Jar, leto, jeseň, zima... a jar

• Česko Jaro, léto, podzim, zima... a jaro (viac)

Jaro. Uprostřed jezera v horách stojí malý buddhistický chrám. Starý mnich v něm vychovává malého chlapce jako svého nástupce.
Léto. Dospívající chlapec se zamiluje do dívky hledající v chrámu zdraví. Následuje ji do "skutečného" světa.
Podzim. Dospělý uprchlík hledá v chrámu útočiště před policií: zabil z lásky. Pod vedením svého mistra projde pokáním a pak se vydá do rukou spravedlnosti.
Zima. Muž se vrací, aby se znovu ujal svého poslání. Přijme pod střechu chrámu zoufalou mladou matku a po její smrti se začne starat o osiřelé dítě.
Jaro. Mnich vychovává svého nástupce

Lyrický snímek o plynutí ročních období a lidského života Jaro, léto, podzim, zima a jaro představuje v Kim Ki-dukově kontroverzní tvorbě fascinující obrat bez ztráty umělecké identity i nejosobnějších témat. Postavu mnicha v čase zralosti v něm ztvárnil sám třiačtyřicetiletý tvůrce. Snímek získal Cenu diváků na MFF v San Sebastiánu a svému autorovi vynesl Cenu C.I.C.A.E., Cenu Dona Quijota na MFF v Locarnu. (MFF Karlovy Vary)

chelseaman22

Hned na úvod zůstanete nevěřícně zírat na dvoje dveře v jedné velké místnosti. Existence těchto dveří zjevně souvisí s buddhismem, jinak si vážně nedokáži vysvětit, proč že tam jsou a všichni je bez logického důvodu používají. Šestiletý učedník čapne bez ostychu hada a mrští s ním do krajiny. Tentýž parchant jeden malej přiváže šutr k rybě, žábě a hadovi, načež se následně diví, že mu mistr k trupu taktéž přiváže balvan - takhle se na ty fakany musí! Tomu pořád stejnému učedníkovi se rozlije blažený výraz po tváři, když uvidí hada a hadici (samice hada)i, jak se na šutru "obtahujou". Ženská vede dceru k mistrovi - její kabelka od konglomerátu LVMH vypadá v džungli extravagantně. Hlavní hrdina (opět učedník) poprvé uvidí spící mladou kost, načež jí sáhne na ňadro, načež chytne lepáka (tuto ženu nakonec na skeletu u vodopádu ojede). Šaolin driftuje dřevěnou bárkou po jezeře, načež kočka ječí na celé kolo, protože mistr kreslí jejím ocase modré klikiháky na podlahu. Na podzim se mistr upálí v loďce a jeho zuby jsou vybrány v zimě. A začíná jaro..... 69% Celosvětový výdělek k 15. 4. 2013: $9,524,745..........5,569. nejvýdělečnější snímek historie ()

farmnf

Už jsem se lekl, že to bude o hraní si asijského spratka uprostřed horské přírody. Kim ale nezklamal. Z malého spratka vyroste velký spratek, který lečí mistrovu pacientku sexem. Úspěšně! Pak se ale zamiluje a neznav nástrah světa, kde ženy odcházejí, pacientku zabije. Mistr mu ale říkal-uvědom si, že co se líbí tobě líbí se i jiným. No a mistr mu toho ještě říkal spousty...Krásné dílo Kim Ki Duka, kde nám chce připomenout: Kreténi , teď tady jste, činíte dobro i zlo, mýlíte se...zítra budete tuhý nebo v lochu, přijdou jiní, budou činit zlo i dobro a tak dále, jako čtvero ročních období! ()

Karush

Nudný film? No určite sa to ľahko môže stať, ak si ho pozriete v nesprávnom období a v nesprávnom čase, tomuto filmu je potreba venovať maximálnu pozornosť, aby divák dokázal precítiť to mierne napätie a tie prejavy cítenia, ktoré ponúka tento film v krásnej a veľmi nezvyčajnej podobe. Zmeny ročných období sa podarilo nádherne premietnuť do života ľudí, po stránke citovej tak aj po stránke vývojovej, kde dôkladne vyobrazili rozvoj osobnosti a účinok na ňu plynutím času. Z jedného malého chlapca sa stane mladý chalan, ktorý okúsi stratu zodpovednosti za svoje činy, stratu nevinnosti... prebúdzajúcu sa lásku, v momente, keď vstúpi žena do ich uzavretého života...ďalej žiarlivosť a vplyv vražednej moci... a nakoniec poučenie sa zo skúseností... a znova zodpovednosť. Takisto ako aj striedanie ročných období je večné, tak aj buddhistický chrám bude neustále domovom duše, kolísajúcou medzi súčasnosťou a večnosťou. Podobný film: Ostrov . ()

ivan_drago

Pan režisér nám tu za pomoci krásných obrazů a líbivých zvuků rozehrává metaforu na celičký život v necelých 100 minutách.... Odpuštění, vina, trest, touha, láska... Kdo chce si tam to svoje najde... ()

Steffa.

Krásný meditativní snímek, ve kterém do každého ze čtyř ročních období vstupujeme branou, která se před námi v obraze otvírá. Chlapec prochází životem, uprchne kvůli dívce, spáchá zločin a poté se opět navrací s duší a srdcem plným neklidu, kterého se zbavuje vyřezáváním znaků, což mu zadal mnich. Až potom odchází s policií, kterou tohle všechno také dojalo a i oni pomáhají s barvením znaků. Všechny to tedy, dá se říct, smířilo, chovají se vstřícněji, ale zákon je zákon a vražda nikomu jen tak neprojde. Po odsezení trestu se vrací zpět a pokračuje ve svém údělu. ()

danoo

Neviem, čo k tomu dodať. Kim Ki-duk pristupuje k svojej práci s zodpovedne a s citom hraničiacim s virtuozitou. Rád by som mu dal tých hviezdičiek aj dvadsať, jeho symbolika a proklamovaný budhizmus ma však nechávajú chladným. A nepovažujem sa za neduchovného človeka. ()

asirtes

Duchovná očista Kim Ki-duka. Snímok, ktorý nemožno okomentovať slovami...slová znejú pritom, ako nejaké divé ničnehovoriace zvuky, len ústa sa otvárajú do prázdna, do ničoty. Len narúšajú to ticho. Múdrosť toho ticha. ()

Endyis

Mistrovské dílo Ki-duk Kima mohu filmovým labužníkům jendině doporučit. Nádherný umělecký meditativní počin o koloběhu života... 90% ()

Monoxid

Čekala jsem víc. Mnohem, mnohem, mnoohem, mnooohem víc. V tomto směru je chyba samozřejmě na mojí straně, ale jelikož hodnocení je ryze subjektivní záležitost, za sebe říkám, že mi to nic nového nedalo. Ani klid. ()

Kmotr76

Chrám na jezeře, jeden mnich, druhý mnich, ticho... a okolní příroda. Více vám film nenabídne. A po shlédnutí mohu říct, že to ke spokojenosti stačí. V jednoduchosti je krása, u Kimova lyrického díla to platí dvojnásob. První setkání s korejským filmem a hned plný počet. Další poklady korejské kinematografie snad brzy objevím. ()

Redi

Ano, je to pěkný film, u kterého jsem se ani nenudil, jak jsem se přes poetický žánr obával, ale nějak jsem se z toho na prdel neposadil, a že bych na film musel po zhlédnutí nějak myslet, což se tak trochu nabízí, taky ne. Co jsem si však znovuuvědomil je, jak dokáží být děti kruté, až mi v závěru chyběla ukázka toho, jak po předchozí ukázce novopečený mnich potrestá svého žáka za jeho temnou stranu síly - jestli by se inspiroval Afrikou nebo jak. ()

progression

Tak jsem zase dostal chuť si zopakovat úžasný režisérský a kameramanský "majstrštyk". Minimum dialogů, o to víc nádherných vizuálních obrazů, podmanivá hudba. O co méně slov, o to více podnětů k zamyšlení. Budhistický chrám ve středu horského jezera, nádherně zobrazené střídání ročních dob i životních etap. I když asijská kultura je dost odlišná, poselství filmu je "nadkulturní" i nadčasové, každý si v něm může (pokud má chuť) najít to svoje eventuálně si poselství filmu "promítnout" do své kultury, rodiny, sebe i svých nejbližších. Těch podnětů film poskytuje měrou vrchovatou a je na každém, co si z něj odnese. To se Kim Ki-Dukovi s vydatnou pomocí kameramana obzvláště povedlo. Určitě vyznění tohoto filmu si najde i své odpůrce, což je vlastně zase "jejich poselství navenek" i "odhalování" vlastních hodnot i životních postojů, každopádně "každý svého štěstí strůjcem". ()

dANo

Veľký posun v tvorbe Kim Ki-duka. Tento film je veľmi príjemným, priam až pokojným dielom, ktoré už nešokuje, ale práve naopak - upokojuje. Krásne prostredie, typický domček na vode a spojenie s prírodou sú v tomto filme dominantné. ()

Brandon

Tak tomu se říká poezie. Kim Ki-duk pomyslným štětcem namaloval obraz čtyř ročních období, které jsou paralelou ke koloběhu lidského života. Je to film o nevědomí a poznání, lásce a nenávisti, vině a trestu, odpuštění, naději, očistci a hledání sama sebe. ()

Moogwi

geniální, nádherné, myslel jsem že to bude nudné dílo pro náročné, ale naštěstí jsem se spletl..tohle vás vtáhne a nepustí..je zbytečné to tady nějak moc rozpytvávat, myslím že vše už tu bylo řečeno, jenom bych chtěl varovat aby lidi kteří tento film ještě neviděli a chtějí se na něj podívat, aby nečetli oficiální text distributora. ()

Ceres

Nejlepší film Kim Ki duka, který je úplně jiný než jeho ostatní tvorba. Jeho duchovní náplň je fantastická a dlouho tento snímek rezonoval v mé hlavě, protože něco takového nevzniká každý den. Jeden z nejlepších filmů, a to nejen z Asie. ()

Dvě smutné zprávy ze zahraničí

Dvě smutné zprávy ze zahraničí

11.12.2020

V noci na pátek v Lotyšsku nečekaně opustil filmový svět režisér a scenárista Kim Ki-duk. Podle dostupných informací populární a oceňovaný korejský tvůrce zemřel na komplikace spojené s nákazou… (viac)