jaro, léto, podzim, zima a jaro představuje v Kim Ki-dukově kontroverzní tvorbě fascinující obrat bez ztráty umělecké identity i nejosobnějších témat. Postavu mnicha v čase zralosti v něm ztvárnil sám třiačtyřicetiletý tvůrce. Snímek získal Cenu diváků na MFF v San Sebastiánu a svému autorovi vynesl Cenu C.I.C.A.E., Cenu Dona Quijota na MFF v Locarnu. (MFF Karlovy Vary)

jopal

Tazko hodnotit slovami. Tento film treba proste vidiet. Bud vas dostane, alebo po pol hodine od neho odidete. Zalezi od vasej nalady, vnimavosti a vnutornych prioritach... ()

Smudge

V očekávání pomalého tempa, zdlouhavých záběrů a minima konverzace jsem si tenhle snímek nechával na tu správnou náladu, která je na něj bezesporu třeba. Za celou dobu si udržel moji pozornost, nenudil, ale ani nenadchnul a nezanechal hluboký dojem. Přitom první polovina si mě zcela získala, krásné prostředí, jeho postupné proměny a počáteční fáze koloběhu života, o němž to celé má být. Vše sedělo, probouzející se jaro s mladičkým klučinou, který se učí nést následky za své lumpárny. Rozmarné léto, objevuje se nemocná dívka, klučina už je o dost větší, dospívá a do dívky se chtě nechtě zakoukává. Potom přichází všemi barvami hrající podzim, proměna je to opět krásná, stejně jako později skok do zimy. Jenže s postupujícími obrazy smutného podzimu ve mě toto dílko ztrácí uvěřitelnost, či pochopení a přichází určité zklamání z toho, jakým směrem se film ubírá. Obrazová část se stává pozlátkem pro zastínění některých násilných a ne úplně logických odůvodnitelných zvratů, které byly třeba, aby mohla být naplněna celá pointa, tedy uzavření koloběhu života a jednotlivých období. Co se stalo, stane se znovu, to napovídá jarní závěr, pouhé zopakování jara prvního. Film to není špatný, ale chtěl jsem od něj víc, nějaké vnitřní rozpoložení po jeho skončení.. Nic takového si pamatovat nebudu, pouze romantické jezírko s plovoucím chrámem uprostřed ve čtyřech ročních obdobích. ()

Sathana

Trochu moc mrtvých, patetičnosti a přehrávání... Celý film působil jako sestříhaný, takže některé scény vůbec neměly návaznost. ()

beruskaska

Nádherný film plný krásných přírodních scenérií a moudrosti. Symbolika, která ani po tisící není klišé. Hloubka v jednoduchosti, hloubavá kamera, v dokonalé symbióze. Film je duchovní meditace pro každého, kdo miluje život... ()

Brodequin

Sorry, ale tohle mě fakt nechytlo. Zase jednou nepochopení s ostatními uživateli. Nestane se mi příliš častokrát, abych přetáčel, ale dívat se 10 minut na to, jak někdo za sebou vleče do kopce kámen, na to fakt sílu nemám. Nic mi ten film neřekl, existuje mnoho jiných snímků, kde je to alespoň záživné. Hezké místo, krásná krajina, ale film se táhne jak pracovní týden. ()

Tercikkk

At uz je tento film spatny ci dobry (coz nemuzu uplne presne vedet, jelikoz takovyto typ filmu vidim poprve), tak ve mne zanechak tak hluboke dojmy a pocity, ktere se derou ven a nenechaji moje myslenky na pokoji, ze nic jineho nez 5. hvezd ani dat nemuzu... ()

dancool

Tento žáner nie je môj obľúbený, ale aj napriek tomu som to zvládla dopozerať. Dokonca som bola zvedavá, čo bude ďalej. Vedela som, do čoho idem a prekvapilo ma to. Na tento druh filmov ale musíte mať náladu. Na druhej strane.... čo si mám z neho vziať? Neviem. Asi som stále neni zrelá na tento typ filmov. ()

Sentinel

Východní filozofie mám raději než ty západní, tenhle film mě ovšem moc nelízl. Ta naivní prostoduchost celého vyprávění byla bezpochyby účelová, ale myslím že šlo zvolit sofistikovanější podobenství než dítě ubližující zvířátkům a nadržený puberťák. Přesto tenhle film můžu doporučit jako příjemný oddech od uhnanosti moderní civilzace. ()

Desmi

Všechny superlativy spojené s tímto filmem mi přijdou dost přestřelené. Souhlasím s názory, že jde o meditativní snímek a také o filmovou báseň. Můj vztah k těmto věcem je však chladnější než zima, což značnou mírou přispělo k tomu, že jsem se dost nudil a že mi snímek nic nepředal. Ovšem když od filmu moc nečekáte, nemůže vás zklamat. Přesně tenhle případ. Ztráta času.. ()

melfea

Film mě trochu zklamal, asi protože jsme po velké chvále okolí měla velká očekávaní. Čekala jsem, že to bude více symbolická a poetické a mně konkrétní. na poezii příliš konkrétní a na film s příběhem zase příliš dějově chudé. ()

LencaN

Pohlazení po duši, jako vánek lehoučké, ale zároveň závažné jako balvan žuly. Na tenhle film je asi potřeba určitá nálada nebo alespoň nemít chuť vidět zrovna krvák nebo komedii. Jde o snímek plný čistoty, poučení, životních mouder, pokory. Obdivuju takový střídmý život, já bych to nezvládla, ale ta poetičnost, to, že jim stačí na spaní podložka na zemi, že každá soška má svoji úlohu a musí se k ní chovat, jako by v ní byl ukrytý nějaký hluboký smysl, že má vlastní duši, to se mi líbí. Ten klid, smíření. Celé to bylo jako obrazová básnička, nebylo potřeba příliš slov, záběry mluvily za vše, ten domeček plující na hladině jezera uprostřed téměř panenské přírody byl jako z nádherné pohlednice. Silných momentů je tu požehnaně - potrestání obtěžkáním kamenem, začínající láska, vyrývání moudrých slov do podlahy, odchod starého mnicha zamčením svých očí a úst, cvičení na zamrzlém jezeře, i okolnosti příchodu malého prcka. Život se opravdu skládá z několika "ročních" období, která se cyklicky opakují a každý konec znamená začátek něčeho jiného. ()

ariari

o AKé DUCHOVNé VYKúPENIE ide, mi NIE JE JASNé, mystifikujeme , v našej pretechnizovanej Európe vnímame ako duchovného aj kus prostého mladého človiečika , ktorý sa potreboval najesť, prespať a prežiť... nebola v ňom žiadna vyspelá vnímavosť a tak sme si vystačili s jednoduchou mentalitou a ochkáme. Ale poetika prírody a kamera miesta bola strhujúco pekná. ()

Gregor_Samsa

Krásné, éterické, symbolické. Na jezeře / houpe se / loďka malá... Tenkrát, když jsem film viděl, jsem strávil několik dnů hledáním Ji-Barkova soundtracku, který se k filmu velmi hodí. Emocionálně velmi silné, je-li člověk v tom správném rozpoložení. Po jaru přichází leto a po podzimu zima. To nejlepší z Kim Ki-Duka, chtělo by se říct - a společně s 3-Iron je tomu skutečně tak... ()

Kkahunaa

Příběh o životě malého chlapce, který s přibývajícími léty prožívá svůj (nejen) duševní vývoj. S tím je spojena řada nesnází a ani izolovanost a bezpečí chrámu, kde vyrůstá za dohledu starého mnicha, ho nemůže uchránit před nástrahami, které mu život nakladl. Postavu mnicha v jedné z životních fázi si zahrál sám režisér. ()

kolly13

Hledáme poučení a zenový klid. Díváme se primitivní výchovu a narůstající zneklidnění, že poučení nepřichází a tak čekáme na konec, který ale nepřekvapí. ()

Dvojirakri

Ano, o tom je život. O tom jestli se dokážeme ze svých chyb poučit. Upřímně nesdílím úplně bezbřehé nadšení z tohoto snímku, je v něm dost detailů které mi v něm vadí, ale ty klady je mohutně převáží. Například symbolika dveří, zvířat, samozřejmě přírody... Ty záběry jsou kouzelné, řekl bych snad až vláčilovské(!!!). Nikdy jsem se o žádné náboženství cíleně nezajímal, ale čím jsem starší a čím víc znám lidi, zvlášť v posledních pár letech, tím víc tíhnu k samotě, klidu, místům kde si můžu vychutnat scenérie které třeba za svítání příroda nabízí... Snad teď můžu nahlas říct, že buddhismus je mi blízký. ()

Dvě smutné zprávy ze zahraničí

Dvě smutné zprávy ze zahraničí

11.12.2020

V noci na pátek v Lotyšsku nečekaně opustil filmový svět režisér a scenárista Kim Ki-duk. Podle dostupných informací populární a oceňovaný korejský tvůrce zemřel na komplikace spojené s nákazou… (viac)